מגלגל...

גידול קנאביס בונסאי: מציאות או אגדה אורבנית?

גידול עצים ננסיים בסגנון המכונה “בונסאי” הוא אחד הטרנדים הלוהטים בתחום הגינון העולמי: אך האם ניתן לטפח גם קנאביס בונסאי? מומחים בנושא מהארץ ומחו”ל נדרשו לסוגיה, וגם – מדריך קצר לגידול קנאביס בונסאי בבית.

גידול בונסאי [מקור השם הוא בצירוף המילים מיפנית: 盆 (בּוֹן) – קערה, ו־栽‏‏‏‏ (סַאִי) – חווה], התחיל למעשה בסין לפני למעלה מ-2,000 שנה. אמנות גידול זו הגיעה ליפן בתקופת “שושלת סונג” (המאה ה-13 לערך) ומאז היפנים פיתחו את הז’אנר והפכו אותו לפולחן ואמנות של ממש.

הרעיון המרכזי של האמנות הוא טיפוח עצים ננסיים לכדי צורות אסתטיות זעירות. הדבר נעשה בעיקר באמצעות גיזום עקבי של השורשים והענפים, תוך הקפדה על משטרי השקיה ודישון קפדניים, יחד עם טיפול במחלות ומזיקים.

עץ בונסאי רגיל
דוגמא לעץ בונסאי “רגיל”

טיפוח עץ בונסאי מסורתי יכול לקחת שנים רבות ובכדי לאפשר לצמח לשגשג תקופת זמן ארוכה שכזו באותו העציץ, נהוג להקפיד שמצע הבונסאי יהיה בעל יכולת ניקוז גבוהה – כלומר שחורי הניקוז יהיו גדולים יותר מהרגיל ובנוסף שהעציץ יוגבה לצורך כניסת אוויר ואור שימנעו מהשורשים לפרוץ החוצה.

המיתוס של קנאביס בונסאי

באופן לא מפתיע, כמו בכל טרנד גינון, גם לתחום הבונסאי נכנסו חובבי הקנאביס בניסיון לגדל את הצמח האהוב עליהם בסגנון הפופולרי. הרשת מלאה בתמונות, סרטונים ומדריכים שונים המתיימרים להסביר לכאורה כיצד ניתן לגדל קנאביס בונסאי.

אך למרות התוכן הרב המצוי באינטרנט בנושא זה, חובבי בונסאי ותיקים טוענים כי הרבה מהצילומים הם עבודות שעברו ליטוש בפוטושופ ולמעשה מזויפות לחלוטין. עוד נטען שסרטוני ההדרכה שנעשו בהקשר זה בוצעו על ידי אנשים שלא מבינים את מהות הבונסאי ובהתאם לכך גם התוצאות אינן באמת דומות לעץ הבונסאי הקלאסי.

גם זה בטח יעניין אותך
קנאביס בונסאי מזויף?
תמונה של קנאביס בונסאי אשר נטען כי עובדה בפוטושופ

בעקבות הבלבול הרב בתחום זה ביקשנו לדרוש בעצתם של מגדלי בונסאי ותיקים מהארץ ומחו”ל – אותם שאלנו האם בכלל ניתן לגדל קנאביס בונסאי או שמא מדובר בלא יותר מאגדה אורבנית.

“כל צמח יכול להיות בונסאי”

ישראל רף, העוסק בגידול עצי בונסאי בשיטות שונות כמעט כל חייו, כבר למעלה מ-50 שנה, מספר ש”כשהייתי בן 8 קיבלתי מהדודה שלי תמונה של עציץ ננסי והתאהבתי מיידית. התבוננתי שעות על הגזע המתפתל, היוצר צורות שונות, ניסיתי לגדל צמחים בדומה לעציץ הננסי והפכתי עד מהרה לחוקר ומפתח שיטות גידול וצמחים מיוחדים.”

“תראה,” הוא מסביר לכתב המגזין, “אני חייב להיות כנה ולציין שאינני מתמצה בגידול של קנאביס, אבל באופן עקרוני ניתן לגדל כמעט כל צמח בסגנון בונסאי. העניין הוא שיש צמחים מסוימים שמותאמים מאוד לסגנון גידול זה כך שקל יותר לטפח אותם, לעומת צמחים עם דרישות אחרות שיקשו על התהליך ויהפכו אותו למאתגר הרבה יותר.”

קנאביס בונסאי ליד ייחורים
אינסטגרם: קנאביס בונסאי ליד ייחורים

“צמח הברכיכיטון (Brachychiton) לדוגמא, מקורו בערבות של אוסטרליה והוא אינו זקוק לכמות מים גדולה. הוא רגיל לתנאי יובש ולכן אין לו גם צורך במערכת שורשים גדולה, מה שהופך אותו מבחינה זו לנוח יותר לטיפוח בסגנון בונסאי,” מסביר רף. “לעומת זאת את ה’פיקוס’ למשל ניתן גם כן להפוך ליופי של עץ ננסי, אולם דרישות ההשקיה שלו גבוהות ולכן זה קצת קשה יותר.”

למרות שהתשובה הייתה די ברורה, ביקשנו את דעתו של ישראל בנוגע לגידול בסגנון בונסאי על מצע הידרופוני, שכידוע נחשב לפופולארי מאוד בקרב מגדלי קנאביס בארץ ובעולם. “זה בעייתי מכיוון שהמצע הזה טוב לגידול מומרץ, לגידול יותר מהיר,” אומר רף. “בגידול הידרופוני אתה כל הזמן ב’פול גז’ קדימה, וזה סוג של ניגוד אינטרסים כשזה מגיע לבונסאי.”

“לא מאמין שניתן להפיק צמח בונסאי מקנאביס”

לעומת ישראל, צ’אד סקוט, העוסק בגידולי בונסאי למעלה מ-40 שנה בקליפורניה, ארה”ב, נשמע סקפטי עוד יותר לגבי רעיון הקנאביס-בונסאי. “לא כל הצמחים מתאימים לגידול בונסאי,” הוא אומר. “זה מעט מסובך לכסות את כל הסיבות לכך, אבל אציין כמה: העלים צריכים להיות קטנים ביחס לגזע או לענפים של הצמח, הגזע עצמו אמור לקבל צורה מחודדת בקצה העליון ולהתרחב עד לבסיס – ולכן אני לא מאמין שניתן להפיק צמח בונסאי מקנאביס בסגנון המקובל.”

“זהו צמח בעל קצב צמיחה מהיר מאוד, עם עלים גדולים ביחס לגזע והענפים שלו,” הוא מסביר. “אופי הצמיחה של הקנאביס הוא בעל זוויות חדות יחסית לעצים היוצרים קימורים עגולים יותר, ובהרבה מקרים הוא מאוד לא סלחני.”

קנאביס בונסאי תמונה מלמעלה
אינסטגרם: קנאביס בונסאי מזווית נוספת

אבל לא כל ותיקי הבונסאי רואים שחורות. לורל קליבלנד מאוהיו, ארה”ב, העורכת תצוגות בונסאי ועובדת כמנהלת הקריאייטיב של ‘ולה’ (Vela), חנות קנאביס בוושינגטון, חושבת שבעתיד הלא רחוק בהחלט ישנה אופציה שגידולי “קנאביס בונסאי” יהפכו למציאות קיימת.

“אני חושבת שזה יהיה בהחלט אתגר גדול,” היא אומרת. “נראה לי שזה בעיקר מגיע לשאלת מחזור החיים של הצמח, וזה תלוי גם בגנטיקה של הצמח. לקנאביס יש את היכולת להסתגל עם הזמן לתנאים חדשים ואמנם ייתכן שהצורך שלו במרחב מחייה גדול לשורשים יהווה פקטור משמעותי, אך עדיין יש לי תחושה שהוא יהיה מסוגל לצמוח בסופו של דבר בכל מקום.”

רק (לא) בישראל?

בין אם גידול קנאביס בסגנון בונסאי מקובל הוא דבר אפשרי או לא, נראה כי כאן במדינת ישראל, עם סכנת ההפללה המרחפת מעל לכל חובב גידול, האופציה הזו הופכת אפילו לעוד יותר לא רלוונטית:

ראשית, מטבע הדברים, ייעודו של צמח בונסאי הינו למטרות נוי, משמע שהוא אמור בסופו של דבר לעמוד כצמח דקורטיבי בסלון למשל באופן גלוי – פעולה המנוגדת לכל אמצעי החיסיון שמגדל קנאביס ישראלי מקפיד עליו בדרך כלל.

קנאביס בונסאי בעציץ שטוח
קנאביס בונסאי בעציץ שטוח

בנוסף כמובן שלמשטרת ישראל ולמערכת המשפט המקומית ממש לא אכפת שמדובר בצמח נוי שאיננו מיועד לצריכה, ככה שגם אם אדם מגדל קנאביס בונסאי לעיניו בלבד, “בשביל הנשמה” נניח, הוא צריך לקחת בחשבון שההשלכות הפליליות נותרות בעיניהן.

ובכל זאת – מדריך גידול קנאביס בונסאי

כפי שכבר ניתן להבין מהנאמר בכתבה, יהיה קשה מאוד לטפח צמח קנאביס כך שיקבל סגנון של בונסאי קלאסי, אולם מי שבכל זאת רוצה לנסות את מזלו – להלן מדריך מקוצר לגידול קנאביס בונסאי:

הציוד הנדרש

 • עציץ פלסטיק (4 ליטר לפחות)
 • אדמה איכותית
 • צמח קנאביס צעיר
 • מקדחה
 • חוט (עדיפות לחוט מתכת מגולוון)
 • מקל עץ
 • מזמרה (או מספריים חדות וחזקות)

אופן הפעולה:

 1. קודחים חורים בחלק העליון של העציץ
 2. החורים הללו הכרחיים לצורך קשירה וקיבוע צורת הצמיחה של הקנאביס במהלך הגדילה שלו.

 3. מאמנים את הגזע
 4. זהו אחד החלקים המשמעותיים ביותר ביצירת קנאביס דמוי בונסאי: מחדירים בעדינות את מקל העץ לתוך האדמה בסמוך לגזע, ונזהרים שלא לפגוע בשורשים. כעת יש ללפף את הגבעול הצעיר סביב המקל לכיוון הרצוי. בעזרת החוט מקבעים את כיפוף הגבעול.

 5. מאמנים את הענפים
 6. במהלך גדילת הצמח הענפים הצדדיים יתפתחו לגובה, לכן יש צורך להיעזר בקשירות נוספות בכדי לתמרן את כיוון הצמיחה שלהם. שימו לב כי קשירת כל הענפים למטה באופן שווה (כדוגמת טכניקת הקשירות ב-LST למשל) תניב צמרת אחידה שלא מזכירה את סגנון הבונסאי המסורתי, לכן מומלץ לקשור באופן מחושב ולהותיר גם ענפים בצמיחה ורטיקלית רגילה במידת הצורך.

  סרטון זה מדגים את ליפוף הגבעול וסידור מסוים של הענפים:

 7. גיזום הענפים
 8. חלק בלתי נפרד ממלאכת עיצוב הצמח תהיה עבודת הגיזום. רצוי מאוד להשתמש בכלי חד על מנת לבצע מינימום נזק יחד עם גיזום ישר ומהיר. ברוב המקרים עדיף להשאיר את הענפים הצדדים ולהסיר בעיקר את הענפים המשניים המתפתחים מתוך אותם ענפים. כמו כן, יש להסיר עלים חולים.

  ראו גם:
  מדריך הכנת דשונת (קומפוסט) בבית
  איך להכין עציץ מסמרטוט רצפה משומש
  איך לבנות מערכת אירופונית לגידול קנאביס בהתזה

המשך קריאה
Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר