מגלגל...

איך לבטל קנס קנאביס ו-5 טיפים להתמודדות עם שוטרים

איך לענות לשוטר שמבקש לערוך חיפוש בחשד להימצאות קנאביס, במה אסור לעולם להודות ואיך להגיש בקשה לביטול קנס - טיפים לצרכן

חוק קנסות הקנאביס, שנקרא בטעות “אי הפללה באחריות”, הוא חוק שקשה מאוד “לעקוף” אותו. אך למרות שמדובר בחוק שכל מטרתו לסגור הרמטית כל אפשרות להתחמקות של הצרכנים מעונש, אין חוק שאין בו חורים, וישנה אמרה מפורסמת עוד מימי יוון: “חוקים הם כמו קורי עכביש: החלשים וחסרי הידע נתפסים בעוד החזקים עוברים דרכם”.

אז איך בכל זאת אפשר להתחמק מקנסות קנאביס? במדריך הקצר הבא מפורטים 5 חוקים לצרכן נגד הקנסות. המדריך בלשון זכר מאחר ו-85% מהמעוכבים הם גברים, אך מתאים גם לנשים כמובן. בסוף הרשימה יש גם הסבר קצר על מהות החוק, מה הוא באמת ניסה להשיג, ולמה הוא כל כך גרוע.

חוק 1 – לא להיתפס

בספר “המדריך לצרכן” כבר הסברתי כיצד לא להיתפס: לא לצרוך קנאביס בפומבי, לא להחזיקו עליך ככל שאפשר, ואם להחזיק – במקום לא גלוי ובשקית אטומה לריח. אם מגיע שוטר – להשתדל לא לדבר איתו, ואם הוא מדבר לענות לו תשובות מכובדות. זכרו: מעולם לא קרה ששיחה ששוטר יזם עם אזרח הסתיימה ברווח כלשהו לאזרח. משטרת ישראל לא עושה תחרות “האזרח המקורי” ולא נותנת פרסים למי שמתנהג בליצנות, דביליות או חוצפה. אם שוטר פנה אליכם – זה כבר נזק, ועליכם לפעול לצימצום הנזק ולצימצום האינטראקציה עם השוטר למינימום האפשרי. בסרטון ההומוריסטי המצורף מוסברים הכללים הראשונים במדריך, הרלוונטיים גם היום:

חוק 2 – לא להסכים לחיפוש

פסיקות בית המשפט קובעות שאין חובה להסכים לחיפוש. אמנם אם יש לשוטר יסוד סביר לחשד (יס”ל) הוא רשאי לבצע חיפוש, אבל לרוב הוא כנראה יעדיף חיפוש בהסכמה. אל תסכימו. איך לא מסכימים לחיפוש ונשארים בחיים? רבים מהשוטרים סובלים מנפש רגישה וילדותית במיוחד, וכאשר אומרים להם “לא” הם עלולים להיפגע וכמו ילד קטן להיכנס להתקף עקשנות שעלול להתפתח גם לסיטואציה בה אתם מקבלים מכות ונעצרים. נהגו בשוטר כמו שנוהגים בילד בגן – אמרו מילים ברורות אך עשו זאת ברכות. השוטר שואל לשלומכם? השיבו – טוב תודה אדוני השוטר. לכל שאלה או בקשה אחרת שאלו את השוטר: “האם אני מעוכב?”. אם השוטר אומר שלא אז אמרו לו “על פי ייעוץ משפטי שקיבלתי, אם אני לא מעוכב אינני חייב לענות לך”. אם זה מכעיס את השוטר – בקשו רשות והתקשרו מיד לעורך דין שתפקידו לשאול את השוטר שאלות לגבי קיום או היעדר סמכות חיפוש. עצם המטרד של לדבר עם עורך דין עשוי להרתיע את השוטר. אם אין לכם עורך דין אפשר לתאם עם חברים שכל אחר יהיה ה”יועץ המשפטי” של האחר. כאשר השוטר מדבר עם “היועץ המשפטי” בטלפון הוא יותר קשוב וזה יכול להוביל לביטול החיפוש. אני מדגיש שוב את חשיבות הנימוס וגם התקיפות: אם אתם אוהבים את עצמכם תמיד תשמרו על כללי נימוס, ענייניות וכבודם של השוטרים. 

המדריך של כריס רוק להימנעות מקבלת מכות משוטרים:

בנוסף, כדאי לבקש מהשוטר לתעד את האירוע במצלמת הגוף שלו.פשוט לומר לו “אני מבקש בבקשה שתתעד את האירוע במצלמת הגוף”. אם שום דבר לא עזר והשוטר מתעקש על חיפוש – אמרו לו שאתם מתנגדים וחושבים שהוא מפר את החוק אבל שאין בכוונתכם ולא תתנגדו בכח. עמדו בצד, אל תדברו מילה ואל תעזרו. אם השוטר שואל שאלות השתדלו לדבר כמה שפחות ואם אפשר לא לומר דבר. לא מתפקידכם לעזור לשוטר.

חוק 3 – לא להודות

אם השוטר תפס משהו, יש חשיבות עצומה ואף יותר מכך למילים הראשונות שתאמרו אחרי שהוא שואל בגאווה: “מה זה?” או “מה יש לנו פה?!” או “מה יש לך להגיד על זה?”. עליכם לענות תשובה מוכתבת מראש: “אני מכחיש את סמכות החיפוש וכל מה שנתפס במסגרתו”. בשלב הזה כבר אי אפשר להתחמק מהקנס אז לפחות תתחילו לפעול לביטולו על ידי הכחשת סמכות החיפוש ואי-הודאה שמדובר בסם. שימו לב: קיימים מקרים, יחסית נדירים, בהם השוטר מחליט לוותר (בעיקר אם אתם אישה צעירה שמחמיאה לשוטר/ת כמה הוא יפה וכמה היא אוהבת שוטרים). אם זה קורה החליפו את התשובה המשפטית ל”תודה לך, תודה לך”. אמרו כמה שפחות מילים עד שהשוטר הולך וכשהוא הולך קחו 250 שקל וצאו לחגוג את הנס שקרה לכם. 

חוק 4 – להגיש בקשה לביטול קנס דרך האתר הממשלתי

אם כבר קיבלתם קנס – כדאי מאוד(!) להגיש בקשה לביטול. יש שתי דרכים לתקוף את הדו”ח – הראשון הוא הגשת בקשה לביטול והשני הגשת בקשה להישפט. במקרה שתגיעו למשפט סכום הקנס עלול להיות משולש אז בשלב זה לא כדאי להגיש בקשה למשפט, אלא רק לביטול הקנס. בקשת ביטול קנס נדונה על ידי קצין במשטרה ותמיד טוב להגיש אותה. למה? כי זה לא עולה כסף, זה לא מגדיל את גובה הקנס וזה נותן סיכוי שהקנס יבוטל. בנוסף זה גם אחלה אקט של מחאה. בישראל מחולקים בשנה כ-15,000 דוחות בגין שימוש בקנאביס ויש לתת מענה מפורט לכל אחד. אם כולם יגישו בקשה לביטול קנס, ארוכה ככל שאפשר, זה משפר את הסיכויים שיותר דוחות יבוטלו. אם אין לכם טיעון טוב כמו למשל קיום רישיון לקנאביס רפואי, תמיד אפשר לטעון במסגרת הבקשה שהעיכוב לא היה חוקי ושהחיפוש לא היה חוקי, ולפיכך כל מה שנתפס לא קביל ולכן צריך לבטל את הדו”ח. אפשר גם לטעון שכל עצם החקיקה לא חוקתית ולהפנות לבג”צ שהוגש בנושא (503/21). על מנת להקל על חייכם אני מצרף לטור הזה תבנית לבקשת ביטול שתוכלו להשתמש בה בעצמכם ׁ(כאן, docx). חשוב לציין כי לכל מקרה יש את הפרטים הספציפיים שלו שחשוב לציין ואם אינכם מצטיינים בכתיבה היעזרו בחברים. לא מדובר בסיפור לפרס נובל אבל צריך לכתוב בפירוט ובנימוס את מה שקרה. את הבקשה לביטול קנס קנאביס מגישים דרך כאן ומומלץ כאמור לצרף את המכתב הנ”ל בחלק של הוספת קבצים.

חוק 5 – אם הקנס לא בוטל שווה לשקול אם לשלם או לבקש משפט

אם עשיתם את כל מה שנאמר ועדיין הקנס לא בוטל – אתם עומדים בפני אפשרות לקחת סיכון וללכת למשפט או לשלם את הקנס. היתרון בתשלום הקנס הוא שסיימתם עם הסיפור. סה”כ מדובר בסכום נמוך לעומת עלות טיפול משפטי והאמת היא שגם אם לא תיעזרו בטיפול משפטי עצם ההתעסקות עם בית משפט זה כאב ראש רציני. וזה לא כאילו אתם צפויים לקבל שם איזה שופט פרו-קנאביס. סבירות גבוהה בהרבה שמדובר בסחי/ת שמרן/ית ששונא/ת צרכני קנאביס, ואם תורשעו הקנס הוא פי 3. מצד שני, בהליך משפטי המשטרה צריכה לשלוח את החומר לבדיקה ואולי היא איבדה אותו, או סתם תתקמצן ותסגור את התיק מחוסר עניין לציבור או חוסר ראיות. בנוסף אפשר לתקוף את “שרשרת הראיה” – אם השוטרים לא תיעדו בצורה טובה כיצד ומי הוביל את החומר שנתפס למשל, זה גם דבר שיכול להוביל לביטול קבילות הראיה ואיתה לביטול הקנס. 

קשה לי להמליץ בשלב זה ללכת למשפט. הלוואי שכולם היו הולכים למשפט וזה היה מוביל לקריסת החוק אבל זה לא ריאלי ולא יקרה ולכן לא המלצתי על זה. כדאי לשקול כל מקרה לגופו. בהצלחה ומאחל להפסקת ההפללה ולגליזציה במהרה בימינו.

מה זה בעצם חוק הקנסות

ב-1 באפריל 2019 ממשלת ישראל החליטה לעשות מזכויות היסוד של הציבור בישראל צחוק והכניסה לתוקף את חוק קנסות הקנאביס שיזם השר לבטחון פנים לשעבר גלעד ארדן. נוסח החוק בושל על ידי שונאי קהילת צרכני וצרכניות הקנאביס לאחר שהם גילו שיותר מ-95% מהתפיסות מסתיימות ללא ענישה וללא הגשת כתב אישום. לכן הוצע שיינתן קנס למי שנתפס ולא נענש כר קודם בעבר, קרי למי שנתפס פעם ראשונה או שניה, בסכום מופרז של 1,000 בפעם הראשונה ו-2,000 בפעם השניה. מי שבלאו הכי היו מגישים נגדו כתב אישום, כלומר מי שנתפס פעם שלישית או יותר, או ביצע עבירות נלוות במקביל לעבירת החזקת סם, יוגש נגדו כתב אישום. בנוסף כמובן יתבצע שוד חוקי של החומר שנתפס לצורך שמירתו כראיה. 

אחת הסיבות המרכזיות לכך שלא הוגשו כתבי אישום נגד צרכני קנאביס לפני כניסת החוק של ארדן לתוקף הייתה בעיקר תקציבית: כל בדיקת מעבדה לקנאביס עולה כ-2,000 ש”ח ולכן המשטרה הגבילה את כמות הבדיקות. מסיבה זו, הרבה מאלו שהכחישו בחקירה שמדובר בקנאביס שוחררו והתיק נסגר מהיעדר ראיות. כדי למנוע את התרגיל הנ”ל, ובכלל כדי למנוע ערעור לבית המשפט, הומצא בחוק הקנסות החדש מנגנון לפיו ישלחו את החומר שנתפס לבדיקת מעבדה רק אם מוגש ערעור לבית המשפט. על מנת לממן את עלות הבדיקה הקנס בבית המשפט יהיה משולש, אם הפסדתם במקום 1,000 העונש המינימלי יהיה 3,000 ובמקום 2,000 הוא יהיה 6,000 ש”ח. 

לחוק השטני הזה התנגדתי מהיום בו ארדן הכריז עליו במסיבת עיתונאים חגיגית – שנה לפני שנכנס לתוקף ולפני שאפילו נוסח. כתוצאה זכיתי לקיטונות של ביקורת מפעילי לגליזציה מרכזיים ומחברי כנסת העוסקים בתחום. החוק עבר תחת הכותרת “אי-הפללה באחריות” ואני מופתע שארדן לא עומד לדין על “מרמה והפרת אמונים” על המניפולציה הזו, מאחר ובחוק הזה אין מרכיב של אי הפללה, אלא אולי “שוחד” עבור ביטול הפללה ובכל מקרה החמרה קשה של האכיפה. אפשר גם לקרוא לחוק הזה: ענישה לכל צרכן.

המשך קריאה
Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר