טרפנים: החלק החשוב ביותר בקנאביס שאתם לא מכירים

טרפנים הם רכיבים צמחיים הנמצאים בכל הצמחים. לכמויות וסוגי הטֵרפֵּנים בקנאביס שלכם יש חשיבות מכרעת לתחושות הטעם והריח, כמו גם לאופן ההרגשה לאחר השאיפה. הם גם בעלי השפעה בריאותית יקרת ערך. הכירו את 12 הבולטים שבהם:

עד לפני שנים מספר, עיקר ההתעסקות בהשפעות הקנאביס התמקדה ב”מלך הקנבינואידים”, ה-THC, כאשר בשנים האחרונות מגלים חוקרים חשיבות מכרעת לנוכחות של קנבינואידים נוספים, בראשם CBD (קנבידיול) ו-CBN (קנבינול), קנבינואידים בעלי סגולות רפואיות ייחודיות משל עצמם.

נכון להיום מעריכים מומחים כי יש מעל ל-400 קנבינואידים בצמח, כאשר רק עשרות מתוכם בודדו וזוהו. כולם כאחד מתקשרים עם קולטני קנבינואידים הנמצאים בחלקים החשובים ביותר בגופנו כולל במוח ובעמוד השדרה, ויחדיו הם מפעילים את המערכת הקנבינואידית בכללותה.

ידוע כבר כי תכונותיהם של אותם קנבינואידים שכבר זוהו אינן שלמות אם אינן מלוות במאות הקנבינואידים שטרם זוהו, במה שמכונה ‘אפקט הפמליה‘, אך אפקט זה לא יהיה שלם ללא גם למעלה מ-100 סוגים שונים של ‘טרפנים‘ (Terpenes).

מה זה בעצם טרפנים?

עוד בשנת 2011 פרסמנו את ההסבר הפשוט ביותר למושג “טרפנים” (הנהגה ‘טֵרפֵּנים’, ביחיד ‘טֵרפֵּן’): מולקולות אורגניות הנמצאות בצמחים, עצים ופרחים (בכמויות גדולות במיוחד בשרף של עץ אורן למשל) ואחראיות על מרבית הריחות בהם אנו חשים בעת מגע עם הצמח.

השימוש בטרפנים נפוץ מזה שנים רבות, הן לטובת הפקת ריחות למוצרים שונים, קוסמטיקה, סבונים וחומרי ניקוי וכיוצ”ב והן בעבור סגולותיהם הרפואיות, למשל באספירין, בגלולות למניעת הריון ובתרופות כנגד סרטן ועוד.

נכון להיום המדע טרם הגיע לעובי הקורה של טרפנים או של הפוטנציאל הרפואי שלהם, אך הנה מה שאנחנו כבר כן יודעים על 12 הבולטים שבהם:

1. Myrcene (מירצין)
הטרפן myrcene

מירצין, או מירסין, הוא הטרפן הנפוץ ביותר בצמח הקנאביס. ריכוז גבוהה שלו בקנאביס (מעל 0.5%) יתרום לתחושה המרדימה המאופיינת עם זני אינדיקה וניתן למצוא אותו גם בשמנים שיוצרו מפירות הדר, כשות, עלי דפנה, אקליפטוס וצמחים נוספים.

בכתב העת הרפואי “British Journal of Pharmacology” פורסם מאמר הסוקר את הסינרגיה בין הקנבינואידים והטרפנים בקנאביס, בו נכתב כי מירצין מסייע בהרגעת שרירים ושינה יציבה.

מירצין יכול גם להגביר את סף הרווייה של הקולטן CB1, שתפקידו לקלוט ולתרגם את השפעות הקנבינואידים השונים. לפיכך פעולה זו מגבירה גם את ההשפעה הפסיכואקטיבית של ה-THC ועל כן האמונה הרווחת היא שאכילת מנגו או פירות אחרים עשירים במירצין בטרם צריכת קנאביס, תשדרג את החווייה
.
ארומה: אגוזי ואדמתי עם נגיעות של פירות
שימושים רפואיים: אנטי דלקתי, מרגיע שרירים, מרדים, משכך כאבים
מקורות נוספים לטרפן בטבע: מנגו, פירות הדר, למון גראס, כשות.
זנים עם ריכוז ניכר של הטרפן: Pure Kush, El Nino, Himalayan Gold, White Widow.

2. Pinene (פיינין)

הטרפן Pinene

‘פיינין’ הוא מהתרכובות הנפוצות ביותר בטבע ומופיע בריכוז גבוה במיוחד בשרף עצי אורן ובחלק מפירות ההדר, וניתן אפילו למצוא אותו גם בממלכת החרקים ככלי המסייע לתקשורת והתראה.

פיינין הוא גם בעל סגולות אנטיביוטיות ואנטי דלקתיות. כאשר הוא נצרך בכמויות מתונות הוא משפיע על הרחבת הסמפונות ((צינורות בדרכי הנשימה)) עבור אנשים הסובלים מקשיי נשימה.

ארומה: עץ אורן
שימושים רפואיים: אנטי דלקתי, אנטי ביוטי, מרחיב סימפונות
מקורות נוספים לטרפן בטבע: שרף עץ אורן, בזיליקום, פטרוזיליה, שמיר
זנים עם ריכוז ניכר של הטרפן: Jack Herer, Chemdawg, Bubba Kush, Trainwreck, Super Silver Haze

3. Limonene (לימונין)

הטרפן Limonene

עד כאן כבר הבנתם כנראה ששמות של טרפנים מזכירים את שמות הפירות בהם הם נמצאים, וכך כמובן גם ‘לימונין’ – אחד המרכיבים המרכזיים ביותר בלימון בפרט ובפירות הדר בכלל. לימונין הוא הטרפן השני הכי נפוץ בטבע (אחרי ‘פיינין’).

לימונין נמצא בשימוש נרחב בתעשיית המזון, משק הבית והקוסמטיקה – בעיקר כחומר מבשם בעל ריח חמוץ-מתוק מוכר מאוד, שגם מתכלה ואורגני ושאינו מזיק לסביבה.

מחקרים שנערכו בעבר הצביעו על כך שלימונין הוא בעל השפעה מועילה נגד חרדה, בין היתר באמצעות הגברת כמויות הסרוטונין והדופאמין במוח. כמו כן הלימונין התגלה כיעיל בטיפול נגד בעיות גסטרולוגיות וכתורם ומסייע לירידה במשקל.

ארומה: הדרים
שימושים רפואיים: נוגד חרדות, מסדיר את מערכת העיכול, אנטי בקטריאלי
מקורות נוספים לטרפן בטבע: פירות הדר, רוזמרין, מנטה
זנים עם ריכוז ניכר של הטרפן: OG Kush, Super Lemon Haze, Jack the Ripper, Lemon Skunk

4. Linalool (לינאלול)

הטרפן Linalool

לינאלול נמצא בשימוש בני האדם כבר מאות בשנים, בעיקר כחומר המסייע לשינה יציבה. כאשר נמצא בקנאביס לטרפן זה מיוחסות גם תכונות של מיתון תחושות החרדה העשויות לצוץ עקב צריכה של THC נקי בכמויות גדולות.

מחקר שנערך בעבר בסין מצא שלינאלול תורם גם לצמצום התפתחות של דלקת ריאות הנוצרת מעישון סיגריות. על כן יש המעריכים כי יש לו גם טרפן זה הוא בעל השפעה חיובית בהפחתת הנזק הנגרם משאיפה של עשן קנאביס.

מחקר אחר שנערך בקולומביה טוען כי לינלול עשוי לשפר ביצועים קוגנטיביים ואמוציונאליים בקרב אנשים הסובלים מאלצהיימר ומחלות הפוגעות בזיכרון. שימוש נוסף שיש ללינאלול הוא בתעשיית ההדברה, שכן החומר נמצא יעיל בדחיית זבוב הפירות, פרעושים ותיקנים.

ארומה: הדרים
שימושים רפואיים: נוגד דיכאון וחרדות, מרגיע, נוגד פרכוסים, מרדים
מקורות נוספים לטרפן בטבע: לבנדר
זנים עם ריכוז ניכר של הטרפן: G-13, Amnesia Haze, Lavender, LA Confidential

5. β Caryophyllene (בטא קריופילן)

הטרפן Caryophyllene

על פי מחקר שנערך באוניברסיטת יוטה בארה”ב נטילה של בטא-קריופילן בשילוב עם קנבינואידים נוספים (במיוחד ה’קנבידיול’, CBD), יכולים לשמש כתרופה יעילה ובטוחה לכאבים כרוניים חזקים ועם מינימום תופעות לוואי.

במחקר אחר הוכח כי בטא-קריופילן עשוי לסייע במניעת בעיות בכבד הנוצרות כתוצאה משימוש בתרופות כימותרפיות, כמו ‘ציספלאטין’.

שימוש נוסף ונפוץ מאוד בטרפן זה הוא בהרכב של גומי לעיסה, כאשר הוא משולב יחד עם טעמים נוספים כגון מנטה או פירות הדר.

ארומה: פלפל, ציפורן.
שימושים רפואיים: נוגד דיכאון וחרדות, מרגיע.
מקורות נוספים לטרפן בטבע: פלפל שחור, כותנה
זנים עם ריכוז ניכר של הטרפן: Hash Plant

6. Terpinolene (טרפינולין)

הטרפן Terpinolene

טרפינולין נמצא בשימוש נרחב בייצור של סבונים, בשמים ותכשירים לדחיית מזיקים.

טרפינולין נמצא גם כגורם להגברת תחושת העייפות, ולהפחתה של חרדות. מחקר שנערך ביפן הראה כי טרפינולין עשוי לעכב התפתחות של תאי סרטן מסוגים שונים.

ארומה: אורן, ציפורן.
שימושים רפואיים: בעל מאפיינים נוגדי חימצון, מפחית דיכאון וחרדות, מרדים.
מקורות נוספים לטרפן בטבע: תפוח, קינמון, עץ ברוש.
זנים עם ריכוז ניכר של הטרפן: Jack Herer

7. Eucalyptol (אקליפטול)

הטרפן eucalyptol

אקליפטול, כפי שניתן להבין משמו, מהווה מרכיב מרכזי בעץ האקליפטוס ובשמנים המופקים ממנו. אקליפטול משמש בממלכת הצמחים כדוחה מזיקים, אם כי ישנם זנים של סחלבים המייצרים אותו דווקא למטרה הפוכה של משיכת דבורים.

בני האדם משתמשים באקליפטול בעיקר עבור תכשירי קוסמטיקה, אך יש לזכור שהוא מוגדר כרעלן ולכן יש לשמור שלא יעבור את הריכוז של 0.002% במוצרים אלו.

בצמח הקנאביס האקליפטול’ מצוי בריכוז גבוה יותר בעיקר בזני סאטיבה.

ארומה: אקליפטוס, ריח חריף.
שימושים רפואיים: אנטי דלקתי, מסייע כטיפול באסטמה וסינוסיטיס, משכך כאבים.
מקורות נוספים לטרפן בטבע: אקליפטוס, סחלבים
זנים עם ריכוז ניכר של הטרפן: ChemDawg

8. Bisabolol (ביסאבולול)

הטרפן Bisabolol

הטרפן ‘ביסבולול’ (המוכר גם כ’לבומנול’) הוא הרכב כימי המופק על ידי הצמח ‘קמומיל’, עץ ה’קאנדיה’ (Candeia) הברזילאי וצמחים ריחניים נוספים בטבע. ביסאבולול הוא בעל ניחוח עדין ומתקתק שמזכיר פירות הדר עם מעט חריפות. לכן הוא גם נמצא בשימוש נפוץ בתעשיית הבשמים.

מחקרים מהשנים האחרונות מצביעים על כך שביסאבולול הוא בעל תכונות אנטי דלקתיות.

ארומה: קמומיל, פירות הדר.
שימושים רפואיים: אנטי דלקתי, מרגיע, אנטי בקטריאלי.
מקורות נוספים לטרפן בטבע: קמומיל, עץ הקאנדיה.
זנים עם ריכוז ניכר של הטרפן: Oracle

9. Camphene (קמפין)

הטרפן Camphene

קמפין הוא טרפן בעל ניחוח מעקצץ וחריף במקצת המזכיר את הריח של מחטי האשוח שפחות מוכרים לישראלים. לחילופין ניתן למצוא אותו בכמות זעירה בשמן דקלים, שמן זנגביל ורוזמרין. לצד תעשיות הקוסמטיקה והבשמים, ה’קמפין’ נמצא בשימוש גם בתעשיית המזון כחומר משפר טעם.

במהלך המאה ה-19 נהגו להשתמש בקמפין כחומר עזר לבעירה של נורות, אולם מנהג זה הופסק בעקבות רגישות החומר להתלקחות והתפוצצות.

במחקר שנערך על עכברים ביוון הוכח כי קמפין יכול לסייע בהפחתת רמת הכולסטרול בדם ולכן ייתכן שבעתיד ניתן יהיה להשתמש בו כתחליף לתרופות הקונבנציונליות הניתנות כיום לטיפול בתופעה.

ארומה: אשוח, פלפל.
שימושים רפואיים: אנטי דלקתי, אנטי בקטריאלי, אנטי ביוטי.
מקורות נוספים לטרפן בטבע: עץ ברוש, ולריאן.
זנים עם ריכוז ניכר של הטרפן: Ghost OG, Strawberry Banana

10. Carene (קארין)

הטרפן Carene

‘קארין’ הוא טרפן בעל ריח חריף ומתקתק שניתן למצוא בעצי ברוש, אורן ואשוח, כמו גם בקליפות של חלק מפירות ההדר.

במינונים גבוהים קארין עשוי להשפיע על דיכוי מערכת העצבים המרכזית. למרות שקרין נחשב לטרפן לא רעיל, הוא עלול לגרום לגירויים בעת השאיפה שלו. ייתכן שריכוז גבוה יחסית של ‘קארן’ בזני קנאביס מסוימים הוא האחראי לסימפטומים של שיעול או גרון מגורה המוכרים למי שמעשן קנאביס.

ארומה: אשוח, הדרים.
שימושים רפואיים: אנטי דלקתי, ייבוש נוזלי גוף.
מקורות נוספים לטרפן בטבע: עץ ברוש, פירות הדר, עץ אורן, עת אשוח.
זנים עם ריכוז ניכר של הטרפן: El Niño, Lemon Skunk, King’s Kush

11. Nerolidol (נרולידול)

טרפן זה מצוי בקרב צמחים רבים המתאפיינים בניחוחות חזקים כגון: לבנדר, יסמין, זנגביל וחלק מפרות ההדר.

מחקרים מסוימים הצביעו על כך כי לטרפן ‘נרולידול’ יש תכונות אנטי-פטרייתיות המסוגלות לטפל בבעיות עור ולצמצם הדבקות במחלת המלריה.

ארומה: צמחיה ירוקה, פירות.
שימושים רפואיים: טיפול בבעיות עור, אנטי פטרייתי
מקורות נוספים לטרפן בטבע: למון גראס, פירות הדר, לבנדר.
זנים עם ריכוז ניכר של הטרפן: Jack Herer, Skywalker OG

12. Farnesene (פארנסן)

הטרפן ‘פארנסן’ נמצא בשימוש אצל חרקים מסוימים לצורך סימון ותקשורת. כמו כן ישנם צמחים המפיקים את הטרפן בכדי להרתיע ולהרחיק מזיקים.

תעשיית הרכב עושה שימוש בטרפן כחלק מהחומר המרכיב את הצמיגים, ובתעשיית הבשמים משלבים את הארומה החזקה שלו בחלק מהמוצרים.

ארומה: צמחיה ירוקה, תפוח.
שימושים רפואיים: חיטוי פצעים, אנטי בקטריאלי.
מקורות נוספים לטרפן בטבע: בזיליקום, תפוח עץ, נענע, זנגביל.

אינטרפנינג: להיות “טועם קנאביס” מומחה

הכרה של טרפנים שונים המצויים בצמח הקנאביס והשפעתם על גוף האדם הינה חלק מהותי בקורס חדש של ‘אינטרפנינג‘ שמציע ארגון ‘Trichome Institute‘, מבית ‘אוניברסיטת THC‘ בקולורדו (THCU) שנפתחה בתחילת שנת 2013.

במהלך ההכשרה, שמזכירה במהותה את ה’סומלייה’ המוכרת מעולם היין, לומדים התלמידים כיצד לזהות את זן הקנאביס באמצעות טרפנים הנידפים ממנו, יחד עם עוד מספר פרמטרים נוספים כגון צורתו החיצונית של הפרח, המרקם שלו והטריכומים המכסים אותו – ובכך למעשה מכשיר אותם להיות Budtender מקצועי שיוכל להתאים בצורה טובה יותר את זן הקנאביס המבוקש עבור כל צרכן ספציפי.

“עד תחילת שנות השמונים רוב השמות שניתנו לזני הקנאביס יוחסו למוצאם הגאוגרפי” מספר מקס מונטרוס מ’מכון הטריכום’ “כמו למשל ‘אקופולקו גולד’ (מקסיקו), או ‘תאי סטיק’ (תאילנד). הבעיה היא שהיום בשוק השחור במידה והמגדל לא יודע איזה זן יש לו, או שלחלופין יש לו זן מאוד גרוע והוא מעוניין בכל זאת למכור אותו – הוא נאלץ להמציא לו שם של זן פופולרי – כך למשל בקולורדו יש לך 250 סוגים שונים של הזן ‘בלו דרים’, וזה קורה מכיוון ש-249 מהם לא באמת ‘בלו דרים’. הרעיון מאחורי ה’אינטרפנינג’ הוא שהדבר הכי פחות משמעותי בקנאביס הוא שם הזן, אלא צפי ההשפעות שלו, ולכן בקורס הזה אנו לומדים לזהות את האיכות והמאפיינים הספציפיים של הפרח”.

צפו בביקור ב’מכון הטריכום’ בקולרדו:

עוד על הטרפנים בקנאביס ניתן לקרוא בקנאפדיה.

המשך קריאה
Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר