מוזר: 8 מוטציות גנטיות של קנאביס שאולי פגשתם

כמו כל חבר אחר בממלכת הצומח, גם בצמח הקנאביס מתרחשות מוטציות גנטיות מעת לעת. הנה 8 מוטציות ותופעות חריגות ומתועדות, המקנות לצמח הקלאסי מראה שעוד לא הכרתם – והסבר קצר על המשמעות וההשלכות.

מוטציה (או “תשנית” בעברית תקינה) הוא מונח בביולוגיה המתאר שינוי בהרכב הגנטי של אורגניזם מסוים. תופעה זו עשויה לגרום לשינויים מגוונים בתכונות הצמח.

הסיבות להופעת המוטציה עשויות להיות תמרון מכוון של בני אדם (כגון ניסוי במעבדה), או חשיפה לתנאי מחיה בלתי שגרתיים מבחינת טמפרטורה, מזון, לחץ חמצן, קרינה וכדומה.

להלן מספר מוטציות אשר תועדו בצמח הקנאביס במהלך ההיסטוריה:

1. פילוטקסיס (Whorled Phyllotaxy)

תופעת הפילוטקסיס היא מוטציה מוכרת בקרב מגדלי קנאביס, הגורמת לכל קצה גבעול להצמיח שלושה עלים במקום השניים הרגילים, ולאחר מכן גם לצמיחה של ענף עודף בכל פיצול ענפים.

פיילוטקסיות - עודף עלים וענפים
פיילוטקסיות – עודף עלים וענפים

למרות שהתופעה יכולה אפילו לסייע למגדל להניב יבול גדול יותר, היא לרוב חסרת חשיבות מאחר ובמרבית הפעמים הגדילה לא נמשכת עד סוף שלב הצמיחה. התופעה מאופיינת בעיקר במראה הייחודי של השתילים הקטנים, כפי שניתן לראות בתמונה.

2. פוליפלואידיות (Polyploids)

פוליפלואידים הם אורגניזמים בעלי מוטציה הגורמת להם להכיל פי שניים יותר כרומוזומים מהנדרש. תופעת הפוליפלואידיזם (Polyploidism) בקנאביס יכולה להתרחש כאשר יש בעיה בתהליכים התאיים בצמח במהלך שלב הצמיחה, אולם מלבד השינוי החיצוני הקל במראה, כפי שניתן לראות בתמונה, אין לה כל השפעה אחרת.

פוליפלוידיזם – פרחים עצומים ועלייה בריכוז ה-THC

יש הטוענים כי קנאביס בעל פוליפלואידיזם עשוי לגרום לגידול משמעותי של הפרחים ועלייה בריכוז ה-THC שהם מכילים – אך אין לכך שום אזכור בספרות המקצועית או הוכחה שאכן הדבר כך.

3. לבקנות (Variegation / Albinism)

כמו אצל בני אדם ובעלי חיים, תופעת הלבקנות מתרחשת כאשר הגנים האחראים על ייצור הכלורופיל אינם מצליחים לבוא לידי ביטוי כראוי, מה שמביא להצגה של מאפיינים לבקניים בצמח.

קנאביס לבקן - מוטציה נדירה ביותר שתועדה פעמים בודדות
קנאביס לבקן – מוטציה נדירה ביותר שתועדה פעמים בודדות

למרות שהתופעה מעניינת ואף יפה למראה, היא אינה מועילה מבחינת איכות התוצרת ואף עלולה לפגוע בה, מאחר וצמחים שהנם לבקנים לחלוטין לא מסוגלים להזין את עצמם כראוי ולא יניבו תוצרת באיכות גבוהה. כמו כן, תופעת הלבקנות בקנאביס הינה נדירה וכמעט בלתי מתועדת, רובם המוחלט של התעודים הקיימים ברשת נוצרו בעקבות עודף של תאורה חזקה ויתר קירבה לצמח.

4. פרחים משניים

תופעה זו מתרחשת כאשר מלבד הפרחים הרגילים שצומחים בקצות הגבעולים והענפים, פרחים משניים מתחילים לצמוח גם בבסיסי העלים עצמם.

פרחים משניים בבסיסי העלים - עדיף להסיר כדי לדאוג לרפחים הגדולים
פרחים משניים בבסיסי העלים – עדיף להסיר כדי לדאוג לפרחים הגדולים

מגדלים מתחילים עלולים לחשוב שמדובר בהתפתחות חיובית בגינה ירוויחו פרחים נוספים, אך ההמלצה הכללית היא להסיר את הפרחים הללו כדי שלא יגיעו אליהם חומרי הזנה מיותרים שהיו יכולים ללכת לפרחים הגדולים והעיקריים.

5. ‘רגל ברווז’ (Duckfoot)

תופעת ‘רגל הברווז’ מתרחשת כאשר הצמח מגדל מעין ‘קרום שחיה’ בין קצות העלים, מה שנותן לעלים מראה שמזכיר רגל של ברווז, אך לא ממש מזכיר קנאביס.

'רגל הברווז' - ידידת המגדלים, מעניקה הסאווה במראה ובריח
‘רגל הברווז’ – ידידת המגדלים, מעניקה הסאווה במראה ובריח

בנוסף, צמחים הלוקים במוטציה הזו יניבו יבול בעל ריח שלא ממש מזכיר קנאביס, מה שהופך אותה למוטציה מבוקשת ביותר בקרב מגדלי שטח שנהנים מההסוואה המושלמת הן במראה החיצוני והן בריח.

6. זרעים פולימבריונים

עוד מוטציה שתועדה בקנאביס היא זרעים פולימבריוניים. אלו יפיקו יותר מנבט אחד כך שבמהלך הנביטה יופיעו שני שורשונים.

שתי זרעים פולימבריונים
זרעים פולימבריונים

אם מטפלים בנבטים בזהירות מספקת ניתן יהיה להסיר את מעטפת זרע לאחר יום או יומיים, ובעדינות להפריד בין שניהם. לאחר ההפרדה, שני הנבטים יוכלו לשגשג ולגדול לכדי צמד צמחים בריאים.

7. ‘ממזר אוסטרלי’ (ABC)

‘הממזר האוסטרלי’ (Australian Bastard Cannabis) הוא מוטציה נדירה שנתגלתה בשנות ה-70 על ידי מגדלים ליד סידני שבאוסטרליה. הצמחים הלוקים במוטציה כלל לא נראים כמו קנאביס ומצמיחים עלים קצרים ואליפטיים.

הממזר האוסטרלי
‘הממזר האוסטרלי’ – מוטציה נדירה שהתגלתה בסידני בשנות ה-70

הזן הראשוני שנתגלה היה דל ב-THC בדומה להמפ (קנבוס), אך בהמשך ניסו מספר מגדלים אוסטרליים לשלב אותו לזן היברידי מיוחד. עד כה, לא ידוע על מגדל שצלח בכך.

8. קנאביס דמוי גפן

אחת המוטציות הנדירות ביותר בעולם מגדלי הקנאביס, שעצם היותה אמיתית נמצא בסימן שאלה. ככל הנראה, מגדלי קנאביס שניסו להרביע ולשלב זנים בהתבסס על ‘הממזר האוסטרלי’ צלחו ביצירת צמחי קנאביס שגבעוליהם צומחים בספירלות אחד סביב השני בסגנון צמחים מטפסים.

קנאביס דמוי גפן – מוטציה הנמצאת בסימן שאלה אך אפשרית מבחינה בוטאנית

גם צורת העלים והפרחים הגדלים על צמחי אלו שונה ואינה דומה כלל לעלים הקלאסיים, אך מבחינה בוטאנית המוטציה דווקא אפשרית: צמח הכשות, שהינו קרוב משפחה רחוק של צמח הקנאביס, מראה מאפיינים צמחיים דומים למוטציה שהתגלתה כביכול, מה שמעיד על אפשרות תיאורטית שהמוטציה אכן אמיתית.

ראו עוד:
איך לבנות מערכת אירופונית לגידול קנאביס בהתזה
קנאביס לבקן: מיתוס או מציאות?
11+ מוצרים הכרחיים לגידול קנאביס בבית

המשך קריאה
Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר