40 כדורים או גרם של גראס?

בעוד שהרשות למלחמה בסמים ומשרד הבריאות מזהירים מפני ההשלכות האפוקליפטיות של ‘זליגת’ קנאביס רפואי אל השוק השחור – תרופות נרקוטיות כמו מורפין, אוקסיקונטין, מת’אדון, קלונקס, טרמדקס, ואליום, אדרל, ועוד – ‘זולגות’ לרחוב בקנה מידה כל כך עצום שהן נמכרות בשוק השחור במחירים זולים עד פי 40(!) מקנאביס.

האירוניה המושלמת

המלחמה בסמים מתיימרת, מן הסתם, למנוע מאנשים להשתמש בסמים. הרוב המוחלט של המאמצים במלחמה בסמים מופנים כנגד הסם הפופולארי ביותר בארץ ובעולם – קנאביס, בעיקר משום שהוא מהווה כביכול ‘סם מעבר’ ל’סמים קשים’. הסוד המביך של המלחמה הזאת הוא שכרגע, באופן אירוני להחריד – קנאביס דווקא עולה יותר מרוב ה’סמים הקשים’ האלו בשוק השחור הישראלי.

“כמיליון ישראלים משתמשים בתרופות מרשם נרקוטיות” – זו הייתה הכותרת של התחקיר ששודר בשבוע שעבר בפריים-טיים בערוץ 2. אבל במסגרת כמעט שעה של כתבת תחקיר מצויינת, לא נאמרה מילה על האלטרנטיבה הקשה בהרבה להשגה לתרופות האלו – קנאביס רפואי. האלטרנטיבה הזו נמצאת תמיד תחת אש – והחשש של הרשויות שמא הסם ‘יזלוג’ אל השוק השחור חס וחלילה הופך את תהליך קבלת הרישיון לגהינום בירוקרטי – כפי שיעידו מטופלים רבים.

מטופלי כאב שמבקשים רישיון קנאביס רפואי חייבים לעבור תקופה ארוכה של טיפול במשככי הכאבים הנרקוטיים האלו כדי לענות על הדרישה של משרד הבריאות ל”מיצוי טיפול קונבנציונאלי” – וסכנת הדליפה שלהם לשוק השחור, בניגוד לדליפת הקנאביס הרפואי – לא מזיזה לאף אחד. הקנאביס הרפואי אכן ‘זולג’ אל השוק השחור – אך המחיר שלו נע תמיד בין 100-120 ש”ח לגרם. ב100 ש”ח כל אחד יכול לקנות 40-50 כדורים של קלונקס 2 מ”ג או 10 כדורים של אוקסיקונטין 20 מ”ג / מורפין 30 מ”ג, או במילים אחרות – כמות מסחרית של סמים קשים.

וזה אפילו פשוט בהרבה מלקנות קנאביס – כל מה שצריך זה לקפוץ לאחד מהקיוסקים בתחנה המרכזית בכל שעה, אין שום צורך להכיר מישהו או לקבוע מראש. לאחרונה לא חסרים גם ‘כיוונים’ נורמטיביים יותר לתרופות מרשם – לפי נתוני משרד הבריאות, למעל מיליון ישראלים יש מרשם לנרקוטיקה מקבוצת האופייאטים או הבנזודיאזפינים. אין לדעת כמה מהם משתמשים לרעה או מוכרים את הכדורים שהם מקבלים במרשם – אבל המחירים המגוחכים בשוק השחור מעידים כי מדובר ב’זליגה’ בהיקף עצום.

כדורים שקניתי בקיוסק. קלונקס 2 מ"ג ב-3 שקל לכדור ומורפין 30 מ"ג (ידוע ברחוב בתור M.I.R, או Morphine Instant Release) ב-10 ש"ח לכדור.
כדורים שקניתי בקיוסק. קלונקס 2 מ”ג ב-3 שקל לכדור ומורפין 30 מ”ג (ידוע ברחוב בתור M.I.R, או Morphine Instant Release) ב-10 ש”ח לכדור.

ה’זליגה’ האמיתית

בהיעדר נתונים פורמאליים, אין לדעת מה היקף השימוש לרעה בסמים האלו בישראל. על פי הערכה גסה של ‘הועדה לניפוק סמים מסוכנים וחומרים פסיכוטרופיים’ של משרד הבריאות – כ-200,000 ישראלים משתמשים לרעה (לא למטרה רפואית) בתרופות מרשם. הגיע הזמן לדבר סוף סוף על הזליגה הרפואית האמיתית – זאת שמתרחשת בהיקף גדול הרבה יותר ומשחררת אל השוק השחור סמים נרקוטיים ‘קשים’ בהרבה, מסוכנים בהרבה, ממכרים בהרבה, ובאופן שערורייתי לחלוטין – גם זולים בהרבה מקנאביס.

קחו לדוגמא את קלונקס – תרופת הרגעה נרקוטית ממשפחת הבנזודיאזפינים שמשווקת בארץ על ידי חברת “טבע”. כדור של קלונקס 2 מ”ג עולה בשוק השחור 2-3 שקל. מדובר בכדורים עוצמתיים במיוחד – אחד מהם בלבד הספיק בשביל לגרום לי לרייר במיטה בשיכרון חושים אופורי שהיה חזק בהרבה מכל ‘היי’ שאי פעם קיבלתי מקנאביס. ההתמכרות הקשה לא איחרה להגיע.

צרכן כבד של קלונקס עשוי לצרוך עד 10 מ”ג ביום, כלומר 10-15 ש”ח – וזה כדי להיות ‘נרקומן’ מוחלט. צרכן כבד של קנאביס עשוי לצרוך עד 5 גרם ביום, כלומר 500-600 ש”ח – כדי להיות ‘סטלן’ מוחלט. קחו כמה רגעים לעכל את הנתון הזה – אני יודע שלי לקח יותר מכמה רגעים כשגילתי בפעם הראשונה, בתור צעיר מרושש, שאני יכול לקנות 40 כדורים כאלה במחיר של גרם של קנאביס, שהיה מחזיק לי אולי ליומיים.

קלונקס 2 מ"ג. נקנה בשוק השחור ב-3 ש"ח לטבליה.
קלונקס 2 מ”ג. נקנה בשוק השחור ב-3 ש”ח לטבליה.

אם המלחמה בסמים, כפי שהיא עומדת כיום, יצרה מצב שבו המעבר משימוש בקנאביס ל’סמים קשים’ הוא כל כך משתלם כלכלית – האם היא לא תורמת בעצמה לבעיה שהיא מתיימרת לפתור? אם מדיניות הסמים הנוכחית יצרה מצב שבו קנאביס עולה עד פי 40 מסמים נרקוטיים ש*על פי כל הדעות* מסוכנים וממכרים יותר – הרי שהיא נכשלה במטרתה.

צפו: ה’זליגה’ הגדולה של תרופות המרשם, קטעים נבחרים מתוך התחקיר בערוץ 2:

אמנם מדובר בתרופות מרשם שמיוצרות על ידי חברות תרופות – אך משככי כאבים אופיואידים כמו אוקסיקונטין, שעובדים בדיוק כמו הרואין, הפכו כבר מזמן לאחד מהסמים הכי פופולאריים למטרות פנאי באמריקה. בסקר של הרשות האמריקאית למלחמה בסמים (NIDA) מ-2013, הוערך כי 6.1 מיליון אמריקאים השתמשו לרעה (‘למטרות שאינן רפואיות’) במשככי כאבים אופיואידים במהלך החודש האחרון.

השימוש לרעה בתרופות האלו הוכרז כמגיפה בארה”ב, כאשר מספר מקרי המוות ממנת יתר שלהן עקף את זה של כל הסמים הבלתי חוקיים ביחד. ב-2013, השנה האחרונה לגביה יש נתונים מהימנים, היו מעל 15,000 מקרי מוות כאלו בארה”ב, לפי המרכז לבקרה ומניעת תחלואה (CDC). הרואין, לשם השוואה, גורם לכ-5,000 מקרי מוות בשנה בארה”ב, וקוקאין לעוד כ-5,000. על פי פרופסור שלמה נוי, סמנכ”ל בית חולים שיבא בתל השומר – גם בארץ אחוזי המוות מתרופות מרשם עלו בצורה קיצונית בשנים האחרונות.

שיעור מקרי המוות ממנת יתר של משככי כאבים אופיואידים (אוקסיקודון, מורפין, וכו') בארה"ב. גבוה ממספר מקרי המוות מהרואין וקוקאין ביחד.
שיעור מקרי המוות ממנת יתר של משככי כאבים אופיואידים (אוקסיקודון, מורפין, וכו’) בארה”ב. גבוה ממספר מקרי המוות מהרואין וקוקאין ביחד. גם בארץ אחוזי המוות מתרופות מרשם עלו בצורה קיצונית בשנים האחרונות.

הרשויות רבות ביניהן על האחריות למחדל

כפי שניתן לראות בתחקיר של ערוץ 2, התגובה הרשמית של הבכירה האחראית משרד הבריאות לחשיפת השערוריה הבלתי ייאומנת הזו היא גילגול מוחלט של האחריות אל הרשות למלחמה בסמים – שלטענתה היא זו שבאחריותה לפתור את הבעיה, אך אינה עושה זאת.

התגובה הרשמית שקיבל ‘מגזין קנאביס’ מהרשות למלחמה בסמים וממשרד הבריאות ממשיכה את ריקוד ההתנערות מאחריות הזה – כאשר הרשות מגלגל את האשמה בחזרה אל משרד הבריאות וזה מתנער ממנה, ומגלגל אותה פעם נוספת אל הרשות. עכשיו אתם מבינים איך התחום הזה הפך לכזה שטח הפקר? אף אחד לא רוצה לקחת אחריות על הפאשלה העצומה הזאת – אף אחד לא רוצה אפילו לדבר על הבעיה. ואיפה המשטרה בכל הסיפור? כמה פעמים יצא לכם לשמוע על תפיסה משטרתית של תרופות מרשם?

ד"ר פאולה רושקה, מנהלת המחלקה לטיפול בהתמכרויות במשרד הבריאות, מגלגלת את האחריות למחדל אל הרשות למלחמה בסמים.
ד”ר פאולה רושקה, מנהלת המחלקה לטיפול בהתמכרויות במשרד הבריאות, מגלגלת את האחריות למחדל אל הרשות למלחמה בסמים.

התגובה הרשמית של הרשות למלחמה בסמים למגזין קנאביס – גילגול האחריות למחדל חזרה למשרד הבריאות:

“החוק מסמיך את הרשות הלאומית למלחמה בסמים ואלכוהול לעסוק באופן בלעדי במאבק בסמים הנמצאים בפקודת הסמים המסוכנים ובצריכה לא אחראית של אלכוהול. משרד הבריאות הוא הגוף האמון מטעם המדינה על הטיפול וההסברה ביחס להתמכרויות מכל סוג – לתרופות מרשם, חומרים שאינם חלק מפקודת הסמים המסוכנים, הימורים ועוד. יחד עם זאת הרשות מקיימת שיתוף פעולה קבוע עם משרד הבריאות ונכונה לסייע ולפעול יחדיו, הן בטיפול והן בהסברה. משרד הבריאות לא פנה אלינו בבקשה שכזו.”

בתגובה הרשמית של משרד הבריאות למגזין קנאביס, המשרד שוב מתנער מאחריות, ומפנה אצבע מאשימה כלפי הרשות למלחמה בסמים פעם נוספת:

“תופעת השימוש לרעה והתמכרות לתרופות תופסת תאוצה בעולם בכלל ולאחרונה גם בארץ. כאשר השימוש בתרופות מרשם נעשה ללא מטרת הטיפול התרופתי הייעודי, אלא כשימוש בתרופה כסם, עלינו להתייחס לכך בהתאם. הרשות למלחמה בסמים ואלכוהול, מכוח חוק, אחראית על הסברה ומניעה לציבור הרחב, ועל כן ציינה ד”ר רושקה כי יש מקום לתכנון קמפיין בנושא… משרד הבריאות מתכוון לבצע איסוף נתונים מהקופות ובהתאם לתוצאות הסקר יקבעו צעדים במניעה ובטיפול ומיגור התופעה”.

קל ראות איך העובדה ששום גוף לא להוט לקחת אחריות על הנושא הביאה את השוק השחור הזה למימדים שהוא הגיע אליהם – אי אפשר להסביר את העובדה שכדור קלונקס נמכר ברחוב ב2-3 שקל בלי שמישהו יישא באשמה. האשם הראשוני נופל כמובן על משרד הבריאות שנכשל נחרצות במניעת ה’זליגה’. אבל האם לא מן הראוי שהרשות למלחמה בסמים תנסה לפחות למזער את הכישלון הזה של משרד הבריאות בעזרת הסברה כנגד הסמים האלו, במקום להתנער מהאחריות בטענה שמדובר ב’תרופות’?

היום שאחרי החשיפה

הייתי חייב לחזור אל התחנה המרכזית ביום שאחרי שידור התחקיר בערוץ 2, כדי לראות אם משהו השתנה. קודם כל הלכתי לאותו הקיוסק שהופיע בכתבה (הצנזורה בכתבה הייתה מינימאלית, וכל מי שמכיר את התחנה יודע בדיוק באיזה קיוסק מדובר). בדרך לשם חשבתי לעצמי שאין שום סיכוי שהקיוסק הזה ימשיך למכור נרקוטיקה לאחר שכיכב בפריים טיים בערוץ 2 אתמול בערב.

התפלאתי לגלות שלפירסום התחקיר לא הייתה שום השפעה על המצב בתחנה – אפילו לא על אותו הקיוסק, שהופיע בה כל כך בבירור. תארו לעצמכם שהיה מדובר בכתבה על קיוסק שמוכר קנאביס רפואי של תיקון עולם – עשר דקות אחרי שידור הכתבה הוא כבר היה מוקף בניידות. אבל קיוסק שמוכר מורפין? מזה לאף אחד לא אכפת.

כתב ערוץ 2 רוכש אוקסיקונטין 20 מ"ג בקיוסק בתחנה המרכזית. 10 ש"ח לכדור.
כתב ערוץ 2 רוכש אוקסיקונטין 20 מ”ג בקיוסק בתחנה המרכזית. 10 ש”ח לכדור.

במשרד הבריאות גילו כבר לפני יותר מעשור שכמויות אדירות של תרופות מרשם נרקוטיות זולגות מהרופאים ומבתי המרקחת אל הרחוב. כבר ב-2003, הועדה לניפוק סמים מסוכנים וחומרים פסיכוטרופיים הגישה דו”ח מיוחד למשרד הבריאות שהתריע על המחדל, והעריכה (בהתבסס על נתונים מארה”ב, מפאת מחסור בנתונים מהארץ) שכ-200,000 ישראלים משתמשים לרעה (לא למטרה רפואית) בתרופות מרשם. חברי הועדה הציעו בפה אחד להקים מערכת מחשוב שתוכל לספק בקרה טובה יותר על הרופאים, הרוקחים, והמטופלים וכך ולפתור את הבעיה – אך עד היום שום מערכת כזאת עוד לא הוקמה.

"מידע שפורסם ע"י שלטונות הבריאות בארה"ב מציין שיותר מ-9 מיליון איש משתמשים שם בתרופות מרשם שלא למטרה רפואית. בהיעדר נתונים בארץ, אין לנו אלא להניח שמדובר באחוז דומה, וכך מדובר על קרוב ל-200,000 משתמשים... הועדה ממליצה (פה אחד) על הקמת מערכת ממוחשבת שתפקח על שלושת הגורמים: הרופאים, הרוקחים, והמטופלים".
“מידע שפורסם ע”י שלטונות הבריאות בארה”ב מציין שיותר מ-9 מיליון איש משתמשים שם בתרופות מרשם שלא למטרה רפואית. בהיעדר נתונים בארץ, אין לנו אלא להניח שמדובר באחוז דומה, וכך מדובר על קרוב ל-200,000 משתמשים… הועדה ממליצה (פה אחד) על הקמת מערכת ממוחשבת שתפקח על שלושת הגורמים: הרופאים, הרוקחים, והמטופלים”.

השורה התחתונה היא כזו – הדבר היחיד שמונע ממעשני קנאביס לעבור להשתמש בסמים קשים שעולים הרבה פחות הוא לא החוק, שגם ככה מתייחס לכל הסמים כמקשה אחת – אלא השכל הישר שלהם. הרי זה לא שאין להם איך להשיג 20 שקלים וכרטיס אוטובוס לתחנה המרכזית בת”א, נכון? אם כך, המלחמה בסמים לא רק שלא מונעת את המעבר הזה מסמים קלים לקשים כפי שהיא מתיימרת לעשות – היא אפילו הפכה אותו, בצורה אירונית במיוחד, למאוד משתלם כלכלית.

ולצרכני הקנאביס שקוראים את זה ומתפתים לעשות את המעבר הזה בעצמם, אגיד רק דבר אחד: את הגהינום שעברתי במאבק עם ההתמכרות שלי לתרופות מרשם – לא הייתי מאחל לאויב הגדול ביותר שלי. מעולם לא הכרתי אנשים שהיו מסוגלים להשתמש בסמים האלו ‘מדי פעם’ – ההתמכרות היא כל כך מהירה וזולה שהיא תשאב אתכם פנימה לפני שבכלל תשימו לב שזה קורה. המטרה של הכתבה הזו היא ממש לא לגרום לאף אחד להתנסות באף אחד מהסמים שמוזכרים בה – אלא להמחיש, באמצעות הזמינות הגבוהה והמחיר המגוחך של אלו בשוק השחור הישראלי, את המצב האבסורד שיצרה המלחמה בסמים, ואת הצביעות שמאחורי טיעוני ה’זליגה’ של המתנגדים להרחבת השימוש בקנאביס רפואי.

קראו עוד:
דוקו: “מרשם להתמכרות” – מיליון ישראלים מכורים לתרופות
מחקר חדש: קנאביס לגמילה מתרופות מרשם משככות כאבים
מחקר: צרכני מריחואנה משתמשים פחות בתרופות מרשם

המשך קריאה
Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר