חברת הקנאביס של אולמרט הגישה בקשה בדרך לפשיטת רגל

עם יותר מ-63 מיליון שקלים בחובות הגישה אמש חברת יוניבו שבהובלת גולן ביטון ואהוד אולמרט בקשה להסדר חוב, ככל הנראה בדרך לפשיטת רגל. כדי להצדיק ארכה של 60 יום טענה החברה בפני בית המשפט שהיא קיבלה הצעות קונקרטיות מגופים חזקים לרכישת נכסיה, אך מבדיקת מגזין קנאביס נדמה שלא כך

אמש (ג’), מעט לאחר סיום המסחר בבורסת תל אביב, הגישה חברת הקנאביס יוניבו (Univo) לבית המשפט המחוזי בבאר שבע בקשה לעיכוב הליכים למשך 60 יום, לצורך “גיבוש הסדר חוב”, וזאת בעקבות חובות לבנק מזרחי בהיקף של כ-12 מיליון שקלים, חובות לבעלי האג”ח בסך 24 מיליון שקלים, דרישת תשלום של כ-20 מיליון שקלים מחברת טילריי (Tilray) הקנדית, וכן חובות לקבוצת אביסרור שהלוותה כ-7.5 מיליון ש”ח ל”חוות עמית” (חוות הקנאביס שבשליטת החברה במושב רנן). בסה”כ מדובר בכ-63.5 מיליון שקלים חובות, מהם כ-56 מיליון שקלים חובות של יוניבו עצמה.

אהוד אולמרט (צילום: פלאש90)
החברה טוענת שהוא עדיין עומד בראשה, הוא מכחיש | אהוד אולמרט (צילום: פלאש90)

חברת יוניבו מאשימה במצב הפיננסי החמור אליו היא הגיעה את “התקינה החדשה בענף שגרמה מחד לעודף רגולציה ומאידך לריבוי מתחרים, אשר אינם מאפשרים לה לפרוע או לכל הפחות להקטין (את חובותיה)”, כל זאת למרות שעד לא מזמן טענו נציגיה של החברה בפני מגזין קנאביס כי החברה דווקא רווחית, ושההפסד המייצג שמגזין קנאביס חישב והציג כאן בסדרת כתבות סקירה שבועיות הוא “שקרי”. יוניבו אפילו תבעה את מגזין קנאביס בסך 1.5 מיליון ש”ח בעקבות פרשנות זו, עד שבשבוע שעבר “התקפלה” מהתביעה תוך ויתור על כל טענותיה. כעת, במבחן המציאות, נראה כי ההפסדים עליהם דיווח מגזין קנאביס היו אמיתיים ומדויקים.

בקשה לעיכוב הליכים כמו זו שיוניבו הגישה, משמעותה בפועל היא שהחברה אינה יכולה כעת לשלם את חובותיה, ולכן היא נאלצת להגיש בקשה לקבלת פרק זמן מסויים, במסגרתו לא יהיה ניתן להפעיל את שירותי ההוצאה לפועל כנגדה. במסגרת פרק הזמן הזה היא תוכל לנסות ולמכור חלק מנכסיה ואולי גם לגבש הצעות “להסדר חוב” במסגרתו החברה תנסה לשלם את החובות שלה באמצעות מכירת נכסים. בפועל, במרבית המקרים, מדובר בבקשה שמגיעה מעט קודם לפשיטת רגל סופית – בדיוק כפי שהיה מצופה בשבועות האחרונים בעקבות ירידת שווי מניית החברה לשפל חסר תקדים.

גולן ביטון, מייסד ומנכ"ל יוניבו (Univo), על רקע מתקן הגידול "חוות עמית" בבעלות החברה
גולן ביטון, מייסד ומנכ”ל יוניבו (Univo), על רקע מתקן הגידול “חוות עמית” בבעלות החברה (צילום: אוהד שביט)

לדברי יוניבו בבקשה שהוגשה אמש וחתומה על ידי מנכ”ל החברה גולן ביטון, המפעל שלה באשקלון נמצא כעת “בהדממה זמנית”, ואין בו עובדים מלבד 5 עובדים חיוניים, שנדרשים לדבריה לצורך שמירה על הרישיונות (אבטחה, ומנהלה מסוימת). בחוות עמית ישנם כ-10 עובדים, זאת בנוסף למספר עובדי קבלן. אגב, מלבד ביטון מושקעים בחברה גם חיים הורוביץ, בנו של יו”ר טבע לשעבר, וכן המשקיעים ניר צוק מיליארדר ההיי-טק והאחים חג’ג’ טייקוני הנדל”ן, שהשקיעו יחד עשרות מיליוני שקלים בחברה.

האם יוניבו לא אמרה אמת לבית המשפט?

עוד כותבת החברה בבקשה לבית המשפט, בניסיון להצדיק את הבקשה לתת לה זמן מה נוסף של 60 יום, כי נתקבלו מספר הצעות לרכישת מפעל החברה, חלף העיסקה עם חברת ג’ובה שלדברי יוניבו כעת נפסלה בגלל הוראת היק”ר, אך כזכור, כפי שנחשף במגזין קנאביס, לדברי הרוכשים נפסלה בגלל חובות לספקים שנמצאו כגבוהים יותר מאלה שיוניבו הציגה. לטענת יוניבו, שרון קומרז מחברת גרינקום, בעלת החווה בכפר אחים, הגיש הצעה לרכישת המפעל ובית המסחר, בסכום שהחברה לא פירטה. אך מבדיקת מגזין קנאביס עם קומרז עולה כי הדבר “רק נכנס לבדיקה”, ויש “המון בעיות, לא רק כספיות” במפעל. 

עוד דיווחה יוניבו כי רשת בתי המרקחת מקס פארם, שכיום נשלטת בידי אינטרקיור (55%), הגישה גם היא הצעה לרכישת המפעל ובית המסחר. לכאורה מדובר בבשורות חיוביות התומכות בבקשה של יוניבו להארכת זמן, שכן לחברה גדולה כמו אינטרקיור יש את הגב הכלכלי לרכוש את המפעל, ואם תרצה לשלם את החובות לבנק מזרחי היא תוכל לעשות כן. אך גם במקרה זה, מבדיקה עם מנהלי רשת מקס פארם ועם הנהלת אינטרקיור, עולה כי הם בכלל לא הגישו הצעה, אלא מדובר בשותף של מנהלי מקס פארם בבית מסחר אחר שהגיש את ההצעה, שותף שאינו חלק ממקס פארם. אם זה נכון, מדובר בבקשה מטעה לכאורה שהגישה יוניבו לבית המשפט, שמציירת תמונה כאילו יש הצעות קונקרטיות לרכישת המפעל ובית המסחר של החברה ממספר גורמים מבוססים, ולכן כביכול נדרשים 60 הימים של עיכוב ההליכים לצורך קידום ההצעות האלו, אך בפועל מתגובות “המציעים” עולה כי לא כך הדבר.

חורים בלוגיקה של התכנית של יוניבו להסדר חוב

עוד בבקשה כללה יוניבו גם “עקרונות הסדר” להסדר החוב שלה עם הנושים, במסגרתו תמורת מכירת המפעל היא תשלם את החוב למזרחי טפחות, כשהרווח מחוות עמית, על פי תוכנית עסקית שהכינה החברה, ישלם לכאורה את החוב לבעלי האג”ח ולמשפחת אביסרור.

אך מהבקשה הזו עולות מספר בעיות ברורות, כמה “חורים” בלוגיקה:

  1. כיצד יוניבו יודעת שהתמורה שהיא תקבל עבור מכירת המפעל תספיק לכיסוי החוב לבנק מזרחי העומד על כ-12 מיליון שקלים + חובות לספקים? כזכור, במסגרת ההצעה של חברת ג’ובה כאמור, הנחשבה לגבוהה יחסית, הוצע פירעון של כ-7 מיליון שקלים בלבד מהחוב למזרחי, רחוק מהחוב הכולל.
  2. בנוסף, לא ברור היכן החוב לחברת טילריי בתחשיב? החוב הזה לחברת טילריי, שהגישה כזכור ליוניבו דרישת תשלום על סך כ-20 מיליון שקלים, לא נלקח בתחשיב, בדיוק אגב כפי שהוא גם לא נלקח בחשבון בדוחות החברה, דבר שהוביל גם לאי פרסום הדוחות הכספיים של החברה לרבעון השלישי, בגלל אי בהירות של החברה בעניין.
  3. יוניבו מעריכה שחוות עמית תגיע כבר בשנה הבאה, 2023, להכנסות של כ-13.7 מיליון שקלים ולרווח נקי של קרוב ל-2 מיליון שקלים, הנחה שלא ברור מה מקורה בימים בהם רוב חברות הקנאביס מפסידות כסף, יש עודף עצום בחוות גידול ויוניבו בעצמה טוענת שהענף בקריסה מוחלטת.
אומנם השוק מוצף ורוב החברות מפסידות, אך יוניבו באקסל אופטימי לחוות עמית (מקור: בקשת עיכוב ההליכים של החברה)

קשה כמובן להאמין שמחזיקי אגרות החוב יסכימו להסדר שכזה, עם אי בהירות בנוגע לחובות של בנק מזרחי אחרי מכירת המפעל. מדובר למעשה בהסדר שבעצם תולה את תשלום מרבית החוב של יוניבו לבעלי האג”ח ברווח חוות עמית, תוך כדי שהשלד הבורסאי ישאר בינתיים בידיים של בעלי המניות.

מה תפקידו של רה”מ לשעבר אהוד אולמרט בחברה?

עוד דבר העולה מבקשת עיכוב ההליכים זה שההוצאות של החברה במשך 60 הימים הללו שהיא מבקשת כארכה, צפויות להסתכם לסך של כ-2.2 מיליון שקלים(!), כולל הוצאות “משרדיות” של קרוב לרבע מיליון שקל. לא מובן איך החברה מבקשת להמשיך להוציא סכומי כסף גבוהים כל כך בזמן שאמור, אם אכן, להינתן לה כחסד.

על כל פנים, בין אם הבקשה תאושר ובין אם לאו – סביר להניח שזה סוף הדרך של יוניבו בתצורתה הנוכחית בתחום הקנאביס. החברה צפויה, אחרי שכבר מכרה את בית המרקחת, למכור גם את המפעל ולהישאר רק עם חוות עמית ועשרות מיליוני שקלים חוב לנושים, שכלל לא ברור אם יראו את כספם בחזרה.

לסיום, החברה סירבה למסור תגובה מפורטת לפניית מגזין קנאביס להשיב לטענות העולות בכתבה זו – זאת לאחר חודשים ארוכים בהם טענה כי מגזין קנאביס לא נותן לה את הבמה להגיב לטענות (דבר שהוכחש במסגרת ההליך בבית המשפט ממנו היא התקפלה כאמור לאחרונה). יוניבו סירבה להשיב גם לשאלה מדוע רה”מ לשעבר אהוד אולמרט, שבאתר האינטרנט של החברה עדיין מוצג כ”נשיא” החברה וכ”דירקטור” בחברה, מסר בתגובה כי הוא לא מעורב בחברה מזה זמן רב לדבריו. כל שהחברה הסכימה למסור הוא כי “החברה עושה כל שביכולתה להשיב לבעלי החוב את כספם ולכן ניגשה לבית המשפט עם תוכנית מוסדרת. לצערנו, שוק הקנאביס בישראל קרס, מה שגרם לחברות רבות לעזוב את התחום. החברה נמצאת בהליך משפטי מול נושיה ולכן לא יכולה להתייחס לשאלות שעלו בפנייה בשלב זה.”

המשך קריאה
Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר