מגלגל...

הקרב על הפרויד נמשך: RCK הגישה תביעה בסך 2.5 מיליון שקל נגד CBC

זן הקנאביס הפופולרי "פרויד", מהמצליחים בישראל, משווק כיום בעבור 299 ש"ח, אך מסתבר שהוא זמין לרכישה בשמות אחרים בשיווק של חברות אחרות במחירים נמוכים בהרבה, אף עד כ-240 ש"ח בלבד - כל זאת למרות שבעיקרון הוא אמור להימכר בבלעדיות על ידי משווק אחד. הסיפור הזה הגיע השבוע לבית המשפט

הסכסוך על הזן “פרויד”, שנחשף לראשונה במגזין קנאביס בחודש שעבר, מגיע כעת כצפוי לבית המשפט. חברת אר.סי.קיי (RCK) העוסקת בפיתוח וטיפוח זני קנאביס הגישה בסוף השבוע תביעה בסך 2.5 מיליון ש”ח נגד חברת סי.בי.סי (CBC), שנקראה עד לאחרונה קולספשיין (Culception), לאחר שזו מכרה לחברת דרך לחיים (WOLC) את הזן הפופולרי פרויד (Freud), למרות שהוא נמסר לה על ידי RCK רק לצורך גידולו עבור חברת קנאשור (Cannassure) בלבד ולא כדי למוכרו לאחרים.

מלבד הפיצוי הכספי הגבוה בגין השימוש המפר ובגין המכירה ללא היתר של הזן, הרשום כסימן מסחר של RCK, דורשת RCK בכתב התביעה כי בית המשפט יטיל צו דחוף שיאסור על CBC להמשיך לגדל את הזן, להפיק ממנו תפרחות, להשתמש בו, למכור אותו או להפיצו בכל דרך, במישרין או בעקיפין, וכן להורות לחברה לחשוף למי היא מכרה אותו עד כה וכמה כסף היא קיבלה עבורו, ולהעביר סכומים אלו לידי RCK.

RCK מציינת עוד כי להבנתה, לאחר שמכרה אותו לדרך לחיים, CBC מתכוונת למכור את הזן גם לגורמים נוספים, ונוקבת כדוגמה בשמה של חברה בשם קאניה פארם (Canya Pharm). כמו כן היא טוענת כי זו לא הפעם הראשונה בה חברת CBC מפרה לכאורה זכויות יוצרים של הזן פרויד, למשל, לטענתה, CBC מכרה את הזן הזה גם לחברת בול פארמה (BOL Pharma) ללא אישורה, והוא שווק על ידי בול פארמה תחת השם בין ערביים (Bein Arbaim).

לטענת RCK, ממידע שהגיע לידיה, CBC מכרה כבר כ-130 עד 170 ק”ג מהזן פרויד לחברת דרך לחיים, שמצידה – כפי שנחשף בפרסום הקודם בעניין הזה לפני כשבועיים – כבר החלה בשיווקו תחת השם וולטר ווייט (Walter White). כמו כן RCK טוענת שבעלי חברת CBC, רועי אלקיים, אמר בעבר כי “אם הדבר יידרש להישרדותה הכלכלית, CBC לא תהסס למכור את הזן ולנהל הליך משפטי מול RCK במשך שנים”. אלקיים סירב למסור תגובה לידיעה.

כלומר, בעוד שהזן פרויד המשווק על ידי קנאשור נמכר כיום בבתי המרקחת במחיר 299 ש”ח לאריזת 10 גרם, תוך שקנאשור מצהירה כי הוא משווק על ידה בבלעדיות, בפועל, ניתן למעשה לרכוש את אותו הזן בדיוק, באריזה אחרת, בין אם בעבור 269 ש”ח (המחיר הנקוב של הזן בין ערביים המשווק על ידי BOL שבחלק מהחנויות אף זמין בעבור 242 ש”ח בלבד) או בעבור 259 ש”ח (מחיר הזן וולטר ווייט המשווק על ידי דרך לחיים).

הזן "בין ערביים", שהוא בעצם הזן "פרויד"
הזן “בין ערביים”, שהוא בעצם הזן “פרויד”

“CBC מפרה באופן בוטה את זכויותיה הבלעדיות של RCK בזן הקנאביס אשר פותח בעמל והשקעות עתק ומוחזק תחת סימני המסחר שלה,” כותבת RCK בכתב התביעה, שעותק ממנו הגיע לידי מגזין קנאביס. “חרף התראות שנשלחו לה מסרבת CBC לחדול ממעשיה וזאת למרות התחייבויות מפורשות לפיהן היא תגדל את הזן רק עבור חברת קנאשור ומבלי שתעביר את שתילי הזן לצדדים שלישיים”.

סי.בי.סי טוענת מצידה, לפחות על פי מכתב תשובה שנשלח למכתב ההתראה שקדם להגשת התביעה, כי היא “לא הפרה את הסכם הגידול עליו היא חתומה (עם קנאשור, מ.ק), להיפך… קנאשור בעצם אי תשלום התמורה והתנהלותה היא המפרה של הסכם הגידול”. כלומר, כפי שניתן להבין, CBC בעצם טוענת כי היא משוחררת מההסכם מול קנאשור בגלל הפרתו על ידה לכאורה, ולכן רשאית כביכול לעשות בתוצרת כעולה על רוחה.

במכתב אחר מפרטת עוד CBC ומסבירה כי קנאשור סירבה לקבל כמה מהאצוות תוך שהיא טוענת לכאורה שהאיכות שלהן לא גבוהה מספיק, כאשר לטענת CBC מדובר בטענות סרק שמכסות לכאורה על כך שלקנאשור “אין את ההון הדרוש כדי לעמוד בהתחייבויותיה”. מכאן עולה כי ככל הנראה בעקבות הסירוב של קנאשור לקנות מ-CBC את האצוות, היא התירה לעצמה למוכרן לגורם צד ג’ שכן היה מוכן לשלם עבורן.

עוד לטענת CBC, קנאשור אף אישרה לה למכור לצדדי ג’ את האצוות שהיא לא רצתה לקנות. לטענתה, קנאשור רק ביקשה להבהיר כי “יש לוודא כי אין כל שימוש או אזכור לשם הזן ו/או שמות קשורים לו וכי המידע הסודי של קנאשור לגבי הגנטיקה”. עם זאת, נראה כי CBC ו/או דרך לחיים לא יישמו את הדרישה הזו, שכן כפי שנחשף בפרסום הקודם במגזין קנאביס, ההודעות הפרסומיות ששלחה דרך לחיים לגבי הזן וולטר ווייט כן כללו את הכיתוב “פרויד מבית RCK”.

דרך לחיים טוענת מצידה, גם כן בתגובה למכתב התראה שנשלח אליה על ידי RCK, כי “חברת CBC היא זו שפנתה אלינו והציעה למכור לנו את הקנאביס שיועד במקור עבור חברת קנאשור. נמסר לנו כי קנאשור אינה מעוניינת לרכוש אותו ולפיכך יש לחברת CBC זכות למכור אותו, כפי שנהוג ומקובל במקרים דומים. קיבלנו את הצעת CBC ושילמנו בתום לב תמורה מלאה עבור הסחורה ורק לאחר השלמת ההליך נודע על הסכסוך”.

הצדדים צפויים להיפגש בשבוע הבא לדיון ראשון בבית המשפט.

המשך קריאה
Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר