מגלגל...

נירו לוי השיק סדרת זנים וחושף: “עישנתי קנאביס באח הגדול”

הסרטון שעורר מהומה, הרגע בו הקנאביס הפך עבורו לתרופה, איך הוא עישן ג'וינטים ב"האח הגדול" והחלום שלו להדליק אחת עם אביו בן ה-77. נירו לוי חושף בריאיון למגזין קנאביס את סדרת זני הקנאביס הנושאת את שמו ומבטיח מהפכת מחירים - קנאביס רפואי ב-10 שקל לגרם: "רוצה לעזור לאלה שקשה להם"

בימים האחרונים מהומה מתחוללת בכמה מקבוצות הפייסבוק של מטופלי הקנאביס הרפואי בעקבות סרטון חדש בו מופיע השחקן המפורסם ניר (נירו) לוי כשהוא מקדם את ליין הקנאביס החדש שלו הנקרא NIRO LEVI על שמו. למרות שהוא מציע מחירים זולים שטרם נראו בארץ, חלק מהמטופלים מחו על שהדמות “הסטלנית” לטענתם אותה משחק נירו בסרטון אינה מתאימה למה שהוא מבחינתם טיפול רפואי ולא “סתם סאטלה”.

כמה ימים לאחר השקת “נירו לוי” והזן הראשון בסדרה – סאטיבה מגנטיקת קולומביאן גולד מתוצרת מתקן האינדור של חברת “קנערבה” – ועל רקע המהומה ברשתות, נפגשנו עם נירו ועם אחד משותפיו, יניב גרנט בן ה-34, כדי להבין האם ה”מהפכה” שמבטיח נירו בסרטון היא אכן מהפכה אמיתית.

“בלבנון נפצעתי, בנפאל קיבלתי את ההארה”

נירו בן ה-52, המזוהה כבר שנים עם דמות “הסטלן” אך מעט פחות עם עולם הקנאביס הרפואי, חושף בריאיון למגזין קנאביס שאת הקנאביס אימץ כתרופה כבר לפני יותר מ-20 שנה. עוד הוא מספר איך הפך לראשון אי פעם שמעשן קנאביס בתכנית “האח הגדול” ומפרט על החזון שהוביל אותו להשיק ליין קנאביס על שמו.

רמז ראשון למה שהוא מתכנן כעת, עם הפיכת ענף הקנאביס הרפואי בישראל למעין שוק לגליזציה קטן לבעלי רישיון, קיבלו המטופלים כאשר בבתי המרקחת צצו בשבוע שעבר אריזות הנושאות את תמונתו של נירו בדמות צ’ה גווארה ועם תג מחיר מפתיע אף יותר: 100 ש”ח בלבד לאריזת 10 גרם קנאביס בקטגוריית T20/C4, לעומת ממוצע שעומד על יותר מ-250 ש”ח נכון להיום.

פרחי קולומביאן גולד סוג B לואו קוסט מסדרת נירו לוי
“לקחנו פרחים מרמה B והורדנו מחירים” – פרחי ‘קולומביאן גולד’ מסדרת נירו לוי

“אני תמיד אומר שבחיים, מה שצריך לקרות, קורה,” אומר נירו, ופותח בסקירת ההיסטוריה האישית שלו המסבירה את החיבור שלו לקנאביס. “אם נלך קצת אחורה”, הוא ממשיך, “אני עצמי מטופל בקנאביס רפואי כבר לא מעט שנים, אבל את הצמח הכרתי בגיל די מאוחר, אפילו מאוחר פלוס. יש כאלה שיפתחו עין ויגידו באמת, נירו? אז כן, רק בגיל 27 נירו פתאום למד להכיר את הדבר הזה שנקרא קנאביס, שהיה נמכר אז עדיין בקופסאות גפרורים, חומר מסיני וכולי.

“הייתי אז כבר שחקן בסדרה שקוראים לה ‘הפוך’, ואת העונה השלישית שלה צילמנו במקום נפלא, אחד הלוקיישנים הכי יפים בעולם, הודו ונפאל. בנפאל, למרגלות ההימלאיה והאגמים היפהפיים שליד העיירה פוקרה, גיליתי את הג’אראס הזה, הדביק, שיורד מההרים. יצאתי מאוהל הסיירים שבנו לנו במאהל הצילומים, התרחקתי 20 מטר כדי להשתין, ומצאתי את עצמי ליד צמח ענק של קנאביס, שצומח בטבע. זה גרם לי להארה, אתה אומר לעצמך ‘זה לא סתם’. 

“חבר שלי לקאסט, גילי שושן, שהוא שחקן גדול ואדם יקר, היה שם הפרטנר שלי לשח והוא לימד אותי לגלגל ופתאום אני, אדם עם הפרעת קשב וריכוז וגולנצ’יק לשעבר שנפצע ברצועת הביטחון בלבנון בשירות הצבאי שלו, חווה הארה עם הצמח הזה”.

נפצעת בלבנון?

“כן, בשירות הסדיר ברצועת הביטחון כסמל מחלקה ברובאית 12 בגולני. הלכנו בשטח על ציר שנחשד כממוקש, היתה שם באר ישנה שכוסתה בצמחייה ופשוט נפלתי פנימה. הנשק שלי הציל אותי, כי הוא נתפס על פתח הבאר ולמעשה נתליתי עליו ופשוט פרפרתי עם הרגליים כשמתחתיי אין כלום. מפקד המחלקה האיר פנימה ולא ראו את התחתית מרוב עומק. 

“משכו אותי למעלה ויצאתי כולי עם שריטות ומכות, ומהשירות כולו יצאתי פוסט טראומה שלא ידעתי עליה אז, כי מי בכלל דיבר על הדברים האלה? המשכתי את החיים כרגיל, עם הרבה בלאגן כמובן, אבל ניסיתי לחיות עם אמביציה ומוטיביציה לקום ולעשות דברים”. 

כמה שנים מאוחר יותר, באותם צילומים בנפאל, חווה נירו לראשונה חיבור עמוק לקנאביס, אבל עוד לא הבין שזו התרופה בשבילו. 

“בנפאל קיבלתי את ההארה ואת האהבה הזו שבאה עם הקנאביס, וזה היה כמו לאכול את התפוח מעץ הדעת. לפני כן היו לי התפרצויות זעם, פתיל קצר, חוסר סבלנות, הרבה דברים שמפריעים לך לחיות את החיים ואתה גורם צער וכאב גם למי שסביבך. פתאום, עם הקנאביס, משהו השתנה. פתאום, מאדם שסבל ולא ידע למה הוא סובל ומנסה להיות הכי חזק, הרגשתי שמצאתי את מה שאני צריך ביום יום. לצערי, אז עוד לא היתה מודעות לקנאביס הרפואי כמו שיש היום”.

אז מה עשית?

“גרתי אז באחד הרחובות הכי יפים בת”א, רחוב של”ג שפונה לים, עם מי שתהיה אשתי הראשונה לעתיד. מולי גר שכן, בלי לציין שמות אבל אדם מהבוהמה של שנות ה-70, שהיה מגדל במקום סודי קנאביס כמו באמסטרדם. הוא היה מביא לי את הגידולים שלו, ואני אמרתי וואו, הנה התרופה שלי! פתאום זה לא חומר של סיני ולא הבוף של החשיש, ואני צריך את זה, זה עושה אותי אדם טוב יותר. מדבר, עם תיאבון, נעים לסביבה, ישן הרבה יותר טוב, לא אגרסיבי. 

“מאז הבנתי שהצמח הזו הוא תרופה. הייתי כבר כמעט בן 30, הזמן רץ, והכרתי עוד אנשים בתחום הקנאביס. הגעתי אז למישהו שאצלו בבית ישבו חולים אמיתיים, אונקולוגיים, אנשים שלא יכולים להזיז כלום מלבד השפתיים ואתה נותן להם את הג’וינט לפה ופתאום הם מתחילים לדבר, ולחייך. 

“היו שם חיילים שנפצעו אחרי מבצעים, היו שם פצועים מפיגועים, אנשים שנפצעו פיזית ונפשית והקנאביס הזה הציל את החיים שלהם. באותו זמן, סוף שנות ה-90 ותחילת שנות ה-2000, כבר הייתי שחקן מוכר והשתתפתי בסרטים כמו ‘החברים של יאנה’ ו’כיכר החלומות’, אבל בארץ התפוצצו אוטובוסים והבנתי שיש המון אנשים עם פוסט טראומה כמוני. הבנתי שאנחנו מדינה עם פוסט טראומה, אז את מי מעניין בכלל סרט קולנוע? הרגשתי שאני ועוד רבים צריכים את התרופה הזו”.

ג’וינטים באח הגדול

ממתי אתה מטופל בקנאביס רפואי עם רישיון?

“לפני שבע שנים קיבלתי סוף סוף את הרישיון. אגלה לך סקופ, כשהשתתפתי ב’אח הגדול’, התנאי הראשון שלי היה שאני חייב את התרופה שלי. לא עישנתי בתוך החלל המשותף, אבל היה לי חדר צדדי מיוחד שאליו הלכתי שלוש פעמים ביום, בוקר צהריים וערב, לקחת את התרופה שלי. אחרת הייתי יכול להתפוצץ על מישהו בחלל של 40 מטר מרובע. אגב, כמו שאני קיבלתי, היו אחרים שקיבלו את התרופות שלהם כמובן. כל אחד והצורך הרפואי שלו.

“זמן ממש קצר לפי התוכנית היתה בעיה משפטית עם הקנאביס. מי שיודע, כשיש אישור רפואי לקנאביס יש ברישיון את כתובת הנאמן, קרי המטופל. פה היתה בעיה, כי הכתובת שלי השתנתה כביכול והיה צריך שיהיה כתוב ברישיון שהקנאביס מגיע לבית אח הגדול. 

“בהפקה נזכרו בזה כמה ימים לפני שהתכנית עולה לשידור, אז מה עושים? מעורבת בזה כמובן גם המון ביורוקרטיה. אני הסכמתי להיכנס בלי הקנאביס, כי ידעתי שהם יפתרו את הבעיה. מצד שני, ידעתי שזה יכול לקחת זמן ומה שקרה הוא שכל השבוע הראשון שלי בבית האח הגדול לא היתה לי את התרופה שלי. סבלתי אז ממיגרנות קשות והלילה הראשון שלי שם היה קשה ברמות. גם עשו לנו הפתעה, נתנו לנו לבנות את כל הריהוט והמיטות, ואני הכי לא הנדי מן, אז נתתי למושיק עפיה לבנות לי את המיטה וישנתי בשק שינה על הרצפה, אבל מספיק עם רכילות, בוא נדבר תכל’ס על הזן החדש בסדרת נירו”.

קנאביס ב-10 שקל לגרם

את הזן הראשון מסדרת “נירו” משיק לוי ביחד עם חברת “לאון פארם”, שהיום מפעילה ארבעה בתי מרקחת ששניים מתוכם כבר מנפקים קנאביס ושניים שיחלו לעשות זאת בקרוב, ובסך הכל עשרה שאמורים להתחיל לפעול לפני סוף השנה, באותו שם, בפריסה ארצית, ובהתמקדות בתחום הקנאביס הרפואי. מי שהקים את החברה הוא לאון גרנט, רוקח ותיק שלמד בבית הספר לרוקחות בירושלים בתקופה בה הגורו של התחום, פרופ’ רפאל משולם, לימד שם.

אריזות נירו לוי קנאביס
אריזות קולומביאן גולד – הזן הראשון בסדרת NIRO LEVI

בנו של לאון, יניב, הוא יזם בתחום הקנאביס ומנהל את הפיתוח העסקי של החברה. לדבריו, “הרשת שלנו, מלבד היותה רשת בתי מרקחת לכל דבר, מתמחה בקנאביס רפואי. כל הרוקחים אצלנו, מעבר להתמחות שהם חייבים לעבור שהיא קורס קנאביס עוברים הרחבה ולומדים גם את שפת המטופלים וגם עוד ידע מקצועי בתחום הקנאביס. 

“חשוב לנו שהרוקחים שלנו יבינו מה הם נותנים באריזה, מעבר למה שהמגדל או החברה אומרים להם. אנחנו רוצים שהם ממש יעשו מחקר, בין אם זה על הגנטיקה, בין אם זה להבין מה ההבדל בין סאטיבה לאינדיקה כדי לתת מענה להעדפות של המטופלים, ועוד הרבה ניואנסים שצריך להכיר בצמח. 

“עכשיו, כחלק מהפעילות שלנו בתחום, נוצר שיתוף הפעולה עם נירו. זיהינו פה הזדמנות, כי נירו גם מוכר כמטופל, וגם איש ציבור מוערך”.

זו הפעם הראשונה שאתם בעצם משווקים זן שלכם?

יניב: “כן. אנחנו נמצאים מה שנקרא בדלפק, ואנחנו אלה שבקשר עם השטח, עם המטופלים עצמם. בגלל שאנחנו בשטח, אנחנו רואים מה קורה. יש לנו בבתי המרקחת מוצרי פרימיום, מוצרי מדיום ומוצרי לואו קוסט שאנחנו רוכשים מהחברות השונות. 

“את מוצרי הפרימיום, שמחירם 250 שקלים ומעלה, רוכשים המטופלים שידם משגת מה שנקרא, וזה בסדר גמור כמובן. הפרימיום שיש היום הוא או אינדור ישראלי טוב, או ייבוא מחו”ל. מה שקרה בשנת 2020 הוא שנכנסו הרבה מוצרי ייבוא, וזה השפיע על המחירים שהגיעו פתאום ל-300 שקלים ל-10 גרם.

“אבל הייבוא הזה יצר עוד משהו, שהוא דווקא טוב לטעמנו. היצרנים הישראלים התחילו לסנן יותר את מה שהם מכניסים לאריזות. אם פעם היו מכניסים כל דבר, פרחים יפים ולא יפים, עם טרימינג טוב וטרימינג לא טוב, היום יודעים שהמטופלים חושפים את תכולת האריזה ברשתות החברתיות והמגדלים התחילו לשים לב איזה תפרחות כן עוברות מסך ואיזה לא.

“דבר נוסף שקרה וכולם מודעים אליו היא כמובן הרפורמה, שגרמה לעליית מחירים משלה. אמא שלי, שהיא מטופלת במשך שבע שנים, היתה משלמת 370 שקל בחודש והיום היא משלמת 3,000. זה החיסרון הגדול, אבל יש כמה יתרונות, שכבן של מטופלת וכמטופל, כמו נירו, אנחנו יכולים להעיד עליהם”.

איזה יתרונות למשל?

יניב: “זיהינו את ההזדמנות בכך שכמו שאמרתי הייבוא הוביל לזה שהמגדלים נזהרים הרבה יותר עם מה שהם מכניסים לשקיות הפרימיום. זה יצר לנו מקום לבוא ולקחת את הפרחים שפחות ‘עוברים מסך’, הפרחים היותר קטנים, שלא משקיעים בהם בטרימינג כמו שמשקיעים בתפרחות של ה-300 שקל ויש בהם קצת פחות אחוזים של חומרים פעילים.

“באנו למגדל ואמרנו לו ‘אנחנו יודעים שאת הסחורה הזו אתה לא מוציא ואנחנו רוצים לקנות אותה, אבל במחיר מאוד מאוד נמוך, שיתגלגל למטופל בקצה’. אנחנו חד משמעית לא מגדירים את המוצר שלנו כפרימיום, אל תצפה לקבל את התפרחות שאתה מקבל ב-300 שקלים, אבל אלה עדיין פרחים באיכות טובה מאוד.

“הרבה מוצרים שאתה רואה היום ב-200 שקלים לא עולים באיכות על מה שאתה מקבל במוצר נירו. התפרחת שלנו היא גידול אינדור, נכון שהפרחים קטנים ואחוז ה-THC מעט נמוך יותר, ולפי הבדיקות האחרונות שעשינו עומד על 16.3%, שזה לא גבוה, אבל זה גם הכי קרוב לתוצאות שכתוב על השקית. על הקופסה כתוב T20, אבל על השקית תמיד יהיה כתוב האחוז המדויק”.

לדבריו “בניגוד למוצרים שנמכרים ב-140 שקלים, מה שנקרא ‘מוצרי הפיילוט’, שהם לפעמים פגי תוקף או אפילו עם עובש או פשוט לא מספיק איכותיים כדי להימכר עם התפרחות האחרות, אצלנו יש מוצר חדש, שנארז עכשיו ומציע פרחים טובים עם קריסטלים עליהם, צריך רק להסתכל ולראות”.   

נירו: “הפרחים יכולים להיות מהצמח שממנו יצאו גם פרחי הפרימיום, כי אף פעם לא כל הפרחים הם פרימיום. אז אנחנו ניקח את הפרחים מהאיכות השנייה במעלה, איכות B, שהיא לא הרבה פחות טובה. הפרחים קטנים, נכון, אבל זה אותו צמח! בסופו של דבר, כל המעשנים יודעים שגם אם תעשן את הפרח היפה כל יום, בסוף תתרגל גם לטעם שלו. 

“אגב, אם אנחנו מדברים ברמות החומרים הפעילים, הרבה אנשים לא רוצים ‘להתפוצץ’ עכשיו… הזן שלנו הוא סאטיבה ומיועד ליום. ויש מטופלים רבים שפשוט רוצים לתפקד ביום, ללכת לעבודה, לחיות. אנחנו נותנים להם את התפקוד הזה עם קנאביס רפואי, איכותי, נקי ומבוקר.

“במוצר שלנו אתה מקבל את התמורה ואת הרמה הכי גבוהה בהתאם למחיר. עשרה שקלים לגרם והמחיר הזה לא יעלה, איפה יש דבר כזה היום? זה מתחרה גם בשוק השחור המטורף שיש בחוץ, ושמזמן היה צריך לסגור אותו.

הסרטון שעורר מהומה: “צ’ה גווארה הוא סמל למהפכה”

“הקו שלנו הוא אמיתי, ובשביל זה אני יכול לעשות סרטון הומוריסטי וגם קצת לצחוק על עצמי. אני מופיע כצ’ה גווארה כי יש פה קודם כל מהפכה. מהפכה של מחירים ואיכות. אדם שחי מקצבה של ביטוח לאומי, אדם חולה, אדם שמקבל קצבאות והרפורמה גמרה אותו, גם 200 שקלים לשקית של 10 גרם זה הרבה בשבילו, ועל מה ששילמת 200 אתה מקבל ממני ב-100. 

“יש לי חבר, חוכמולוג, שאמר לי ‘אני הייתי שם אותך על השקיות של ה-300 שקל’, אבל אני אומר לא נכון, להפך, אני בא מהמקום של לעזור. אני רואה בזה עזרה למי שצריך את התרופה שלו ואני מדבר על אלה שקשה להם, להם אני רוצה לעזור. מעבר לזה אני עומד מאחורי האיכות של המוצר, ובסופו של דבר מה שטוב, יימכר.

איך אתם מבטיחים את האיכות הזו? את זה שלא יהיה עובש או פרחי “בררה” בשקית?

יניב: “היינו בחווה ובמפעל האריזה, נתנו הוראות והיינו שם כדי לפקח ולוודא ששמים את התפרחות היפות מתוך פרחי ה-B שאנחנו מקבלים, ושיש 10.5 גרם בכל שקית ולא עשרה גרם בדיוק או פחות. אנחנו יודעים שהטרימינג לא הכי הכי, אז אנחנו מפרגנים בכמות.

“בנוסף, בכל נגלה שיוצאת אנחנו מגיעים למפעל בימים שאורזים אותה, דוגמים את החומר ומפקחים על תהליך האריזה. תמיד נהיה שקופים עם הגנטיקה, תמיד יהיה רשום מי המפעל שארז ומי המגדל. לא נסתיר שום מידע, הכל יהיה שקוף.

“במהלך שלנו אנחנו רוצים ליצור גם אימפקט חשוב על שאר התעשייה. זה שנירו בא ושם מוצר ב-100 שקלים, 10 שקלים לגרם, גורם למגדלים האחרים לחשוב פעמיים לפני שהם שמים תג מחיר של 240 שקלים על תפרחת שהיא ככה ככה, קומסי קומסה. אנחנו באים ואומרים יש פה איכות, והאיכות הזו היא ב-100 שקל. יותר מזה, האימפקט שיהיה לזה על השוק הוא שמוצרים שלא ראויים להגיע למדפים פשוט לא יגיעו לשם.

הסרטון שעורר מהומה: “רצינו ליצור אימפקט”

“צ’ה גווארה, שנירו מופיע על האריזה בדמותו, הוא סמל למהפכה. אנחנו חושבים שהמהלך הזה יגרום למהפכה, מהסיבה שהוא יגרום למגדלים האחרים ליישר קו עם המחיר ולא להביא למדפים את המוצרים שלא ראויים להגיע לשם. בכל מקרה אנחנו שומרים על המותג כליין לואו קוסט בלבד, עכשיו זה קולומביאן גולד במותג של נירו לוי עם הפנים של צ’ה גווארה, הזן הבא, שיהיה אולי מחברה אחרת, יהיה עם דמות נוספת וכך הלאה.

“אגב, נירו דיבר על הסרטון, אז הסרטון הזה הוא תרגיל שיווקי. עשינו אותו כדי להגיע לתודעה של ציבור ואנחנו לא מסתתרים, אבל המסר מאחוריו הוא מסר אמיתי. אנחנו באמת מוכרים בעשרה שקלים לגרם ובאמת חושבים שתהיה לזה השפעה על שאר השוק, שיוריד את המחירים. זה משהו שיגרום לשינוי בכל התעשייה הזו”.

“החלום שלי שאבא שלי יעשן איתי ג’וינט”

בימים אלה אפשר להשיג את הזן הראשון של נירו בבתי המרקחת של לאון פארם ובבית מרקחת דורון ברעננה, אולם החל מהנגלה הבאה שתצא הפריסה עשויה להתרחב. 

“פתחנו את ההזמנות לכל בתי המרקחת, אבל מי שלא ביצע פספס כי הנגלה האחרונה נגמרה בתוך יום”, מסביר יניב, “כרגע יש עוד נגלה שאמורה לצאת עוד חודש חודש וחצי ויהיה אפשר להזמין ממנה”.

איפה אתם רואים את המותג בעוד שנה? בעוד חמש שנים?

יניב: “אנחנו רואים ליין של מוצרים, כשגם אם ניכנס למוצרי הפרימיום למשל, זה תמיד יהיה במחיר נמוך יתר מזה של השוק. החזון הוא למצוא עוד זנים שראויים לשם נירו, במחירים הוגנים שמתגלגלים למטופלים. גם אם לנו יישאר פחות, אנחנו רוצים שהציבור יסמוך על נירו ויידע שאם הוא בחר משהו זה יהיה מוצר שראוי למחיר, שהמחיר הוגן וטוב ושיש תמורה לתשלום”.

נירו: “אסכם לך הכל בשורה אחת – הצמח הזה עזר לי להתפתח ברמה האישית והרוחנית בחיים – והחלום שלי הרטוב הוא לתת לאבא שלי, בן 77 שאני חולה עליו ומה שאני זה בזכותו, לעשן ג’וינט. הוא לא מוכן, זה דור אחר, והוא ממשיך לעשן סיגריות אחרי צנתור. הקנאביס יכול לעשות לו קסמים, כמו שהוא עשה ועושה לי וכמו שאני מנסה שהוא יעשה לאחרים”. 

המשך קריאה
Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר