מגלגל...

עובש בקנאביס – האם זה מסוכן וכיצד ניתן לזהות אותו

קנאביס הנגוע בעובש עלול להוות סכנה בריאותית ממשית, בעיקר לחולים עם מערכת חיסונית מוחלשת. לאחרונה מתלוננים מטופלים על עובש בקנאביס הרפואי שלהם, אז בדקנו והנה כמה טיפים חשובים.

מטופלים מפרסמים לאחרונה תמונות של קנאביס רפואי שקיבלו עם עובש, בעיקר בפורום קנאביס בפייסבוק – וזאת למרות תקנות ניקיון חדשות מחמירות של משרד הבריאות בנושא.

אך מה זה בכלל עובש? מדובר במספר מינים של פטריות הגדלות על צמחים כמו קנאביס. כאשר עובש נצרך בעישון הוא מסוכן הרבה יותר מאשר באכילה, בין היתר כי איננו עובר סינון דרך הכבד ומגיע היישר מהריאות אל מחזור הדם.

קנאביס רפואי עם עובש של חברת 'שאיפה לחיים' - תמונה מתוך פורום קנאביס בפייסבוק
קנאביס רפואי עם עובש – תמונה מתוך פורום קנאביס בפייסבוק

לכן אם יש חשש לעובש בקנאביס, הדבר הנכון לעשות הוא לזרוק אותו מיד. אין טעם לנסות לחתוך את החלק עם העובש ולהציל את החלקים שלא נגועים, כי נבגי העובש מתפשטים לשאר חלקי הפרח.

הנה למשל סרטון שפירסם מטופל קנאביס רפואי החושש כי מצא עובש בפרחים. יצויין כי אין כל הוכחה שאכן מדובר בעובש במקרה זה וכי החברה המוזכרת בוידאו טוענת כי זה איננו עובש כלל.

עישון של קנאביס עם עובש עלול לגרום לזיהום פטרייתי בריאות, קשיי נשימה, דלקת ריאות, כאב ראש, הקאות, ושילשול. עבור מטופלי קנאביס רפואי עם מערכת חיסונית מוחלשת עישון עובש עלול להיגמר גם במוות במקרי קיצון.

נתונים אלו הם אחת הסיבות לכך שהקנאביס הרפואי בארץ ובעולם עובר טיפולים בקרינה.

זיהוי עובש בקנאביס

כמו בפירות וירקות, גם בקנאביס ניתן לראות די בבירור האם יש עליו עובש או לא. עם זאת אחד הדברים שמקשים על זיהוי עובש בפרחי קנאביס הוא הטריכומות הלבנות שמכסות אותם, שבקנאביס איכותי במיוחד עשויות להיות דחוסות מאוד ולהזכיר עובש.

כדי לדעת להפריד בין טריכומות לבנות לעובש לבן, חשוב לזכור שעובש גדל גם על הטריכומות עצמן. הדרך הטובה ביותר היא להסתכל על הפרחים מקרוב ולחפש את המרקם ה’פרוותי’ והצפוף יותר של העובש, שמכסה גם את הטריכומות עצמן.

אין דרך טובה יותר לזהות עובש מאשר בעזרת העין, ולכן אם לא בטוחים מומלץ לבחון כמה שיותר תמונות של קנאביס עם עובש כדי להכיר את הנראות שלו ולהשוות לקנאביס שברשותכם.

עובש על קנאביס עשוי להזכיר מעט טריכומות, אך במבט קרוב ההבדלים ברורים
עובש על קנאביס עשוי להזכיר מעט טריכומות, אך במבט קרוב ההבדלים ברורים

אם מזהים עובש, הדבר היחיד שנותר לעשות הוא לזרוק את הפרחים לפח, עם כל הצער שבדבר. במידה ומדובר בקנאביס רפואי ברישיון יש לפנות לחברה המספקת, להתריע ולבקש החלפת מוצר.

מאיפה מגיע עובש לקנאביס?

האמת היא שעובש נמצא בכל מקום. גם אם מאחסנים אריזת מזון סגורה במקרר, המזון שבתוכה בסופו של דבר יפתח עובש למרות שהוא נמצא באריזה סגורה ובקירור.

מאיפה מגיע העובש אם כן? למעשה הוא היה שם כל הזמן הזה. הנבגים שלו נמצאים בכל מקום, וכל מה שהם צריכים בשביל לגדול זה זמן, אוכל, מים, וטמפרטורה מתאימה. כאשר תנאים אלו מסופקים, העובש יכול לגדול ולהתרבות.

הקנאביס באופן כללי הוא צמח בריא המייצר הגנות משל עצמו נגד עובש. עם זאת, כאשר הוא מגודל או מאוחסן בצורה שגויה, בסביבה לחה ומעופשת – הוא עלול להפוך לכר פורה לעובש ולסכן משמעותית את הבריאות של מי שצורך אותו.

הסכנות בעישון עובש

עישון קנאביס עם עובש עלול להיות מזיק ממספר סיבות. ראשית נבגי העובש יכולים לשרוד בתנאי סביבה קיצוניים, כולל כאשר שורפים אותם באש, ולהתמקם בסביבה החמימה והלחה (והאידיאלית מבחינתם) של הריאות לאחר ששואפים אותם. אם מערכת החיסון אינה חזקה דיה כדי להילחם בהם, זה עלול להוביל לזיהום בריאות.

סיבה נוספת לכך שקנאביס עם עובש עלול להזיק היא רעלנים שנקראים מיקוטוקסינים (‘רעלני פטריות’) – חומרים רעילים שמיוצרים על ידי פטריות ויכולים להישאר גם אחרי שהן נעלמו. חשיפה ממושכת לעובש שמכיל מיקוטוקסינים דרך עישון עלולה להחמיר מחלות אוטואימיוניות קיימות ולגרום גם היא לזיהום ריאתי.

פרח קנאביס עם עובש
פרח קנאביס עם עובש

ישנם מינים רבים של עובש שעשויים לתקוף את פרחי הקנאביס, אך העיקריים הם “בוטריטיס” (ידוע גם כ’ריקבון ניצנים’ או ‘עובש אפור’), “אספרגילוס” ו”פניציליום”. האספרגילוס והפניציליום מייצרים מיקוטוקסינים ולכן הם נחשבים למסוכנים יותר מהבוטריטיס, אשר מהווה בעיה בעיקר עבור המגדלים.

לא כל המינים של אספרגילוס ופניציליום מייצרים מיקוטוקסינים. אלו שכן, מייצרים מיקוטוקסינים משתי קבוצות עיקריות: אוכראטוקסינים, הרעילים במיוחד לכליות אך גם לכבד ולמערכת החיסון ופוגעים בהתפתחות העובר ובפוריות, ופטולין, הגורם להרס כדוריות דם ולבצקות וחשוד כמסרטן.

זיהומי ריאות כתוצאה מאספרגילוס הם תופעה מוכרת שגם זכתה לשם משלה – אספרגילוזיס ריאתי. האספרגילוזיס לרוב ניתן לטיפול, אך כאשר הוא מתרחש אצל חולים עם מערכת חיסונית מוחלשת הוא עשוי להיות קטלני, ומקרים כאלו תועדו עוד בשנות ה-80.

כאשר נבגי האספרגילוס מגיעים לריאות והמערכת החיסונית לא מצליחה להילחם בהם, הם יוצרים מעין כדור של זיהום פטרייתי שנקרא אספרגילומה ונדרש ניתוח על מנת להוציא אותו מהריאות.

עובש מסוג אספרגילוס על פרח קנאביס
עובש מסוג אספרגילוס על פרח קנאביס

המרכז הלאומי לאספרגילוזיס בבריטניה פירסם ב-2011 תיעוד של שני מקרים חמורים של אספרגילומה אצל מטופלי קנאביס רפואי – אחד מהם נגמר במוות והשני נגמר בניתוח מוצלח שהוציא מהריאות של המטופל כדור ענק של זיהום פטרייתי שניתן לראות בתמונה.

לפי הדו”ח של המרכז לאספרגילוזיס, האספרגילוס נפוץ גם בטבק, אך הפילטר שקיים בסיגריית טבק מפחית משמעותית את הסיכון בעישון שלו. לעומת זאת, קנאביס נהוג לעשן ללא פילטר כדי לא לפגוע בהשפעה הפסיכואקטיבית שלו.

קשה להעריך את המימדים של בעיית הקנאביס הנגוע באספרגילוס, משום שרוב המחקר בנושא נערך בדיעבד, על אנשים שפיתחו אספרגילוזיס. עם זאת, מחקר חדש שבחן 90 דגימות של חשיש במדריד מצא אספרגילוס ב-10% מהן.

גוש של זיהום פטרייתי שהוסר מהריאות של אדם שעישן באופן קבוע קנאביס נגוע באספרגילוס. מקור: המרכז הלאומי לאספרגילוזיס בבריטניה
גוש של זיהום פטרייתי שהוסר מהריאות של אדם שעישן באופן קבוע קנאביס נגוע באספרגילוס. מקור: המרכז הלאומי לאספרגילוזיס בבריטניה

קיימים פחות מחקרים על הסכנות של עישון קנאביס שנגוע בבוטריטיס, ובניגוד לאספרגילוס והפניציליום הוא לא מייצר מיקוטוקסינים, ולכן נחשב לפחות מסוכן לצרכן (אבל סיוט גדול עבור המגדל).

עם זאת, ידוע כי הבוטריטיס עשוי לעורר תגובה אלרגית ריאתית חריפה בקרב מגדלים שחשופים לנבגים שלו דרך האוויר שהם נושמים בסביבת הגידול.

מדובר בבעיה ידועה בחקלאות, ובעיקר בכרמי ענבים ליין, ולכן התגובה האלרגית לבוטריטיס מכונה Winegrower’s Lung, או ‘ריאות של מגדל ענבי יין’. מכיוון שאש אינה הורגת את נבגי העובש – התגובה האלרגית הזאת עשויה להתרחש גם בעישון של קנאביס שנגוע בבוטריטיס.

סוג נפוץ נוסף של עובש שתוקף פרחי קנאביס הוא הפניציליום – סוג העובש שממנו מייצרים את האנטיביוטיקה פניצילין. כמו האספרגילוס, גם הפניציליום מייצר מיקוטוקסינים מסוכנים, ומכיוון שהוא מייצר גם פניצילין הוא מסוכן במיוחד עבור אנשים שאלרגיים לפניצילין. שאיפה של פניציליום יכולה גם לגרום להתקפי אסטמה או להחמיר אותם.

המשך קריאה
Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר