יהודה ברוך: “אולי צריך להתיר שימוש חופשי במריחואנה”

בעקבות פרסום עמדת ההסתדרות הרפואית כנגד השימוש בקנאביס, שוחחו השבוע ד”ר יהודה ברוך וד”ר איליה רזניק על לגליזציה ועל קנאביס רפואי במסגרת דיון ששודר ברשת ב’. האזינו:

לפני שבועות אחדים פרסמה התאחדות הרופאים הישראלית (הר”י) מסמך עמדה רשמי ובו הביעו פסיכיאטרים, רופאי משפחה, מומחים לטיפול בהתמכרויות, פסיכולוגים ועובדים סוציאליים את התנגדותם ללגליזציה של קנאביס בטענה כי “ברמת האוכלוסייה הכללית הנזק הפוטנציאלי מצריכת חומרים אלה גדול ברוב המקרים מהתועלת הפוטנציאלית”.

בדומה לארגון הרוקחות הישראלי, שפירסם נייר עמדה דומה בו טענו בין השאר כי קנאביס “עלול לגרום למוות“, גם חברי הסתדרות הרופאים חושבים שלשימוש בקנאביס ישנן השפעות שליליות על הצרכנים, בעיקר בתחום הפסיכוזה ומחלות הנפש.

יהודה ברוך
ד”ר יהודה ברוך

ד”ר יהודה ברוך, מי שהיה מנהל יחידת הקנאביס הרפואי עד לפני כשנה, טען במסמך כי שכיחות הפרעות הנפש החמורות כמו התקפים פסיכוטיים כתוצאה משימוש בצמח היא 1%. “נכון שהשכיחות של הפרעות פסיכוטיות נמוכה, אבל כשאתה מחיל את הסטטיסטיקה הזו על מיליון משתמשים — אלה ההערכות שפורסמו בתקשורת על מספר המשתמשים בישראל — אתה מקבל כ–10,000 בני אדם שמוצאים את עצמם במוסדות לבריאות הנפש עם התקפים פסיכוטיים והתקפי חרדה. זה לא מעט,” אמר.

ד”ר ברוך, כמו שאר חברי הר”י, שוכחים שאחוז השכיחות של הפרעות פסיכוטיות בקרב הציבור בכלל היא 1% – גם ללא שימוש בקנאביס. כלומר אם בקרב המשתמשים בקנאביס ישנו 1% שכיחות של פסיכוזות, הרי שאין זה שונה מהאחוז אצל אלו שאינם משתמשים בקנאביס ועל כן לא הקנאביס הוא שגורם להן.

יתרה מכך, מחקר שפורסם לאחרונה על ידי אונ’ הארווארד המכובדת מצא כי קנאביס אינו גורם לסכיזופרניה, כשבמקביל, מחקר אחר מצא כי דווקא אלכוהול – ולא קנאביס – הוא המהווה גורם להתפרצות פסיכוזות. בנוסף, פרופ’ רפאל משולם, זוכה פרס ישראל לכימיה, טוען כי רכיבים בקנאביס דווקא עשויים לטפל בפסיכוזות. “רכיבים בקנאביס הם אידיאליים לטיפול בסכיזופרניה – יותר מתרופות קונבנציונאליות הנמצאות בשימוש,” אמר משולם בהרצאה לפני מספר חודשים.

ברוך: “אולי צריך להתיר שימוש חופשי במריחואנה”

במסגרת דיון ששודר השבוע ברשת ב’, שוחח ברוך עם ד”ר איליה רזניק, ממובילי עצומת הרופאים להקלה על השימוש בקנאביס בקרב מטופלים וחזר על עמדת ההסתדרות הרפואית.

איליה רזניק
ד”ר איליה רזניק

עם זאת אמר ד”ר רזניק אמר כי הקשחת עמדת משרד הבריאות כנגד השימוש בקנאביס גורם לפגיעה בחולים. “רופאים מקבלים גושפנקא לגלגל חולים המגיעים אליהם מכל המדרגות,” אמר. “זה שהקנאביס עלול לגרום לבעיות בקרב הציבור הכללי לא צריך למנוע מחולה לקבל את התרופה שלו. אנחנו נגד לגליזציה אבל אנחנו בעד מדיקליזציה. עשו לצמח הזה דמוניזציה במשך שנים ורופאים אינם מכירים את התחום.”

רזניק גם סיפר על הקשיים שחווים רופאים הממליצים על שימוש בקנאביס בהתנהלותם מול משרד הבריאות. “רופאים לא מקבלים שום פידבק, אף אחד לא מודיע, הבקשות לא נרשמות והתפקוד לקוי,” אמר. “אפשר להטיל אגרה מסויימת כדי לממן תקנים נוספים, אבל זה לא יכול להימשך כך. ביקשתי שתוקם וועדה שתפקח על הנושא כי החולים עוברים ייסורים קשים.”

על אף האזהרות מסכים ד”ר ברוך כי הדרישה לבטל את האיסור שהופך מיליון ישראלים לעבריינים היא לגיטימית. “אני באמת חושב שאדם צריך להיות אחראי על עצמו ולא נכון שהמדינה תקבל אחריות על הכל,” אמר. “אולי המדינה צריכה להתיר שימוש חופשי במריחואנה ולהשקיע חלק מרווחי המיסוי על מכירתה בהסברה מדוע זה מסוכן. החומר שמקבלים אנשים מסוחרי הסמים הוא אינו מפוקח ועלול לגרום לנזקים.”

“אף אחד לא אומר בוא נפסיק לתת ריטלין להפרעות קשב וריכוז כי יש שימוש לרעה,” המשיך. “מצד שני אף אחד לא מנסה לאשר את השימוש בו להנאה. יש בעיה שרופאים אינם מכירים את הנושא והמטופל לא פעם יודע טוב יותר מהרופא מה תופעות הלוואי.”

האזינו:

האזינו עוד: 7 דקות על קנאביס רפואי – סם אסור או תרופה יעילה?
ראו עוד: מחקר ישראלי: שימוש בקנאביס מוביל לירידה של 30% בצריכת תרופות

חדשות
שינוי גודל פונט
מלאי