“60 שנה היקום נלחם בסמים והתוצאה היא אפס” – ועדת הסמים

במהלך דיון ראשון בוועדת הסמים בראשות ח"כ ביסמוט דנו המשתתפים בזיוף מרשמים לתרופות ומעבר למודל אלקטרוני כמו בקנאביס; המלצות הוועדה הבינמשרדית להטמעת לגליזציה לקנאביס; ירידה בתפיסת המסוכנות של קנאביס; המלצות לאימוץ המודל האיסלנדי לטיפול בהתמכרויות

אתמול (ד’) התקיים הדיון הראשון של ועדת הסמים של הכנסת במתכונתה החדשה, בראשות היו”ר ח”כ בועז ביסמוט (הליכוד). בפתח הדברים התייחס ביסמוט לפרסום על מינויו לתפקיד וסיפר: “קיבלתי מאות הודעות מאנשים שהביעו את דעתם. נכון – אפשר להוציא דברים שאמרתי בעבר, ונכון – אני נחשב לאדם שמרן. אבל התפקיד הזה מחייב אותי לפתיחות ולא לדחות על הסף שום דיון. הקו שמנחה אותי הוא להיות קשוב ולעשות מה שמסייע לאזרחים.”

“יש עלייה בזיוף מרשמים לתרופות – נעבור למודל האלקטרוני של הקנאביס”

ד”ר נדב שליט, פסיכיאטר, המרכז הישראלי להתמכרויות, הציג סקר שערך המרכז בשנת 2022. לדבריו, “מהסקר עולה כי אחד מכל שבעה ישראלים (14.6%) מתמודד עם התמכרויות לחומרים או התנהגותיות. 71% מהם מכורים לאלכוהול, 27% לקנאביס. 90% מהם לא פונים לטיפול. בחמש שנים האחרונות חלה עליה של 70% להתמכרות להימורים, 34% למין ופורנוגרפיה. חלק מהעלייה בהתמכרויות, מוסברת במגפת הקורונה. שכיחות המתמכרים גדולה יותר באוכלוסיות חלשות, אולם התופעה קיימת גם באוכלוסיות חזקות. נשים מעל גיל 65 יותר מכורות למשככי כאבים.  לדבריו, בהערכה שמרנית, הנזק הכלכלי השנתי עומד על 7 מיליארד ש”ח.”

ד”ר רוני ברקוביץ’, מנהל אגף אכיפה במשרד הבריאות: “האגף מטפל בסחר אסור בתרופות מזויפות וגנובות, באלכוהול מזויף, וסמי פיצוציות. רק אתמול תפסנו בהרצליה כמות גדולה של תרופות שרשומות בפקודת הסמים. קיים סחר של תרופות בטלגרם. קיימת מעורבות גוברת במדבקות פנטניל, תרופה לכאבים חזקים. המדבקה חזקה פי 100 ממורפיום. זה הסם הכי חזק בשנה הנוכחית. תפסנו מעל 3,000 יחידות. איבדנו שליטה במצב. בשש השנים האחרונות, חלה עליה של פי 1.5 בניפוק תרופות. אין עליה כה גדולה בחולים. שמענו על רופאים מאוימים שאולצו להנפיק תרופות. משרד הבריאות יגביר את המעקב אחר מטופלים שצורכים אופיואידים. יש הרבה זיופים של מרשמים לתרופות, וכדי להתמודד עם זה נגביל את המרשמים ל-5 ימים. בנוסף ניישם מעבר ממרשמים ידניים למרשמים אלקטרוניים. היום, בגלל שמדובר במרשם ידני, אפשר לקחת את המרשם לכמה מקומות. נעשה את זה לפי המודל של הקנאביס הרפואי. כך גם לגבי פנקס הסמים בבתי המרקחת שיהפוך להיות אלקטרוני. בנוסף, היום רופא יכול לספק איזה מינון של פנטניל שהוא רוצה – אנחנו נגביל את זה.”

בועז ביסמוט בוועדת הסמים של הכנסת (נעם מוסקוביץ דוברות הכנסת)
“קיבלתי מאות הודעות” – יו”ר הוועדה ח”כ בועז ביסמוט (נעם מוסקוביץ דוברות הכנסת)

טלי יוגב, הרשות לביטחון קהילתי מהמשרד לביטחון לאומי (לשעבר הרשות למאבק בסמים ואלכוהול): “מאז 2019 יש שינוי מדיניות בנושא הקנאביס, ואנחנו עוברים בשלבים של 2-3 שנים לנושא של עבירות מנהליות. אז היה את מתווה ארדן בנושא של הקנסות ומאפריל 2022 נכנסו להסדר חדש שהעבירה של החזקה לשימוש הפכה להיות עבירה מנהלית. בשבוע הבא ההחרגה של הקטינים פגה תוקף והם יעברו להיות כמו הבגירים מבחינת עבירת קנס. כל המתווה של השנים האחרונות הביא לירידה משמעותית בתפיסת המסוכנות, זה התחיל עם קנאביס ועבר לירידה בתפיסת מסוכנות גם של סמים אחרים. גם כששואלים את ההורים לגבי הסכנות בקנאביס, יש ירידה בתפיסת המסוכנות. הנגישות היום לחומר היא מאוד קלה – רשתות חברתיות, משלוחים עד הבית, ובלי שום אבחנה. בנוסף אנחנו במגמת עלייה מבחינת ריכוזי חומר פעיל בקנאביס. כ-30% ממי שמגיעים לטיפול בהתמכרות מגיעים בגלל התמכרות לקנאביס. בני נוער מהשמנא והסלתא של החברה דיברו בכנות על הנושא ואמרו שמאז הקורונה יש עלייה בשימוש בעיקר בקנאביס.”

“60 שנה היקום נלחם בסמים והתוצאה היא אפס”

חיליק מגנוס, מחברת מגנוס חילוץ והצלה: “הנושא שאנחנו מטפלים בו הוא צעירים אחרי צבא שנוסעים לטיול הגדול. תוך כדי עבודה בנושא הזה, מעצם ההימצאות שלנו בשטח, נקראנו כ’מבוגר האחראי’ לטפל בנושא של פגיעות נפשיות מסמים. יש לנו בחברה מחלקה גדולה לטיפול בזה. ברגע שיש אירוע אקוטי, למשל בחור שרץ עירום ברחוב, אנחנו מביאים אותו להכרה שהוא צריך שיקום, כמובן בהסכמה. אני הקשבתי לדברים ורוצה להגיד שהבעיה לא מתחילה בהתמכרות אלא בסמים. לפני שנים רבות יזמתי ביקור של חברי הכנסת בהודו לראות את אותה תופעה, ומי שנתן לזה את החותמת היה אריק שרון. הקמנו שם פרויקט שנקרא ‘הבית החם’. הודו שהיתה ידועה בסיסמה ‘מגואה לגהה’ כבר לא מובילה את הנושא של פגיעות מסמים. ההובלה עברה לאירופה – עיקר הפגיעות הוא באירופה, בפסטיבלים, וגם ההברחות באות מאירופה. כלומר מה שטיפלנו הצליח מאוד. למדנו ממחקר שהדבר היחיד שעובד זה מודעות ומילוי הזמן הפנוי. למדנו ממחקר אמריקאי שכאשר יש פעילות חברתית, מפחיתים בכמות של 33% את מספר הנפגעים. הפעילות הנוכחית נגד סמים לא תשנה את המצב. 60 שנה נלחם היקום בסמים והתוצאה היא אפס במקרה הטוב ובמקרה הרע היא משווקת סמים. לעצור את מי שסוחר בסמים לא משנה כלום. סמים זו לא ‘בעיה’ ואין לזה ‘פתרון’. סמים מלווים את האנושות משחר האנושות. לא היה מין אנושי בלי סמים, אין מין אנושי בלי סמים וגם לא יהיה.”

טלי גוטליב (צילום: פלאש90)
“אשכנע את יו”ר הוועדה לתמוך בלגליזציה” – ח”כ טלי גוטליב (צילום: פלאש90)

ד”ר יפעת רווה, משרד המשפטים: “לגבי נושא הקנאביס, היה לנו צוות בינמשרדי שהמסקנה שלו היתה שהדרך הנכונה לפעול בדבר הזה היא לגליזציה מלאה, כולל הסדרה. צריך להתבסס על טיפול ושיקום, ולהקדיש מאמצים לחינוך ומניעה, בדומה לאופן שבו מטפלים בשימוש באלכוהול. למשל במודל של איסלנד, מתמקדים במודל חינוכי יחד עם ההורים והקהילה, העשרת שעות הפנאי. זה דבר קשה לביצוע אבל אם רוצים לטפל בשורש הבעיה ולא רק בתוצאות בסוף, אז זו הדרך הנכונה. זה נכון להתמכרויות בכלל, כולל אלכוהול וסמים קשים. הגענו למסקנות הללו לאחר המון עבודה ולא כלאחר יד. המסקנה שלנו היא לגליזציה מלאה, אף שנציגי המשטרה ומשרדי הרווחה והחינוך מתנגדים.”

ח”כ סימון דוידסון (יש עתיד) אמר: “החברה הישראלית ואנחנו הפוליטיקאים, נכשלנו בהבנת נושא ההתמכרויות. אבא שלי היה רופא בכיר, והוא היה אלכוהוליסט. הוא נגמל, והיום הוא מרצה לנוער. לא יקרה כלום כי לא משנים את החשיבה. צריך להשקיע בחינוך ובמניעה, ילד שיהיה עסוק אחה”צ, לא יגיע למקומות האלו. בשנה מהמרים בישראל במעל 15 מיליארד ש”ח. פניתי לשר לביטחון לאומי לתקצב טיפול בהימורים. אתמול התקשר אלי אסיר מבית הכלא ואמר לי שמחצית מהאסירים מכורים ואף אחד לא מטפל בהם. פניתי לנשיא המדינה והיתה לנו פגישה, ואנחנו עובדים על קיום שולחן עגול. המודל של איסלנד הוא הדבר החשוב והוא נוגע לכל הממשלה. בסופו של דבר צריך להבין שהנושא של שעות פנאי הוא הכי חשוב. זה יכול לשנות את החברה הישראלית.”

ח”כ טלי גוטליב (הליכוד) אמרה: “אני בעד לגליזציה, אשכנע את יו”ר הוועדה לתמוך בזה”.

נועם תנעמי ממועצת התלמידים: “קיימת בעיית אמון בין התלמידים לצוות בית הספר. הבנו שצריך להעביר את הטיפול, למסגרות הבלתי פורמליות. הנגישות של הנוער לסמים גבוהה מאוד. ניתן להזמין ולקבל סמים תוך פחות משעה לכל מקום.”

הדיון במלואו:

המשך קריאה
Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר