93% פחות תלונות נגד שוטרים עם מצלמות מדים

מסתבר ששוטרים שעונדים מצלמות על המדים מתנהגים הרבה יותר יפה לאזרחים, כך על פי מחקר חדש שמצא ירידה של 93% בתלונות נגד שוטרים כשענדו מצלמה. הממצא המפתיע הוא שבמהלך הניסוי, גם בקבוצה שלא ענדה מצלמות, ירדו התלונות באחוז דומה, מה שהחוקרים כינו כ”הרגל מדבק”.

צרכני קנאביס הם אולי הקורבנות הגדולים ביותר להטרדות מצד שוטרים משועממים. אם זה חיפושים לא חוקיים, פריצה לדירות בגלל חובזה או אפילו הפשטת ילדים באמצע הרחוב – המשטרה מנצלת את מעמדה וכוחה כדי לפגוע בזכויותיהם של האזרחים.

כפי שפרסמנו כבר לפני כשנה, גם בישראל הוטמע לפני כחודשיים (אוגוסט 2016) פיילוט חדש שבודק את השפעת התקנת המצלמות על מדי השוטרים ובקרוב צפוי השינוי להיכנס לתוקפו ולחייב כל שוטר לענוד מצלמת מדים.

כעת מחקר חדש מראה עד כמה חשוב הדבר לשינוי התהגות השוטרים בהתקלות עם אזרחים.

93% פחות תלונות נגד שוטרים

על פי תוצאות המחקר, שנערך באוניברסיטת קיימברידג’ ופורסם בשבוע שעבר בירחון Criminal Justice and Behavior, צנח מספר התלונות נגד שוטרים ב-93% לאחר שהותקנו מצלמות על דש חולצתם.

הנתונים למחקר נאספו מ-7 תחנות משטרה שונות בארה”ב ומייצגים למעלה מ-1.4 מיליון שעות צילום שנלקחו על ידי 1,847 שוטרים בין השנים 2014 ו-2015.

במהלך תקופת המחקר נבחרו שוטרים שונים ולכמחצית מהם הוטמעו מצלמות מדים בחולצתם, כך שבכל שבוע נתון בערך 50% מההיתקלויות עם אזרחים צולמו והוקלטו באופן קבוע ורציף.

בעוד שבשנה שקדמה למחקר (2013) נרשמו 1,539 תלונות נגד שוטרים, בסוף הניסוי (2015) נרשמו רק 113 תלונות בסך הכל.

חינוך מחדש: “ההרגל מדבק”

נתון זה לבדו מספיק כדי להבהיר את השפעת המצלמות על התנהגות השוטרים במהלך היתקלות עם אזרחים, אך נתון מעניין לא פחות הוא שהירידה החדה במספר התלונות נרשמה במהלך אותה תקופה – וכמעט ללא הבדל – גם בקבוצת השוטרים שלא ענדה מצלמות כלל.

מסתבר שהשבוע בו ענדו השוטרים את המצלמות על מדיהם גרם להם “להתרגל” לרעיון שהם מצולמים והוביל אותם לפעול כאילו האירוע מצולם בכל רגע נתון – גם בשבועות בהם לא ענדו את המצלמות בכלל.

“ייתכן שבעקבות החשיפה למצלמות המעקב השוטרים שינו את התגובות וההתנהגות שלהם ברחובות,” אומר עורך המחקר ברק אריאל, מרצה לקרימינולוגיה באוניברסיטה העברית בירושלים ובאוניברסיטת קיימברידג’, בהודעה לעיתונות. “עם ירידה של כמעט 100% אנו מתקשים למצוא אלטרנטיבות לפתרון הזה,” הוסיף.

עורכי המחקר כינו את תופעה זו “הרגל מדבק” – בו למדו השוטרים לעשות את הדבר הנכון גם כאשר איש לא מסתכל או בוחן אותם. חינוך מחדש, אם תרצו.

הממשלה הבטיחה "אי הפללה תוך 100 ימים" לפני:

חדשות
שינוי גודל פונט