מגלגל...

רבעון 2: אינטרקיור שוברת שיא, IMC בצרות, בוטלה עסקת בול-טלפארמה

סיכום השבוע בסקטור הקנאביס בבורסה: חברת IMC ממשיכה לרשום הפסדים בדוח רבעון Q2, חברת אינטרקיור ממשיכה לרשום רווחים בדוח רבעון Q2, העסקה לרכישת טלפארמה על ידי בול פארמה בוטלה ותביעה ייצוגית הוגשה נגד החברה, הצלחה מפתיעה בהנפקה של תיקון עולם קנביט, פארמוקן חוזרת למכור לאחר פרשת הפטריה ומפטרת שני סמנכ”לים.

חברת IMC ממשיכה לרשום הפסדים, שרפה את כל קופת המזומנים – המניה צונחת ב-20%

חברת איי.אמ.סי (IMC), שפעילותה בצפון אמריקה נקראת IM Cannabis, פרסמה השבוע את הדוחות הכספיים לרבעון השני של שנת 2022 ובהם הציגה הכנסות של כ-23.8 מיליון דולר קנדי (59.5 מיליון שקלים), שהן גידול של כ-114% בהשוואה להכנסות של כ-11.1 מיליון דולר קנדי (27.7 מיליון שקלים) ברבעון המקביל בשנת 2021.

עם זאת, בשורה התחתונה הציגה IMC הפסד מייצג של כ-11.6 מיליון דולר קנדי ברבעון זה (29 מיליון שקלים), שהוא גידול של כ-28.8% ביחס להפסד מייצג של כ-9 מיליון דולר קנדי (22.5 מיליון שקלים) ברבעון המקביל בשנה שעברה.

כפי שצוין כאן בסקירה השבועית במגזין קנאביס לפני כשבועיים, האנליסטים בחו”ל שסיקרו את החברה צפו לרווח מייצג של כ-700 אלף דולר קנדי (1.7 מיליון שקלים) בעוד שבניגוד לדעתם במגזין קנאביס הוערך כי החברה דווקא תציג הפסד מייצג ברבעון זה. ואכן היא הציגה הפסד מייצג, דבר שגרר את מניית החברה לירידה מצטברת של כ-20% מאז פרסום הדוחות.

החברה ציינה בדו”ח שלה כי להערכתה סגירת פעילות הגידול בישראל (שכפי שנחשף כזכור במגזין קנאביס היא ככל הנראה לא רק תולדה של שיקול פיננסי אלא של כתב אישום שהוגש בגין הקמת החווה ללא היתרי בניה) והישארותה עם פעילות יבוא לישראל וכן בתי מרקחת שרכשה והסינרגיה העתידית מול פעילויות שלה בקנדה – יחסכו לה כ-6.5 מיליון דולר קנדי (16.2 מיליון שקלים) בשנה. אך למרות שהמספר הזה מרשים, חשוב לזכור שלפי נתוני הרבעון הנוכחי החברה שורפת כ-44.4 מיליון דולר קנדי (111 מיליון שקלים) בשנה, כך ש-6.5 מיליון דולר לא צפויים להוות משקל משמעותי מבחינת הרווחיות לה מייחלים בעלי המניות.

הסיבה להפסד המשמעותי של IMC ברבעון השני של 2022 נעוצה בהוצאות ה”הנהלה וכלליות” של החברה – שהסתכמו בלא פחות מ-11.2 מיליון דולר קנדי ברבעון, או 28 מיליון שקלים בתרגום לשקלים. במילים אחרות – הוצאות ההנהלה וכלליות של IMC עומדות על מעל ל-100 מיליון שקלים בשנה! סכום שאין לו אח ורע באף אחת מחברות הקנאביס הישראליות האחרות. למי שפחות מעורה, הוצאות “הנהלה וכלליות” כוללות את הוצאות המטה של החברה, כולל את שכר המנכ”לים, ההנהלה הבכירה, הדירקטוריון, וכן הוצאות השכירות על משרדי ההנהלה ועוד. בנוסף כולל הסעיף הזה גם הוצאות משפטיות, הוצאות ביטוח והוצאות חובות מסופקים, כלומר בגין אי תשלום חובות שגורמים אחרים חייבים לחברה.

ההפסדים שרשמה IMC ברבעון זה – ביחד עם בליץ הרכישות של בתי מרקחת בישראל וחברות גידול ומימון קנאביס בקנדה, שיש מי שמגדירים אותו כאגרסיבי – צמצמו את קופת המזומנים של החברה עד להיקף של כ-5.9 מיליון דולר קנדי (12.5 מיליון שקלים) בלבד, כאשר לחברה יש במקביל חוב של כ-18 מיליון דולר קנדי (45 מיליון שקלים) לבנקים עם מועד פירעון בתוך פחות מ-12 חודשים.

המשמעות היא ש-IMC נמצאת כעת במצב פיננסי בעייתי מאוד ובמידה שהיא לא תעבור לרווחיות בהקדם, היא צפויה להיות בבעיות פיננסיות בשנה הקרובה. יש להדגיש עוד שהמצב של IMC משפיע כנראה על שוק ושווי בתי המרקחת בארץ בכללותו, שכן ברגע שהיא “ירדה מהמגרש” בכל הקשור לרכישות חדשות של בתי מרקחת (בתחרות שלה מול אינטרקיור ושיח מדיקל בתחום זה) ניתן לראות אינדיקציות לירידת השווי של בתי מרקחת. כמקרה בוחן ניתן לקחת את עסקת הרכישה שביצעה לאחרונה חברת שיח מדיקל שרכשה שני בתי מרקחת במחיר נמוך משמעותית ביחס לרכישות בתי מרקחת בשנה שעברה.

אינטרקיור ממשיכה להוביל את הסקטור – ההכנסות צמחו בכ-111% בשנה

חברת אינטרקיור (Intercure), בעלת חברת קנדוק (Canndoc) ורשת בתי המרקחת גבעול (Givol) פרסמה גם היא השבוע דוחות רבעון 2 לשנת 2022. גם הפעם הדוחות שלה מצויינים ובהם החברה מציגה הכנסות של כ-95.3 מיליון שקלים, שהן גידול של כ-111% אל מול הכנסות של כ-45.2 מיליון שקלים ברבעון המקביל בשנת 2021.

הגידול בהכנסות הוא כמובן מאוד מרשים במונחי אחוזים אך יותר מרשים במונחים כספיים. לדוגמה, לגדול מהכנסות של 2 מיליון שקלים ברבעון להכנסות של 4 מיליון שקלים ברבעון זה נחמד, אבל לגדול באחוזים זהים מהכנסות של 45 מיליון שקלים ברבעון להכנסות של יותר מ-90 מיליון שקלים ברבעון בתוך שנה, זה הישג לכל הדעות.

בשורה התחתונה הציגה אינטרקיור רווח מייצג משמעותי של כ-11.2 מיליון שקלים ברבעון, שהוא גידול של כ-57.7% אל מול רווח מייצג של כ-7.1 מיליון שקלים ברבעון המקביל בשנה שעברה.

אינטרקיור מציגה בדוחותיה קופת מזומנים של כ-221 מיליון שקלים, ואם מכלילים גם את “המזומנים המוגבלים” של החברה אז מדובר כבר ב-245 מיליון שקלים, כמעט רבע מיליארד. “מזומנים מוגבלים” קיימים בדרך כלל כחלק מהסכם הלוואה עם בנק במסגרתו הבנק דורש כבטוחה להשאיר אצלו כמות מסוימת של מזומן בחשבון. לצד זאת, לאינטרקיור יש גם חובות לבנקים בהיקף משמעותי, שבניכוי שלהם קופת המזומנים של החברה נטו עומדת על כ-105 מיליון שקלים – הרבה פחות אבל עדיין מדובר בהיקף הגדול ביותר מבין כל חברות הסקטור.

התביעה הייצוגית הגיעה לבול פארמה, הבנקים עושים “ויברח” ומפילים לה את רכישת טלפארמה

כפי שפורסם השבוע לראשונה במגזין קנאביס, חברת בול פארמה (BOL Pharma) דיווחה בהמשך השבוע על כך שהוגשה נגדה תביעה ייצוגית בסך של כ-46 מיליון ש”ח בגין טעות של 18.5 מיליון שקלים בדוחות הכספיים. התביעה הוגשה נגד ההנהלה הבכירה של חברת עמיר שיווק הציבורית, המחזיקה בכ-35% מחברת בול פארמה, וכן כלפי סמנכ”ל הכספים שלה לשעבר, רו”ח הוגו גולדמן.

בתביעה נטען, בין היתר, שהירידה המשמעותית במניית עמיר שיווק בכ-11% ביחס למדדים המובילים בבורסה נגרמה כתוצאה מהטעות החריגה הזו של בול, שבעצם “איפסה” כמעט לחלוטין את הרווח המייצג שלה עד לסך של 400 אלף שקלים בלבד.

כמו כן, למגזין קנאביס נודע כי העסקה של בול לרכישת בית המרקחת המקוון טלפארמה (ואיתו פעילות הקנאביס שלו הנקראת גרין פארמה) מכונס הנכסים של “פישמן רשתות” שבשליטת כונס הנכסים של הטייקון הישראלי לשעבר אליעזר פישמן, שפרטיה פורסמו לפני כחצי שנה ושוויה כ-21 מיליון שקלים – התבטלה. הסיבה ככל הנראה היא כתוצאה מאי-מציאת מימון בנקאי מספק לעסקה.

ומדוע שהבנקים לא יתנו לחברה אשראי לעסקה, שעד פרסום הטעות לאחרונה בדוחות של החברה היא הייתה בגדר אקסיומה? הבנקים (ושוק ההון) מתרחקים לרוב כמו מאש מחברות עם אי סדרים חשבונאיים משמעותיים. בסופו של יום, הדרך העיקרית והכמעט בלעדית של הגופים הללו לשפיטת האיתנות של חברות וכפועל יוצא מכך כדאיות מתן האשראי להן, היא הדוחות הכספיים. כאשר הדוחות הכספיים לא מדווחים נכונה, מעבר לרווח הנמוך יותר שמקשה על מתן אשראי, ישנו החשש המובן שבעתיד עלולות “לצוץ” בעיות נוספות בדוחות שנעשו בעבר.

ברקע הדברים, מהדוחות של הרבעון הקודם, הראשון של שנת 2022, עולה כי לחברת בול פארמה ישנן הלוואות בהיקף של קרוב ל-9 מיליון דולרים מהבנקים (כ-29.2 מיליון שקלים), כאשר החברה תצטרך להתמודד עם פרעון ההלוואות וכאשר הבנקים לא צפויים לתת לה כספים למחזור של החוב. החברה תצטרך ככל הנראה לפנות לגופים חוץ בנקאיים, או (האופציה הסבירה יותר) לבקש מעמיר שיווק, בעלת המניות העיקרית בחברה המרוויחה כ-40 מיליון שקלים בממוצע בשנה, להכניס את היד לכיס.

הצלחה מפתיעה בהנפקה של תיקון עולם קנביט

חדשות טובות השבוע לחברת תיקון עולם קנביט (Tikun Olam Cannbit), שדיווחה על תוצאות הנפקת הזכויות שביצעה. התוצאה: גיוס של כ-18.3 מיליון שקלים בהנפקה.

במסגרת ההנפקה, ניתנה לבעלי מניות קיימים בלבד אופציה לרכישה של 5 מניות במחיר של 1.9 שקלים לכל מניה (מחיר שוק), לצד קבלת 2 אופציות בחינם על כל 5 מניות שנרכשו. בעלי המניות של החברה היו יכולים למכור את אופציית הרכישה הזו במחיר של בערך 15 אגורות לחבילה (של 5 מניות ו-2 אופציות).

במסגרת ההנפקה, מספר רב יחסית של בעלי תפקידים בכירים בחברה הכניסו את היד לכיס, בהם גם מפקד חיל האוויר לשעבר איתן בן אליהו המכהן כיו”ר הדירקטוריון של החברה ששם 281 אלף ש”ח, סמנכ”לית השיווק וקשרי ממשל של החברה ח”כ לשעבר יפעת קריב ששמה 34 אלף ש”ח ומנכ”ל החברה שכיהן בעבר כמנכ”ל טבע ישראל, אבינועם ספיר, ששם 164 אלף ש”ח. הבעת האמון המשמעותית ביותר היתה של בן רוזן, בנו של איש העסקים ברק רוזן ומי שהוא היום בעל המניות הרב ביותר בחברה, שהשקיע סך של כ-3.6 מיליון שקלים במסגרת ההנפקה.

למרות זאת, ועל פי דיווחים של החברה עצמה, עדיין חסרים לה עוד כ-12 מיליון שקלים למימון הפעילות שלה בשנה הקרובה לבדה, כך שיתכן מאוד שבקרוב היא תצא להנפקות נוספות, הן בדמות הנפקות ציבוריות והן בדמות הנפקות פרטיות. בכל אופן – לא ברור מדוע החברה לא מתחילה בתהליכי התייעלות משמעותיים עם קצב שריפת מזומנים כה משמעותי.

פארמוקן חוזרת למכור, מפטרת את הסמנכ”לים, אך עדיין ניצבת בפני אתגרים משמעותיים

השבוע דיווחה חברת פארמוקן (Pharmocann) כי היק”ר נתנה לה אישור לחזור ולמכור את מוצריה בבתי המרקחת, לאחר שבחודש שעבר (17.7) היא דיווחה כזכור כי נמצאה פטריה במשטחי ייחורים בחוות החברה בציפורי – דבר שגרם לעצירה מיידית של הפצת מוצריה לקהל המטופלים הישראלי בהוראת היק”ר, מתוך חשש של הגעת הפטריה לתוצרת הנמכרת.

פארמוקן מצידה טענה כי הפטריה אינה מתפשטת לתוך התפרחות ולתוצרת שנמכרת למטופלים, שכן האפקט שהיא גורמת לו הוא נבילת הצמח בשלב הגידול ומשכך אם יש פטריה, לא ייתכן שהצמח גדל עד לשלב הפקת תפרחות. בכל אופן, לאחר שהיק”ר הורה להפסיק את מכירת תוצרת החברה בבתי המרקחת, השבוע פארמוקן קיבלה מהיק”ר אישור לחזור לפעילות רגילה.

עוד דיווחה החברה השבוע כי הכהונה של דן אדלמן, סמנכ”ל האסטרטגיה של החברה, כמו גם הכהונה של בנימין רוזנשטיין, הפורמולטור הראשי של החברה, “הסתיימה”, או במילים אחרות – השניים ככל הנראה פוטרו בידי החברה, אחרת נראה הדבר מוזר שהעזיבה של שניהם דווחה בהפרש באותו היום, בהפרש של שתי דקות בלבד.

על פי הערכות אומנם אין עוררין שתחילת המכירות מחדש זה דבר טוב עבור פארמוקן, אך ברור שהיא צריכה עדיין להתמודד עם הפסדים שהיא רושמת ועם קופת מזומנים הולכת ומצטמקת.

סיכום העליות והירידות של השבוע

 • קאנומד – 5.41%+
 • קנבוטק – 3.32%+
 • אינטליקנה – 2.08%+
 • שיח מדיקל – 1.65%+
 • יוניבו – 1.45%+
 • תיקון עולם קנביט – 1.44%+
 • וונטייז – 0.80%+
 • פארמוקן – 0.41%+
 • עמיר שיווק – 0.08%-
 • נקסטייג’ – 0.41%-
 • טוגדר – 0.60%-
 • קנאשור – 7.66%-
 • פנאקסיה – 8.04%-
 • אינטרקיור – 8.64%-
 • איי.אמ.סי – 9.12%-

*** אין בנאמר המלצה לביצוע פעולות בניירות ערך, הנכתב הינו דעה בלבד. כל המבצע פעולות כלשהן על בסיס הכתוב עושה זאת על אחריותו בלבד ואין צוות המגזין אחראי לנזקים כלשהם שיגרמו כתוצאה מפעילות בניירות ערך בעקבות הכתבה ***

המשך קריאה
Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר