מגלגל...

ספורטאים מפורסמים קוראים לביטול האיסור על קנאביס בספורט

שורה של ספורטאים מקצועיים ביניהם המתאגרף המפורסם מייק טייסון, פנו לסוכנות העולמית למניעת סימום בספורט (WADA) בדרישה שתסיר את הקנאביס מרשימת החומרים האסורים ותאפשר שימוש רפואי בו לספורטאים. בשנת 2017 נפסלו 154 ספורטאים בעקבות בדיקת שתן חיובית ל-THC.

מעל 150 ספורטאים מקצועיים קוראים לסוכנות העולמית למניעת סימום בספורט (WADA) להוציא את הקנאביס מרשימת החומרים האסורים לשימוש על ידי ספורטאים, זאת על מנת לאפשר להם להשתמש בו לצרכים רפואיים.

את הקריאה מוביל ארגון Athletes for CARE, איגוד ללא מטרות רווח שהוקם על ידי ספורטאים מקצועיים בעבר ובהווה ומונה על שורותיו בין היתר שמות כמו המתאגרף האגדי מייק טייסון, רוכב האופניים פלויד לאנדיס, שחקן ההוקי ריילי קוטה ושחקני הפוטבול ריקי וויליאמס וג’ייק פלאמר.

“השימוש בקנאביס ובקנבינואידים טבעיים הביא לשיפור באיכות החיים שלנו, כולל שיפור ניכר בהיבט הטיפולי והבריאותי, ואנו סבורים כי היתרונות שלו צריכים להיות נגישים לכל הספורטאים”, כתבו חברי הארגון במכתב שנשלח בשבוע שעבר (23.5) לסוכנות.

“הסוכנות למניעת סימום בספורט חייבת, מתוקף העקרונות המוסריים עליה היא מושתת, לאפשר לספורטאים גישה מלאה לתרופה הצמחית העדינה אך יעילה הזאת”, הוסיפו.

בזמן שרוב מדינות העולם המתקדמות כבר התירו שימוש בקנאביס רפואי (וחלקן גם למטרות פנאי), ענפי הספורט התחרותי לסוגיהם עדיין מתעכבים בשינוי הגישה שלהם לצמח.

“חשוב לציין שרשימת החומרים האסורים אינה קבועה, אלא משתנה בהתאם לראיות מדעיות חדשות, כמו גם בהתאם לשינויים חברתיים ותרבותיים”, הסביר בתגובה דובר הסוכנות ג’יימס פיצג’רלד (James Fitzgerald) בראיון לאתר USA TODAY.

“מסיבה זו הסוכנות מנהלת דיאלוג תמידי עם ספורטאים, מומחים מדעיים, וגורמים רלוונטים אחרים, ועוקבת מקרוב אחר הספרות המדעית כדי להתעדכן במחקר העדכני בתחום”, הוסיף.

הסוכנות העולמית למניעת סימום בספורט אוסרת על חומר מסויים במידה והוא עונה על לפחות שניים משלושת הקריטריונים הבאים:

  1. הוא עשוי לשפר ביצועים ספורטיביים באופן לא הוגן
  2. הוא מהווה סכנה בריאותית לספורטאי
  3. הוא מפר את הרוח הספורטיבית

“הסטטוס החוקי של הקנאביס אמנם השתנה בחלק מהעולם, וזה בהחלט משהו שאנחנו לוקחים בחשבון בדיונים שלנו, אבל ‘סטטוס חוקי’ הוא לא אחד משלושת הקריטריונים לפיהם אנחנו אוסרים על חומרים”, הסביר פיצג’רלד.

בשנת 2017, השנה האחרונה לגביה פורסמו נתונים, איתרה הסוכנות THC ב-154 בדיקות שתן שהיא ערכה לספורטאים. העונש לספורטאי שנתפס עם בדיקת שתן חיובית ל-THC הוא איסור על השתתפות במשחקים ותחרויות לתקופה של עד 6 חודשים.

בשנת 2018, הסוכנות הפסיקה לאסור על שימוש ברכיב הלא ממסטל בקנאביס, הקנבינואיד קנאבידיול (CBD).

באופן מעניין, כאשר מדובר בספורט של סוסים למשל, השימוש ב-CBD דווקא נאסר לאחרונה מפני שהוא עשוי לתת להם יתרון תחרותי לא הוגן, כך לפי הודעה שפרסמה לפני שבועיים ‘הפדרציה האמריקאית לרכיבה על סוסים’ (United States Equestrian Federation).

המשך קריאה
Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר