איך לבדוק את איכות הקנאביס שלנו

8 סימנים שחשוב לבדוק כדי לדעת את איכות פרחי הקנאביס שבידינו

בשוק בלתי מפוקח כמו זה שבישראל, אין שום דרך לדעת מראש באיזו איכות יהיו פרחי הקנאביס שנקנה. לצד זאת ישנה אפשרות “ליפול” על חומר לא איכותי (“חשאב”) במקרה הטוב, או כזה שמלא בעובש במקרה הרע.

כדי לדעת האם הפרח שבידינו הוא איכותי וטוב לשימוש או לא, ישנם מספר פרמטרים ובדיקות איכות שניתן – וכדאי – לבצע גם ללא עזרים נלווים.

ריח

קנאביס איכותי שגדל בתנאים מתאימים על ידי אנשים בעלי ניסיון יפיק ריח וניחוחות עוצמתיים. אמנם יש זני קנאביס בעלי ריחות שונים לגמרי ואף כאלו שריחם אינו עוצמתי, אך האף הוא אחד הכלים היעילים ביותר לזיהוי מוצר טוב.

פרח קנאביס איכותי יריח טוב יותר
פרח קנאביס איכותי יריח טוב יותר

אם פרחי הקנאביס שלכם כמעט ואינם מפיצים ריח הם כנראה כבר לא טריים כל כך, מה שאומר שגם ההשפעה שלהם תהיה שונה – בדרך כלל מעייפת יותר. פרחי קנאביס טריים יהיו בעלי ריח עוצמתי יותר וגם השפעתם תהיה “חזקה” יותר.

יחד עם זאת יש להיזהר לא להתבלבל. פרחי קנאביס טריים לגמרי שלא עברו תהליך יישון ראוי, יהיו אמנם עוצמתיים בריחם אך לא בהכרח טעימים ונעימים יותר במהלך ולאחר השימוש.

ברוב המקרים ניחוחות של קפה, שוקולד, פלפל שחור וכד’ מאפיינים זנים ממשפחת אינדיקה, וניחוחות לימוניים מאפיינים זני סאטיבה – אך לא תמיד.

הכי חשוב: להימנע משימוש בפרחי קנאביס בעלי ריח עבש או ללא ריח בכלל.

צבע

פרחי קנאביס איכותיים יהיו בדרך כלל בצבע ירוק, אם כי הגוון יכול לנוע בין ירוק כהה לירוק בהיר. גוון סגול או ורוד גם כן ניתן למצוא ואין עם זה שום בעיה, אך עם מרבית הפרח הוא בצבע חום או צהוב – כנראה מדובר במוצר עם איכות ירודה.

צבע קנאביס קובע - ירוק טוב חום לא טוב
צבע הקנאביס קובע – ירוק טוב, חום פחות טוב

צבע שחור עלול להצביע על עובש וגוון לבן חיוור עלול להיגרם מכוויות אור. יחד עם זאת לעתים הצבע יכול לבלבל ולכן השאלה החשובה שצריכה להישאל היא ‘האם הפרח נראה ככזה שגדל על צמח איכותי’.

הכי חשוב: להימנע מפרחי קנאביס בצבעים חום, צהוב, אדום, לבן או שחור.

מבנה

באופן כללי פרחי קנאביס ממשפחת אינדיקה יהיו צפופים, מהודקים וקשים יותר, בעוד שפרחי קנאביס ממשפחת סאטיבה יהיו מאווררים, עדינים ורכים יותר. פרחי קנאביס היברידיים יעמדו על הספקטרום שבין לבין.

קנאביס איכותי מול קנאביס פחות דליל
מימין פרח קנאביס דליל – מצביע על גידול פחות איכותי

יחד עם זאת גידול לא איכותי של קנאביס יכול להוביל לכך הפרחים יהיו אווריריים מדי, ריקים מתוכן, מלאים בעלעלים ועם מעט טריכומות (הסוכרים הנוצצים על הפרחים המכילים את הרכיבים הפעילים קנבינואידים).

מנגד ניתן להיתקל גם בפרחים דחוסים מדי, לא מאווררים מספיק ומהודקים – בין אם כתוצאה מתהליך ייבוש ויישון לא תקין או מתנאי אחסון לקויים.

הכי חשוב: להשתמש בהגיון בריא – מה שלא נראה טוב בעין, כנראה לא טוב גם לצריכה.

איכות הגיזום

גיזום פרחי הקנאביס לפני השימוש (“טרים”) הוא תהליך חשוב במיוחד. בניגוד לפרחים, המכילים את עיקר הרכיבים הפעילים, העלעלים הקטנים המבצבצים מתוך הפרח מכילים בעיקר הרבה מאוד כלורופיל (חומר צמחי) ואינם מומלצים לשימוש.

פרח קנאביס גיזום טוב ולא טוב
מימין פרח קנאביס ללא גיזום ומשמאל עם גיזום (טרימינג)

גיזום נכון של פרח קנאביס יותיר פרח נקי לחלוטין מעלים מיותרים ולו הקטנים שבהם. פרח ללא עלים מצביע על מגדל מקצועי שכנראה עשה טרימינג ידני.

גיזום קנאביס איכותי (משמאל) ופחות איכותי (מימין)
גיזום קנאביס איכותי (משמאל) ופחות איכותי (מימין)

אם הפרח מלא בעלים קטנים שמבצבצים ממנו, מדובר במוצר עם איכות ירודה ששלא עבר טרימינג מקצועי או שעבר טרימינג אוטומטי על ידי מכונה (מה שמצביע על פגיעה גם בטריכומות וברכיבים הפעילים).

הכי חשוב: להימנע לגמרי מעישון עלים.

טריכומות

טריכומות הן הבועיות הקטנות הנוצצות שמעטרות את פרחי הקנאביס. בתוכן נמצא השרף הדביק ועיקר העושר של רכיבי הקנאביס, הקנבינואידים THC, CBD וכו’, ועל כן אנחנו רוצים אותן בריאות, יפות ותמירות.

פרח קנאביס ללא טריכומות בכלל הוא פרח לא איכותי, בעוד פרח עשיר בטריכומות (“פרוסטי”) יהיה בעל השפעה טובה בהרבה.

קנאביס עם טריכומות לעומת קנאביס בלי
קנאביס עם הרבה טריכומות (משמאל) לעומת קנאביס עם מעט טריכומות

אך לא רק צפיפות הטריכומות היא מדד, אלא גם צבען. בעוד שאת הצפיפות אפשר לזהות בעין בלתי אמצעית, את צבען יהיה קל יותר לזהות באמצעות מיקרוסקופ ידני קטן או זכוכית מגדלת.

החוקיות היא די פשוטה: בדומה לפירות – כשהטריכומות שקופות לגמרי מדובר כנראה עדיין בבוסר, פרח שנקטף מוקדם מדי, ויביא להשפעת ‘היי’ מבלבלת. כשהן בגוון ענברי (כתום-אדום) הפרחים בשלים מדי ונקטפו כנראה באיחור, מה שעשוי להוביל לתחושת כבדות ועייפות.

צבע טריכומות
טריכומות – שקוף מוקדם מדי, ענבר מאוחר מדי. בין לבין (חלבי) – מושלם

האידיאל הוא טריכומות שעברו את השלב השקוף שלהן ותפסו גוון חלבי (אפור-לבן), אך בנושא זה מדובר בעניין של טעם – יש שיעדיפו את השפעת הקנאביס הטרי ויש שיעדיפו את השפעת הקנאביס הבשל.

הכי חשוב: כמה שיותר טריכומות טובות, כך הפרח איכותי יותר.

זרעים וענפים

פרח קנאביס איכותי יהיה בעל מינימום ענפים וזרעים ומקסימום “בשר”. עודף של ענפים מצביע על גידול לא איכותי ונוכחות של זרעים – גם אם רק אחד או שניים – מעידים על נוכחות של צמחי קנאביס זכריים במהלך הגידול.

זרעים בפרח קנאביס
זרעים בפרח קנאביס – אתם לא רוצים לעשן את זה

גם אם לא מדובר בפגיעה מוחלטת באיכות, ענפים וזרעים בפרח בהחלט מצביעים על צמח איכותי פחות.

הכי חשוב: לא לעשן ענפים וזרעים ואם כבר מצאנו כאלה, לסנן אותם החוצה מתערובת העישון.

מיניות

פרחי קנאביס איכותיים הם כאלו שהתפתחו על צמח קנאביס נקבי בלבד. צמחי קנאביס זכריים אינם מיועדים לשימוש.

איבר זכרי בפרח קנאביס נקבי
איבר זכרי בפרח קנאביס נקבי

סימני זכריות של צמח קנאביס יכולים לבוא לידי ביטוי ב”בולבולים” או “בננות” שצצים מתוך הפרח – מה שאומר שלגנטיקה של צמח המקור יש מאפיינים הרמפרודיטיים (זכר ונקבה יחד) או שהקציר נעשה באיחור חריג שהוביל ליצירת מתח שגרמה לצמח לייצר איברים זכריים כדי לנסות ולהציל עצמו ממוות.

הכי חשוב: לצרוך רק פרחי קנאביס נקביים ללא בליטות מוזרות.

עובש, מזיקים וריסוסים

הסכנה הגדולה ביותר בעישון קנאביס היא שאיפת חומרים מסוכנים החבויים בפרח. מאחר ומדובר בחומר צמחי, אין זה נדיר מאוד שעל הפרח יתפתח עובש מסוגים שונים. שאיפת עובש לריאות נחשבת לסכנה של ממש לבריאות ועל כן יש לבחון היטב האם הפרח אינו מכיל נקודות שחורות או שכבת שערות לבנות.

בדיקת איכות קנאביס
אתם לא רוצים לעשן את זה

מגדלי קנאביס המשתמשים בחומרים כימיים לריסוס הצמחים לטובת מניעת הצטברות מזיקים, מוכרחים לבצע שטיפה יסודית לצמח בימים שלפני הקציר. אם לא עשו זאת יישארו בפרחים שרידי ריסוסים שעדיף לא לשאוף. זה עניין שקשה מאוד לבדיקה ללא אמצעי עזר, אך חשוב לכל הפחות לוודא את הפרטים מול המוכר/מגדל ולהריח לוודא שאין ריח של ריסוס.

מזיקים קנאביס
אתם לא רוצים לעשן את זה

כאשר לא מקפידים על גידול נאות עלולים להצטבר בפרחים גם מזיקים למיניהם – עכבישים, חיפושיות, ברחשים וביצים.

הכי חשוב: להקפיד לבחון את הפרח עם זכוכית מגדלת ולוודא שאינו מכיל דברים לא רצויים. אם נמצא אחד מהנ”ל – פשוט לזרוק לפח.

יש לכם טיפים נוספים? שתפו בתגובות

ראו גם:
איך בודקים אם החשיש שלנו איכותי

המשך קריאה
Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר