טוען...

92% מהקנאביס הלא-חוקי מכיל שאריות חומרי הדברה – מחקר חדש

חוקרים בקנדה בדקו עשרות דגימות של קנאביס מהשוק הלא-חוקי ואיתרו בהן כמויות גבוהות של שאריות חומרי הדברה שעלולים להיות מסוכנים, לעומת כמויות נמוכות בקנאביס החוקי

מחקר חדש מצא הבדלים משמעותיים ברמת הניקיון של קנאביס שמקורו בייצור חוקי ומפוקח, לעומת קנאביס מהשוק הלא חוקי. לפי המחקר, 92% מהדגימות של קנאביס לא-חוקי הכילו שאריות של 23 חומרי הדברה שונים, בעוד שבקנאביס מהשוק החוקי רק 6% מהדגימות שנבדקו הכילו שאריות, של שני חומרי הדברה בלבד.

במחקר (PDF), שנערך על ידי חוקרים ממשרד הבריאות של קנדה ופורסם בשבוע שעבר בירחון המדעי Journal of Cannabis Research, נבדקו 327 סוגים שונים של חומרי הדברה ב-36 דגימות של קנאביס שגדל אצל יצרנים מורשים ו-24 דגימות של קנאביס שנתפס על ידי הרשויות בקנדה ממקורות בלתי חוקיים ברחבי המדינה.

בקנאביס החוקי התגלו כאמור שאריות חומרי הדברה בכ-6% מהדגימות בלבד, ברמות החוצות רק במעט את הרמה המכוילת הנמוכה ביותר של הבדיקה, 0.01 מיקרוגרם/גרם, ושל שני חומרי הדברה בלבד – מיקלובוטניל ודיקלובניל כשהאחרון מביניהם אינו נחשב אסור על פי הנהלים בשוק הקנאביס החוקי בקנדה.

חומרי הדברה שנמצאו בקנאביס חוקי לעומת קנאביס לא חוקי
רשימת חומרי ההדברה שאותרו בדגימות הקנאביס החוקי (שני סוגים, למעלה) ובקנאביס הלא-חוקי (23 סוגים, למטה)

לעומת זאת, בקנאביס הלא-חוקי, כ-92% מהדגימות הכילו שאריות של 23 חומרי הדברה שונים שעלולים להיות מסוכנים ורעילים, כשבממוצע נמצאו 3.7 סוגי חומרים בכל אחת מהדוגמיות, ובחלק מהמקרים בכמויות של חזקת 3 מהמינימום לבדיקה, למשל, כפי שניתן לראות בטבלה לעיל, כלורפיריפוס, אימידקלופריד ומיקלובוטניל.

“מיקלובוטניל, פקלובטרזול, פיפרוניל ופירטרין, זוהו בתדירות גבוהה, 8 עד 17 פעמים מתוך 24 דגימות לא חוקיות,” אמרו מחברי המחקר. “אחת מהדגימות הבלתי חוקיות הכילה לבדה תשעה רכיבים שונים ו-87% מהדגימות שהכילו שאריות חומרי הדברה הכילו יותר מחומר הדברה אחד שונה.”

למרות שהנתון של 6% מהדוגמיות החוקיות שהכילו חומרי הדברה איננו נמוך מספיק, החוקרים מציינים שמדובר בשיפור משמעותי לעומת הבדיקות שנערכו בשנת 2019, עם הקמת השוק החוקי, שמצאו רמת זיהום של כ-30% בדגימות של הקנאביס החוקי.

“מחקר זה הוא הראשון מסוגו שבדק בצורה מקיפה השוואה בין חומרי הדברה בשני השווקים, החוקי והבלתי חוקי, בקנדה,” כתבו החוקרים לסיכום. “אף שמדובר במחקר קטן, התוצאות מצביעות על החשיבות של הסדרה של השוק ומסייעות לחיזוק הטענה שצריכת קנאביס לא חוקי עלולה לגרום לנזקים והשפעות שליליות חמורות”.

Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר