טוען...

30% מחקירות מצ”ח – בגלל שימוש עצמי בסמים

בדיון של הוועדה למאבק בנגעי הסמים והאלכוהול שנערך הבוקר (ג’), מסר מפקד מצ”ח כי 40% מהחקירות שמבצעת היחידה הן סביב עבירות סמים. 83% מתוכן בגין שימוש עצמי בלבד – משמע 30% ממשאבי מצ”ב מופנים למלחמה בשימוש בסמים.

בדיון שנערך הבוקר (ג’) בכנסת בוועדה למאבק בנגעי הסמים והאלכוהול, שנושאו העיקרי היה התמודדות עם שתיית אלכוהול בקרב חיילי צה”ל ושימוש בחומרים ממכרים בצבא פירט מפקד מצ”ח (המשטרה הצבאית החוקרת), כמה אחוזים ממשאבי הארגון מושקעים במאבק בסחר ושימוש בסמים.

אל"מ ארז רבן - מפקד מצ"ח
אל”מ ארז רבן – מפקד מצ”ח

אל הדיון הוזמנו נציגים מהמשרד לבטחון פנים, הרשות הלאומית למלחמה בסמים ובאלכוהול, ארגון ‘ישראל אומרת לא לסמים’, משרד הביטחון, משרד הבריאות, משרד החינוך, משרד הרווחה, וכן מספר עמותות שונות.

30% מחקירות מצ”ח – בגין שימוש עצמי

במהלך הדיון מסר מפקד מצ”ח, אל”מ ארז רבן כי מתבצעות כ-4,000 חקירות בשנה. כ-40% מתוכן (כ-1,600 חקירות) עוסקות לדבריו בעבירות סמים שונות.

מתוך כלל עבירות הסמים, המהוות כאמור 40% מסך כל החקירות, כ-83% הן עבירות של שימוש עצמי בלבד (כולל אלכוהול ומריחואנה). בחישוב פשוט נראה כי עבירות אלו מהוות כ-30% מכלל החקירות שמבצעת היחידה כל שנה.

עוד נמסר כי 10% מהעבירות הן למעשה סירוב של חייל או חיילת למסור בדיקת שתן לצורך בדיקה לגילוי סמים, ונתון מעניין נוסף הוא העובדה שיותר ממחצית מכלל עבירות הסמים נעשות בזמן שהחיילים בחופשה ולא בשטח צבאי.

“אנחנו משקיעים מאמץ גדול כולל מודיעין על מנת להילחם בתופעה,” מסר אל”מ רבן. לדבריו, מדי שנה מוגשים כ-450 כתבי אישום בגין עבירות סמים, כאשר מדובר בעלייה משמעותית לעומת העבר.

חקירת מצ"ח
30% מחקירות מצ”ח – בגין עבירות שימוש עצמי בסמים

נציגי צה”ל: “הנתונים לא מדויקים”

לפי דיווח ב’ישראל היום’ נציגי הצבא בדיון הסבירו כי יש קושי להציג נתונים מדויקים הנוגעים לעבירות הקשורות לאלכוהול, שכן פעמים רבות הסעיף שלפיו נשפט החייל בדין משמעתי הינו סעיף כללי של עבירה על חוקי הצבא. על מנת להציג את הנתונים המדויקים יש צורך לעבור על כל דו”חות המשפט ולברר איזה מהעבירות נעשו סביב הנושא של שימוש באלכוהול.

בסיכום הדיון ציינה יו”ר הוועדה ח”כ תמר זנדברג כי ייערך דיון המשך בנושא, בו יורחבו שאלות פרטניות וכן ייערך ניתוח נתונים נוסף. כמו כן ציינה זנדברג כי יש לבחון פרמטרים למדידה ולהערכה של הפעילות החינוכית הצבאית, המקבלת תקציב שנתי של מיליון שקלים, ולדבריה צריך לראות האם התקציב מושקע נכון ומשיג תוצאות.

ראו עוד:
אני לא חייל טוב כשאני מעשן מריחואנה
ועדת הסמים בחנה: האם להתיר קנאביס בנהיגה
המדינה מודה לראשונה: “שינוי אפשרי במצב החוקי של הקנאביס”

Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר