5 עונשים קיצוניים שניתנו בגלל החזקת מריחואנה

ילד בן 5 שמת במעצר, שתי משפחות שנהרסו ואסיר שהושם בבידוד לשנה שלמה – בתוקף המלחמה בסמים: הנה 5 העונשים הקיצוניים ביותר שנרשמו בהיסטוריה על החזקת מריחואנה, כולם לצערנו אמיתיים לחלוטין.

בישראל של היום, עונש על החזקה או אפילו סחר בקנאביס נע בין קנס על תנאי לשנות מאסר בודדות במקרה הגרוע, אך בארה”ב ובעיקר לפני כמה עשורים, המצב היה שונה לחלוטין. הנה חמישה אנשים שנענשו בצורה קיצונית על החזקה של קנאביס בלבד.

ג’ונתן מאגבי – בן 5 מת במעצר

ג’ונתן, ילד המשותק בכל גופו מאז שנהג שיכור פגע ברכב בו נסע כשהיה בן 4, דורש בעקבות התאונה תשומת לב רפואית 20 שעות ביממה.

בשנת 2004 במהלך נסיעה עם אמו, החליטה זו להעלות טרמפיסט לרכב – מה שהוביל אותה להיחשף לצד הקשה של המלחמה בסמים. הטרמפיסט, כך הסתבר, נשא עליו אקדח טעון וכמות מריחואנה קטנה לשימוש עצמי.

שוטרים שעצרו את הרכב לבדיקה החליטו ככל הנראה לעשות מהאירוע דוגמה למען יראו ויראו: הטרמפיסט נאסר ואילו ג’ונתן בן ה-5 הוכנס לכלא לעשרה ימים! אפילו שלא הורשע בפועל בשום עברה פלילית בשל מצבו הפיזי.

כעבור 4 ימים במעצר מת ג’ונתן בן ה-5 ללא תשומת הלב שנדרשה לו בעקבות מחלתו. הסיפור הנוראי פורסם על ידי המגזין סלון והכה גלים תקשורתיים בעולם כולו במשך מספר שנים.

גם זה בטח יעניין אותך
ג'ונתן מאגבי - 10 ימים בכלא לילד משותק
ג’ונתן מאגבי – 10 ימים בכלא לילד משותק

אליין פרינס-פטרון – 58 שנות מאסר בגין גידול

לאחר חיפוש משטרתי שנערך בשנת 1994 בביתה שבמדינת אריזונה, אשר הניב קצת מעל 36 קילוגרמים של קנאביס, נאסרה אליין פרינס-פטרון עד לסיום ההליכים המשפטיים נגדה.

מאחר וזו הייתה הרשעתה השנייה בתחום הסמים בארבע שנים, המהווה הפרה של תנאי השחרור שלה, החליט השופט לגזור עליה מאסר עולם או 25 שנים בכלא, ללא אפשרות לקיצור עונש.

ה”עסקה” שהציע לה הממסד: הודאה בהחזקת המריחואנה ובסחר (למרות שאף הוכחה בנושא לא הוצגה במשפט), תמורת קיצור העונש ל-22 שנים. אליין סירבה לקבל את העסקה והיא מרצה את עונשה עד היום.

מבירור משטרתי שנעשה בדיעבד, מתברר שלכוח אשר חיפש בדירתה כלל לא היה היתר מבצעי או צו חיפוש מבית משפט, אך עונשה של אליין עדיין עומד והיא תמשיך לרצות את כולו.

אליין פרינס פטרון - מאסר עולם על החזקת מריחואנה
אליין פטרון – מאסר עולם על החזקת מריחואנה

משפחת אבארי – 58 שנות מאסר לראש המשפחה

עוד סיפור שהתרחש בשנת 1994, הפעם במדינת קנטקי, הוא הפשיטה על אחוזת הענק של משפחת אבארי.

בשטח האחוזה שגודלה מעל 200 דונם, מצאו השוטרים מעל 1,200 צמחי מריחואנה אשר גדלו בתשתית תת-קרקעית, ככל הנראה לא לשימוש עצמי בלבד.

בני המשפחה טענו כי מעולם לא ידעו על הצמחים וכי הם שייכים ככל הנראה לבני המשפחה שהתגוררו באחוזה לפניהם, אך השוטרים לא ממש קנו את זה ובני המשפחה כולם הועמדו לדין חמור ביותר על גידול והפצה של מריחואנה.

בעזרתם של שני עדי מפתח שהיו מקורבים למשפחה הובאה כל האימפריה המשפחתית למשפט, אך ללא הוכחות מספיקות לסחר, נאלצה גברת צדק להסתפק בעונש על החזקה.

על פטרון המשפחה ג’ון אבארי, שהיה אחראי בעצמו על מירב הפעילות הבלתי חוקית של המשפחה למרות היותו משותק לכסא גלגלים, הוטל עונש חסר תקדים של 58 שנות מאסר ללא אפשרות לחנינה, גרוע בהרבה מזה שניתן למורשעים ברצח אחד ממדרגה ראשונה. אשתו זכתה בעשר שנים ובניו בחמש ושש, בעוד שני העדים זכו לקיצור עונש לשנה בלבד.

ג'ון אבארי - 56 שנים בכלא על החזקת מריחואנה
ג’ון אבארי – 56 שנים בכלא על החזקת מריחואנה

קמרון דאגלאס – השמה בבידוד לשנה שלמה

בנו של השחקן המפורסם מייקל דאגלס, אשר ידוע בבעיית הסמים שקיימת אצלו כבר מגיל 13, הסתבך לא פעם עם החוק. בשנת 2010 הורשע קמרון באחזקת מריחואנה בכמות קטנה לשימוש אישי בלבד ובמהלך המשפט הוא נידון לחמש שנות מאסר בכלא פדרלי.

בנוסף לעונש, הוחלט שלא לספק לו טיפול רפואי או תוכנית גמילה מסודרת מהסמים הקשים אליהם היה מכור.

לאחר שבכלא הפדרלי הקשוח הוא התדרדר חזרה לסמים, החליט השלטון להעבירו לבידוד מוחלט במשך 23 שעות ביממה. הוא הושם בתנאים קיצוניים אלו למשך יותר מ-11 חודשים, ללא כל מגע עם בני אדם אחרים מלבד שומר בודד. לאחר מכן, מערכת המשפט החליטה שיש להוסיף לעונשו 54 חודשי מאסר נוספים, הנמצאים כעת בדיון.

עורכי הדין של דאגלס ראיינו מומחי בריאות רבים אשר טוענים כי התנאים בהם הוא מוחזק הם תת אנושיים ואינם ראויים להחזקת אסיר שאינו אלים. למרות דעת המומחים, נכון לרגע זה תנאי החזקתו נשארו כשהיו.

מייקל וקמרון דאגלס
מייקל וקמרון דאגלס

משפחת יאנג – 26 ו-24 שנות מאסר להורים

בשנת 1988 התגוררו קלייד ופטרישיה יאנג עם שמונת ילדיהם בשטח כפרי פרטי, בפרפברי מדינת אלבמה ליד נהר המיסיסיפי. רוב השטחים באזור היו שייכים לאיש העסיק המקושר והעמיד ג’יי.פי אלטמיר, אשר החליט יום אחד שהדשא של היאנגים ירוק יותר והוא מעוניין לקנות אותו.

לאחר שסירבו קלייד ואשתו למכור, אלטמיר דאג ל-36 מכתבים אשר נשלחו למגוון עורכי דין ופקידי ממשל, כולל אחד שהגיע לשולחנו של השריף המקומי, שהציגו את המשפחה כ”עושי צרות שיש להיפטר מהם”.

המשטרה הגיעה לחיפוש בשטחם ומצאה צמחי מריחואנה סמוך לקצה השטח, בדיוק במקום בו מתחיל שטחו של השכן העשיר. הבן הבכור הואשם בגידול הצמחים האסורים וכן בהסגת גבול, ובית המשפחה עבר חיפוש הרסני שכלל ארונות שבורים ומרצפות שהוצאו מהמקום.

לאחר שהוחרם כל הכסף אשר נמצא בבית בחשד שהוא יועד לסחר בסמים, התברר כי בשטח כלל אין סמים והשוטרים מיהרו לעזוב את המקום (עם הכסף).

בשנה שלאחר מכן, המשטרה חזרה ועצרה את כל בני המשפחה תוך שימוש ב”ראיות” שמקורן אינו ידוע עד היום, בהן גם פנקס מלא שמות ומספרים אשר כביכול היה שייך לקלייד בעצמו והוחרם במהלך החיפוש הראשון.

על קלייד נגזרו 26 שנות מאסר ועל אשתו 24, כאשר שלושת הילדים קיבלו עונשי מאסר הנעים בין שלוש ל-15 שנים. לאחר שפטרישיה נפטרה ממחלת הסרטן, שוחרר קלייד כדי שיוכל לטפל בשארית משפחתו.

משפחת יאנג - מעל 80 שנות מאסר
משפחת יאנג – מעל 80 שנות מאסר

ראו עוד:
הצעת חוק חדשה: קנס כספי בלבד על החזקת מריחואנה
כתב האישום: החזקת קנאביס בשווי 3 שקלים
מחקר בריטי רשמי: ענישה אינה מפחיתה את השימוש בסמים

המשך קריאה
Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר