מגלגל...

מנכ”ל פוטמר מזהיר: הזן ‘אמרלד’ המקורי לא נמצא בישראל

זן הקנאביס 'אמרלד' (Emerald) שזכה השנה בתואר "הפופולרי בישראל" מעורר בלבול בשוק. חברת 'בזלת', שייבאה אותו במקור מחברת 'פוטמר' באורוגוואי עד שהמשלוחים נעצרו, החלה לשווק את אותה אריזה אך עם תכולה אחרת. מנכ"ל פוטמר אומר שמדובר בזן אחר לגמרי.

הטעיית צרכנים או תחרות הוגנת? הזן הפופולרי ‘אמרלד’, מתוצרת חברת ‘פוטמר’ (Fotmer) מאורוגוואי, שווק בישראל במהלך אמצע שנת 2020 וזכה לפופולריות-שיא עד שאזל מהמלאי ולא חזר שוב בגלל תקלות ביורוקרטיות של היבואנית חברת ‘בזלת’.

אבל, באמצע החודש הודיעה חברה ישראלית אחרת, ‘קנדוק’, כי הצליחה “לחטוף” מבזלת את הזכויות על שיווק הזן המצליח בישראל ל-7.5 השנים הבאות לאחר חתימה על הסכם בלעדי עם פוטמר האורוגוואית לייבוא של עד 3 טון בשנה ממנו.

לא חלפו שבועיים וחברת בזלת הודיעה אתמול (ב’) כי ‘אמרלד’ חזר לשוק וכבר זמין במדפים בבתי המרקחת מיידית – הודעה שהובילה לבלבול בקרב המטופלים שחלקם פנו אל מגזין קנאביס במייל האדום בבקשה לבדוק איפה הזן המקורי ולמי הוא שייך.

אמרלד, פוטמר
הזן ‘אמרלד’ המקורי של חברת ‘פוטמר’ מאורוגוואי שזכה בתואר הזן הפופולרי בישראל (קרדיט תמונה: Fotmer Life Sciences)

מנכ”ל פוטמר, ג’ורדן לואיס (Jordan Lewis), מתייחס הבוקר לבלבול שנוצר, ובתשובה לפניה בנושא מזהיר: “הזן אמרלד המקורי לא נמצא כרגע בישראל. אנחנו בשלבים מתקדמים לקראת חידוש אספקת זן האמרלד לישראל תוך הבטחת רצף טיפולי ובשיתוף פעולה עם קנדוק”.

עוד הוסיף לואיס כי “מדובר באחד הזנים האהובים והמבוקשים ביותר בקרב מטופלי הקנאביס הרפואי בעולם והוא פותח בהשקעה רבה לאורך שנים” והדגיש כי “פוטמר מעולם לא שיתפה אף גורם חיצוני, ספק, מגדל או משווק במדע ו/או בגנטיקה הייחודית של הזן”.

מנכ"ל פוטמר, ג'ורדן לואיס (Jordan Lewis)
מנכ”ל פוטמר, ג’ורדן לואיס (קרדיט צילום: Fotmer Life Science)

לדבריו “בפיתוח זן האמרלד המקורי הושקעו משאבים רבים לאורך שנים ולכן היה לי חשוב להבהיר כי ה’אמרלד’ המשווק כרגע בישראל איננו הזן המקורי ואין שום קשר בינו לבין גנטיקת המקור של פוטמר. אנחנו עובדים כדי להחזיר בהקדם את הזן המקורי, באיכות המוכרת, לקהל המטופלים בישראל.”

מנגד, לטענת בזלת מדובר בכלל בגנטיקה שהיא מחזיקה בעצמה, ברשות, ומבוססת על הכלאת הזנים ‘גורילה גלו’ (Gorilla Glue) עם ‘שוקולד דיזל’ (Chocolate Diesel). האמרלד שמשווק על ידה החל מהשבוע גדל לדבריה במתקן במושב עין חצבה בערבה.

הזן 'אמרלד' של בזלת, מגידול ישראלי בחווה במושב עין חצבה
הזן ‘אמרלד’ החדש של בזלת, מגידול ישראלי בחווה במושב עין חצבה (קרדיט תמונה: בזלת)

מאיר אריאל, מנכ”ל חברת בזלת, מסר למגזין קנאביס בתגובה לטענות כי “לבזלת יש אג’נדה ברורה במה שקשור לגנטיקה שאנחנו עובדים איתה. רכשנו 25 גנטיקות שגדלות ב’שדות בזלת’, חוות האמהות שלנו עם שדות ים, ואותן אנחנו מגדלים בארץ ובעולם: ‘אופל’, ‘אמרלד’, ‘אגט’, ‘אוניקס’, ‘גרניט’ ועוד – אלו חלק מהגנטיקות”.

עוד הוא הוסיף כי “אנחנו מעבירים לחוות את השתילים שלנו וככה אנחנו שומרים על רצף של אספקות. זאת הסיבה שברגע שהגענו לתוצאות טובות עם החוות בישראל החלטנו לוותר על היבוא. איכות המוצרים שלנו עומדת במקום הראשון בסדר העדיפויות שלנו”.

אריזת הזן אמרלד בגרסה המקומית מגידול בערבה: "לא הזן המקורי"
אריזת הזן אמרלד בגרסה המקומית מגידול בערבה: “לא הזן המקורי”

לדבריו “פוטמר לא מחזיקה הגנטיקה שלנו והיא לא מפתחת גנטיקה, היא אינה חוות ריבוי ככל שאני יודע, בעוד שלבזלת מוקמת חוות ריבוי עם 1,500 אימהות. פוטמר רכשה כמונו זרעים מספקים בעולם, יש כאלה שכולם מכירים אותם ועובדים איתם. הפרחים גודלו בעין חצבה ואנחנו נהיה עם כמות לכל השנה ונשמור על רצף טיפולי”.

בחברת קנדוק, היבואנית העתידית של האמרלד של פוטמר, טוענים לעומת זאת כי בכלל לא ניתן לפתח זן בתוך כחצי שנה בלבד וכי מדובר בתהליך מדעי שנמשך שנתיים וחצי לפחות. לכן, לדבריהם, לא ייתכן שהזן אמרלד שבזלת החלה לשווק השבוע הוא אותו הזן אמרלד שהמטופלים אהבו בסיבוב הקודם והגיע מאורוגוואי.

הדרך המדעית הבטוחה לוודא האם מדובר בזן זהה היא לבחון במעבדה את הרצף הגנטי שלו אבל מכיוון שהזן מאורוגוואי לא נמצא בארץ לא ניתן לעשות זאת בשלב זה. דרך אחרת היא כמובן לצרוך את הזן ו/או לנסות לראות האם יש דמיון ויזואלי חיצוני בין שני הזנים.

המשך קריאה
Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר