קודאין

קודאין הוא אופייאט טבעי שמופק מצמח הפרג, ומשמש ברפואה כמשכך כאבים (כמו רוב האופייאטים). קודאין בפני עצמו אינו פסיכואקטיבי, אך הוא חומר מוצא (precursor) למורפין – כלומר הוא משיג את ההשפעה הפסיכואקטיבית שלו בעזרת אנזים בכבד שמפרק אותו למורפין. קודאין משווק במינונים נמוכים בתרופות ללא מרשם, ובמינונים גבוהים בתרופות מרשם.

שימוש לרעה

תרופות ללא מרשם שמכילות קודאין הן התרופות ללא מרשם שבהן נעשה שימוש לרעה (למטרות שאינן רפואיות) בקנה המידה הרחב ביותר. זו הסיבה שהחוק ברוב המדינות מחייב תרופות ללא מרשם שמכילות קודאין להכיל מינונים גבוהים בהרבה של משככי כאבים נפוצים מקבוצת ה-NSAID כמו פארצטאמול (‘רוקסט’ / ‘רוקסט פלוס’) או איבופרופן (‘נורופן פלוס’). הרעיון מאחורי הוספת החומרים הללו הוא שמי שרוצה להשתמש לרעה בתרופות האלו צריך לקחת כמות מאוד גדולה של כדורים כדי לקבל מינון מספק של קודאין – והוא לא יוכל לעשות זאת מבלי לקחת מינון קטלני של איבופרופן או פארצטאמול על הדרך.

עם זאת, ישנה דרך פשוטה יחסית להפריד את הקודאין משאר החומרים בתרופות ולצרוך אותו בבטחה, בעזרת טכניקה שנקראת Cold Water Extraction. כדי להקשות עוד יותר על שימוש לרעה בתרופות, חלק מהתרופות ללא מרשם שמכילות קודאין (כמו ‘רוקסט’) מכילות גם קפאין במינון גבוה – שאותו כבר אין דרך להפריד.

חדשות