בקרוב בישראל? 9 בתי משפט בעולם כבר ביטלו את הפללת הקנאביס

בימים אלו מנוסחת עתירה לבית המשפט העליון שעיקרה הטענה כי הפללת צרכני הקנאביס בישראל מנוגדת לחוק יסוד כבוד האדם וחירותו. במסגרת העתירה יוצגו 9 בתי משפט עליון במדינות אחרות שכבר עשו זאת. האם ישראל תצטרף?

בישראל ישנם כמה חוקי יסוד המהווים מעין חוקה לא רשמית ונחשבים ל”חזקים יותר” מכל חוק אחר, כך שניתן תאורטית לפסול כל חוק שמנוגד לעקרונות המופיעים בהם.

אחד מעקרונות אלו בחוק יסוד: כבוד האדם וחירותו קובע כי “אין פוגעים בחייו, בגופו, או בכבודו של אדם באשר הוא אדם” וכי “אין נוטלים ואין מגבילים את חירותו של אדם במאסר, במעצר, בהסגרה או בכל דרך אחרת במידה שאינה עולה על הנדרש”.

האם הפללת הקנאביס מנוגדת לחוק היסוד?

עקרונית נראה שבהחלט כן, הרי רדיפה, הפללה ומאסר של אזרחים שלא פגעו באחר ובסך הכל צרכו חומר שכ-27% מהישראלים צרכו כמוהם בשנה האחרונה, בודאי עומד בהגדרת “פגיעה לא מידתית בחירותו של אדם”.

האם ניתן לפסול את חוק ההפללה בגלל שהוא מנוגד לחוק היסוד?

עד כה התשובה היתה ‘לא’. חוק יסוד כבוד האדם וחירותו פורסם לראשונה רק בשנת 1992 והוא תקף רק לחוקים שנחקקו לאחריו ולא לחוקים שנחקקו לפניו, כמו פקודת הסמים שמקורה עוד לפני קום המדינה ועדכון שלה בוצע רק בשנת 1973.

אבל לאחרונה, עם אישור חוק ההפללה החדש של השר גלעד ארדן, נפתחה גם דלת שלא בטוח שהשר הבין שהוא פותח. לטענת ‘עלה ירוק’, מאחר ומדובר בחוק חדש שנחקק לאחר חוק היסוד, ניתן כעת לראשונה להגיש העתירה לבג”צ.

לקראת הגשת העתירה בישראל, לצד איסוף חוות דעת של מומחים בתחום, כולל דו”חות של משרד המשפטים, הסנגוריה הציבורית ועוד, הכוונה היא להציג לבית המשפט דוגמאות מבתי משפט עליון בחו”ל שכאשר עמדה בפתחם שאלה זו קבעו כי אכן יש פגיעה בחירות האדם וחייבו למעשה את המדינה לבטל את ההפללה.

כעת נחשפת לראשונה רשימה זו של 9 המדינות בהן בתי משפט ביטלו את הפללת צרכני הקנאביס על בסיס סעיפי כבוד האדם וחירותו. “אני מאמין ששופטי בג”צ יישרו קו עם מקביליהם בעולם שכבר עשו זאת,” מסר מטעם המפלגה עו”ד דקל עוזר, הפועל לניסוח העתירה והגשתה.

אלסקה, ארה”ב – 1975
למרות שהחוק הפדרלי בארה”ב הוא הקובע, שופט בית המשפט העליון במדינת אלסקה (שאישרה בשנים האחרונות לגליזציה מלאה) קבע בשנת 1975 כי החזקת קנאביס לשימוש עצמי איננה עבירה פלילית. הגדרת השימוש העצמי בקנאביס כעבירה פלילית תוארה על ידי בית המשפט כמנוגדת לזכות החוקתית לפרטיות.

גרמניה – 1994
בית המשפט העליון בגרמניה קבע כי האיסור על שימוש עצמי בקנאביס מנוגד לחוק כבוד האדם וחירותו, וכי עבירות אלו אינן יכולות להיות מוגדרות כעבירות פליליות. ברוב של 7 שופטים בעד מול אחד נגד נקבע כי מותר להחזיק קנאביס ומוצריו בכמויות קטנות לשימוש זמני מזדמן.

ארגנטינה – 2009
בית המשפט העליון במדינה קבע כי החזקת קנאביס בכמויות קטנות לשימוש עצמי אינה נחשבת לעבירה על החוק וכי השימוש בקנאביס מוגן על ידי החוקה הארגנטינאית הקובעת כי “פעולות אישיות אשר לא פוגעות בסדר הציבורי או בצד שלישי שמורות לפיקוח האל ונמצאות מעבר לסמכות המחוקק”. על פי קביעת בית המשפט עונשי מאסר הקבועים בחוק כנגד שימוש עצמי בקנאביס הינם מנוגדים לחוקה.

צ’כיה – 2013
בית המשפט העליון של צ’כיה קבע כי החזקה או שימוש בקנאביס (עד 10 ג’) או חשיש (עד 5 ג’) ייחשב כשימוש עצמי בלבד שאיננו עבירה פלילית. השופטים אף קבעו כי החזקה של מנה אחת בלבד הייא איננה עבירה בכלל, כל עוד לא הוכח שימוש בה.

קולומביה – 2015
ממשלת קולומביה אישרה עוד בשנת 2012 אי הפללה מלאה על שימוש עצמי בקנאביס, אך בנובמבר 2015 ביהמ”ש העליון במדינה קבע כי גם גידול של עד 20 שתילי קנאביס לשימוש עצמי הוא לא עבירה פלילית. השופטים קיבלו את ערעורו של אזרח אשר נתפס עם מספר צמחי קנאביס במשקל של 124 גרם ונענש בחמש וחצי שנות מאסר.

מקסיקו – 2015
העותרים, שביקשו בשנת 2013 להקים מועדון קנאביס, ביססו את טיעוניהם על הזכות החוקתית של “חופש העיסוק והפיתוח האישיותי” וכן על חוסר השוויון בין העונשים על שימוש בקנאביס לאלו הנוגעים לשימוש באלכוהול וטבק. בנובמבר 2015, ברוב של 4 תומכים מול מתנגד אחד, קבעו שופטי ביהמ”ש העליון במקסיקו כי הפללת החזקה וגידול קנאביס לשימוש עצמי מנוגדת לחוקה ומהווה פגיעה חמורה בזכויות אדם בסיסיות.

גאורגיה – 2016
לאחר שהממשלה לא הצליחה להציג גיבוי מחקרי עובדתי לטענה לפיה אדם הנמצא תחת השפעת קנאביס עלול לגרום לנזק, פסק שופט בית המשפט העליון במדינה כי לכל אזרח יש הזכות להשתמש באמצעים שונים לצורך הירגעות. בית המשפט התיר לאזרחים החזקה של קנאביס בכמות לשימוש עצמי, אותה הגדיר כ-70 גרם לאדם לכל היותר.

שווייץ – 2017
כבר בשנת 2012 קבעה ממשלת שווייץ כי שימוש או החזקה של עד 10 גרם קנאביס יגרור עונש קנס של כ-360 ש”ח (ללא סנקציות נוספות). כעבור 5 שנים בית המשפט הפדרלי קבע כי המדינה אמנם רשאית לקבוע שהשימוש העצמי בקנאביס הוא עבירה שאינה פלילית, אבל ההחזקה של קנאביס לשימוש עצמי לא יכולה מבחינתם להיחשב עבירה בכלל – לא פלילית ולא אחרת.

דרום אפריקה – 2017
בשנה שעברה פסק בית המשפט העליון בדרום אפריקה כי האיסור על שימוש בקנאביס בבתים פרטיים מהווה הפרה של החוקה ושל זכויות הפרט. בעקבות החלטת שופטי העליון ומתוקף חוקי הפרטיות מותר לאזרחי המדינה להחזיק, לגדל ולהשתמש בקנאביס (הנקרא בדרא”פ ‘דאגה’ Dagga) בביתם, לשימושם האישי בלבד.

כל הפרטים על העתירה הישראלית כאן. רוצים להצטרף לעתירה – לחצו כאן.

המשך קריאה
Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר