חברת "יו ניבו" מפרסמת דיווחים כוזבים לכאורה לציבור המשקיעים

חברת UNV הנסחרת בבורסה על ידי חברת 'יו ניבו' (לשעבר 'די-פארם') מציגה עצמה כמי שמחזיקה בכל הרישיונות והתקנים לגידול וייצור קנאביס רפואי, כולל חווה פעילה לכאורה וידע נרחב בהתאמת זני קנאביס לטיפול במחלות - כל זאת ללא בסיס אמיתי.

חברת UNV Medicine שנסחרה עד לאחרונה בבורסה תחת השם "די-פארם" ושינתה בתחילת החודש את שמה ל"יו ניבו" (יו ניבו תעשיות פרמצבטיות בע"מ, UNIVO), מציגה עצמה לציבור המשקיעים ולבורסה כאילו היא כבר כיום פעילה בתחום הגידול והייצור של קנאביס, למרות שלא כך הדבר.

כך למשל טוענת החברה כי היא מחזיקה בכל התקנים הנדרשים לגידול וייצור קנאביס רפואי בישראל, וכן כי היא מספקת, בלשון הווה, "מגוון מוצרים מבוססי קנאביס המפותחים בעזרת פורמולציות מדעיות חדשניות" – כל זאת על אף שכלל אין ברשותה חוות קנאביס פעילה או מפעל ייצור עובד.

חברת UNV יוניבו
"החברה מגדלת ומייצרת קנאביס…", בלשון הווה (מתוך אתר החברה)

בנוסף החברה טוענת כי היא מחזיקה לכאורה במסד נתונים נרחב הכולל ידע על מטופלים, "אחד הגדולים" לדבריה, בעזרתו היא "מתאימה זני קנאביס ספציפיים לצרכים האינדיבידואליים" של לקוחותיה – זאת למרות שאין ברשותה אף לא מטופל אחד שמקבל ממנה מוצר קנאביס כלשהו ברישיון.

לדברי החברה יש ברשותה גם חממות קנאביס משוכללות ביותר בתקן IMC-GAP מהן היא קוצרת מגוון רחב של זני קנאביס לדבריה, וכן שבבעלותה לכאורה מפעל ייצור קנאביס בתקן IMC-GMP – כל זאת למרות שמבדיקת המגזין לא כך הדבר. למעשה כפי שכבר פרסמנו ישנן נכון להיום רק 4 חברות המחזיקות בתקן IMC-GAP לגידול ורק 2 חברות עם תקן IMC-GMP לייצור. יו ניבו היא לא אחת מהן.

מתחת לכותרת "החווה שלנו" באתר האינטרנט שלה, מציגה החברה תמונה של חוות קנאביס המשויכת לכאורה, או כך מרומז, לבעלי החברה. מבדיקה עולה שמקור התמונה בכלל באינטרנט. לצד התמונה נטען כי החווה ("חוות עמית") "משלבת את מומחיותם של שני דורות, אבות ובנים, שממנפים את הניסיון הרב שלהם כדי לגדל קנאביס ברמה הגבוהה ביותר" לכאורה.

חוות עמית UNV
מתוך אתר האינטרנט של החברה: חוות "עמית" המחזיקה לכאורה בתקנים הנדרשים לגידול קנאביס רפואי (תמונת החממה מועתקת מהאינטרנט ואינה קיימת בישראל באמת)

בדומה לכ-600 בעלי עסק אחרים בארץ, גם חברת "יו ניבו" מחזיקה באמצעות חברת UNV רק אישורים זמניים להקמת חוות, אך ללא כל רישיון לגידול או גידול בפועל. אף על פי כן לטענתם החווה שברשותם "מחזיקה ברישיון לגדל קנאביס למטרות רפואיות" ו"מיועדת להיות אחת מיצרניות הקנאביס המובילות בשוק האירופאי".

שגיאות או טעויות דומות נמצאו באתר האינטרנט של UNV כבר לפני כחצי שנה, אך אלו לא תוקנו ואף הורחבו מאז למרות הצהרות נציגי החברה כי מדובר בטעות של מתכנת שכתב את הדברים בלשון הווה במקום בלשון עתיד וכי אלו תתוקנה בעתיד.

באופן כללי נראה שלחברה ישנה נטייה לפרסם הצהרות בלשון הווה במקום בלשון עתיד, כולל בדיווחים לבורסה ולמשקיעים, בהם היא מתארת עצמה מדי הודעה כ"חברה פרטית הפועלת [בלשון הווה] בתחום פיתוח, ייצור ואספקה של מוצרי קנאביס רפואי".

בכנס משקיעים שנערך לפני כשבועיים פרסמו נציגי החברה בפני משקיעים מצגת בה נטען כי UNV היא "החברה היחידה בישראל המחזיקה בכל שרשרת הייצור" של קנאביס רפואי – זאת על אף שאינה מחזיקה אף לא בחוליה אחת בשרשרת זו, וכן גם אם היתה מחזיקה, היא איננה היחידה. גם בטבלת השוואה שנלוותה לכותרת הנ"ל ובה נתונים הנוגעים לחברות אחרות, נפלו לא מעט טעויות ושגיאות לא מוסברות.

חברת UNV מציגה עצמה כחברת קנאביס רפואי
חברת UNV מציגה עצמה כחברת קנאביס רפואי "היחידה שמחזיקה בכל שרשרת הייצור" (תמונה מתוך מצגת שהוצגה בכנס משקיעים)

לפי חודשיים זכתה UNV לכותרות כשדיווחה לבורסה על מינויו של מנהל בכיר ביחידה לקנאביס רפואי, ד"ר מיקי דור, כיועץ לפעילותה בחו"ל. הדיווח פורסם לבורסה למרות שבדיעבד הסתבר כי יועמ"ש משרד הבריאות כלל לא אישרה את המינוי ולפיכך הוא הושם בהמתנה עד הודעה חדשה. את דבר עצירת המינוי לא פרסמה החברה לבורסה. לטענת החברה וכן לטענת משרד הבריאות הנושא נמצא עדיין "בבדיקה" ואלו ממתינים לחזרתו של ד"ר דור מסבב הרצאות בחו"ל.

מייסדי UNV הם גולן ביטון המציג עצמו כיוצא שירות הביטחון, וניר בן-צבי המציג עצמו כבעל ניסיון כלכלי בינלאומי. שאר בעלי התפקידים בחברה הם יו"ר הדירקטוריון אלי כהן, חברת הדירקטוריון מיטל רן, בכיר בחברת 'טבע' לשעבר ד"ר שאול מוכתר, וכן ד"ר אילנה לבון. בנוסף מוצג באתר מר עומר ליאני, כמומחה הגידול של החברה, אם כי הוא מציג עצמו באתר אחר בתור צורף וחובב אסטרולוגיה.

החברה הוקמה על בסיס השלד הבורסאי "די פארם", שהיה בבעלות המשקיע הותיק איציק שרם שירד מאז לאחזקה של 4.26% במניות החברה. שרם, שכבר קידם בעבר בבורסה חברת קנאביס שהתרסקה (“ברידאיט”), נעצר לפני מספר חודשים בחשד להלבנת הון, קבלת דבר במרמה בנסיבות מחמירות, עבירות בניירות ערך, רישום כוזב ועבירות נוספות.

דוקטור מיכאל (מיקי) דור
ד"ר מיכאל דור, מנהל ביחידה לקנאביס רפואי במשרד הבריאות – מונה לתפקיד יעוץ בחברת UNV מבלי לקבל אישור יועמ"ש. המינוי נעצר בינתיים.

עוד מחזיק במניות החברה (4.97%) גם מר כפיר זילברמן. גם זילברמן נוטה להשקיע בחברות ציבוריות הפועלות או מציגות עצמן כחברות קנאביס רפואי. לפני מספר שבועות הוגשה כנגדו תביעה בגין פעילותו בחברת OWC בה חבר גם מנהל יחידת הקנאביס הרפואי לשעבר ד"ר יהודה ברוך.

לאחרונה פרסמה הרשות האמריקאית לניירות ערך, האחראית על תקינות הפעילות בבורסות, אזהרה מפורשת נגד חברות המציגות עצמן כחברות קנאביס ומפיצות מידע בלתי מבוסס למשקיעים ולרשויות. מספר שבועות לאחר מכן פרסמה הודעה דומה גם הרשות הקנדית. רשות ני"ע הישראלית טרם פרסמה אזהרה דומה.

משקיע ישראלי בתחום הקנאביס עמו שוחחנו סירב להתייחס נקודתית לחברת UNV או יוניבו, אך טען כי "בהחלט ישנן חברות שעושות 'סיבוב' על ציבור המשקיעים. בעל הון לוקח בעלות על שלד בורסאי, מפרסם הודעות שמגדילות את שווי המניה ואז לאחר כמה חודשים מוכר את הנכס ביוקר. קוראים לתופעה 'סוחרי שלדים'," הוא מסביר.

מהחברה סירבו למסור תגובה רשמית. מרשות ני"ע נמסר כי "הרשות אינה מתייחסת לפעילותה מול הגופים המפוקחים". ממשרד הבריאות לא מסרו תגובה.

הממשלה הבטיחה "אי הפללה תוך 100 ימים" לפני:

חדשות
שינוי גודל פונט