טוען...

איך לאתר בקלות שדות קנאביס של בדואים בנגב

שדות הקנאביס בנגב הפכו לתעשיה ענפה ביותר - כנראה מקור הקנאביס מס' 1 בישראל כיום. מבדיקת מגזין קנאביס עולה כי בשנה החולפת נוספו מאות שדות כאלה לפחות, ומסתבר שכל אחד יכול לראות זאת בקלות בעצמו בעזרת מערכת מפות ממשלתית גלויה

טכנולוגיה חינמית הזמינה לכל אחד באופן חופשי ברשת מאפשרת לאתר שדות קנאביס לא-חוקיים של בדואים בנגב, שכידוע, בשנים האחרונות הפכו לתופעה נפוצה למדי ויש המעריכים שמדובר במקור של יותר ממחצית מהקנאביס הלא-חוקי בשוק השחור.

בבדיקה במפות חופשיות הזמינות ברשת ניתן לאתר שדות כאלה ומבחינה שביצע מגזין קנאביס במפות הללו לפני העדכון שהוטמע השבוע ולאחריו, נראה שכמות השדות הללו הלכה והתגברה והגיעה למאות רבות, וזאת למרות הודעות המשטרה על הצלחה מסחררת בהשמדתם.

האיתור נעשה על ידי שיטת תצוגת אינפרה-אדום-בצבע (CIR או Color Infra Red). ניתן לזהות במפה שכל מה שהוא חומר צמחי מסומן בצבע אדום. ככל שהאדום בוהק יותר – יש בצמח יותר כלורופיל, החומר בצמחים שצובע אותם בירוק בוהק.

רמז נוסף שבעזרתו ניתן להבין שמדובר בשדה קנאביס ולא בצמחים תמימים הוא כמובן מבנה המתחם. כלומר, אם המתחם הוא מלבני במדויק, זה כנראה לא חורש טבעי אלא שדה מתוחם מעשה ידי-אדם.

איתור שדות קנאביס בנגב
שדות קנאביס בנגב – מוסווים בתוך חורש טבעי או בנקודות בשטח מדברי פתוח

יש לציין שחיכינו עם הפרסום של הכתבה הזו חודשים רבים, מכיוון שהמפה הזו מתעדכנת רק אחת לשנה ואף יותר, כלומר השדות שהופיעו בה עד השבוע לא היו “חיים” ברובם, מכיוון שהושמדו זה מכבר על ידי המשטרה.

אך השבוע, לאחר יותר משנה כאמור, עודכנו המפות מחדש, כך שהשדות המופיעים בה, לפחות חלקם, כנראה עדיין פעילים. לא ברור בשלב זה האם הבדואים מודעים לשיטה זו לאיתור השדות שלהם, אבל ככל הנראה המשטרה משתמשת בה.

רוצים לדעת איך לאתר את השדות בעצמכם? תכף נגיע לזה, אבל קודם – בואו נראה מה השתנה מאז העדכון הקודם של המפה ועד העדכון הנוכחי (אלא אם אתם חסרי סבלנות ממש ואז אפשר לגלול מטה ולראות איך זה מבוצע).

התמונות מצד ימין (“לפני”) הן צילומי מסך שצולמו מהמערכת על ידינו לפני כשלושה חודשים (וכאמור מייצגים בפועל מציאות שהיתה נכונה לפני יותר משנה). התמונות משמאל (“אחרי”) הן צילומי מסך שנלקחו ממש הבוקר (ג’) ומייצגים תמונה עדכנית.

שדות קנאביס בנגב
מבחינים בשטח האדום הבוהק והמלבני באמצע היער בתמונה מימין? עוד שדה חבוי שהושמד על ידי המשטרה
שדות קנאביס בנגב
לא רק באמצע חורשות אלא גם בשטחים פתוחים, שדה קנאביס שהושמד במהלך השנה האחרונה
שדות קנאביס בנגב
פה ניתן לראות שדה שכנראה הושמד וחזר לפעילות חלקית
שדות קנאביס בנגב
האזור הזה ספציפית, המלא בחורש טבעי, הוא כר פורה לגידול מוסווה. ניתן לראות שרוב השטחים כבר אינם אבל חלקם חזרו לפעילות רגילה
שדות קנאביס בנגב
שדה קנאביס גדול מימדים שהושמד במהלך השנה האחרונה

עכשיו, בואו ננסה לאתר שדות חדשים שלא היו שם קודם. כל מה שצריך לעשות זה להיכנס לאתר של הרשות הממשלתית “המרכז למיפוי ישראל”, לגלול לאזור השטחים המדבריים בסביבת צאלים והנגב, ולהעביר את המפה למודל אינפרא-אדום.

כעת, בסריקה זהירה, תוכלו לאתר נקודות אדומות ולעשות זום פנימה כדי לזהות את מבנה השדה. כאן למשל יש שדה אבל הוא נראה די דליל. כאן השדה קצת יותר פעיל כנראה. כאן מדובר בשדה שנראה פעיל מאוד וגם כאן יש שדה קטן שנראה מצליח.

כאן יש שדה שאולי נעשה לגביו ניסיון הסוואה כלשהו מפני אינפרא אדום אבל קצת מזרחית ממנו כאן יש שדה נוסף פעיל למדי. גם כאן יש שדה פעיל נוסף בשטח פתוח וכך גם כאן, כאן, כאן, כאן (שניים יחד), כאן, כאן, כאן, כאן, כאן, כאן, כאן, כאן וכאן.

כאמור, יש גם שטחים שלא גלויים באמצע המדבר אלא מוסווים בתוך חורש טבעי, למשל כאן, כאן, כאן, כאן (5 שדות יחד), כאן, כאן או כאן (עוד 5 שדות יחד). בנוסף, קורא המגזין איתר שדות שכנראה תחת הסוואה שחוסמת את האינפרה-אדום, ראו כאן. בקיצור, הבנתם…

Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר