טוען...

בריטני גריינר נשלחה ל-9 שנים בכלא; אילון מאסק מגיב

כוכבת ליגת ה-WNBA, שנמצאת במעצר ברוסיה כבר מחודש פברואר, גם נקנסה במיליון רובל רוסי. היא נתפסה כזכור בשדה התעופה במוסקבה לאחר שבחפציה אותר עט אידוי עם מעט מיצוי קנאביס

המשך עגום לסאגה המתמשכת של הכדורסלנית בריטני גריינר (Brittney Griner): בית המשפט שבעיר חימקי גזר על גריינר עונש כבד של תשע שנים בכלא הרוסי, בצירוף קנס של מיליון רובל (בערך 16,400 דולר), וכל זאת בגין אישום החזקה והברחה של סמים לרוסיה, לאחר שנתפסה עם 0.7 גרם מיצוי קנאביס לאידוי.

התביעה ביקשה מבית המשפט עונש של 9.5 שנות מאסר, ואילו בית המשפט איזן זאת עם הבעת החרטה של גריינר, מצבה הבריאותי וכן גורמים נוספים, והפחית את העונש במעט ל-9 שנים “בלבד”.

“לא התכוונתי לפגוע, עשיתי טעות בתום לב”

בטרם ניתן גזר הדין, ביקשה גריינר לשאת דברים בפני בית המשפט: “מעולם לא התכוונתי לפגוע באיש; מעולם לא התכוונתי לסכן את העם הרוסי; מעולם לא התכוונתי לעבור על החוק,” אמרה. “עשיתי טעות בתום לב, ואני מקווה שהחלטתכם לא תביאו לסיום חיי כאן (ברוסיה ע.כ).”

“אני יודעת שכולם מדברים על פוליטיקה וכלי משחק פוליטיים, ואני מקווה שכל זה רחוק מבית המשפט הזה,” הוסיפה. “אני שוב רוצה לומר, שלא הייתה לי כל כוונה לעבור על חוקיה של רוסיה. שום כוונה. לא קשרתי כל קשר לשם ביצוע פשע.”

בריטני גריינר

כזכור, גריינר, המחזיקה ברישיון קנאביס רפואי, נעצרה בפברואר השנה בשדה התעופה במוסקבה, היות ונמצא בכליה עט אידוי עם שרידים של מיצוי קנאביס.

גריינר היא שחקנית כדורסל מקצוענית בליגת ה-WNBA, אשר משתייכת לקבוצת פיניקס מרקורי, ונעצרה ברוסיה כאשר שיחקה בקבוצת הכדורסל אוגמ”ק יקטרינבורג בתקופת פגרת ליגת ה-WNBA. גריינר היא גם חלק מנבחרת ארצות הברית בכדורסל נשים, ואף זכתה עם הנבחרת בשתי מדליות זהב אולימפיות ונחשבת לכוכבת גדולה בכדורסל הנשי העולמי.

עסקת חילופי שבויים?

גריינר נעצרה כאמור בפברואר, ממש לפני הפלישה הרוסית לאוקראינה, ימים בהם המתיחות בין רוסיה לבין ארצות הברית הייתה גבוהה ממילא.

מן המפורסמות היא שמערכת המשפט ברוסיה היא עצמאית בערך כמו שפוטין הוא ליברלי. משום כך, ארצות הברית לא נרתעת מלהציע לרוסיה עסקה לשם השגת שחרורה של גריינר, בדומה לעסקה שנרקמה בין ישראל לרוסיה בפרשת מעצרה של נעמה יששכר בנסיבות דומות.

בשבוע שעבר הוצע מטעם ממשל ביידן מתווה חילופי אסירים, לפיו רוסיה תשחרר את גריינר ואזרח אמריקני נוסף בשם פול וילן, שעצור ברוסיה בגין ריגול, ובתמורה ארצות הברית תעביר לידיה של רוסיה את ויקטור בוט, סוחר נשק בינלאומי אשר מרצה עונש מאסר של כ-25 שנה בארצות הברית (ואף נטען שהיווה את ההשראה לסרט “שר המלחמה” בכיכובו של ניקולס קייג’). 

בתגובה רשמית שפורסמה על ידי הבית הלבן מטעם הנשיא ג’ו ביידן, נכתב כי: “היום, אזרחית ארצות הברית בריטני גריינר, קיבלה עונש מאסר המהווה תזכורת נוספת למה שהעולם כבר יודע: רוסיה עצרה את בריטני באופן שאינו מוצדק. הדבר אינו מתקבל על הדעת, ואני קורא לרוסיה לשחרר אותה לאלתר, על מנת שהיא תוכל להתאחד עם בת זוגה, קרוביה, חבריה וחברותיה לקבוצה.עובדי ממשלת ארצות הברית בראשותי ימשיכו לעבוד ללא לאות על מנת להביא להחזרתם של בריטני ופול וילן בבטחה, מוקדם ככל האפשר”.

אילון מאסק מוחה על הצביעות: “לא כדאי לשחרר גם מהכלא באמריקה”?

דברים אלה של הנשיא ביידן, על אף שהם כמובן ראויים, ספגו ביקורת מסויימת מאמריקאים רבים, כולל מהמיליארדר, מייסד טסלה, אילון מאסק, שתהה בנוגע לצביעות שאכן ישנה מצד הממשל האמריקני בעניין זה והזכיר שאזרחים אמריקאים שכלואים על אדמת אמריקה אינם זוכים לאותה תשומת לב מהבית הלבן.

“אם הנשיא עובד כל כך קשה כדי לשחרר מישהו שנמצא בכלא ברוסיה בגלל איזה גראס, האם לא כדאי שנשחרר אנשים באמריקה?” שאל מנכ”ל טסלה. “יש אנשים בכלא באמריקה על אותם דברים. האם לא כדאי שנשחרר גם אותם? דעתי היא שאנשים לא צריכים להיות בכלא על פשעי סמים לא אלימים”.

Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר