טוען...

98,000 מטופלי קנאביס בישראל – 15% מהם בסעיף “אחר”

כ-15% מהמחזיקים ברישיון קנאביס רפואי (98,000 נכון לחודש יוני 2021) קיבלו את הרישיון בגין סעיף "אחר" שאיננו ברשימת ההתוויות הרשמית. משרד הבריאות דחה השבוע את בקשת מגזין קנאביס לחשוף אילו מחלות כלולות בסעיף "אחר" והשיב רק כי "מדובר במצבים בהם הרופא מעוניין לנסות את הטיפול". תמונת מצב חודשית

קצב ניפוק רשיונות הקנאביס הרפואי נשמר גם בחודש יוני 2021 עם קצת מעל 3,000 רשיונות חדשים שיחד מגיעים לראשונה ליותר מ-98,000, כך על פי דו”ח “תמונת מצב” החודשי של משרד הבריאות שפורסם היום (PDF).

תמונת מצב נתונים קנאביס רפואי יוני 2021

נתון זה מסמל עלייה נוספת בנתון שבחודש הקודם, מאי 2021, חצה לראשונה את רף 1% מסך האוכלוסיה הכללית בישראל. אם יישמר קצב זה יגיע הנתון עד קרוב ל-115,000 בסוף השנה.

ייתכן שבחודש הבא יתאזן גרף העלייה בעקבות מכתב האזהרה ששיגר לפני כשבועיים מנכ”ל משרד הבריאות היוצא פרופ’ חזי לוי לרופאים ובו “תזכורת” לנהלי הניפוק. בענף יש מי שמאמין שמדובר בניסיון לעצור את העלייה הנמשכת במספר המטופלים.

עוד בחודש יוני, סך הזכאות של מחזיקי הרשיונות הגיע לכדי 3.58 טון קנאביס בחודש – נתון שגם הוא שיא של כל הזמנים. כמובן שמדובר בכמות הזכאות ולא בהכרח בכמות הנרכשת בפועל. על פי הערכות שונות הכמות הנרכשת בפועל מהווה כ-70% לכל היותר. לשם השוואה, ביוני שנה שעברה עמד הנתון על 2.24 טון.

תמונת מצב נתונים קנאביס רפואי יוני 2021

עוד על פי הנתונים גם בחודש יוני 2021 למעלה מ-80% ממחזיקי הרשיונות זכאים לכמות של עד 50 גרם (כולל) בחודש כש-20% הנותרים זכאים ל-60 גרם בחודש או יותר.

מבין קופות החולים מובילה קופ”ח כללית עם למעלה מ-46,000 מהמטופלים, מכבי במקום השני עם למעלה מ-25,000 מהמטופלים, מאוחדת עם כ-8,900 ולאומית עם כ-7,100.

כמו בחודשים שעברו, גם ביוני יותר מ-50% ממחזיקי הרשיונות קיבלו אותם בגין התווית כאב כרוני (52,340) כשבמקום השני סעיף “אחר” עם 14,741 מטופלים.

כזכור לקוראי מגזין קנאביס, כבר לפני כשלושה חודשים פנינו למחלקת חופש המידע של משרד הבריאות בבקשה לחשוף אילו התוויות נכללות תחת סעיף “אחר” כדי ללמוד האם יש אפשרות לחולים שאינם עומדים ברשימת ההתוויות לקבל רישיון גם כן.

תמונת מצב נתונים קנאביס רפואי יוני 2021

משרד הבריאות סירב למסור את המידע בטענה כי אין ברשותו את כח האדם הנדרש לשם כך. מצד שני ציינו כי “בעתיד הקרוב המערכת המחשובית תחייב את הרופא הממליץ לסווג בעצמו את האבחנה הרפואית (גם אם אינה בהתוויות המוכרות) ולציין את ההתוויה עפ”י קודי ה- ICD10 וניתן יהיה להפיק את המידע.”

“מדובר בכ-12 אלף מטופלים אשר האבחנה בגינה קיבלו קנאביס רפואי הינה ‘אחר’,” כתבו עוד. “מדובר בעשרות מצבים רפואיים בהם הרופא הממליץ מעוניין לנסות את הטיפול בקנאביס ואינם התוויות מאושרות לטיפול בקנאביס (עפ”י נוהל 106).”

לדברי משרד הבריאות “בתיקים רבים יש יותר מבקשה אחת (יכולות להיות גם 3-5 בקשות בממוצע ולעיתים אף יותר). ע”מ להפיק את המידע המבוקש יש לבחון כל תיק בנפרד כדי למצוא ולסווג את האבחנה בגינה הונפק למטופל רישיון לקנאביס רפואי להתוויה הספציפית.”

לסיכום כתבו כי “נדרש עובד בעל הכשרה (רופא או מזכירה רפואית) אשר יפתח את תיק המטופל, יקרא את החומר הרפואי, ויהיה בעל כישורים לסווג את האבחנה הרפואית. אין באפשרות היחידה לקנאביס רפואי להקצות כוח אדם מתאים למשימה זו.”

Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר