אחרי שהפסידה מאות מיליונים: חברת IMC רוצה לפרוש מתחום הקנאביס ומחפשת קונה לנכסיה

חברת קנאביס ותיקה נוספת נשברת: הנהלת IMC, הפעילה כבר כ-14 שנים בענף, מחפשת בימים אלה קונים לנכסיה: 3 בתי מרקחת ובית מסחר. השליטה בשלד הבורסאי של IMC יעבור לידי חברת הביוטכנולוגיה הישראלית קדימהסטם תמורת 12% מהמניות

אחרי הפסדים של מאות מיליוני שקלים בשנים האחרונות, הנהלת חברת הקנאביס הישראלית הוותיקה איי.אמ.סי (IMC) החליטה לפרוש מפעילות הקנאביס ומחפשת קונה לנכסיה, שעיקרם השליטה ב-3 בתי מרקחת הפועלים בתחום הקנאביס – ורונה פארםאורנים פארם ופארם ירוק – ואת בית המסחר לקנאביס רוזן האי וויי.

בעבר החזיקה IMC גם בחוות קנאביס בישראל, אך זו נסגרה בעקבות כתב אישום שהוגש נגד בעלי החברה בגין עבירות בנייה. נכסים נוספים של IMC, שלא ברור האם הם בכלל בתוקף וניתנים למכירה, הם בעיקר הסכמי יבוא ושיווק עם חברות הקנאביס הקנדיות אוונט (Avant) ולוט420 (LOT420), שדווקא מצליחים יחסית בשוק המקומי.

במקביל לחיפוש אחר קונים לפעילותה, IMC, הנסחרת בנאסד”ק ובבורסה הקנדית, חתמה על מזכר הבנות למיזוג עם החברה הישראלית קדימהסטם (Kadimastem), העוסקת בביוטכנולוגיה ומפתחת טיפול תאי למחלת ניוון שרירים סופנית (ALS) וסוכרת ונסחרת כיום בבורסה הישראלית.

חוות הקנאביס של IMC בעוטף עזה (צילום: טוני טוויטו)
חוות הקנאביס של IMC בעוטף עזה שנסגרה בגלל עבירות בנייה (צילום: טוני טוויטו)

אם וכאשר יושלם המיזוג, ישתנה שמה של IMC לקדימהסטם, וכך אופי פעילותה, מקנאביס רפואי לביוטכנולוגיה. בעלי המניות של קדימהסטם, שתעזוב את המסחר בבורסה בת”א ותיסחר באמצעות השלד של IMC בבורסות של ארה”ב וקנדה, יחזיקו 88% מהמניות של החברה הממוזגת, בעוד שבעלי המניות של IMC יישארו עם 12%.

כדי לנסות להקל על מכירת העסקים הנוכחיים של IMC בתחום הקנאביס, הוקמה ועדה מיוחדת של הדירקטוריון של IMC, שתפקח על המכירה הפוטנציאלית בשיתוף עם יועצים משפטיים ופיננסיים. אלה יהיו זמינים למכירה לתקופה של עד 12 חודשים ואם לא יימכרו עד אז, הם יוצעו למכירה בהליך מכרז.

במסגרת הסכם ההבנות הראשוני שנחתם, קדימהסטם תעביר הלוואה על סך 650 אלף דולר ל-IMC ב-9% ריבית שנתית, זאת לדברי החברות לצורך הכנת נכסי IMC למכירה. התמורה ממכירת נכסי IMC אמורה להיות מנוצלת להסדרת חובות קיימים של IMC.

רמזים בולטים לכיוון אליו מגיעה כעת IMC נחשפו כבר לפני כשנה, אז דווח על סבב פיטורים משמעותי של כ-25% מכוח האדם בחברה. בתחילה החברה הסבירה את סגירת הפעילות בישראל וצמצום כוח האדם כחלק ממה שהיא תיארה כ”מהלכים אסטרטגיים”, אך כבר אז היה ברור שהחברה לא במצב טוב.

נכון להיום IMC נסחרת בשווי של כ-13 מיליון שקל בלבד, לאחר שבשיאה נסחרה בשווי של מאות מיליוני שקלים. גם קדימהסטם, שנחשבה בתחילה לחברה עם ציפיות אדירות מצד המשקיעים, התרסקה בעת האחרונה ונסחרת כיום בשווי של כ-25 מיליון שקל בלבד לאחר שאיבדה יותר מ-95% משוויה.

“חיפשנו דרך לספק ערך מקסימלי לבעלי המניות שלנו במצב הנוכחי ואנו מאמינים שהמיזוג עם קדימהסטם יספק זאת,” מסר אורן שוסטר, בעל השליטה ומנכ”ל IMC.

אורנים פארם
בית מרקחת אורנים פארם בירושלים: מחפשים קונים למניות השליטה (51%) המוחזקים על ידי IMC

פרישתה הצפויה של הנהלת IMC מפעילות הקנאביס מגיעה חודשיים בדיוק לאחר הכתבה שפורסמה כאן במגזין קנאביס בה הוערך שהדבר עשוי לקרות בקרוב. לאחרונה הודיעה גם חברת פארמוקן (Pharmocann) על חדלות פירעון ופרישה מתחום הקנאביס.

למעשה, מבין 8 חברות הקנאביס הוותיקות שפעלו בתחום הקנאביס הרפואי בישראל לפני הרפורמה הגדולה בענף בשנת 2020, נותרו נכון להיום 4 פעילות: קנדוק (Canndoc), שיח (Seach), תיקון עולם (Tikun Olam) ובול פארמה (BOL Pharma).

המשך קריאה
Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר