סכסוך ברשת חנויות הקנאביס גבעול: המייסדים הגישו תביעה נגד הבעלים

אחרי 3 שנות שיתוף פעולה מוצלחות שהפכו את רשת בתי המרקחת היעודיים לקנאביס "גבעול" למובילה בתחומה בישראל ועם תחילת פעילות באירופה, התפוצץ הבוקר רשמית הקשר בין המייסדים, אורי מימון ואסף אוחיון, שהגישו תביעה נגד הבעלים, חברת הקנאביס הגדולה בישראל אינטרקיור, שטוענת לחובות גדולים

אורי מימון ואסף אוחיון, מייסדי ומנהלי חברת כאן-עולם (Cannolam), שהינה בעלת רשת חנויות הקנאביס גבעול (Givol), ושכיום הם מחזיקים בה 49.9% לאחר שבשנת 2020 מכרו 50.1% ממנה לחברת הקנאביס הגדולה אינטרקיור (Intercure), הגישו, בשמה של כאן-עולם, תביעה על סך 5.4 מיליון ש”ח נגד אינטרקיור וכמה מהחברות הבנות שלה, בהן חברת קנדוק (Canndoc), בית מסחר פרמזון (Pharmazon) ובתי מרקחת דורון ואחוזה.

בכתב התביעה דורשים מימון ואוחיון מבית המשפט לקבוע בין היתר שאינטרקיור חייבה את כאן-עולם בחיובי יתר בסך 2.2 מיליון ש”ח, שטענות אינטרקיור על כך שהם רכשו ממנה את בתי מרקחת דורון ואחוזה אינן נכונות, שסך של כ-2 מיליון ש”ח ששולמו על ידי אינטרקיור לכאן-עולם היו לצורך הקמת פעילות קמעונאית בחו”ל ולכן אינם בגדר חוב, וכן לחייב את אינטרקיור בתשלום בסך 3 מיליון דולר ואת בתי המרקחת דורון ואחוזה בכ-5 מיליון ש”ח.

לטענת אינטרקיור מנגד, התביעה הינה תביעת סרק שנובעת מאי-רצון של מימון ואוחיון לשלם חובות בסך עשרות מיליוני שקלים שהצטברו. כמו כן טוענת אינטרקיור כי השניים כלל אינם בעלי השליטה בכאן-עולם וברשת גבעול, כך שאין בסמכותם להגיש בשמה תביעה. בתקופה האחרונה ניהלו הצדדים ניסיון לגישור, שלטענת אינטרקיור היה מסך עשן של מימון ואוחיון שהגישו את התביעה כשהבינו שייאלצו לשלם את החוב.

עוד בתביעה מטיחים השניים באינטרקיור טענות לא פשוטות, לפיהן היא חייבה אותם לרכוש מלאי של מוצרי קנאביס רפואי שגדלו שלא לפי הפרוטוקול ותוך הפרת הסכם, שאינטרקיור לא זיכתה אותם בגין מלאי פג תוקף ובגין חיובים כפולים ו/או גבוהים מדי עבור מוצרים שנמכרו לגבעול מפרמזון, חייבה אותם לרכוש מפרמזון ועוד, הכל לכאורה במטרה לנפח את שורת הרווח של פארמזון ושלה.

חמור מכך, לדבריהם, על מנת לשפר את תוצאותיה הכספיות של אינטרקיור בבורסה, היא פנתה לקראת כל סוף רבעון אל כאן-עולם וחייבה אותה לכאורה להתקשר בעסקאות שלטענתם “היה ידוע מלכתחילה שההיגיון הכלכלי בהם לא קיים וכל מהותם לשפר את תוצאותיה למראית עין”. לטענתם, “בפעמים שנתקלו בתגובה שלילית, הפעילו לחצים באמירות כגון ‘אתם שותפים לא טובים, כפויי טובה, ואם לא תסכימו העולם ישתנה’.”

“אינטרקיור הגדירה ממי כאן-עולם יכולה לרכוש סחורה, מתי ובאילו תנאים, והעמיסה וניפחה חיובים, כאשר בד-בבד דרשה לעוות ולסלף דו”ח כספי של כאן-עולם,” הוסיפו, וטענו כי בשל סירובם לחתום על הדו”ח הכספי הכוזב הזה ולבצע רכישה “כושלת” לדבריהם של בתי המרקחת אחוזה ודורון, אינטרקיור והמנכ”ל שלה אלכס רבינוביץ’ איימו עליהם ודאגו שלא ישולמו להם כספים, מה שהוביל אותם להיכנס לחובות.

לקוח מחזיק שקית של בית מרקחת גבעול
סכסוך ברשת בתי המרקחת הייעודיים לקנאביס המצליחה

בסך הכל, לטענת מימון ואוחיון, אינטרקיור צריכה לשלם להם סך שמגיע לכדי יותר מ-15 מיליון שקלים, שבקיזוז חוב קיים שלהם לפארמזון בסך 10 מיליון, מגיע לכדי כ-5 מיליון שקלים, שהם הסכום בתביעה. “הבמה עליה אינטרקיור מציגה את מצגיה כלפי ציבור המשקיעים בבורסה תלויה ביכולתה ליצור תפאורה משכנעת של מציאות ורודה ולשלוט במריונטות אותן היא מפעילה, אלא שכאן-עולם אינה מריונטה,” נכתב בכתב התביעה.

מימון ואוחיון סירבו למסור תגובה לשאלה כיצד הם, כמי שאינם בעלי השליטה בכאן עולם ומחזיקים בה רק 49.9%, יכולים להגיש תביעה בשם כאן עולם נגד בעל השליטה בחברה, וכן האם נכונות טענות אינטרקיור על כך שהם חייבים לה עשרות מיליוני שקלים. מה שהם כן הסכימו לומר הוא: “אנחנו מעדיפים שלא למסור תגובה כרגע בנושא, רק שהטענות מופרכות ותואמות את שיטת הפעולה של אלכס (רבינוביץ, מנכ”ל החברה)”.

תשובה לשאלה הראשונה לפחות, ניתן ללמוד מחלק בכתב התביעה, במסגרתו טוענים השניים בין היתר כי ‘הסכם ניהול’ שנחתם בין הצדדים בשלב הרכישה, קובע כי השליטה בכאן-עולם תהיה של מימון ושל אוחיון ולא של אינטרקיור, למרות שהם בעלי 49.9% בלבד. לדבריהם, השליטה בחברה בדמות 50.1% שרכשה אינטרקיור, “היתה בכדי להציג מצג שווא בפני ציבור המשקיעים כאילו אינטרקיור שולטת בצורה מוחלטת בכאן-עולם”.

על פי אותו הסכם ניהול, על מנת לשלוט באופן אמיתי בכאן-עולם, אינטרקיור היתה צריכה לפטר את שני המייסדים מתפקידם ולשלם להם בין 3 ל-5 מיליון ש”ח יחדיו, דבר שהיא לא עשתה ואולי כעת לאור המאורעות כן תעשה. אופציה נוספת לדבריהם היא שאינטרקיור היתה רוכשת את יתרת 49.9% ממניות כאן-עולם בעבור כ-18 מיליון ש”ח, אך לא עשתה גם את זה. ייתכן כמובן שמימון ואוחיון היו דווקא שמחים שזה יקרה כעת.

סניף גבעול תל אביב
סניף הדגל של רשת בתי המרקחת גבעול בתל אביב

חברת כאן-עולם, שהוקמה כאמור על ידי מימון ואוחיון ושהשליטה בה נרכשה על ידי אינטרקיור, היא כיום הבעלים של כ-9 סניפי חנויות הקנאביס “גבעול”, והינה חלק מרשת חנויות הקנאביס של אינטרקיור שמונה כ-25 סניפים בסך הכל. החברה היא גם זו שיצרה את הקשר בין חברת קוקיז (Cookies) לאינטרקיור, קשר שבסופו נחתם הסכם להפצת מוצרי קוקיז על ידי אינטרקיור בישראל ובאירופה ולהקמת חנויות קוקיז באירופה.

לטענת מימון ואוחיון, היה ביניהם ובין מנכ”ל אינטרקיור רבינוביץ’ קשר טוב מאוד בתחילה, והם פעלו בהדדיות, עד שלדבריהם, בשיא ההצלחה, בעוד שהתכנית המקורית שלהם היתה להקים רשת קטנה של 4 בתי מרקחת ובית מסחר, רבינוביץ דחק בהם להתרחב משמעותית והתחייב לשם כך כי הוא יקים מתקן גידול אינדור ייעודי עבורם וכי באופן כללי אינטרקיור תעמוד מאחוריהם, מה שלא קרה לבסוף והוביל לפיצוץ.

מחברת אינטרקיור נמסר בתגובה: “מדובר בתביעה שקרית של גורמים לא מוסמכים בחברת כאן עולם המונעים ממניעים זרים וכל מטרתה להתחמק מתשלום חובותיהם המשמעותיים לקבוצת אינטרקיור. דינה של התביעה להידחות על הסף. בכוונת אינטרקיור, כחברת הקנאביס הצומחת והרווחית מחוץ ליבשת אמריקה, להגיש בהקדם את תגובתה לבית המשפט, להעמיד דברים על דיוקם ולתבוע פיצוי על כל נזק שייגרם לה או לשמה הטוב”.

המשך קריאה
Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר