40 שנה של קופי שופס: באמסטרדם רוצים לגליזציה

בעוד שהרשויות למלחמה בסמים טוענות כבר שנים ארוגות שבאמסטרדם ממש עוד רגע או שניים יסגרו את כל חנויות הקנאביס החופשיות (קופי שופס), סקר מיוחד שבדק את נתוני שביעות הרצון של תושבי העיר הקנאביסטית ביותר בעולם מראה כי רוב מוחלט מהם, 70% ליתר דיוק, מרוצים מאוד ותומכים בלגליזציה.

לפני ארבעה עשורים הפכה אמסטרדם לראשונה בעולם שמתירה מכירה, רכישה ושימוש בקנאביס בחנויות ייעודיות ברחבי העיר. 40 שנים אחרי שנפתחו לראשונה ה'קופי-שופס' המפורסמים, סקר חדש שפורסם השבוע חושף משהו משביעות הרצון של תושבי העיר המגוונת ביותר בעולם (אמסטרדם היא העיר עם הכי הרבה תושבים מלאומים שונים).

על פי תוצאות הסקר 61% מתושבי אמסטרדם חושבים שקנאביס צריך להיות מפוקח (רגולציה/לגליזציה) ו-9% נוספים חושבים שקנאביס צריך להיות חופשי לחלוטין ללא פיקוח יוצא דופן – שהם בסה"כ 70% התומכים בלגליזציה.

סקר לגליזציה אמסטרדם
70% מתושבי אמסטרדם בעד לגליזציה. רק 20% מתנגדים לגידול קנאביס חוקי

בעוד שהרשויות הנלחמות בקנאביס טוענות שוב ושוב כי באמסטרדם ישנה כוונה לסגור את כל הקופי-שופס, או לחילופין לאסור מכירת קנאביס לתיירים, בפועל נראה שהכיוון הוא אחר לגמרי. על פי התוצאות 61% מתושבי אמסטרדם חושבים שסגירת הקופי שופס בפני תיירים היא רעיון רע. 57% מהם גם חושבים שגידול של עד 5 שתילים בבית לא צריך להיות בעיה או בטח עבירה.

תוצאות הסקר מבוססות כמובן על נסיונם הרב של תושבי אמסטרדם עם תופעת צריכת הקנאביס סביבם. נראה כי כפי שטוענים התומכים בלגליזציה, וכפי שמראה הסטטיסטיקה גם מוושינגטון וקולורדו, הפסקת הפללה והסדרת השוק בחוק תעשנה בעיקר טוב לכולם.

בישראל תומכים רק בין 30% ל-34% בלגליזציה מלאה ו-61%, הרוב, תומכים במדיניות אי הפללה (דה-קרימינליזציה). בארה"ב נרשמה השנה תמיכת שיא בסקר 'גאלופ' שפורסם בשבוע שעבר ומצא תמיכה של 58% בלגליזציה.

תוצאות הסקר במלואן:

http://www.druglawreform.info/images/stories/documents/Cannabis_opinion_polls_in_the_Netherlands_June_2015.pdf

ראו עוד:
כדי להילחם בסמים: אמסטרדם מתירה 5 כדורי אקסטזי לאדם
איזיג׳ט השיקה את קו תל-אביב אמסטרדם
המדריך המלא לסטלן באמסטרדם

הממשלה הבטיחה "אי הפללה תוך 100 ימים" לפני:

דרושים

חדשות
שינוי גודל פונט