יותר מ-50% מיוצאי אתיופיה צרכו קנאביס בשנה האחרונה

אחוז יוצאי אתיופיה המשתמשים בקנאביס ובאלכוהול גדול משמעותית לעומת כלל האוכלוסייה: יותר מ-50% מיוצאי אתיופיה צרכו קנאביס בשנה האחרונה; יותר מ-60% מהגברים השתכרו. שיעורם באשפוזיות המטפלות בהתמכרות גבוה פי 5 משיעורם באוכלוסייה. “גזענות שמתבטאת בהפקרה,” אומרת ח”כ זנדברג.

אחוז המבוגרים (18-65) יוצאי אתיופיה שהשתמשו בקנאביס לפחות פעם אחת בשנה האחרונה, גבוה משמעותית לעומת כלל האוכלוסייה היהודית, כך מדווח פרופ’ יוסי הראל פיש, המדען הראשי של הרשות למלחמה בסמים ובאלכוהול, לוועדה במאבק בסמים בראשות ח”כ תמר זנדברג, בדיון על הנגשת הטיפול בהתמכרויות לקהילת יוצאי אתיופיה שנערך הבוקר (ג’).

פרופ’ פיש הציג ממצאים ראשוניים מסקר אפידמיולוגי חדש ומהם עולה כי בגיל 18-29, 52% מקרב יוצאי אתיופיה השתמשו בקנאביס בשנה האחרונה לעומת 44.7% מכלל האוכלוסייה היהודית. בגיל 30-40, 49% מקרב יוצאי אתיופיה השתמשו בקנאביס בשנה האחרונה לעומת 33.3% בכלל האוכלוסייה היהודית. בגיל 40 -65, 32.6% מיוצאי אתיופיה השתמשו בקנאביס בשנה האחרונה לעומת 14.7% בכלל האוכלוסייה היהודית.

בקרב נשים הפערים גדולים אף יותר, כאשר זוהי הקבוצה היחידה באוכלוסייה שבה יותר נשים צורכות קנאביס מגברים. בנוסף נרשמו פערים גדולים בהרגלי צריכת האלכוהול בין יוצאי אתיופיה לכלל האוכלוסייה, כש-60% מהגברים האתיופים אמרו שהשתכרו לפחות פעם אחת בשנה האחרונה, לעומת 44% בכלל האוכלוסייה.

מנתונים שדיווחה לוועדה עופרה אוסטין ממשרד הבריאות עולה כי אחוז המטופלים באישפוזיות המטפלות בהתמכרויות מקרב יוצאי אתיופיה גבוה פי 5 ממספרם היחסי באוכלוסייה, וזאת כאשר לפי נתוני הלמ”ס, אחוז יוצאי אתיופיה מתוך כלל האוכלוסייה, נכון לסוף 2015 (דור ראשון ושני) הוא 1.7%.

מחצית מהאתיופים השתמשו בקנאביס בשנה האחרונה

גם זה בטח יעניין אותך

יו”ר הוועדה, ח”כ תמר זנדברג: “הנתונים קשים והם מהווים קריאת השכמה. המצב זועק לטיפול ועזרה. זהו חלק מהמוחלשות הכללית של הקהילה, ורק השוואת זכויות בני הקהילה תשפר את המצב. אם לא נעשה כדי לתקן, זה לא ישתפר לבד אלא ישתרשר מדור לדור. יש כאן גזענות שמתבטאת בהפקרה להתמכרות וחיים בשולי החברה. אני משבחת את משרדי הממשלה על הכיוון הנכון, אבל ההכרה אינה מספיקה. ההפקרה להתמכרויות היא חלק מאי שוויון כללי. הוועדה קוראת למשרד ראש הממשלה, למשרד המשפטים ולמשרד לביטחון פנים: ימי הקליטה נגמרו. עכשיו צריך שוויון”.

ווגאי טבג’ה, מנחה ארצית ליוצאי אתיופיה ברשות למלחמה בסמים: “פער העדות בקהילה הוא קריטי. כדי להנגיש טיפול בהתמכרויות חייבים להכיר את התרבות, לעשות שימוש בפתגמים וסמלים של הקהילה. כל הנושא של סמים ואלכוהול חדש אצלנו, זה לא היה קיים באתיופיה. צריך לשנות עמדות, לשנות שפה. התהליך מחייב התייחסות למאפייני הקהילה. האתגר הקשה הוא הפגיעה בסמכות ההורית. הפשיטו את ההורים מסמכותם ועכשיו צריך להחזיר להם את הסמכות. הביטחון העצמי נפגע. החברה הישראלית מזלזלת. דרך החינוך כאן שונה. ההורים רוצים לראות את ילדיהם מצליחים אבל לא יודעים איך להביא אותם לשם. יש גם קשיי תקשורת בין דורית כשהילדים דוברי עברית וההורים לא. לזה נוספת בושה בהורה הלא מעודכן. מה הפלא שמוצאים ילדים צעירים משוטטים בשכונות בשעות מאוחרות? הם איבדו את הגבולות. כל תוכנית טיפולית או מניעתית חייבת לקחת בחשבון את כל זה”.

המשך קריאה
Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר