מגלגל...

5 עובדות מעניינות על זרעי קנאביס “נקביים”

זרעי קנאביס “נקביים” הם הפתרון הנפוץ ביותר אצל מגדלי קנאביס מתחילים, שכן הם מבטיחים בלמעלה מ-95% שהצמח שיגדל הוא אכן צמח נקבי שיפיק פרחים, ולא צמח זכרי חסר THC. הנה 5 עובדות מעניינות על זרעי קנאביס נקביים.

אחת משיטות הגידול החביבות והנפוצות ביותר על מגדלי קנאביס בכל העולם, בעיקר כשמדובר במגדלים ביתיים לא מנוסים, שפועלים תחת איסור חוקי – היא שימוש בזרעי קנאביס “נקביים” (Feminized Seeds) – זרעים שעברו תהליך פמיניזציה מיוחד שלאחריו מובטח שבלמעלה מ-95% מהמקרים ינבוט מהזרע צמח נקבי.

יש אמנם מה לעשות עם צמחים זכריים (לפחות 3 דברים), אבל מי שמעוניין בהשפעות הפסיכואקטיבית והבריאותית, שהן חלק מההבדלים בין קנאביס זכר לנקבה, זקוק לרכיבים שנמצאים בפרחים הנקביים כמובן.

זרעים נקביים אלו נחשבים לשיטת גידול פופולרית לא פחות מגידול בעזרת ייחורים המייתרים את הצורך זרעים בכלל, בעיקר בגלל שלזרעים יש יתרון של מגוון וזמינות.

אז הנה 5 עובדות מעניינות על זרעי קנאביס נקביים:

1. הזרעים הנקביים הראשונים נמכרו בשנות ה-70

התהליך שמאפשר הפיכת זרע מזכר לנקבה התחיל בענף החקלאות הכללי עוד בשנות ה-70 המוקדמות, והצטרף לעולם הקנאביס כעבור מספר שנים, בשנות ה-70 המאוחרות, במהלכן נמכרו זרעי הקנאביס הנקביים הראשונים.

גם זה בטח יעניין אותך

למרות שה”פטנט” קיים עשרות שנים, זרעים מסוג זה הפכו לשיטה מקובלת ונפוצה במיוחד בקרב מגדלי קנאביס ביתיים בשנים האחרונות.

2. בתחילת הדרך זרע נקבי עלה מאות דולרים

כשזרעים נקביים רק יצאו למכירה לראשונה, אחת הסיבות לחוסר הפופולריות שלהם הייתה תג המחיר היקר שהוצמד להם: עד 500 דולר לזרע בודד מזני קנאביס מסוימים.

זרעי מריחואנה
בתחילת הדרך עלו הזרעים המיוחדים מאות דולרים

כמו בכל ענף אחר גם ענף גידול הקנאביס עבר התייעלות טכנולוגית שהובילה להוזלה משמעותית במחירים. כיום ניתן לרכוש זרעי קנאביס במחירים שווים לכל כיס.

3. פוטנציאל נקבי גבוה – לא 100% נקבות

לפי ההגדרה המדעית המדויקת, זרעים שעברו תהליך של פמיניזציה מפיקים צמחים עם פוטנציאל נקבי גבוה ולא צמחים נקביים (feminized, not female), מאחר ולא ניתן להתחייב לכך ש-100% מהצמחים שיצאו מזרעים אלו יהיו ממין נקבה.

למרות זאת, זרעים אלו לרוב נקראים בלקסיקון המקצועי “זרעים נקביים”, מאחר והצמחים שהם מפיקים אמורים כולם לצמוח ולפרוח כנקבות.

4. מנקבה לנקבה: הפרייה “חד מינית”

ישנן מספר שיטות תיאורטיות ליצירת זרע קנאביס עם פוטנציאל נקבי גבוה, אך כולן מסתמכות על הפרייה “חד מינית” בין שני צמחי קנאביס ממין נקבה, שאחד מהם מראה פוטנציאל דו מיני (הרמפרודיטי).

קנאביס הרמפרודיט
קנאביס הרמפרודיט – דו מיני

בתהליך זה מופרית הנקבה “הטהורה” באבקנים של הנקבה בעלת אברי הרבייה הזכריים, ונוצרת הפרייה שמבטיחה בלמעלה מ-95% שושלת נקבית לחלוטין. החיסרון המובנה בשיטה זו היא הפוטנציאל הדו מיני שעלול לעבור ולהופיע אצל צמחים מאותה השושלת גם לאחר דורות רבים.

5. התאמה גנטית – לא הנדסה גנטית

אחת ההנחות השגויות הנפוצות ביותר בקשר לזרעים שעברו פמיניזציה היא שהם עברו תהליך של הנדסה גנטית – כשבפועל התהליך שמתבצע הוא תהליך של התאמה גנטית.

התאמה גנטית פירושה ניצול והכוונה של מספר תהליכי הפריה שעשויים לקרות גם באופן טבעי. הנדסה גנטית, לעומת זאת, הוא תהליך בו ה-DNA של זן אחד מוחדר ישירות לתוך הDNA של זן אחר. זנים שעברו פמיניזציה אינם בהכרח זרעים מהונדסים גנטית, אלא אם כן פורסם כך באופן מפורש.

ראו עוד:
6 דברים שלא ידעתם על חשיש
רכישת זרעי קנאביס ב-4 צעדים פשוטים
מדריך: איך לבחור זן קנאביס מתאים לגידול
זני הקנאביס המהירים בעולם – 8 שבועות מזרע לפרח

המשך קריאה
Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר