טוען...

אהוד ברק: “ישראל מוכנה ללגליזציה – השינוי קרוב”

שולט בחומר: ראש הממשלה לשעבר מתאר בשיחה עם מגזין קנאביס כיצד הוא צופה את התפתחות ענף הקנאביס הרפואי בארץ ובעולם ומעריך כי לגליזציה קרובה מתמיד, גם בישראל. מדבריו נראה ברק כמי שמעורה בפרטים הקטנים ביותר של הצמח שהופך בימים אלה לדבר החם בפוליטיקה ובכלכלה.

בראיון מיוחד למגזין קנאביס אומר ראש הממשלה לשעבר אהוד ברק כי לדעתו בשלה התקופה להסדרת שוק קנאביס חוקי בישראל למטרות פנאי (לגליזציה) ומפרט כיצד הוא צופה את התפתחות הענף בעולם.

הראיון עם ברק, שעומד כיום בראש חברת הקנאביס ‘קנדוק’, נערך אתמול (ב’) בכנס ‘קנאטק’ – כנס הקנאביס המוביל בישראל – על רקע רפורמת הקנאביס הרפואי הקרובה והדיון הגובר על לגליזציה בבחירות 2019.

“הגיע אליי חבר ואמר לי להסתכל על זה,” תיאר ברק כיצד נכנס לתחום. “קראתי את הספר של היחידה לקנאביס רפואי (“הספר הירוק“). אני מתעניין במדע ומצאתי את הספר מרתק. יש לי רקע בביולוגיה מולקולרית אז הבחנתי בפוטנציאל.”

בנושא לגליזציה, הסדרת שוק קנאביס חוקי למטרות פנאי, אמר ברק כי הוא צופה שהשינוי יקרה בקרוב, גם בארץ וגם בעולם.

“אני בטוח שצריך הסדרה ובטוח שתהיה הסדרה,” אמר. “כרגע כולם מתלהבים מפייגלין אבל ‘העבודה’ אומרת את זה, ‘מרצ’ אומרת את זה. אין לי שום ספק שבשלה התקופה להסדרה, זה קורה בכל העולם, בקנדה, באירופה, זה יקרה גם תוך שנתיים שלוש בארה”ב, שם כבר שליש מהמדינות הסדירו את זה. בשנים הקרובות נראה את זה מתפשט.”

לגבי עתיד ענף הקנאביס הרפואי אמר כי הוא צופה התפצלות יותר ברורה של ענף קנאביס רפואי וענף של פנאי. “שניהם יהנו מהתפתחות עצומה ובישראל, שנהנית ממאגר מדע ומידע טובים מאוד, אנחנו בנקודת פתיחה מצויינת.”

ברק נראה כמי ששולט היטב בחומר, כולל רכיבי הקנאביס, המולקולות השונות, זנים ועוד. “בצד של הקנאביס הרפואי תהיה התפתחות של דרישה למינונים יותר מדויקים,” אמר. “זה ילך לפארמה-גרייד, כמו תעשיית התרופות, יותר טכניקות יהיו מוגנות בפטנטים. זה שוק עם אפשרויות התפתחות עם שולי רווח גדולים מאוד.”

עוד הוא מעריך שהקנאביס יהיה תחליף לתרופות נרקוטיות, משככי כאבים אופיואידים, שהפכו בשנים האחרונות למגפה של התמכרות ומקרי מוות ממנת יתר. “זה יהיה ענף חשוב של טיפול בכאב, רפואת כאב – זו תהיה אחת התשובות למגפת האופיואידים. קנאביס יהיה מאוד אפקטיבי בדברים האלה.”

בנושא הקנאביס לצרכי הנאה צופה ראש הממשלה לשעבר תנופה עצומה. לדבריו לצד ירידה במחירי הקנאביס של שוק הפנאי תתפתח גם תעשיית בוטיק, קנאביס באיכות גבוהה, שיימכר במחירים גבוהים.

“בתעשיית הפנאי נראה התפתחות של השוק ודי מהר המחירים ירדו, כל אחד יגדל,” אמר. “החלק הנמוך של האיכויות יהיה מהר מאוד בשולי רווח נמוכים, אבל כמו ביינות וטבק תתפתח תעשיה של היי-אנד, הרובד העליון, שאנשים מוכנים לשלם סכומים עצומים בשביל תרכובת ייחודית כלשהי. יהיו בוטיקים שייצרו צמחים מיוחדים בכמויות קטנות במחירים גבוהים.”

ברק גם מציין את כניסתן של ענקיות הטבק והאלכוהול לתחום הקנאביס ואת הפוטנציאל של שוק הקוסמטיקה וה-CBD, הרכיב בקנאביס שאינו ממסטל אך בעל השפעה בריאותית יוצאת דופן. “אנחנו כבר רואים הסתערות של תחומים אחרים לשוק, למשל תעשיית המשקאות. חברות קנדיות השקיעו מיליארדים בחברות קנאביס. גם בתחום הקוסמטיקה, מכניסים CBD למוצרים.”

לסיכום אמר כי הוא “רואה עתיד טוב מאוד וישראל ערוכה לזה. חברת ‘קנדוק’ נמצאת במקום מצוין להוביל את הענף, לנסות להיכנס לעולם תוך חדירה לבתי מרקחת בשיתוף פעולה עם רופאים גם במקומות אחרים בעולם.”

Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר