מגלגל...

פנאקסיה מפטרת 40% מהעובדים, מניית IMC מתרסקת | השבוע בבורסה

סיכום השבוע בסקטור הקנאביס בבורסה:

פנאקסיה מפטרת 40% מהעובדים אך שומרת על משכורות ההנהלה הגבוהות

לפני כשבועיים עזב כזכור איש העסקים יונתן קולבר את תפקידו כיו”ר פנאקסיה (Panaxia), כשעל פי הערכות הסיבה היא מזכר ההבנות שחתמה החברה למיזוג עם קבוצת ההשקעות “ברק” – מזכר הבנות שמאותת על כוונתה לעזוב את הפעילות בענף הקנאביס בישראל. עוד דיווחה פנאקסיה השבוע על מינויו של אסי רוטברט, ממייסדי החברה שמתפקד כמנהל העסקים הראשי שלה ומי שניהל את החברה עד כה לצידו של סגל, לתפקיד יו”ר דירקטוריון החברה במקומו של קולבר.

בנוסף, כרמז משלים לעזיבה צפויה של תחום הקנאביס, דיווחה החברה כי בכוונתה לפטר לא פחות מ-40% מכוח האדם של החברה במהלך שהוא למעשה גל הפיטורים הגדול ביותר בתולדות החברה ובמסגרתו היא צפויה לפטר עשרות עובדים בתוך שבועות ספורים. לדברי פנאקסיה, המהלך צפוי לחסוך לה כ-500 אלף שקלים בחודש, מה שהוא אכן סכום די גבוה, אבל מתגמד לעומת הפסד מייצג של לא פחות מ-29.6 מיליון שקלים שרשמה החברה במהלך תשעת החודשים הראשונים של שנת 2022, כך על פי דוחותיה הכספיים שפורסמו לאחרונה.

מה שלא מובן הוא מדוע החברה, שרושמת הפסדי עתק, כן בוחרת לפטר את רוב עובדיה (רוב, אם מחשבים גם את מהלכי ההתייעלות הקטנים יותר שקדמו במהלך השנה למהלך הזה), אך את משכורותיהם של חברי ההנהלה – אלה שכביכול אחראים לכשלון – היא לא מקצצת.

במקביל, דיווחה פנאקסיה כי בעלת השליטה בה, חברת פנאקסיה הפרטית (המחזיקה כ-64.94% ממניות פנאקסיה הציבורית) שבשליטתו של מנכ”ל החברות, דדי סגל, תעמיד לחברה הציבורית הלוואה בהיקף כולל של כ-3.45 מיליון שקלים, וזאת לפי הריבית המינימאלית של מס הכנסה העומדת נכון להיום על כ-3.26%. מדובר בתמיכה חשובה לחברה, שלא צפויה לקבל הלוואות נוספות מהמערכת הבנקאית בשים לב למצבה הפיננסי ולמצב הפיננסי הכולל בשווקים, ונדרשת “לגב התומך” מצד בעלת השליטה.

למרות ההלוואה הנוספת הזאת, הזמן עובד לרעתה של פנאקסיה, ובכל רבעון שהמיזוג לא מושלם היא מפסידה עוד כסף מהפעילות המדממת שלה. מנגד, היא לא יכולה פשוט “להוריד את השאלטר” על הפעילות לפני השלמת המיזוג, שכן במצב כזה היא צפויה להיכנס “לרשימת השימור” של הבורסה – רשימה שמורידה את הסחירות במניה, מגבילה את אפשרויות המסחר בה וגורמת למחיקה שלה מהמסחר לאחר כ-48 חודשים. אם פנאקסיה תיכנס לרשימת השימור, יהיה לה קשה מאוד לצאת ממנה, מה שגם מסכן כמובן את השלמת המיזוג. לכן, צפויה החברה לנסות לקדם את המיזוג כמה שיותר מהר, דבר שנותן כוח במשא ומתן לקבוצת ברק, המתמזגת – שגם כך קיבלה תנאים עדיפים על פי כל ההערכות.

מניית IMC ממשיכה בצניחה חופשית: איבדה 97% משווייה מתחילת השנה

אומנם המשקיעים בבורסה הישראלית, בכלל התחומים, חווים ירידות משמעותיות בשווי המניות מתחילת השנה, יש אימרה ידועה בשוק ההון לפיה לא משנה עד כמה השווקים בישראל “מענישים” חברות, בחו”ל השווקים מענישים פי כמה וכמה. גם במשבר הנוכחי ניתן לראות שהאימרה הזו “נכתבה בדם” וכנראה נכונה, שכן בזמן שבבורסה הישראלית חברות הקנאביס אומנם צנחו בעשרות אחוזים מתחילת השנה, הרי שבחו”ל, בממוצע, מדובר על צניחות משמעותיות אף יותר.

כך גם קרה בחברת איי.אמ.סי (IMC), חברה ישראלית בעיקרון שעד לאחרונה הייתה עם פעילות גידול בישראל (אך נסגרה לאחרונה) אך אינה נסחרת בבורסה המקומית אלא בנאסד”ק ובבורסה הקנדית, שמתחילת השנה צנחה מנייתה בלא פחות מ-97%, עד לשווי שוק מינורי של 8.7 מיליון דולר קנדי בלבד (22.6 מיליון שקלים) נכון למועד כתיבת שורות אלו.

כלומר, IMC, שעד לא מזמן נחשבה לאחת מחברות הקנאביס הכי גדולות בענף, לצד אינטרקיור, מבחינת שקלול הכנסות, רווחיות ושווי שוק, נסחרת כעת בשווי שוק מהנמוכים בענף, וזאת כשבמקביל גם הפעילות העסקית של החברה נפגעה, בין היתר כתוצאה מנטילת הלוואות מהמערכת הבנקאית בהיקף של עשרות מיליוני שקלים בקנדה. ההלוואה הזאת בסופו של דבר הובילה לאחרונה את החברה להכרזה על הליך שמקביל לבקשה לעיכוב הליכי הוצאה לפועל המסמל, ככל הנראה, על פירוק צפוי וסוף הפעילות הקנדית של החברה. כעת, IMC פועלת להתמקד בייבוא מוצרים של חברות קנדיות לגרמניה ולישראל כפעילותה העיקרית, וצריכה להתמודד עם צמצום הוצאות כאתגר המרכזי של ההנהלה.

איזה קנאביס אתה?

נמצא רוכש לפעילות של קאנומד: בעלי הקרקע החקלאית עליה שוכנת החממה

הסאגה העסקית והמשפטית בחברת קאנומד (Cannomed) נמשכת. כזכור, קאנומד הציבורית עזבה את ענף הקנאביס לטובת פעילות נדל”ן תוך שהיא הגישה בקשה לשנות את שמה ל”גפן השקעות”, זאת לאחר שחתמה על הסכם למכירת הנכס הנותר היחיד שלה בתחום הקנאביס והוא השליטה (74%) בחוות קאנומד שבמושב משואה. החלק שלה נמכר לחברת בן ישראל השקעות, בתמורה לכ-8.35 מיליון שקלים, שמלכתחילה נראתה כתמורה גבוהה ביותר עד כדי לא הגיונית.

הסאגה נמשכה כאשר אחד מהצ’קים שמסרה חברת בן ישראל לקאנומד, על סך 1.5 מיליון שקלים , לא כובד בבנק – מה שהוביל לפסים משפטיים, תוך טענות שהופנו כלפי קאנומד ברישום שווי סחורה כוזב בדוחות הכספיים, מעצר של שני עובדי החברה בחשד לגניבת 90 ק”ג מהחווה ולבסוף ביטול רישיונות העיסוק בקנאביס של החווה בידי היק”ר בעקבות עזיבת חברת האבטחה הפרטית את המקום עקב אי-תשלום שלטענת כונס הנכסים נבע מאי-רישום חשבוניות של השותפים בחווה, בעלי 26% הנותרים, החברות סנסימילה ואלפיס-פלורה, שבבעלות משותפת של אורטל ארבל וגיא הללי.

השבוע, לאחר שבשבוע שעבר נראה היה שהעסק לקראת פיצוץ סופי עקב ביטול הרישיונות לפעילות בתחום הקנאביס, הודיע כונס הנכסים, עו”ד גיא גיסין, כי נמצא פתרון במסגרתו 74% המניות בחווה הרשומות כעת על שם חברת בן ישראל כאמור, יימכרו לסנסימילה ואלפיס-פלורה, וזאת בתמורה ל-800 אלף שקלים. במסגרת ההסכם בין הצדדים נקבע כי 300 אלף שקלים מתוך הסכום הכולל ישולמו רק לאחר שיתקבל, אם יתקבל, רישיון מחודש מהיק”ר לעיסוק בתחום הקנאביס והיתרה, 500 אלף ש”ח, תשולם רק לאחר כשנה ממועד החתימה על ההסכם.

עד כה, על פי הדיווחים של קאנומד הציבורית, חברת בן ישראל לא שילמה עדיין 4.85 מיליון שקלים מתמורת ההסכם שנחתם בין הצדדים במקור, כך שגם לאחר השלמת העסקה עם השותפות בחווה, צפוי עדיין להתמשך הליך משפטי בין קאנומד הציבורית, שכיום בשליטת (25%) טייקון הנדל”ן צחי אבו, לבין בן ישראל השרעות בע”מ, לצורך גביית יתרת הסכום.

סאגת יוניבו: גבי גבריאלי דורש מגולן ביטון כ-6.8 מיליון שקלים במזומן

כזכור, בשנים האחרונות מתנהלת בבית המשפט המחוזי בתל אביב יפו תביעה שהגיש גבי גבריאלי כנגד גולן ביטון, מייסד ומנכ”ל, ועד לאחרונה בעל השליטה בפועל, בחברת הקנאביס יוניבו (Univo). במסגרת התביעה טוען גבריאלי כי הוא למעשה היה מי שייסד את החברה ביחד עם ביטון, שמאוחר יותר נישל אותו לטענתו באופן לא חוקי מאחזקתו בחברה, שהיוותה אז כחצי ממניותיה.

עד כה, במסגרת ההליך המשפטי הארוך דרש גבריאלי שביטון יחזיר לו כחצי מהמניות בהן הוא מחזיק, המהוות כיום כ-10.25% ממניות החברה בכללותה, אך לאחרונה כזכור נפתח תיק חדלות פרעון לחברה עקב חובות של מעל ל-60 מיליון שקלים למגוון נושים, ומנייתה צנחה עד לכדי שווי של כ-300 אלף שקלים בלבד למניות להן טוען גבריאלי. שווי שגם הוא לא “אמיתי”, שכן החברה צפויה להיות מפורקת וערך המניות ירד לטימיון עד אפס.

בעקבות פשיטת הרגל של יוניבו, שכעת נמצאת במצס של הקפאת מסחר (כלומר המניה לא נסחרת בכלל ואמורה להימחק ממסחר בעוד כחודש וחצי), דורש כעת גבריאלי מבית המשפט לקבוע שביטון, במסגרת התביעה, ישלם לו, אם יפסיד לבסוף, את ערך המניות במועד הגשת התביעה, כלומר כ-6.8 מיליון שקלים, ולא לפי שוויין הנוכחי כיום. בתגובה השיב ביטון לבית המשפט כי הבקשה של גבריאלי צריכה להימחק שכן היא מעלה טענות חדשות, מעין “פתיחת חזית”, שלא עלו בתחילת המשפט. ההליך בינתיים נמשך בבית המשפט, כאשר פסק דין צפוי להתקבל בוודאי במהלך החודשים הקרובים.

סיכום העליות והירידות של השבוע

 • קאנומד – 9.39%+
 • נקסטייג’ – 5.82%+
 • יוניבו – 0.00% (הופסק המסחר)
 • עמיר שיווק – 0.24%-
 • אינטליקנה – 4.06%-
 • טוגדר – 4.25%-
 • איי.אמ.סי – 5.00%-
 • שיח מדיקל – 9.02%-
 • קנאשור – 10.61%-
 • אינטרקיור – 10.65%-
 • וונטייז – 12.54%-
 • פנאקסיה – 14.48%-
 • פארמוקן – 15.65%-
 • קנבוטק – 17.30%-
 • תיקון עולם קנביט – 18.44%-

*** אין בנאמר המלצה לביצוע פעולות בניירות ערך, הנכתב הינו דעה בלבד. כל המבצע פעולות כלשהן על בסיס הכתוב עושה זאת על אחריותו בלבד ואין צוות המגזין אחראי לנזקים כלשהם שיגרמו כתוצאה מפעילות בניירות ערך בעקבות הכתבה ***

המשך קריאה
Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר