מגלגל...

5 אלופים אולימפיים שזכו בזהב – וגם עישנו קנאביס

אלופים אולימפיים שהם גם חובבי קנאביס, כמו מייקל פלפס ויוסיין בולט, מוכיחים שגם בעולם הספורט המקצועני צרכני קנאביס יכולים להגיע רחוק. הנה 5 ספורטאים שצרכו קנאביס וגם הביאו מדלית זהב אולימפית.

אחת הסטיגמות הפופולריות נגד השימוש בקנאביס היא שצריכתו גורמת לחוסר מוטיבציה ועצלנות. “הסטלן השמן” שיושב עם במבה בפה הוא הדימוי שהדביקה התקשורת שלא בצדק לקהילת צרכני הקנאביס, זאת למרות שרבים מהם הם אנשים מתפקדים ברמה גבוהה ואף מעל הממוצע.

שבירת הסטיגמה הוא תהליך ארוך אבל אלו העוקבים יכולים בוודאי לזהות סימנים של שינוי, כמו הידיעה המרגשת על שינוי המדיניות של הועד האולימפי שקבע לאחרונה שמעתה ספורטאים המשתתפים במשחקים לא יוכשלו בבדיקות סמים לפני תחרויות אם בדמם נמצאו שרידי THC.

ספורטאים רבים מהעבר ובהווה מעידים שצריכת קנאביס, כל עוד נעשית בשליטה ובמינון נכון, לא רק שאינה מזיקה להם אלא אף יכולה לתרום להישגיהם. משחקן הפוטבול לשעבר שאמר ש”קנאביס בשבילי זה כמו תרד לפופאי” ועד לאלוף הסנוקר רוני אוסליבן שהצהיר ש”מריחואנה עזרה לי לשפר את הביצועים” – יותר ויותר מהם מוצאים יתרונות בחומר שיכול להביא לריכוז מוגבר, להקלה על השרירים ולשינה טובה לפני תחרות.

אז האם מריחואנה היא “סם מעבר לסמים קשים” – או אולי דווקא “סם מעבר למדליות אולימפיות”? הנה 5 ספורטאים שכבר הודו שעישנו קנאביס – מה שלא הפריע להם לזכות בזהב ולהפוך לאלופים אולימפיים:

1. מייקל פלפס

שיאן השחייה והמועמד המוביל לתואר “הספורטאי הגדול בכל הזמנים”, מייקל פלפס (Michael Phelps), שמחזיק באמתחתו לא פחות מ-23 מדליות זהב (5 מאולימפיאדת ריו 2016, 28 מדליות בסך הכל), נחשף כחובב קנאביס ב-2009 בעודו מעשן קנאביס במסיבה.

גם זה בטח יעניין אותך
מייקל פלפס - השחיין הטוב בעולם שזכה כבר ב-23 מדליות זהב, לאחר שהושעה בגין באנג
מייקל פלפס

אחרי שפורסמה תמונתו של פלפס מעשן מתוך באנג, הוא הושעה ממסגרת תחרותית בגין השימוש בקנאביס אך שב להתחרות תוך חודשים בודדים והמשיך כמעט מיד את הזינוק המטאורי בקריירה שלו.

הישגיו האחרונים של פלפס בריו 2016, שהיא ככל הנראה גם האולימפיאדה האחרונה שלו, סייעו לו להשוות שיא מדהים בן 2,168 שנה שנקבע ביוון העתיקה על ידי ליאונידס מרודוס (Leonidas of Rhodes), וכעת הוא רשמית האדם שמחזיק בהכי הרבה מדליות בעולם.

2. רוס רבגליאטי

רוס רבגליאטי (Ross Rebagliati), גולש סנובורד קנדי, היה הספורטאי הראשון בהיסטוריה שהושעה מתחרות בעקבות שימוש בקנאביס.

רוס רבגליאטי - גולש הסנובורד הקנדי (1999)
רוס רבגליאטי – גולש הסנובורד הקנדי שהושעה זמנית לאחר אולימפיאדת 1998

רבגליאטי הושעה זמנית מעיסוק בספורט לאחר אולימפיאדת 1998 בה הוא זכה במדליית הזהב בתחרות הסנובורד וכמעט גם איבד אותה משום שבבדיקת סמים שגרתית שעבר נמצא כי בדמו קיימים שרידי THC. למזלו, קנאביס טרם הוגדר אז כסם אסור לשימוש במסגרת התחרות, והוא הוכתר בכל זאת כמנצח. מיד באותה שנה הוכנס THC לרשימת החומרים האסורים בספורט.

אמנם לא מדובר במכונת מדליות כמו פלפס, אך בשיאו היה נחשב רבגליאטי לסנובורדר הטוב ביותר בעולם במשך כמה שנים רצופות. מאז שעזב את הקריירה הספורטיבית הוא הפך לתומך נלהב עוד יותר בקנאביס ואף הקים את מותג הקנאביס הקנדי ‘Ross Gold‘.

3. ג’יימי אנדרסון

גולשת סנובורד נוספת ברשימת האלופים האולימפיים היא ג’יימי אנדרסון האמריקאית, שזכתה במדליית זהב באולימפיאדת החורף האחרונה שנערכה ברוסיה (סוצ’י) בשנת 2014.

ג'יימי אנדרסון - אלופת ריצה שהייתה מעשנת קבוע
ג’יימי אנדרסון – גולשת סנובורד שזכתה בזהב ב-2014

בראיון שערך כתב של אתר חובבי סנובורד מארה”ב נשאלה אנדרסון האם עישנה קנאביס. ההמתנה שלה, שנראתה מכוונת לחלוטין, פורשה אז כהודאה.

4. יוסיין בולט

הספרינטר הג’מייקני יוסיין בולט (Usain Bolt), שזכה עד כה לתלות על צווארו 11 מדליות זהב ונחשב לאדם המהיר ביותר בעולם, הודה בעבר כי נהג לצרוך קנאביס בילדותו.

יוסיין בולט ריצה מריחואנה היי מחקר
יוסיין בולט – אחד מגדולי האצנים שהודה בעבר בעישון מריחואנה

למרות הודאתו, נושא צריכת הקנאביס מעולם לא עלה לכותרות בהקשרו של בולט, מאחר והוא מעולם לא הסתבך עם הועד האולימפי, נתפס מעשן או עמד בפני ענישה.

נכון להיום מחזיק בולט ב-3 שיאי עולם – בריצת 100 מטר (9.58 שניות), בריצת 200 מטר (19.19 שניות), ובריצת שליחים 100X4 מטר ‏(36.84 שניות, נבחרת ג’מייקה), מה שהופך אותו גם לאדם הראשון שמחזיק בכל ה-3 במקביל.

5. איליין תומפסון

איליין תומפסון (Elaine Thompson), ספרינטרית שרצה גם היא במדי נבחרת ג’מייקה, זכתה השבוע (א’) במדליית הזהב הראשונה שלה במקצה 100 מ’ לנשים והפכה לאשה המהירה בעולם.

בוידאו שפורסם באחת הכתבות אודותיה זיהינו בנדנה מיוחדת שעיטרה את ראשה בעת אימון.

אליין תומפסון והבנדנה - ריצת 100 מ' נשים, אולימפיאדת ריו 2016
אליין תומפסון והבנדנה – ריצת 100 מ’ נשים, אולימפיאדת ריו 2016

תומפסון היא אינה ספורטאית מוכרת במיוחד ושמה לא הוזכר בעבר בהקשר של צריכת קנאביס, אך הבנדנה איתה היא צולמה במהלך האימונים בהחלט יעולה להעיד על היכרות עם הצמח שנחשב פופולרי למדי בג’מייקה.

ראו עוד:
רץ המרתונים שמעשן קנאביס
“80 אחוז ב-NBA מעשנים מריחואנה”
‘היי’ של ריצה הוא כמו ‘היי’ של מריחואנה

המשך קריאה
Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר