4 שנים של קנאביס חופשי בקליפורניה – ואלו התוצאות

מדינת קליפורניה החליטה לפני 4 שנים לבטל את האיום הפלילי מעל צרכני הקנאביס והיום נהנית מהתוצאות. דוח חדש מציג ירידה חדה מאז בנתוני עבירות הרכוש, האלימות והרצח, ירידה במספר בני נוער הנושרים מלימודים, ירידה במספר התאונות וירידה באחוזי ההתאבדויות.

לפני מספר חודשים פורסם דוח חצי-שנתי של ארגון Drug Policy Alliance לסיכום נתוני הלגליזציה במדינת קולורדו שבארה”ב. הנתונים שפורסמו הראו על ירידה באחוזי הפשיעה, רווחי עתק ממיסוי ושיפור הכלכלה, חסכון בהוצאות אכיפה, קידום המחקר בנושא ותמיכה ציבורית ברגולציה.

כעת, דוח חדש (PDF) שנערך על ידי “המכון האמריקני למשפט פלילי בקרב צעירים” (CJCJ) מצא כי גם במדינת קליפורניה, בה אושר בשנת 2011 חוק דה קרימינליזציה (אי הפללת צרכני הקנאביס), נמצאו כעבור 4 שנים נתונים מדהימים המצביעים על ירידה חדה בכל תחומי הפשיעה, האלימות ההתאבדויות והנזק הסביבתי.

החוק שהועבר בקליפורניה ועליו חתם המושל דאז ארנולד שוורצנגר, לא אישר לגליזציה כמו בוושינגטון וקולורדו אך קבע כי החזקת מריחואנה ו/או חשיש לשימוש עצמי (פחות מ-28 גרם), תוגדר כעבירה מנהלתית שהעונש עליה הוא קנס בלבד, כשאחד ההבדלים הוא שהחוק תקף גם לצעירים מתחת לגיל 21.

לגליזציה – למען בריאות הציבור

בניגוד לכל אזהרות מתנגדי הלגליזציה על כך שאחוזי השימוש בקרב בני נוער יעלו בעקבות מהלך שכזה, הנתונים מקולורדו וכעת גם מקליפורניה מראים אחרת.

“דה קרימינליזציה של מריחואנה בקליפורניה לא גרמה לכל נזק לבני נוער וצעירים, כמו למשל עלייה בפשיעה, שימוש בסמים, נהיגה תחת השפעת מריחואנה או נשירה מלימודים,” כתבו החוקרים. “למעשה הראו צעירי קליפורניה שיפור משמעותי בכל התחומים הנ”ל לאחר הדה קרימינליזציה.”

ראו: “זה כבר לא מגניב”: פחות בני נוער מעשנים גראס בקולורדו

קליפורניה נתונים אחרי לגליזציה

כפי שניתן לראות בטבלה שלהלן, שפורסמה כחלק מהדו”ח המלא, הירידה החדה ביותר נרשמה בנתוני נשירת התלמידים מבית הספר. מחקרים אחרונים שפורסמו בשנים האחרונות התעקשו ששימוש במריחואנה גורם לירידה בנתוני הלמידה, אך נראה כי על פי הנתונים בשטח המסקנה צריכה אולי להיות הפוכה ובוודאי שלא ניתן לקבוע כי הקלה בחוקי הקנאביס מובילה לפגיעה בבתי הספר.

פרטים מהדוח, שפורסם בסוף החודש שעבר (ספט’ 2014), פורסמו לראשונה כבר בשנת 2012, אז אמר מארק מיילס, החוקר הבכיר ב-CJCJ, כי “מספר המעצרים של בני נוער בגין שימוש במריחואנה ירד ביותר מ-9,000 עד לרמה שלא נראתה כמוה מאז ההכרזה על המלחמה בסמים במהלך שנות ה-70 של המאה הקודמת” והוסיף כי הוא “חושב שההחלטה לא לשים הגבלת גיל על החוק החדש בקליפורניה היתה אמיצה ומוכיחה את עצמה היום. מעצרים ומאסרים של בני נוער עקב שימוש בקנאביס מכניסים אותם למעגל הפשיעה במקום להוציא אותם ממנו.”

בסיכום המחקר פירטו החוקרים את עיקרי ממצאיהם:

  • כל 5 המדינות שנבדקו במחקר הראו ירידה משמעותית במספר המעצרים בגין שימוש עצמי במריחואנה. ובגין עבירות הקשורות למריחואנה.
  • הפער הגזעי בין שחורים ללבנים הנאשמים בשימוש במריחואנה נשאר על כנו ואפרו-אמריקנים עדיין צפויים להיעצר עד פי 2 יותר מכל אחד אחר.
  • דה קרימינליזציה בקליפורניה לא הובילה לנזקים לבני נוער, כמו עלייה בפשיעה, שימוש בסמים, נהיגה תחת השפעה או פרישה מבית ספר. ל פי מספר מדדים, התנהגותם של צעירי קליפורניה דווקא השתפרה באופן דרמטי לאחר ההקלה על חוקי המריחואנה – נתונים שלא מצאנו דומים להם באף מדינה אחרת בארה”ב.
  • בהתחשב בעלויות הגבוהות של מעצרי המריחואנה, בתי הסוהר, מערכת המשפט וכיוצ”ב, המעצרים גורמים למעשה ליותר נזק ממה שגורם הסם עצמו – ובכל גיל.
  • אנו ממליצים לאמץ גישות חדשות ולנוע לעבר לגליזציה.

נתונים אלו, גם אם לא בהכרח מבטאים קשר ישיר בין לגליזציה לשיפור בבריאות ובטחון הציבור, מפריכים ללא ספק את טענות ואזהרות המתנגדים על חורבן בית בעקבות הקלה על חוקי המריחואנה.

נתונים אלו אף מצטרפים למסקנות מחקרים שנערכו בשנים האחרונות ובהם נמצא כי:

הדוח במלואו:

http://www.cjcj.org/uploads/cjcj/documents/cjcj_marijuana_reform_comparison.pdf

ותודה למלחמה בסמים: כך נראה ביתו של סוחר סמים מקסיקני

ראו עוד:
הולנד מציגה: דה-קרימינליזציה עובדת!
מחלום למציאות: 12 שנים של לגליזציה בפורטוגל
קליפורניה: קנאביס רפואי חינם לנזקקים
הומבולדט, קליפורניה – ברוכים הבאים לארץ המריחואנה!
לגליזציה, זה טוב ליהודים?
כמה שווה לגליזציה בישראל?

המשך קריאה
Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר