התרופה הנפוצה ביותר בקרב חולי סרטן בישראל: קנאביס רפואי

סקר שבדק את עמדות הרופאים האונקולוגים המטפלים במחלות סרטן כלפי קנאביס רפואי, מצא כי רובם חושבים שמדובר בטיפול יעיל וכמעט מחצית מהם חושבים שהוא בטוח יותר לעומת טיפול באופיאטים. רק שליש מהם תומכים בלגליזציה, לעומת 54% מרופאי הכאב שתומכים בכך.

סקר שבוצע בבי”ח איכילוב ופורסם בירחון המדעי המוערך “לנצט” מצא כי קנאביס רפואי היא התרופה הנפוצה ביותר בקרב חולי סרטן בישראל.

על פי תוצאות הסקר 90% מהאונקולוגים בישראל מוצאים את השימוש בקנאביס כיעיל בטיפול בחולי סרטן ו-45% מהאונקולוגים אף חושבים שהטיפול בקנאביס בטוח יותר מאשר הטיפול באופיאטים.

עוד נמצא כי שליש מהאונקולוגים בעד לגליזציה של קנאביס. עם זאת, רובם מציינים כי לא קיבלו הכשרה מספקת אודות קנאביס כטיפול רפואי והם חסרים ידע מספק.

ממצאים אלו דומים למדי לממצאים שעלו מסקר קודם שבדק בשנה שעברה גם את עמדת רופאי הכאב בישראל, שתומכים רובם ככולם בטיפול בקנאביס רפואי.

בהודעה לעיתונות שפירסם בי”ח איכילוב נמסר כי חוקרים מהמרכז הרפואי איכילוב תל אביב ערכו סקר מעמיק ראשון מסוגו אשר בחן את עמדותיהם של אונקולוגים בישראל באשר לטיפול בקנאביס בחולי סרטן.

קנאביס נמצא בשימוש ע”י חולי סרטן רבים ולמעשה הוא היום התרופה הנפוצה ביותר בקרב חולי סרטן בישראל.

בהעדר מידע מדעי בדבר יעילות הטיפול בקנאביס באונקולוגיה, בוצע מחקר שמטרתו לבחון את הניסיון המצטבר וההתרשמות המקצועית של אונקולוגים בישראל, שהם בין הרופאים המנוסים ביותר בעולם בשימוש בקנאביס רפואי.

בסקר השתתפו כמחצית מכלל 250 האונקולוגים הפעילים בישראל, שיעור הנחשב גבוה במיוחד במחקרים מסוג זה.

תוצאות הסקר מצאו כי 90% מהאונקולוגים בישראל רושמים קנאביס רפואי לחוליהם ומספר דומה אף מוצאים את הטיפול כיעיל.

יתרה מזו, בעוד שמשרד הבריאות ממליץ על שימוש בקנאביס בחולי סרטן רק כנגד כאב או בחילה, האונקולוגים מצאו אותו יעיל גם לשיפור מצב הרוח, התיאבון וכנגד חולשה ועייפות.

באשר לבטיחות הטיפול, רוב הרופאים ציינו כי מדובר בטיפול בטוח יחסית ונתקלו בתופעות לוואי קלות בלבד כתוצאה מהטיפול.

באופן מעניין 45% מהאונקולוגים חשבו שהטיפול בקנאביס בטוח יותר מאשר הטיפול באופיאטים (תרופות דומות למורפין הניתנות כנגד כאב ממקור סרטני).

בניגוד להמלצות המקובלות, למעלה ממחציתם היו ממליצים על שימוש בקנאביס כבחירה ראשונה אם היו נזקקים לטפל בקרוב משפחה.

חסר המידע המדעי לגבי קנאביס בלט מאד גם בסקר זה. כמעט כל הרופאים ציינו חסר משמעותי בידע והכשרה בתחום.

לבסוף, כשליש מהאונקולוגים בישראל ציינו כאמור כי הם תומכים בלגליזציה של קנאביס.

פרופ’ וולף, מנהל המערך האונקולוגי במרכז הרפואי איכילוב ת”א אשר הוביל את המחקר יחד עם ד״ר סילביו בריל, מנהל מכון כאב באיכילוב, אומר כי “אין עוד גוף קליני בעולם אשר לו ניסיון בהיקף ובמידה של האונקולוגים בישראל, המנוסה בשימוש בקנאביס כנגד סימפטומים שונים של מחלת הסרטן ולכן לניסיונם המצטבר יש משמעות רבה. הסקר המדובר מהווה בעצם ‘דעת מומחים’ ראשונה מסוגה באשר לטיפול בקנאביס רפואי בסרטן”.

אכן, מהסקר עולות כמה תובנות מעניינות. לדברי וולף: “העובדה כי רבים מהאונקולוגים מוצאים את הטיפול כיעיל למגוון רחב של תלונות, ולא רק כנגד כאב או בחילה, מעלה את השאלה מה המקום הנכון של הטיפול בחולי הסרטן”.

פרופ’ וולף מדגיש כי “עם זאת, לאור הידע המוגבל בתחום יש להקפיד על שימוש מושכל בקנאביס, בפרט לאור אפשרות לתופעות לוואי ממושכות ואף התמכרות, בעיות הנפוצות יותר אצל מטופלים צעירים. בכל מקרה אין ספק שמדובר בנושא מעורר מחלוקת, אשר מערב מגוון אינטרסים לא מדעיים ולא רפואיים, וכזה שבו הידע המדעי הקיים לוקה מאד בחסר, והדבר משתקף במגוון הדעות והפרקטיקות הנהוגות על ידי רופאים שונים”.

המשך קריאה
Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר