קנבינואיד THCV – הרכיב בקנאביס שעוזר לכם לשמור על המשקל

טטרה-הידרו-קנאביווארין הוא רכיב בעל השפעה פסיכואקטיבית מעט שונה מזו של ה-THC המפורסם, שעוזר לדיכוי תיאבון ויכול לסייע לדיאטה טבעית. הוא גם מכיל יתרונות בטיפול בסוכרת, רעידות, חרדה ועוד. וגם - רשימת זני קנאביס עשירים ב-THCV.

הקנבינואיד טטרה-הידרו-קנאביווארין (THCV) הוא קנבינואיד פסיכואקטיבי "קרוב רחוק" של THC, והוא קיים בעיקר בזני סאטיבה.

המבנה המולקולרי של ה-THCV וה-THC דומה יחסית, מה שגורם לכך ששניהם נקשרים לאותם הקולטנים במערכת האנדוקנבינואידית. למרות זאת, סגולותיהם והשפעותיהם על הגוף הן שונות:

"קנבינואיד הדיאטה" – THCV כמדכא תאבון

התכונה הבולטת ביותר של הקנבינואיד THCV היא יכולתו לדכא תיאבון, תופעה הנשמעת מפליאה לאור השם שיצא לצמח הקנאביס כמעורר תאבון ומפתח מאנצ'יז.

זני הקנאביס מעוררי התאבון הם בעיקר זני האינדיקה, בהן כמויות ה-THCV נמוכות ביותר בדרך כלל. זני הסאטיבה עשירים יותר ב-THCV ופועלים בדרך ההפוכה – דיכוי התאבון. טרם ידועה הסיבה המדויקת בגינה פועל ה-THCV כמדכא תיאבון טבעי, אך בשנים הקרובות צפויות חברות הקנאביס העולמיות לערוך בנושא מחקרים נוספים.

המבנה המולקולרי של הקנבינואיד טטרה-הידרו-קנאביווארין (THCV)
הקנבינואיד טטרה-הידרו-קנאביווארין (THCV)

המחקרים שכן נערכו בנושא היו בחסות חברת התרופות הבריטית 'GW Pharmaceuticals', שדיווחה כי "ה-THCV הראה השפעות על משקל הגוף, אחוזי השומן בגוף, שריפת אנרגיה, צריכת מזון ופרמטרים נוספים המונעים השמנת יתר."

חשוב לשים לב, כי זנים העשירים ב-THCV לא יתאימו לכל מצב רפואי ובמקרים מסויימים אף עלולים להזיק. זנים אלו אינם מומלצים לצריכה עבור אנשים הסובלים ממחלות כמו איידס, סרטן או קרוהן, וזקוקים לקנאביס גם בשל חוסר תאבון וירידה במשקל.

THCV נגד סוכרת וחרדה

בשל סגולותיו האנטי-שומניות, מכיל ה-THCV פוטנציאל טיפולי גם לחולי סוכרת. מחקר שנערך בשנת 2013 הראה ממצאים מבטיחים בנוגע ליכולתו של ה-THCV לאזן את רמות הסוכר בדם ולהפחית את בעיות ייצור האינסולין בגוף.

בנוסף הטיפול ב-THCV מכיל סגולות נוירופרוטקטיביות (הגנה על תאי המוח) ועשוי להועיל מאוד לסובלים מהתקפי חרדה בעקבות חוויה פוסט טראומטית, כמו גם לסובלים מתופעות של רעידות, בעיות שליטה מוטורית, אלצהיימר ופרקינסון.

אישה לובשת ג'ינס שגדול עליה בכמה מידות
THCV מדכא תיאבון ועוזר בירידה במשקל

קנבינואיד "קרוב משפחה"

שלא כמו THC, CBD ו-CBC המופקים בצמח הקנאביס מתוך "קנבינואיד האב" CBG (או בתצורתו המקורית CBGA), ה-THCV נוצר מהקנבינואיד CBGV-A המופיע בצמח בתדירות נמוכה מאוד.

הקנבינואידים המופקים מה-CBGV-A הם בעלי שלושה אטומי פחמן (C3) לעומת חמישה אטומי פחמן (C5) בקנבינואידים הנפוצים יותר כמו THC. הקנבינואידים מסוג C3 נקראים 'וארינים' (Varins), ומכאן נגזר השם טטרה-הידרו-קנאביווארין (THCV)

טבלת טמפרטורות פירוק קנבינואידים בקנאביס
דה קרבוקסילציה של קנבינואידים – הטמפרטורה בה מתפרקים הרכיבים הפעילים בקנאביס – THCV משתחרר רק ב-220 מעלות צלזיוס

הקרבה היחסית ל-THC (C5), מעניקה ל- THCV (C3) תכונות דומות, בד בבד עם סגולות ייחודיות לו. ה- THCV הוא קנבינואיד פסיכואקטיבי בעל השפעה חזקה יותר משל ה- THC, ומשך השפעתו קצר בחצי – הוא מעניק "היי" אנרגטי, עירני ואופורי, המוכר לנו היטב מזנים בעלי סאטיבה דומיננטית.

אם אתם צורכים את הקנאביס שלכם במכשיר אידוי. טמפרטורת הרתיחה של THCV גבוהה משל THC, ובשביל למצות אותו מן הפרחים תצטרכו לכוון את הטמפרטורה עד 220 מעלות צלזיוס.

זנים עשירים ב-THCV

רוב זני הקנאביס מכילים שרידי THCV בלבד, מה שמקשה על השגת הסגולות הרפואיות הטמונות בו. למרות זאת, ישנם כיום מספר זנים בודדים הם תוכלו למצוא אותו באחוזים משמעותיים יותר:

זן קנאביס 'ג'ק דה ריפר' - יחס THC ל-THCV של 1:3, השפעה פסיאקטיבית חזקה וקצרה
'ג'ק דה ריפר' – יחס THC ל-THCV של 1:3, השפעה פסיכואקטיבית חזקה וקצרה

פיינאפל פרפס (Pineapple Purps)- בעל יחס THC:THCV של 3:1, נחשב לבעל השפעה פסיכואקטיבית חזקה ומלאת אנרגיה, אך קצרת טווח.

דורבאן פויזן (Durban Poison)- מקורו בדרום אפריקה, הוא בעל ריח מתקתק והשפעה אופורית ומרוממת.

דאגס וארין (Doug’s Varin)- זן סאטיבה נדיר, שנוצר במיוחד בכדי שיפיק רמות גבוהות של THCV. מרגיע התקפי חרדה ומדכא תאבון. לא מומלץ לסובלים מאנורקסיה וממחלות הגורמות לירידה במשקל.

ג'ק דה ריפר (Jack The Ripper)- זן בעל ריח לימוני, המייצר השפעה חזקה המעוררת קריאייטיביות ומחשבה.

ראו עוד:
מחקר מצא: פחות שמנים במדינות קנאביס
קנאביס תרופה יעילה להשמנת יתר
איך לבחור זן קנאביס מתאים מבחינה בריאותית


ערוץ קנדוק ערוץ פיס נטורלס
ערוץ פיס נטורלס
ערוץ קנדוק

חדשות
Back to top button
שינוי גודל פונט