הסם הסודי של אסיה – אגוז ה’בטל’

כ-10% מאוכלוסיית העולם משתמשת בו. הוא מעניק לאנשים “באז” ששקול ל6 כוסות קפה, ובמזרח הוא מהווה סמל לאהבה, נישואין, ותרופה לבעיות עיכול ואימפוטנציה. אבל הוא גם מוביל עשרות אלפי אסייתים למוות מוקדם ומייסר. זהו סיפורו של “אגוז הבטל” (Betel Nut).

מה הוא “אגוז הבטל”?

ה-Betel Nut הוא אגוז שמכיל סם ממריץ שדומה בהרכבו ובהשפעותיו (אגוניסט חלקי לאצטילכולין) לניקוטין. הוא נלעס באופן מסורתי באסיה, בדומה ללעיסת טבק, גת, או עלי קוקה בתרבויות אחרות. האגוז צומח על מין מסויים של עצי דקל שנפוץ כמעט בכל אסיה, ונקרא “דקל אריכא” (Areca Palm). האגוז המדובר שצומח על עץ הדקל הזה נקרא טכנית אגוז אריכא (Areca Nut), על שם העץ, אך מכיוון שבאסיה הוא נמכר ונצרך באופן מסורתי כאשר הוא עטוף בעלי צמח ה-Betel (שגם הוא בעל תכונות פסיכואקטיביות ממריצות), הוא לרוב מכונה “אגוז הבטל” (Betel Nut). על אותו משקל, גם עץ הדקל שעליו האגוז צומח מכונה “דקל הבטל” (Betel Palm).

"דקל האריכא", אשר מכונה גם "דקל הבטל", הוא העץ שממנו צומח "אגוז האריכא", אשר מכונה גם הוא "אגוז הבטל". העץ גדל באופן פראי בטבע בדרום סין, טאיוואן, הודו, בנגלדש, סרי לנקה, קמבודיה, לאוס, מלאזיה, אינדונזיה, ומדינות נוספות באסיה.
“דקל האריכא”, אשר מכונה גם “דקל הבטל”, הוא העץ שממנו צומח “אגוז האריכא”, אשר מכונה גם הוא “אגוז הבטל”. העץ גדל באופן פראי בטבע בדרום סין, טאיוואן, הודו, בנגלדש, סרי לנקה, קמבודיה, לאוס, מלאזיה, אינדונזיה, ומדינות נוספות באסיה.

האגוז נלעס עבור ה”סטלה” האופורית והממריצה שלו. הוא חוקי ברוב מדינות העולם, כולל ישראל, וניתן להזמנה חופשית באינטרנט – אבל השימוש בו בעולם המערבי אינו נפוץ. למרות שאינו נפוץ במערב, הפופולאריות העצומה שלו באסיה גורמת לכך שהוא נחשב לאחד הסמים הכי נפוצים בעולם כולו – באותה ליגה עם ניקוטין, אלכוהול, וקפאין. למרות שהשימוש בו נפוץ גם בקרב נשים וילדים, האגוז הינו פופולארי במיוחד בקרב גברים בוגרים שעובדים בעבודות שדורשות עירנות לאורך זמן. אלו לועסים את האגוזים על מנת להישאר ערים לאורך שעות של נהיגה במשאית, דיג, או עבודה באתר בניה – אך היתרונות שמספקים האגוזים לטווח הקצר באים עם מחיר נוראי.

אגוזי בטל למכירה באינטרנט - 4.75$ לאונקיה (כ-28 גרם). אגוזי הבטל חוקיים ברוב מדינות העולם, כולל ישראל, ונמכרים באינטרנט במחיר נמוך במיוחד.
אגוזי בטל למכירה באינטרנט – 4.75$ לאונקיה (כ-28 גרם). אגוזי הבטל חוקיים ברוב מדינות העולם, כולל ישראל, ונמכרים באינטרנט במחיר נמוך במיוחד.

הרגל קטלני

חייהם של הרבה מצרכני “אגוזי הבטל” נהרסים על ידי השיעור חסר התקדים של סרטן הפה בקרב לועסי הבטל – מחלה שמתפרצת לעיתים עשורים לאחר תחילת השימוש באגוז. כעת ממשלת טאיוואן, המדינה שבה האגוז הפופולארי זכה לכינוי החיבה “המסטיק של טאיוואן”, פועלת למיגור התופעה הזאת, ופותחת במלחמה בהרגל בן מאות שנים שגווה את חייהם של אלפים בכל שנה.

אגוז הבטל הוא מרכיב מרכזי בתרבויות אסייאתיות רבות. אופן ההכנה שלו משתנה ממדינה למדינה ומתרבות לתרבות, אך לרוב הוא נמכר ונצרך כאשר הוא עטוף בעלי צמח ה-Betel, שמחזקים את ההשפעה הממריצה שלו, ומעורבב עם סידן הידרוקסידי (Calcium hydroxide עוזר לספוג כמה שיותר מהחומר הפעיל באגוז בעת הלעיסה), וחומרי טעם כמו קינמון, כורכום, ואפילו טבק.

מה שמדאיג במיוחד בתערובת הזאת, היא שמעבר לעובדה שהאגוז עצמו מסרטן – כל אחד מהחומרים שאיתם הוא בד”כ מעורבב ונצרך, חוץ מהתבלינים קינמון וכורכום – נחשבים גם הם לחומרים מסרטנים, על פי הסוכנות הבינלאומית לחקר מחלת הסרטן. עלי הבטל והטבק שנלעסים ביחד עם האגוזים הם מסרטנים בפני עצמם – מה שכמובן מעלה את הסיכון ללקות בסרטן הפה. אך מה שמדאיג אפילו יותר הוא התוספת של הסידן ההידרוקסי לתערובת – לא רק בגלל שגם הוא נחשב לחומר מסרטן, אלא מכיוון שמדובר בתרכובת מאוד חומצית שיוצרת מאות פצעים זעירים בחלל הפה – אשר כנראה מהווים נקודת כניסה למחזור הדם עבור הכימיקלים המסרטנים שבתערובת.

“כחצי מהגברים במדינה עדיין לא מודעים לעובדה שאגוזי בטל עשויים לגרום לסרטן הפה”, אמר פרופסור האן לינג-ג’ון, מומחה לסרטן הפה מבית החולים של האוניברסיטה הלאומית של טאיוואן. “זאת למרות שטאיוואן נמצאת במקום השני או השלישי בעולם בשיעור התמותה מסרטן הפה – בעיקר בגלל אגוזי הבטל”.

ניתן לזהות את צרכני ה"בטל" הותיקים לפי הכתמים האדומים על השיניים והשפתיים - תופעת לוואי נוספת של לעיסת האגוז.
ניתן לזהות את צרכני ה”בטל” הותיקים לפי הכתמים האדומים על השיניים והשפתיים – תופעת לוואי נוספת של לעיסת האגוז.

“התחלתי ללעוס כי כולם עשו את זה”

כמו רוב האנשים, קיו זן-הוואנג בן ה-54 לחלוטין לא היה מודע לנזקים. בתור עובד לשעבר במפעל לייצור חצץ, הוא לעס את אגוזי הבטל במשך עשר שנים. עשרים שנים לאחר שהפסיק – הוא לקה בסרטן הפה. “התחלתי ללעוס אגוזי בטל כי כולם בעבודה עשו את זה”, אומר מר קיו. “חלקנו את האגוזים אחד עם השני כסוג של טקס חברתי, כדי לבנות יחסים טובים עם החבר’ה בעבודה”.

לפני שלוש שנים, נפער חור קטן בלחי השמאלית של קיו, ורק שלושה חודשים לאחר מכן – הגידול הסרטני כבר הגיע לגודל של כדור גולף, ושינה לחלוטין את חייו. “כל מה שאכלתי מיד נפלט החוצה. היית שרוי בכאבי תופת וללא יכולת לאכול. ניסיתי להסתיר את הגידול עם פד גזה זה היה חסר תועלת., זה השפיע עליי המון – כל כך התביישתי במראה שלי שפשוט הפסקתי לצאת מהבית.”

קיו זן-הוואנג לקה בסרטן הפה בעקבות השימוש שלו באגוזי בטל. היום הוא פועל להפצת מודעות לסכנות של השימוש באגוז.
קיו זן-הוואנג לקה בסרטן הפה בעקבות השימוש שלו באגוזי בטל. היום הוא פועל להפצת מודעות לסכנות של השימוש באגוז.

בכל שנה, 5,400 גברים טאייואניים כמו מר קיו מאובחנים עם סרטן הפה, או גידולים סרטניים. בין 80% ל-90% מהגברים האלו הם צרכנים קבועים של “אגוז הבטל” – מדובר בנתון מזעזע. הסימפטומים המוקדמים כוללים פצעים אדומים או לבנים בתוך הפה, ואלו יכול להידרדר במהירות עצומה (כמו במקרה של מר קיו) ולהפוך לגידולים סרטניים גרוטסקיים עצומים שאוכלים את רקמת הבשר סביבם.

“בניגוד לסוגים אחרים של סרטן, גידולים סרטניים בפה הם משהו שכמעט בלתי אפשרי להסתיר – מה שמשאיר את הסובלים מהם מרוסקים לא רק פיזית, אלא גם פסיכולוגית”, אמר פרופסור האן. “זאת פשוט אומללות עבורם, מכל הבחינות. לפעמים, אפילו במקרים הקלים יותר שבהם אפשר לנתח ולהסיר את הגידול הסרטני, הניתוח משאיר את החולה משותק בחלק גדול מהפנים – ושולל ממנו את היכולת לבצע הבעות פנים בסיסיות, ובכלל לבטא רגש דרך הפנים. לפעמים זה מתבטא גם בפגיעה קשה בדיבור, משום שלפעמים יש צורך לנסר את הלסת התחתונה – בהתאם להיקף של התפשטות הסרטן”.

המלחמה באגוז

ממשלת טאיוואן מציעה פיצוי כספי לכל חקלאי שיתנדב לכרות את "דקלי הבטל" שלו ולשתות יבולים פחות רווחיים במקום. זו דוגמא טובה לגישה פרוגרסיבית למלחמה בסמים, כזאת שאינה מערבת ענישה ואכיפה אלא "תמריץ חיובי".
ממשלת טאיוואן מציעה פיצוי כספי לכל חקלאי שיתנדב לכרות את “דקלי הבטל” שלו ולשתות יבולים פחות רווחיים במקום. זו דוגמא טובה לגישה פרוגרסיבית למלחמה בסמים, כזאת שאינה מערבת ענישה ואכיפה אלא “תמריץ חיובי”.

למזלו של קיו זן-הוואנק, הסרטן שלו טופל והלחי שלו עברה שיקום יסודי. כעת ממשלת טאיוואן נוקטת בצעדים חדשים על מנת לעזור לאנשים לזהות את מחלת סרטן הפה מוקדם יותר ולהעלות את סיכויי הטיפול בה – על ידי סיבסוד כמיליון בדיקות רפואיות חינם עבור צרכני בטל טאיוואנים שחוששים כי הם עשויים לפתח את המחלה, וגם סיבסוד תוכניות גמילה שיעזרו לאנשים להפסיק להשתמש באגוז הממכר.

עם זאת – בטאיוואן מודעים היטב לכך שאיסור גורף על צריכה, גידול, ומכירה של אגוזי ה”בטל”, אשר גדלים באופן טבעי ברוב המדינה – יהיה לא רק בלתי יעיל, אלא גם יחייב השקעה אסטרונומית במנגנוני אכיפה וענישה – והפיכתם של חלק נכבד מאזרחי המדינה לעבריינים פליליים. לכן הם נוקטים בגישות מתקדמות יותר למלחמה באגוז המסוכן באופן רפואי ולא פלילי – בין היתר על ידי סיבסוד תוכניות רפואיות ותוכניות גמילה, וגם על ידי תשלום פיצויים לחלקאים שמסכימים להפסיק לגדל את “דקל הבטל” הרווחי, ולשתול גידולים אחרים. מחקרים עדכניים מראים שמאז שהתחילה המדיניות הזו ב-2013, השימוש באגוזי הבטל בקרב אוכלוסיית הגברים בטאוויאן ירד בכמעט 50%. נראה, אם כן, שבאמצעות גישות מתקדמות יותר, ניתן לנצח במלחמה בסמים גם ללא מעצרים או תיקים פליים.

כתבה מתוך רשת ה-BBC על הסכנות של אגוז הבטל:

מדינות אחרות כמו הודו ותאילנד פתחו גם הן בקמפיין נגד לעיסת אגוזי בטל – אך יש להן עוד דרך ארוכה לצימצום התופעה. בהרצאה שנערכה לאחרונה בבית ספר יסודי לתלמידים שהוריהם עובדים בתעשיית הדיג – כמעט כל הילדים הרימו את ידם כאשר נשאלו האם ההורים שלהם או קרבוי משפחה שלהם לועסים אגוזי בטל. המאמץ החדש להפחתת צריכת אגוזי הבטל נראה מבטיח – וכפי שציינתי קודם, נכון לעכשיו הוא מראה תוצאות חיוביות בהרבה בהשוואה לגישה הקלאסית של המלחמה בסמים, שמתמקדת בהפחדות וענישה.

אך למרות ההצלחה של הקמפיין החדש בהפחתת השימוש – יש לזכור שלסרטן הפה שנגרם בעקבות לעיסת אגוזי בטל עשויים לקחת 20 שנים להופיע. לכן, עבור הרבה צרכנים של האגוז – השינוי המבורך שמתרחש עכשיו כבר עשוי להיות מאוחר מדי – עובדה שמר קיו מודע לה היטב: “אני אחד מבני המזל”, הוא אומר.

ראו עוד:
סמים במזרח התיכון: 1000 שנות מלחמה
עובדה: הסמים החוקיים הם הקטלניים ביותר
דירוג: 20 הסמים הנפוצים ביותר בעולם
בקרוב: גת יוכרז כסם מסוכן באירופה

המשך קריאה
Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר