חשש להמשך פעילות חברת בזלת בתחום הקנאביס בעקבות כתב אישום בגין הלנת שכר

החברה מכחישה את ההאשמות, טוענת לפגמים בחקירה ולסמכות בית הדין ומזהירה מפגיעה אנושה בפעילותה אם תורשע, עד כדי כליונה; הפרקליטות מדגישה את חומרת המעשים ורואה אינטרס ציבורי מובהק בהעמדה לדין פלילי

חברת בזלת (Bazelet), מחלוצות תחום הקנאביס הרפואי בישראל, ניצבת בפני כתב אישום שהוגש נגדה ונגד בכיריה על ידי משרד הכלכלה והתעשייה, ועלול להיות בעייתי עבורה במידה שאכן תורשע. לטענת החברה, הרשעה בפרשה עלולה להוביל לפגיעה אנושה בפעילותה אף עד כדי סגירתה המוחלטת.

על פי כתב האישום, שהוגש לבית הדין האזורי לעבודה בחיפה כבר לפני כשנתיים, בזלת, באמצעות חברות הבת שלה “בזלת נחושתן בע”מ” ו”בזלת פארמה בע”מ”, ביצעה לכאורה 227 עבירות של הלנת שכר במהלך שנת 2019. בסך הכל, נמנעה החברה על פי הנטען מלהעביר סכום של כ-244,000 שקלים שנוכו משכר העובדים עבור קרנות פנסיה והשתלמות.

בין מרץ 2019 לפברואר 2020, על פי כתב האישום, בוצעו העבירות לכאורה כלפי 30 עובדים, כאשר במשך חודשים ארוכים לא הועברו הסכומים שנוכו לקרנות כנדרש בחוק. מייסד ומנכ”ל בזלת, מאיר אריאל, מואשם באופן אישי בהפרת חובת הפיקוח למניעת העבירות.

“הרשעה היא חיסול העסק”

מנגד, בזלת דוחה מכל וכל את ההאשמות. בתגובה לבית המשפט מעלה החברה שורת טענות פרוצדורליות ומהותיות, וקוראת לבטל את כתב האישום או למצער לתקנו. בין היתר נטען לפגמים בחקירה, העדר סמכות של בית הדין, וכשלים באישומים עצמם. לשיטת ההגנה, המיוחס לנאשמים לא הוכח כדבעי, והחקירה התנהלה באופן סלקטיבי ומטעה.

אריזות מוצרי חברת בזלת על מדפים בדוכן בכנס
“כשלים שנבעו מקשיי ניהול וארגון של חברה הנמצאת בצמיחה מהירה” (תמונה: צילום מסך פייסבוק בזלת)

בזלת ומנהליה גם מדגישים כאמור כי הרשעתם בדין עשויה להוביל “לכיליון עסקי חברת בזלת”. לדברי סניגורי החברה בפנייתם לבית המשפט, “תוצאת הרשעת הנאשמים היא אבדון ברור, אובדן רישיון, חיסול וסגירת עסקיהם באחת, קריסה של מפעל חיים לצד אובדן של עשרות מיליוני שקלים ופיטורי עובדים.”

המנכ”ל מאיר אריאל ציין בתגובתו לבית המשפט כי אם אכן נפלו פגמים מסוימים בהעברת הכספים, הרי שמדובר בטעויות ניהוליות של ארגון הנמצא בצמיחה מואצת, וכי בסופו של דבר הושבו לעובדים כל הסכומים תוך זמן קצר. “מדובר בכשלים שנבעו מקשיי ניהול וארגון של חברה הנמצאת בצמיחה מהירה,” הסביר אריאל. “התנהלות זו לא הייתה בכוונת זדון חלילה, וכספי העובדים הושבו להם במלואם לאחר מספר חודשים, עם התייצבות החברה”.

גם הוא הדגיש שבזלת מעסיקה עשרות עובדים, וכי ההליך הפלילי עלול להביא להשעיית הרישיון לעסוק בקנאביס רפואי, ובכך להוביל למפולת של ממש בחברה הוותיקה, שכן ישנו חשש שמשרד הבריאות לא יאשר עיסוק בתחום הקנאביס לגורמים הנושאים עמם רישום פלילי.

“חשד להפרה רוחבית”

אולם בפרקליטות עומדים על כך שכתב האישום הוא מבוסס ומוצדק. בתגובתה טענה המדינה כי חומרת העבירות, שנעשו לכאורה בצורה שיטתית ומתוכננת, מצדיקה העמדה לדין פלילי ולא באכיפה מנהלית.

“מדובר בעבירות נושאות חומרה רבה ויש אינטרס ציבורי משמעותי לאוכפן”, נכתב בתגובת הפרקליטות. בהתאם לכך, בשלב זה לדבריהם לא ניתן להציע לנאשמים הסדר ללא הרשעה. עם זאת, כן ייתכן שבמסגרת הסדר טיעון יוסכם לבסוף לאפשר זאת במתכונת כלשהי.

מסמכי חקירה מהתיק, שגובשו על ידי משרד חקירות שגויס על ידי המדינה לצורך החקירה לאחר קבלת מידע מודיעיני, מעידים על חשד מהותי לניכוי כספים במשך חודשים ארוכים מעשרות עובדים, ולהעברתם באיחור משמעותי.

תכתובות בין גורמי הפיקוח מתארות מהלך חקירה נרחב על רקע המידע שהצטבר, ואיסוף מסמכים ועדויות ביחס לליקויים שונים. בין היתר נכתב במסמכי החקירה כי “קיים חשד להפרה רוחבית וספציפית בניכוי ואי העברת פנסיה”.

שחקנית מפתח בענף הקנאביס

בזלת, בעלת רישיון למפעל קנאביס השוכן באזה”ת אור־עקיבא, מספקת שירותי אריזה לחברות קנאביס רבות בהן כמה מהגדולות בישראל, והינה שחקנית־מפתח בענף הקנאביס המקומי. על כן, פגיעה משמעותית בפעילותה עקב הסתבכות משפטית עלולה אף להשליך על תקינות הפעילות השוטפת של חברות נוספות.

לפי החומרים, החקירה נפתחה בינואר 2020 בעקבות תלונה אנונימית שהגיעה למשרד העבודה. בשלב ראשון נערכה “ביקורת” במשרדי בזלת ונתפסו מסמכים שונים, ורק בהמשך הפכה החקירה לגלויה והחלו חקירות של מעורבים באזהרה.

הליך החקירה והעברת התיק לפרקליטות ארך עד מאי 2022, ומעט לאחר מכן באוגוסט אותה השנה גם הוגש כתב האישום. מאז נדחה הדיון בנושא מטעמים שונים והשבוע, כמעט שנתיים לאחר מכן ויותר מ-4 שנים מאז פתיחת החקירה, נערך דיון ההקראה בבית המשפט. בסיום הדיון נקבע דיון נוסף שצפוי להיערך בתחילת אוגוסט.

יודגש כי מדובר בשלב מקדמי בתיק וטרם התקבלו בו הכרעות של ממש. רק בעוד כחודשיים, בדיון הבא, צפויה להתבהר התמונה – האם יוגש כתב האישום במתכונתו הנוכחית, המחמירה, או שמא יתוקן ויוקל בעקבות טענות ההגנה. רק אז יחל השלב של שמיעת הראיות לגוף העניין. עד להכרעה סופית, חזקת החפות עומדת לזכות הנאשמים.

חברת בזלת העדיפה לא למסור תגובה.

המשך קריאה
Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר