צוק איתן היום שאחרי: כך עוזר הקנאביס ללוחמי צה”ל

במסגרת תכניתו החדשה ‘צוק איתן היום שאחרי’ יצא מודי בראון לפגוש את שי קוזלובסקי, נפגע הלם קרב ולוחם צה”ל לשעבר, ושמע ממנו כיצד עוזר הקנאביס הרפואי לאלו הסובלים מפוסט טראומה בעקבות מראות אליהם נחשפו במהלך שירותם הצבאי. צפו בעדות:

שי קוזלובסקי שירת בצה”ל בין השנים 1988 ל-1992 והשתחרר בדרגת סגן בחיל ההנדסה. בשנת 2000 הוא גויס למילואים בנח”ל החרדי ומאז השתתף במבצעים רבים שערך צה”ל בעזה ובגדה. עם זאת, “המבצעים זה לא מה שדפק אותי,” מעיד שי, שטוען שדווקא המראות הקשים של אזרחים שנפגעו, הם אלו שפיתחו אצלו את הפוסט טראומה.

שי קוזלובסקי
שי קוזלובסקי

בעקבות החוויות הקשות עימן התמודד יצא שי למלחמה חדשה לקבלת רשיון שימוש בקנאביס רפואי – זאת לאחר שהתרופות המקובלות לטיפול בתסמונת לא עבדו.

ראו: האם לוחמי ‘צוק איתן’ יקבלו קנאביס רפואי?

כעת, בעקבות מלחמת ‘צוק איתן’, התראיין שי לתכנית הטלוויזיה החדשה של מודי בראון ‘צוק איתן היום שאחרי’ וביקש מהישראלים: “אל תשכחו את אלו שעכשיו בבית החולים. יש אנשים שבחודשים הקרובים יתחילו להתפרק. תזכרו אותם בעוד חצי שנה, בעוד שנה. כל הדוקטורים והפקידים שיושבים בוועדות המטופשות האלה שמוצצות לנו את הדם ואת הכסף.”

צפו בעדות:


[הפרק המלא כאן]

ואכן, מחקרים רבים מצאו כיצד עוזר הקנאביס להתמודדות עם פוסט טראומה (PTSD) – באופן יעיל ובריא יותר מתרופות מרשם מקובלות הניתנות לרוב במקרים מסוג זה. יתרה מכך, מחקר ישראלי שפורסם בשנת 2011 מצא כי טיפול בקנאביס כ-24 שעות לאחר אירוע טראומתי יכול למנוע לחלוטין את כל תופעות הלוואי של התסמונת. מחקר ישראלי אחר שפורסם לפני כחודשיים מצא כי קנאביס אף יכול לרפא פוסט טראומה ובסקר שפורסם לפני שלושה חודשים נמצא כי הסובלים מהמחלה מעידים על ירידה של 75% בתופעות הלוואי של התסמונת לאחר צריכת מריחואנה.

בעקבות ממצאים אלו – ולאחר לחצים רבים – אישר בחודש שעבר משרד הבריאות הישראלי לספק קנאביס רפואי לסובלים מפוסט טראומה. עם זאת הציב המשרד תנאים נוקשים ביותר וקבע כי רק אלו המוגדרים כפוסט טראומתיים למעלה מ-3 שנים ומחזיקים ב-30% נכות מביטוח לאומי יהיו זכאים לתרופה הטבעית – זאת כאמור בניגוד לממצאי המחקר שמצא כי טיפול בקנאביס מומלץ בצמוד ככל הניתן לאירוע הטראומתי עצמו.

ד”ר אהרון פלשמן, פסיכיאטר מומחה, התייחס לנושא: “בימי לחימה והפגזות, לצערנו ייפגעו מספר מסוים של חיילים ואזרחים בתסמונת בתר-חבלתי (PTSD),” כתב ד”ר פלשמן בטור דעה שפירסם לפני שבועיים. “היינו רוצים להאמין שהנפגעים הללו יזכו לטיפול מהיר ויעיל על מנת להחזיר אותם במהירות האפשרית למסלול של תפקוד נפשי תקין ורגוע, אבל עלי להודות, בלב כבד ומלא תסכול, כי הצפי לטיפול כזה הוא יהיה מנת חלקם של חלקם בלבד של הנפגעים. לחלק לא מבוטל מהנפגעים לפי הניסיון שלי, מחכה דרך חתחתים, חישוקים וביורוקרטיה אטומה.”

ראו: חשיש תמורת קסאם: המלחמה בקנאביס מממנת את החמאס
ראו: איך עוזרת המריחואנה לסובלים מ-PTSD
ראו: תמר זנדברג: “גם לחיילים מותר לעשן חשיש”

המשך קריאה
Back to top button
x
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר