קיטום קנאביס ושיטת ה – FIM

מדוע כדאי לקטום את הקנאביס? מה ההבדל בין קיטום רגיל לשיטת ה”FIM”? והאם יש טעם לקטום קנאביס בגידול חוץ? כל מה שצריך לדעת על הטכניקה הנפוצה ביותר בעולם לעיצוב צמיחת הקנאביס.

גידול קנאביס בבית דורש מהמגדל להעניק לצמח תנאים אופטימליים של טבע באמצעים מלאכותיים. מסיבה זו אחד הדברים החשובים ביותר בגידול פנים יהיה ניצול יעיל של חלל הגידול, וכמובן של שאר הציוד בתהליך – ובראשם נורת הגידול, “השמש” המזויפת שתכתיב יותר מכל דבר אחר את מהלך הפוטוסינתזה ואת קצב הצמיחה של הקנאביס.

רוב טכניקות הגידול מתרכזות בעיצוב הצמח, מה שיאפשר לו לנצל על הצד הטוב ביותר את התנאים שיש ברשותו. גם קיטום ושיטת ה-FIM, הנחשבות לטכניקות וותיקות ונפוצות ביותר, מתרכזות סביב עניין עיצוב הצימוח של הקנאביס.

מה הרעיון?

כאמור מהות השיטה הוא ניצול מרבי של חלל ותאורה:

חלל– גידול של צמח במקום תחום מגביל באופן טבעי את אפשרויות הגדילה שלו, כך שיש צורך לכוון את הצמיחה באופן שיתאים לחלל הגידול.

תאורה – נורות הגידול עשויות להיות עצמתיות מאוד, אך גם הן מוגבלות מבחינת התפוקה שלהן, וככל שמתרחקים מהנורה עצמה כך פוחתת ההשפעה שלה.

גם זה בטח יעניין אותך
המחשה של מרחק אידאלי בין נורת הגידול לצמח
המחשה של מרחק אידאלי בין נורת הגידול לצמרת הצמח

צמיחתו הטבעית של הקנאביס מזכירה עץ אשוח עם צמרת מרכזית אחת ברורה. מטרת שיטות הקיטום וה-FIM היא לאפשר צמיחה של מספר רב של “קולות”, כך שהאזור בחלל הגידול שבו יש את הריכוז הגדול ביותר של תאורה חזקה – יהיה מלא בענפים שיהפכו לפרחים בשרניים.

השלטון הקודקודי

המונח “שלטון קודקודי” מתייחס לתופעה הרווחת בקרב רוב הצמחים בעולם, שבה קודקוד הצמח מתפתח באופן מהיר יותר משאר חלקי הצמח התחתונים, קיטום הקנאביס יבטל את השלטון הקודקודי בצמח ויגרום לענפים התחתונים לדחוף את עצמם מעלה במטרה “להשתלט” על הצמרת.

מימין: קנאביס לאחר קיטום. משמאל: קנאביס בצמיחה טבעית ללא תמרון
מימין: קנאביס שעבר קיטום. משמאל: קנאביס בצמיחה טבעית ללא תמרון

איך קוטמים קנאביס?

פעולת הקיטום היא פרוצדורה זריזה ופשוטה למדי. בטרם תחילת המלאכה יש להצטייד מראש במספריים חדות ונקיות.

כעת ניגשים לצמח, ובאזור ההסתעפות הרביעית או החמישית חותכים את הבסיס של הצמיחה החדשה, כפי שמופיע בהמחשה הבאה:

המחשת פעולת הקיטום
המחשה של פעולת הקיטום
תוך מספר ימים צמד הניצנים יגדלו ויתפתחו לשני ענפים.

צילום ה”טיים-לאפס” הבא מדגים את הפרוצדורה ואת אופן ההתפתחות לאחר הקיטום באופן ברור:

שאלות נפוצות על קיטום קנאביס

מתי אפשר להתחיל לקטום?

באופן עקרוני ניתן לקטום בכל שלב במהלך הצמיחה הוגטטיבית (שלב הגדילה), אולם קיטום הקנאביס בגיל מוקדם מידי, עוד לפני שהספיק לפתח לפחות שלושה – ארבעה סטים של עלים, אינו מומלץ מכיוון שהצמח עדיין אינו מפותח דיו כדי להתגבר במהרה על העקה שאליה נכנס.

האם אפשר לקטום יותר מפעם אחת?

ניתן לקטום את הצמח יותר מפעם אחת – אולם למרות שקיטום רב פעמי עשוי לתרום לפריסה יעילה יותר בחלל הגידול, מגדלים רבים נוטים להימנע מכך, בעיקר מכיוון שהענפים שיצמחו מתוך הקיטומים הבאים יהיו חלשים יותר וייקח להם יותר זמן להגיע לעובי האידיאלי של ענף בריא וחזק שמסוגל להחזיק פרחים בשרניים – במידה ואין לחץ מבחינת לוח הזמנים זו בהחלט אופציה ראויה.

קנאביס אחרי קיטום. רגע לפני הקציר
קנאביס שעבר קיטום. רגע לפני הקציר

האם יש בעיה לקטום במהלך תקופת הפריחה?

אין טעם לקטום את הקנאביס בתקופת הפריחה של הצמח – פעולה שכזו תגרום ברוב המוחלט של המקרים ליותר נזק מתועלת מאחר שהצמח בשלב זה של מחזור החיים לא יספיק יצמיח ענפים חדשים באופן יעיל והפריחה עלולה להתעכב לחינם.

האם יש טעם לקטום קנאביס בגידול חוץ?

קיטום קנאביס בחוץ יכול להועיל בעיקר במצבים בהם המגדל נדרש לשמור על צמיחה נמוכה מטעמי בטיחות. מבחינת ניצול יעיל של אזורים החשופים לאור המצב מן הסתם קצת שונה לעומת גידול פנים מכיוון שהשמש מספיק חזקה בכדי להגיע לכל האזורים בצמח באופן יעיל. בכל זאת יש לא מעט מגדלי חוץ הנוהגים לקטום את הקנאביס, בייחד במצבים בהם חלק מהעלווה עלולה להסתיר את הענפים התחתונים, מגדלים אחרים מעדיפים במצבים כאלה פשוט לקשור את הצמרת בעזרת חוטים – פעולה המצריכה אמנם יותר התעסקות אבל נחשבת לקלה יותר עבור הצמח.

שיטת ה-FIM

הטכניקה הזו נחשפה לראשונה במגזין “High Times” בשנת 2000 כאשר מגדל מאזור קרוליינה סיפר כי באחת הפעמים שניסה לקטום הוא פספס את המיקום הרצוי (מכאן השם FIM – Fuck I Missed), אבל להפתעתו הוא גילה שהצמח פיתח ארבעה ראשים במקום רק שניים.

שיטה זו מבוססת כאמור על אותו אופן בו עובד הקיטום – חיתוך ראש ושינוי המאזן ההורמונלי כך שנשנה את דפוסי הגדילה ומתפתח יותר מגבעול אחד. השונה בשיטת ה-FIM הוא שבעזרת חיתוך מחוספס והשארת כמות מסוימת של עלווה (במקום חיתוך כל ראש הצמיחה בקיטום רגילה) תגרום לתאים שנשארו לפתח לפחות שלושה-ארבעה ענפים מרכזיים (במקום שני ענפים מרכזיים בקיטום רגיל).

כיצד מבצעים FIM לקנאביס?

לוקחים צמח קנאביס בן מספר שבועות שהצמיח לפחות שלושה-ארבעה סטים של עלים, ניגשים לצמיחה החדשה שמתחילה לצוץ וחותכים בערך 70%-80% ממנה כפי שמופיע באילוסטרציה:

המחשה של ההבדל במוקד החיתוך בין קיטום רגיל ל-FIM
המחשה גסה של ההבדל במוקד החיתוך בין קיטום רגיל ל-FIM

אם החיתוך התבצע כראוי והצמח יסתגל בצורה אופטימלית, הוא יתחיל לפתח ארבעה ראשים חדשים שכל אחד מהם ימשיך להצמיח ענפים צדדיים.

שימו לב:

  • אחוזי ההצלחה של שיטת ה- FIM נמוכים לעומת טכניקות אחרות. גם מגדלים מנוסים המבצעים FIM לא תמיד משיגים את התוצאה הרצויה.
  • חוסר הצלחה של שימוש בשיטה הזו עשוי לבוא לידי ביטוי בכך שהקנאביס מצמיח רק שני ראשים במקום ארבעת הראשים להם ייחלנו כשביצענו את החיתוך – ולעיתים קורה שהצמח פשוט לא מקבל את החיתוך בצורה טובה ומפתח ענפים חלשים וחולים שיאטו את קצב הגדילה הכללי של הצמח ויפגעו ביבול הסופי.
    יש הנוהגים לבצע את ה-FIM ללא חיתוך – אלא באמצעות צביטה מהירה ופציעת האזור המיועד.
  • חשוב להקפיד על שטיפת ידיים בטרום הפעולה ושימוש בכלי חיתוך סטרילי כדי למנוע זיהומים ומחלות בצמח.
  • לאחר החיתוך הצמח עשוי לסבול ממצב של עקה מסוימת (Stress) והצמיחה שלו תרוסן למשך במספר ימים עד שיחזור לקצב ההתפתחות הרגיל. רוב הצמחים מצליחים להתמודד עם פעולה שכזו בקלות ובאמת חוזרים לצמיחה בריאה תוך מספר ימים אולם לעתים קורה שצמח לא מקבל בצורה טובה את הקיטום וייקח לו יותר זמן לשוב לצמיחה רגילה.
  • פעולת חיתוך הצמח כשלעצמה איננה הכי קלה לקנאביס – לכן מומלץ שלא לבצע “תיקונים” בחיתוך שידרשו מין הסתם חיתוכים נוספים אלא להקפיד מראש על מקום החיתוך המדויק ולבצע אותו בהתאם.
  • במהלך ההתפתחות של צמד הניצנים החדשים (לאחר הקיטום), רצוי להתחיל לפצל ולפרוש את הענפים לכדי צמיחה מאוזנת באמצעות קשירות.

המשך קריאה
Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר