טוען...

מקטרות חשיש מהמאה ה-19 התגלו מתחת למגדל דוד בירושלים

הארכיאולוגית רנה סיון מספרת כיצד מצאה מתחת למצודת מגדל דוד מקטרות ששימשו את החיילים מהאימפריה העות'מאנית לצורך עישון חשיש: "החבר'ה האלה השתעממו, אז מה עשו? שתו קפה ועישנו, לרוב חשיש, כי חשיש היה יותר זול מאשר טבק"

אוסף נדיר של ראשי מקטרות לעישון חשיש עשויים חרס התגלו בחפירות ארכיאולוגיות שנערכו בחצר מצודת דוד בירושלים. רנה סיון, ארכיאולוגית במקצועה ומנהלת מוזיאון מגדל דוד לשעבר מספרת בכתבה ששודרה בערוץ כאן 11 על הרגע שבו מצאה את המקטרות.

״אני חפרתי פה במצודה, ומקום אחד היה לי נורא משעמם לחפור בו, וזה היה החפיר,” סיפרה. “הוא היה מלא אדמה, קופסאות סרדינים של התקופה הבריטית, וסיגריות, ופתאום יוצאים כל מיני מקטרות כאלה בכמויות”.

אוסף המקטרות משויך למאה ה-19, ימי השלטון העות’מאני בירושלים, ועל פי הערכת הארכיאולוגים היו שייכות לחיילים טורקים ששירתו במקום.

״המקטרות האלה, שהן מאוד יפות, מאוד דקורטיביות, הן מהתקופה הטורקית, כשהטורקים ישבו פה,” סיפרה הארכיאולוגית בכתבה.

מתברר על פי הכתבה שהיו לחיילים הטורקים שהוצבו בבסיס הראשי של האימפריה העות’מאנית בירושלים מנהגי עישון מוקפדים וגם לעיתים חומרי עישון מיוחדים.

“החברה האלה במאה ה-19 השתעממו,” מתארת סיון. “מה עשו? שתו קפה ועישנו. לרוב חשיש, כי חשיש היה יותר זול מאשר טבק”.

כיצד הגיע החשיש לאזור ארץ ישראל, איך תושבי המקום הטורקים נהגו לעשן באותם הימים ומה היה הכינוי שלהם ל’פארש’ שערבבו עם החשיש? בכתבה שפרסמנו בשנת 2017 הסביר ההיסטוריון יובל מלחי על סצנת הקנאביס שפרחה בציון תחת שלטון האימפריה העות’מאנית.

“עולי רגל שהגיעו לארץ העידו כי כל אדם שנוסע בדרכים חייב שיהיה עימו ציוד לשתיית קפה וערכת עישון,” סיפר. “עישון הטבק בתוספת חשיש הפך להיות חלק מההווי החברתי של בית הקפה כשבאותם ימים נהגו להוסיף את החשיש לקפה או עישנו אותו דרך נרגילה”.

זו כמובן לא הפעם ראשונה שמתגלים ממצאים ארכיאולוגיים המעידים על שימוש בחשיש בשטח ישראל בזמנים עברו. מאות שנים קודם, בכנען של תקופת בית ראשון, נהגו בני ישראל היהודים לעשן חשיש גם כן.

לפני כשנה כל שלושת הרכיבים העיקריים בקנאביס, הקנבינואידים THC, CBD, CBN, אותרו בשרידים שנמצאו במבנה באזור תל-ערד ששימש כמקדש לבני ישראל בכנען בתקופת בית ראשון.

החוקרים מאוניברסיטת ת”א העריכו כי בני ישראל שרפו את הקנאביס במטרה להגיע לתחושת ‘היי’ הנגרמת משימוש בקנאביס, כשעל פי הממצאים מדובר כנראה בעדות הראשונה אי פעם לשימוש בחומרים פסיכואקטיביים ע”י יהודים.

Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר