טוען...

ניגוד עניינים? מפלגתו של סער קיבלה 4 מיליון ש”ח מיו”ר פנאקסיה

לפני כחודש וחצי הכריזה פנאקסיה על כוונתה לייצא מוצרי קנאביס האסורים בשיווק בישראל. השבוע התירה הממשלה בצעד חריג לייצא מוצרים כאלה. אחד המאשרים הוא שר המשפטים ‎גדעון סער שמפלגתו קיבלה מיו"ר פנאקסיה ערבות 4 מיליון ש"ח. השאלה הגדולה העולה מחשיפת "גלובס"

השבוע (ב’) השלימה הממשלה את הצעד המהותי הראשון שלה בתחום הקנאביס – לא את ההבטחה ללגליזציה, גם לא אי הפללה ואפילו לא תיקון לרפורמת הקנאביס הרפואי שפגעה במטופלים – אלא דווקא צעד חריג ושנוי במחלוקת במסגרתו הותר לראשונה לחברות קנאביס לייצא לחו”ל מוצרים שאינם מותרים לשיווק בישראל, זאת במסגרת אישור חוק ההסדרים.

מדובר כמובן בהחלטה יוצאת דופן שאינה מקובלת וספק אם בכלל קיימת בשווקים אחרים, ודאי לא בשוק הפארמה, אך מה שמעלה תהיות הוא העובדה שהחברה הראשונה שפרסמה הודעה בעקבות החלטה זו היא חברת פנאקסיה שדיווחה אתמול (ד’), יומיים וחצי לאחר אישור הממשלה, כי בכוונתה להתחיל בשבועות הקרובים בייצוא של תמציות קנאביס רפואי לשאיפה.

תמציות קנאביס רפואי לשאיפה כמו אלה שפנאקסיה מתכוונת לייצא לפי הודעתה, הינן אסורות לשיווק בישראל ועל כן עד להחלטה זו של הממשלה השבוע לא היה ניתן לייצאן לחו”ל מתוקף נהלי משרד הבריאות. למעשה, מדובר כנראה במוצר היחיד בשוק הקנאביס הישראלי נכון להיום שעומד בהגדרות החוק החדש שאושר השבוע בממשלה.

גדעון סער (צילום: נועם מושקוביץ, דוברות הכנסת)
ניגוד עניינים? שר המשפטים גדעון סער (צילום: נועם מושקוביץ, דוברות הכנסת)

בנוסף, דיווח ראשון של פנאקסיה על כוונתה לייצא לחו”ל את אותן תמציות האסורות לשיווק בישראל פורסם כבר לפני כחודש וחצי – זמן רב לפני שהממשלה נתנה את האישור לכך ואף עוד בטרם שפורסמה הטיוטה של החוק להערות הציבור בחודש שעבר כך שהחברה לא היתה אמורה לדעת שאמור להגיע אישור כזה.

דיווח זה של החברה מלפני כחודש וחצי העלה כבר אז תהיות אודות הפרסום שלכאורה כלל לא ניתן היה ליישום באותה עת. מדוע שחברה תדווח על כוונה לבצע משהו שהיא יודעת שאסור לביצוע? עם זאת יש לציין שהחברה כן הבהירה באותו דיווח כי היא מודעת לכך שמדובר בצעד אסור שעדיין כפוף לאישור הממשלה וגם ציינה כי אם מהלך כזה לא יאושר היא תיישם אותו מחו”ל.

כעת מסתבר, מבדיקת כתבת גלובס שירית אביטן, כי יו”ר חברת פנאקסיה, יונתן קולבר, תרם במהלך קמפיין הבחירות האחרון ערבות של לא פחות מ-4 מיליון שקל למפלגת תקווה חדשה שבראשות שר המשפטים גדעון סער, כשבו בזמן סער, כשר המשפטים, הוא חבר בממשלה שאישרה השבוע פה אחד את הנוהל החריג שממנו פנאקסיה יכולה להרוויח.

יש לציין שבקרב חברות קנאביס אחרות דווקא לא נרשמה התלהבות גדולה מהנוהל החדש ועד כה אף חברה אחרת למעט פנאקסיה לא דיווחה על כוונה ליישם צעדים כלשהם בעקבות החלטת הממשלה השבוע.

עוד חשוב להבין: מתן ערבות לבחירות היא בעצם מעין הלוואה בסיכון גבוה, בכסף חי, והיא למעשה אחת הדרכים היחידות החוקיות לתמוך בפוליטיקה בישראל במספרים גדולים.

על פי החוק ניתן לתת ערבות אך ורק למפלגות שאינן בכנסת ולכן מדובר למעשה ברגע היחיד בתרבות הפוליטית הישראלית בו אפשר ממש לזהות את ההון שדוחף פוליטיקאים. לאור העובדה שקולבר הוא יו”ר פעיל בפנאקסיה, קשה לטעון שסער לא מודע לכך. 

אביטן כתבת גלובס מדווחת עוד כי פנתה אל משרד המשפטים בבקשה לקבל עותק מהסדר ניגוד העניינים של סער עם קולבר אם ישנו כזה, אך על פי הדיווח משרד המשפטים לא מסר לידיה את ההסדר וזאת בטענה כי “חוות הדעת בעניינו עדיין בשלבי הכנה”.

תמצית קנאביס לשאיפה של פנאקסיה (צילום: חן גלילי)
תמצית קנאביס לשאיפה של פנאקסיה המיועדת ליצוא לחו”ל למרות שאסורה לשיווק בישראל (צילום: חן גלילי, באדיבות פנאקסיה)

ממפלגת תקווה חדשה לא נמסרה עדיין תגובה למגזין קנאביס והיא תפורסם כאן לכשתתקבל. לגלובס נמסר מטעם המפלגה: “אין שחר לטענות. מפלגת ‘תקווה חדשה’ לא קיבלה ממר קולבר בקשה בנושא ומעולם לא שוחח עם אף אחד מחברי המפלגה בנושא הקנאביס. יתר על כן, מפלגת ‘תקווה חדשה’ לא קיבלה ממר קולבר תרומה כלשהי, והערבות המדוברת הוחזרה, יחד עם שאר הערבויות של המפלגה כבר לפני מספר חודשים. חשוב לציין כי עד לפנייה זו, אף אחד מאנשי המפלגה לא הכיר את עיסוקו של מר קולבר בעסקי הקנאביס”.

מחברת פנאקסיה נמסר: “אנו שוללים לחלוטין את הדברים, אין קשר ביניהם, והם אף אינם מסתדרים לוגית עם לוחות הזמנים. אנחנו שוללים את הניסיון ליצור קשר כלשהו בין מר קולבר להחלטת הממשלה להסרת החסמים על היצוא. לא זו אף זו, השרים שיזמו והובילו את ההחלטה, שהתקבלה במסגרת תקציב המדינה הם שרת הכלכלה, אורנה ברביבאי, ממפלגת יש עתיד, ושר האוצר, אביגדור ליברמן, ממפלגת ישראל ביתנו, ואין כל קשר בין ההחלטה למפלגת תקווה חדשה. בתעשיית הקנאביס הרפואי בישראל קיים אבסורד המתנה יצוא לא רק בהיתרים הנדרשים במדינת היעד, אלא גם בהיתר שיווק בישראל. זאת, בעוד שכמקובל בתעשיית הפרמצבטיקה העולמית, לצורך יצוא תרופות נדרש היתר שיווק ויבוא רגולטורי ממדינת היעד בלבד. החלטת הממשלה הינה צעד מבורך לתעשיית הקנאביס הרפואי הישראלית כולה, אשר מטרתה להתגבר על אבסורד זה, ולהיטיב לטווח הארוך עם מגדלים, מפעלים ובראש ובראשונה עם העובדים בה. ספציפית לגבי פנאקסיה, החברה נהנית מההחלטה בהיותה בעלת תקן EU-GMP באירופה, כמו כל חברה אחרת שהייתה נערכת לכך מבעוד מועד. עם זאת, יודגש, כי יכולתה של פנאקסיה לייצא לאירופה אינה תלויה כלל בהחלטה האמורה היות והחברה נערכה ודיווחה לבורסה לני”ע כבר לפני כשנה וחצי, ב- 25 מרץ 2020, על תכנית חליפית ליצוא מישראל באמצעות מתקן ייצור במלטה שהועמד לרשותה ע”י בעלת השליטה. לא זו אף זו, החברה דיווחה לבורסה לני”ע ב-17 ביוני 2021, כי תמציות השאיפה שלה קיבלו היתר שיווק מרשות בריאות בגרמניה, וציינה מפורשות כי ככל שלא תשתנה עמדת משרד הבריאות (טרם ההחלטה שהתקבלה) בחודשים הקרובים, תייצר החברה את המוצרים מחוץ לישראל ותייצא אותם לגרמניה ממדינה אחרת”.

הערת העורך: בניגוד לטענת פנאקסיה ככל הידוע לנו לא מקובל כלל בתעשיית הפארמה יצוא של תרופות מבלי שהן מותרות לשיווק במדינה המייצאת. גורם בכיר בתעשייה אף קובע כי הדבר אסור ללא ספק.

Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר