טוען...

לא תאמינו: הסיבה ההזויה בגללה קנאביס לא חוקי…

בשנת 1971 טבע הנשיא ריצ’רד ניקסון לראשונה את המונח “המלחמה בסמים” ויצא למאבק כושל – בעיקר בצרכני הקנאביס – שנמשך עד היום. כעת נחשפות לראשונה שיחות שנערכו עם יועצו האישי בשנת 1994 ובהן הוא מספר מה היתה הסיבה האמיתית ליציאה למלחמה המדומה: השתקת שמאלנים היפים ואפרו-אמריקנים.

ישנן תאוריות רבות לסיבה בגינה התחילה “המלחמה בסמים”, שמקורה עוד בשנות ה-30 של המאה הקודמת ועיקרה רדיפת צרכני קנאביס. אך כעת נחשפת הסיבה האמיתית להכרזה על המלחמה באופן רשמי בשנות ה-70 בעדות של היועץ האישי לשעבר של נשיא ארה”ב ניקסון.

על פי העדות שנחשפה השבוע לראשונה בגליון אפריל של מגזין “הרפרס” הסיבה האמיתית היא פגיעה והחלשת שמאלנים פציפיסטים היפים ואפרו-אמריקנים.

הסיבה: השתקת שמאלנים ושחורים

בגליון חושף הכתב דן באום שיחות שערך בשנת 1994 עם ג’ון ארליכמן – יועצו האישי של הנשיא ניקסון באותם ימים – שיחות שתוכנן טרם פורסם עד היום.

ארליכמן, שריצה בעבר 18 חודשי מאסר בכלא בגין חלקו בפרשת “ווטרגייט”, היה היועץ הלאומי האישי של הנשיא כשזה הכריז על “המלחמה בסמים” בשנת 1971.

ג'ון ארליכמן מודל שנות ה-70
ג’ון ארליכמן מודל שנות ה-70

על פי העדות הממשל האמריקני הצדיק את היציאה למלחמה ואת הקצאת המשאבים האדירה, בכך שהשימוש בסמים “שהפך למגיפה” גורם למספר גבוה של נפגעים והרוגים ובכך שהשימוש בהם הוא בעל השפעות שליליות ומזיקות לאדם – טענות שיצרו כדור שלג של סטיגמות שנמשך עד היום כמובן.

באום מפרסם את תוכנן של השיחות, במהלכן הסביר לו ארליכמן מהי הסיבה האמיתית להכרזה על מלחמה בסמים: שמאלנים פציפיסטים ואפרו אמריקנים:

“אתה רוצה לדעת על מה היה כל הסיפור?” הוא שאל אותי במבט של אדם שאחרי השפלה ציבורית ותקופה בכלא פדרלי היה לו מעט מאוד להפסיד. “קמפיין הבחירות של ניקסון בשנת 1968, והתקופה שלו בבית הלבן כנשיא, התמקד בשני אויבים: השמאלנים מתנגדי המלחמה והשחורים. אתה מבין מה אני אומר לך? ידענו שלא נוכל להוציא מהחוק ולהכריז מלחמה על שחורים, אבל על ידי כך שגרמנו לציבור לקשר את ההיפים עם מריחואנה ואת השחורים עם הרואין, והענישה וההפללה הנוקשות של שניהם, יכולנו לרסק את הקהילות הללו. יכולנו לעצור את המנהיגים שלהן, לפשוט על בתיהם, להרוס להם את הפגישות וההתכנסויות, ולהשמיץ אותם ערב אחרי ערב במהדורת החדשות. האם ידענו שאנחנו משקרים בקשר לסמים? ברור שכן.”

טקסט מדהים זה הוא כנראה העדות האחרונה שמישהו בעולם היה צריך כדי להשתכנע בכך שרדיפת צרכני הסמים בכלל ובוודאי צרכני הקנאביס, הפללתם והרס חייהם, השפלתם ונידויים ממקצועות ומהחברה – הם כולם תוצאה של אינטרס פוליטי צר ולא בגין הנזקים שהם לכאורה גורמים להם. כידוע תרופות, אלכוהול וסיגריות הורגים המוני המונים, אך מתי בפעם האחרונה נשמע שמישהו מת מקנאביס?

עוד ברור כעת שהסטטיסטיקה שמטרידה רבים לפיה שחורים בארה”ב נעצרים פי 4 מלבנים, למרות שאחוזי צריכת הקנאביס הם דומים, היא לא תוצאה של המלחמה בסמים – אלא הסיבה למלחמה בסמים.

מעצרי מריחואנה בארה"ב משנות ה-70
מעצרי מריחואנה בארה”ב: עלייה חדה בתחילת שנות ה-70 עם ההכרזה על “המלחמה בסמים”

“המצאת המלחמה בסמים על ידי ניקסון ככלי פוליטי היתה צעד ציני אמנם, אבל כל נשיא שהיה מאז – רפובליקני או דמוקרטי – מצא את הסיבות שלו להמשיך ולהצדיק את המשך המלחמה,” כותב באום. “בינתיים כבר לא ניתן להתעלם מהעלויות הכלכליות האדירות של המלחמה בסמים: מיליארדי דולרים שמבוזבזים, שפיכות דמים באמריקה הלטינית וברחובות ערינו, ומיליוני חיים שנהרסו על ידי הענישה הדרקונית שלא נגמרת בשער בית הסוהר כמובן; 1 מכל שמונה גברים שחורים נדחה מקבלה לעבודה בגלל רישום פלילי בעברו.”

דאום גם הסביר ל’הפינגטון פוסט‘ מדוע הוא לא חשף את תוכן השיחה בספר שפירסם בשנת 1996, שנקרא “עשן ומראות: המלחמה בסמים והפוליטיקה של הכישלון”: “אין בו [בספר] ראיונות בכלל; הוא נכתב כדי להביא את הקורא לחוש את האווירה של אותה תקופה. בהתאם, הציטוט לא התאים,” אמר.

מקור המלחמה בסמים

ארה”ב החלה “להילחם בסמים” בתחילת שנות ה-30 של המאה הקודמת, כשהארי אנסלינגר מונה לתפקיד “מנהל הסמים” של ארה”ב על ידי מזכיר משרד האוצר האמריקני שבמקרה היה גם בעל מניות בחברת “דו פונט” שרשמה באותן שנים פטנטים על פלסטיק, נייר עץ, ניילון וכו’ – מוצרים שעד אז היו עתידים להיות מופקים בעיקר מ’המפ’, הוא הקנאביס התעשייתי.

האינטרס הכלכלי הברור, יחד עם הבהלה מנדידת מקסיקנים רבים לגבולות ארה”ב עם “הצמח המשוגע” שלהם, הובילו למסע פרופגנדה לאומי בשם “ריפר מדנס” שהצליח לשכנע את אזרחי ארה”ב שהסם החדש והמסוכן “מריחואנה” גורם לשיגעון, התאבדויות, אלימות ורצח. “המריחואנה גורמת לנשים לבנות לשכב עם כושים,” למשל הוא אחד הציטוטים המפורסמים ביותר של אנסלינגר.

עם זאת המונח “מלחמה בסמים” עצמו, או “War on Drugs”, נטבע לראשונה רק בתחילת שנות ה-70, על ידי נשיא ארה”ב ריצ’רד ניקסון, שנבחר בשנת 1969 כנשיא ארה”ב לאחר קמפיין בחירות אגרסיבי במיוחד שכותרתו היתה “חוק וסדר”. ניקסון רכב על התפשטות תופעת ההיפים בשנות ה-60, האהבה החופשית, הפציפיזם וההתנגדות למלחמת ויאטנם, והודיע לאמריקנים שהוא מגיע לעשות סדר.

Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר