4 סיבות אקטואליות לאשר לגליזציה בישראל

מפרשת נעמה יששכר, דרך המאבק בפשיעה בחברה הערבית ועד הגירעון בתקציב המדינה ועוד - הסדרת שוק קנאביס חוקי בישראל ("לגליזציה") תסייע לפתרון חלקי או אף מלא של חלק לא קטן מבעיות שונות, אקטואליות, בחברה הישראלית.

סיבות לאשר לגליזציה של קנאביס בישראל לא חסרות, ואלו פורסמו במגזין קנאביס כבר פעמים רבות בעבר, אבל מעניין לבחון את הדברים בעין אקטואלית – כלומר כיצד היתה משפיעה הסדרה של שוק קנאביס חוקי בישראל על אירועים הנמצאים כיום בראש הכותרות ובחדשות.

פרשת נעמה יששכר בכלא הרוסי

אם מקבלים את דבריה של הצעירה הישראלית על כך שכלל לא התכוונה להעביר את החשיש מהודו לישראל, ושחתיכת הצ'אראס נשכחה בתיק בשוגג, אז זה אולי פחות רלוונטי. אבל, אם ישנה אפשרות שנעמה נפלה על חתיכה משובחת במיוחד, ורצתה להביא מזכרת קטנה הביתה, אולי קצת לחברים, הרי שזו דוגמה מצויינת לעניין.

נעמה יששכר
האם מישהו היה מסתכן בהעברת קנאביס מחו"ל אם זה היה חוקי וזמין בישראל? לא בטוח. בתמונה: נעמה יששכר בהודו, טרום מעצרה בשדה התעופה במוסקבה בגין החזקת 9.6 גרם חשיש שנמצא בתיקה כשהיתה בדרכה מהודו לישראל

אין מה להתכחש לעובדות. ישראלים רבים טסים למזרח בין השאר גם כדי להתנסות בעושר הקנבינואידי שיש להודו ונפאל להציע. אם בישראל היה שוק קנאביס חוקי, רבים מהם מלכתחילה אולי לא היו טסים, ובוודאי שרובם ככולם לא היו חושבים לקחת את הסיכון ולהביא איתם ארצה מזכרת כזו מחו"ל.

מי שחושב שהמקרה של נעמה הוא חריג, אז הוא לא. למרות הסיכון המסויים שאכן ישנו, רבים מביאים איתם מזכרות מסוג זה עם שובם ארצה. מעטים המקרים בהם הם נתפסים, אך הסיכון ישנו. לגליזציה בישראל היתה מונעת זאת. לגליזציה בכל העולם כבר היתה חוסכת לגמרי את כל הפרשה כמובן.

מאבק הציבור הערבי בארגוני הפשיעה בכפרים

בימים אלו נמצא הציבור הערבי בישראל בשיאו של מחאה כנגד התעצמות והשתוללות ארגוני הפשיעה בחרה הערבית. תושבי הערים והכפרים הערביים יוצאים מדי יום להפגנות, חוסמים צירים מרכזיים בארץ, בדרישה מהממשלה להתערב במחדל, לאסוף בכח את הנשק הנמצא בשימוש רחב וחופשי בקהילות, ולהפגין משילות.

עם זאת, למרבה האבסורד, מנהיגי הציבור הערבי – חברי הכנסת של "הרשימה המשותפת" – ממשיכים להתנגד לכל הקלה בחוקי הקנאביס בישראל. התנגדותם ללגליזציה (הסדרה ורגולציה של שוק חוקי למבוגרים) היא דבר אחד, אך הם אף מתנגדים לביטול הפללת הצרכנים והפילו במו ידיהם חוקים שנועדו לקדם זאת.

כידוע, המסחר הבלתי חוקי בקנאביס הוא אבן יסוד בכלכלה של ארגוני הפשע, שמרוויחים מיליונים רבים מגידול והפצת קנאביס. הבדואים בנגב הם המתעשרים הגדולים ביותר בשנים האחרונות ורבים מהם מתפרנסים היטב מגידול קנאביס בשטחי אש בדרום. סוחרים תושבי הכפרים הערבים מעבירים את הסחורה הלאה ומפיצים אותה ברחבי הארץ באופן חופשי למדי וכמעט ללא קושי או אתגר.

לגליזציה בישראל היתה מושכת את השטיח הכלכלי הזה מתחת לרגליהם של ארגוני הפשע, שלא היו הופכים אמנם לחסידי אומות עולם בין לילה, אבל גם היו נאלצים להתמודד עם אובדן של מקור הכנסה מרכזי – אולי אף המרכזי ביותר שלהם. התנגדותם של מנהיגי המגזר מסייעת למעשה לארגוני הפשע בהם הם נאבקים.

הגירעון בתקציב המדינה

בימים אלו מזהירות כותרות העיתונים מפני הגירעון העמוק אליו נכנסה המדינה – 14 מיליארד שקל מינוס בעו"ש. לצד זאת נשמעה לאחרונה גם הכרזה רשמית של רה"מ נתניהו על כך שבשנים הקרובות תידרש העברת תקציבים נוספים בשווי מיליארדי שקלים לטובת צה"ל וגופי הביטחון לצורך התמודדות עם אתגרים חדשים.

לפי כמה מחקרים שנערכו בשנים האחרונות תוכל לגליזציה לחסוך למשלם המיסים הישראלי עד כמיליארד ש"ח ויותר מדי שנה בשנה. בנוסף יביא שוק קנאביס חוקי לרווחי עתק של מיליארדים רבים מדי שנה ממיסים, פתיחת מקומות עבודה חדשים, ותיירות פנאי ומרפא מכל העולם.

סכומי כסף אלו לא יממנו את תקציב הביטחון ולא יכסו את הגירעון התקציבי באוצר, אבל הסדרת שוק קנאביס חוקי בישראל בודאי תסייע לשפר את המצב. במחקרים הנ"ל אגב לא נכללו האפשרויות של שוק CBD שיאפשר ייצוא מוצרי קוסמטיקה ותוספי מזון לכל העולם. לא צריך להיות כלכלן כדי להבין את המשמעויות.

משבר רפורמת הקנאביס הרפואי

רפורמת הקנאביס הרפואי נמצאת בשפל חסר תקדים, עד כדי כך שחולים פשוט לא מקבלים את הטיפול במקרה הרע, ובמקרה הטוב נאלצים לשלם עליו סכומי עתק הגבוהים בהרבה, לעתים עד פי 4 ויותר מכפי ששילמו עד כה.

במשרד הבריאות מנסים למצוא פתרון לשורה של בעיות ברפורמה בעזרת התגמשות בנהלים או אף הפרה של נהלים שהם עצמם קבעו, לפעמים גם על חשבון בריאות המטופלים, ולהתמודד עם עליית המחירים החדה בעזרת מודל פיקוח מחירים שאותו הם לא באמת מצליחים או צפויים להצליח ליישם.

רבים כבר הבינו, ורבים אחרים מתחילים להפנים (כולל אגב חלק מבכירי משרד הבריאות בעצמם), שהפתרון האמיתי לכל הבעיות ברפורמת הקנאביס הרפואי הוא פשוט הסדרה של שוק קנאביס חוקי למבוגרים. ביום בו תהיה לגליזציה בישראל, לא יצטרכו המטופלים להתחנן לרופא שינפק להם מרשם, לא יאלצו להשתמש במשך שנה לפחות בתרופות ומשככי כאבים נרקוטיים וממכרים כתנאי לקבלת הרישיון ולא יצטרכו להתחנן לחברות כדי לקבל את הזן שעוזר להם לחיות חיים טובים יותר.


ערוץ קנדוק ערוץ פיס נטורלס
ערוץ פיס נטורלס
ערוץ קנדוק

חדשות
Back to top button
שינוי גודל פונט