כתב אישום הוגש נגד מנהל חוות יוניבו בחשד לגניבת 4.5 ק”ג קנאביס

כתב אישום הוגש הבוקר נגד מנהל חוות הקנאביס של חברת יוניבו בגין גניבת 4.5 ק"ג קנאביס מהחווה. כתב האישום אינו כולל את עבירות הסחר וקשירת הקשר לביצוע פשע שנכחו בבקשת המעצר. לפיכך קבע השופט כי יש לשחררו למעצר בית. שאלות שעולות מהאירוע: מה המניע למקרה ומה המשמעויות לעתיד פעילות החווה

בהמשך לפרסום מסוף השבוע במגזין קנאביס על מעצרו של א’, מנהל חוות הקנאביס “עמית אורן” השוכנת במושב רנן ונמצאת בשליטת חברת הקנאביס יוניבו (Univo) שבהובלת המנכ”ל גולן ביטון ורה”מ לשעבר אהוד אולמרט, בחשד לגניבת 3.5 ק”ג מהחווה ללא הרשאה, משטרת ישראל הגישה הבוקר (ב’) כתב אישום נגד א’ באשמת גניבת 4.5 ק”ג קנאביס מהחווה.

לכתב האישום נוסף כפי שניתן להבין 1 ק”ג, אך הוסרו ממנו שני סעיפים מהותיים מתוך הארבעה המקוריים, אלה שנוגעים לסחר והפצה ולקשירת קשר לביצוע פשע, שכן הופיעו בתחילה בכתב הבקשה למעצר. בהתאם לכך, השופט דחה את בקשת המשטרה הבוקר למעצר עד תום ההליכים וקבע כי א’ ישוחרר למעצר בית.

על פי כתב האישום, “בתאריך 2.11.21 בשעה 8:30 פנה א’ לעובד החווה רובי זמיר וביקש ממנו לארוז עבורו שתי שקיות של סם מסוכן מסוג קנאביס מהחווה, במשקל של חצי קילו כל אחת, ולאחסן אותן בחדר הכספות של החווה. בשעה 9:30 הגיע א’ לכספת כשהוא עוטה לידיו כפפות, נטל את האריזות ושקית נוספת אשר היתה מונחת בכספת והכילה קנאביס במשקל כ-3.5 ק”ג, הכניס את האריזות ואת השקית הנוספת לשק שחור ואת השק נטל והעבירו לחדר ההנפקה הסמוך.”

בהמשך נכתב כי “בשעה 17:00 נטל את השק מחדר ההנפקה, הכניסו לתא המטען של הרכב התפעולי ונסע מהמקום. בכך גנב א’ מהחווה ומחברת יוניבו סם מסוכן מסוג קנאביס במשקל של כ-4.5 ק”ג ומבלי הסכמת הבעלים. בעשותו את המתואר לעיל גנב הנאשם בהיותו חבר דירקטוריון את נכס התאגיד והחזיק בסם שלא לצריכתו העצמית.”

בחקירתו הודה א’ כי אכן הוציא מהחווה 2.5 ק”ג קנאביס ושם אותם ברכבו ולדבריו לאחר מכן זרק אותם לפח. בנוסף סיפר שלפני כחודש הוציא צמחי קנאביס מהחווה בכדי לעשות שמן קנאביס לאחרים באופן לא חוקי.

גולן ביטון, מייסד ומנכ"ל יוניבו (Univo), על רקע מתקן הגידול "חוות עמית" בבעלות החברה
גולן ביטון, מייסד ומנכ”ל יוניבו (Univo), על רקע מתקן הגידול “חוות עמית” שבבעלות החברה בה א’ הוא שותף וממנה הוציא לכאורה קנאביס בניגוד לנהלים (צילום: אוהד שביט)

בתחילה טענה המשטרה כי א’ חשוד בכך שאת הקנאביס הוא העביר לכאורה לחשוד אחר, אביחי אלמלך, תושב המושב מסלול הסמוך למושב רנן, שנתפס לאחרונה עם כ-620 גרם קנאביס באריזות הדומות לדברי המשטרה לאלו שנלקחו מחוות יוניבו. גם אלמלך נמצא בימים אלה במעצר ואתמול הוגש גם נגדו כתב אישום אך רק בגין החזקה ולא בגין סחר. כמו כן נגד אלמלך עומד מאסר על תנאי בן 12 חודשים מתיק קודם בו הואשם בעבירות החזקת קנאביס שלא לשימוש עצמי כך שהוא צפוי כנראה להישלח למאסר.

סניגורו של א’, עו”ד שמעון תורג’מן, טען במהלך הדיונים בבית המשפט כי המשטרה לא הצליחה לבסס ראייתית כי יש קשר בין שני התיקים, זה של א’ וזה של אלמלך, שהרי כמות הקנאביס שנתפסה בביתו של אלמלך אינה זהה לזו שא’ לקח מהחווה לכאורה. אולי לכן הסעיפים הנוגעים לעבירות סחר וקשירת קשר לביצוע פשע הוסרו כאמור לבסוף על ידי המשטרה מכתב האישום ונותרו בו רק סעיפי גניבה בידי מנהל והחזקה שלא לשימוש עצמי.

בין עדי התביעה בכתב האישום גם כמה מעובדי יוניבו, בהם צחי אסולין, דובי צהר, גולן ביטון, עירן מסיקה, ליאור עוזר, רובי זמיר ועדי כרמי. על פי הידוע מנהלי יוניבו ובהם המנכ”ל ביטון דיווחו על המקרה למשטרה וליחידה לקנאביס רפואי עת התברר להם שא’ לקח את שקיות הקנאביס מהחווה. לתלונה צירפו צילומי אבטחה ממצלמות המותקנות בחווה ולאחר מכן גם נגבו מהם עדויות.

“אין להקל ראש בעבירה זו אותה עבר לכאורה א’,” כתבה המשטרה בבקשה למעצר עד תום ההליכים שהגישה היום, לאחר שבדיון בשבוע שעבר ניתן צו מעצר עד היום (ב’) בלבד. “בעבירות על פי פקודת הסמים יש הכרח לנתץ את שרשרת הפצת הסם בדרך של מעצר ממש. מדובר בעבירות אשר לפי טיבן לא ניתן לקטוע את שרשרת ההפצה גם במסגרת חלופה של ‘מעצר בית’ ולכן דינם של העוסקים לכאורה בסמים להיעצר עד תום ההליכים.”

במהלך הדיונים בבית המשפט טען כזכור עו”ד תורג’מן כי מנהלי יוניבו מנסים לנשל את א’ מחלקו בחווה שהוקמה על ידו ואף שוכנת בשטח במושב רנן שנמצא בבעלותו. “מדובר בבחור מלח הארץ, משרת בצבא עשרות שנים, קצין בכיר במילואים שנקלע לסכסוך שבמסגרתו מנסים לנשל אותו ממפעל חיים,” טען עו”ד תורג’מן. “החווה (חוות עמית אורן של יוניבו, מ”ק) יושבת על משק חקלאי שלו, הוא עבד 3 שנים כדי להקים את המיזם הזה ועקב עניינים של כספים ניסו שותפיו לדחוק את רגליו החוצה”.

שאלת המניע לעבירה לכאורה מאוד מעניינת שכן לא’ לא חסר כסף ככל הידוע ולכן לא מובן מדוע לו להסתכן בעבירה חמורה כל כך בעבור תשלום. שאלה מעניינת נוספת היא מה יהיה גורל הרישיון של החווה, שכן על פי חוק ההתיישבות ישנה חובה שבעל החלקה בה שוכן העסק החקלאי, במקרה הזה חוות הקנאביס של יוניבו, יחזיק לפחות 26% מהעסק. כיום יוניבו מחזיקה 51% מהבעלות על החווה, א’ מחזיק 26% והיתר, 23%, מוחזקים על ידי קבוצת אביסרור, אך אם א’ יורשע לבסוף, ואם לא ירצה להעביר את זכויותיו ליוניבו, ייתכן לכאורה שליוניבו עלולה להתעורר בעיה עם הפעלת החווה, בדומה למה שקורה היום עם חוות טבע אדיר.

בדיון היום ביקש עו”ד תורג’מן לשחרר את א’ למעצר בית והסביר בין היתר כי “התיק הוא תיק עסקי ולא תיק פלילי רגיל, העבירה בלב כתב האישום היא עבירה של גניבה בידי מנהל, זו העבירה המרכזית, כל החלק של עבירת הסמים היא שולית. הסמים שנתפסו הם מבחינתו חומר גלם ניטרלי, אני לא נכנס לשאלה מה יש בין המנהלים לשותפיו והדברים יתבררו בבוא היום. הטענה היא שיש פה משהו עסקי ביניהם, כתב האישום לא מייחס למשיב מניע, זה נשאר באוויר, אנחנו אחרי שבועיים של חקירה. במהלך החקירה עלה שמו של אחר שהחקירה ניסתה לקשור ביניהם והקשר הזה כפי שרואים מכתב האישום לא מתקיים ורק בגלל הרצון לקשור ביניהם הוארך מעצרו. לעניין, מדובר בסגן אלוף במילואים, שירת ביחידות מסווגות ובתפקידים בטחוניים, אדם נורמטיבי, נשוי עם שלושה ילדים, מגדל ילד אומנה, לא מכור לסמים, לא מהמר, לא שותה, אין לו שום בעיות רקע, יש חלופת מעצר, הוריו, אחיו. המיזם הוקם על המשק החקלאי של הוריו, הוא השקיע את מיטב זמנו, כספים ומרץ, ולאחרונה העסק התחיל לקבל צורה של עסק שעובד שאמור להניב רווחים. מבחינתו, הגישה שלו לחווה נשללה, נאסרה ואין לו כעת יכולת טכנית להתקרב לשם. מדובר במקום שהוא יעד מבוצר כך שהקשר עם החווה לא קיים ומפה נלך למסוכנות, מהי המסוכנות? הרי הוקפא כל מה שיהיה בעתיד, אם יהיו עניינים עסקיים ביחס לחלקו, למכירת חלקו או לקניית חלקו, כל מה שיצטרך להתנהל ביחד עם השותפים והחברה הגדולה שמחזיקה אחוזים בחווה.”

נציגת המשטרה עו”ד טלי דג’ין דסה השיבה: “למשיב מיוחסות ביצוע עבירות של החזקת סמים שלא לצריכה עצמית במשקל של כ-4 ק”ג וגניבה בידי מנהל, בשל עבירת הסמים קמה עילת מעצר ומעבר לכמות הנכבדת שהחזיק, מדובר בחברה ציבורית שעוסקת בגידול סם לצרכים רפואיים, כך שזה מעיד על מידת האמון שניתן לתת בו, דווקא נסיבותיו האישיות והרזומה שלו מעלים תמיהה שאינה מתיישבת עם המעשים שמיוחסים לו. גם על פניו לא עולה שיש לו בעיה כלכלית או קושי וזה גם מתווסף לעובדה שהוא נמצא כמחזיק סמים, ועל כן אני סבורה כי יש לעצור את המשיב עד תום ההליכים או לשלוח לתסקיר.”

השופט חיים פס קבע: “במהלך חקירת התיק עלה חשד כי המשיב הוציא את הסם לצורך מכירתו לאחר ואותו אחד אף נעצר ונחקר אולם בסופו של יום לא הואשם המשיב בעבירה חמורה יותר של סחר בסם ואותו אחר הוגש נגדו כתב אישום בגין עבירה של החזקת סם שלא לצריכה עצמית במשקל כ-600 גרם.”

בסופו של דבר שחרר השופט פס את א’ למעצר בית עד הודעה חדשה בכפוף לערבויות בסך של כ-100,000 שקלים והורה לו שלא ליצור קשר עם המעורבים בפרשה. בחודשים הקרובים הוא יגיע לדיוני בית משפט נוספים.

יש לציין שחברת יוניבו עדיין לא דיווחה על האירוע לבורסה ולמשקיעים. במקרים אחרים חברות קנאביס ציבוריות כן דיווחו על אירועי גניבת קנאביס מהחווה.

מחברת יוניבו נמסר: “בעקבות בדיקה במערכות ‘יוניבו’ בחוות ‘עמית’ התגלה חוסר קטן במלאי. בהתאם לנהלי החברה נערך בירור פנימי מקיף ובעקבותיו דווח המקרה ליחידת הקנאביס הרפואי במשרד הבריאות ולמשטרת ישראל שמקיימת חקירה בנושא. על פי חוות הדעת המשפטית והמקצועית שהועמדה לרשות החברה, אין סכנה לרישיון או לפעילות החווה”. בנוסף יוניבו ביקשה להדגיש שחוות הקנאביס שלה נקראת “חוות עמית” וכן שא’ פוטר מתפקידו ולכן נקרא כיום “מנהל לשעבר” של החווה.

המשך קריאה
Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר