מגלגל...

3 שנים של טיפול בקנאביס רפואי: ריאיון עם כוכבת #המתמודדים

היא נולדה ב-20 באפריל, יום הקנאביס הבינלאומי, ומזה כ-3 שנים מטופלת בקנאביס רפואי בגלל כאבים הנובעים ממחלה בשם אנדומטריוזיס. בסדרת הרשת החדשה "המתמודדים" היא חושפת רגעים לא-פשוטים מחייה, ובריאיון למגזין קנאביס היא מספרת על התהליך שעברה

אחרי צפייה בשלושת הפרקים הראשונים של סדרת הרשת “#מתמודדים“, גרסת הקנאביס הרפואי ל”מחוברים” שיזמה והפיקה חברת “בזלת”, אי אפשר שלא להתרשם מהאומץ והפתיחות שמפגינים המשתתפים, הפותחים לצופים את דלתות ביתם ועולמם, ומספקים הצצה נדירה לקשיים המורכבים שאיתם מתמודדים מטופלי הקנאביס הרפואי בישראל.  

אחת המשתתפות הבולטות בסדרה היא עפרי בן אמו ארגמן בת ה-27, שגדלה בקיבוץ ברור חיל שבעוטף עזה ומתגוררת היום בדרום תל אביב.

עפרי בן אמו ארגמן
“כל החיים אני סובלת מכאבים” – עפרי בן אמו ארגמן, מתוך צילומי הסדרה “#מתמודדים”

עפרי, המתמודדת מילדות עם כאבים קשים, גילתה רק לאחר השירות הצבאי כי היא חולה באנדומטריוזיס, מחלה כרונית קשה של נשים שמקורה ברחם וגורמת לכאבים בלתי פוסקים בגב ובאגן. אחרי ניסיון לא מוצלח עם הרפואה הקונבנציונלית, בחרה לטפל בעצמה בעזרת רפואה הוליסטית, בשילוב עם קנאביס רפואי. 

“אני מטופלת בקנאביס רפואי כבר יותר משלוש שנים,” היא מספרת, “וכל החיים אני סובלת מכאבי בטן קשים. זה התחיל מהילדות, וכשקיבלתי את הווסת הראשונה הכאבים מאוד החמירו. כנערה צעירה, בגילאי 15-14, הייתי לוקחת כדורים נגד כאבים כמו אדוויל או נורופן, כי עדיין לא אובחנתי. פשוט נורא כאבה לי הבטן. 

“הייתי הולכת להמון בדיקות, למשל במעיים או בקיבה, אבל לא חשדו שיכול להיות שהכאבים מגיעים מהרחם, למרות שבימי המחזור הם היו הרבה יותר קשים והגיעו לצד חולשה קשה, סחרחורות, בחילות ותופעות נוספות”.

ופשוט חיית ככה, עם הכאב?

“כן. המשכתי את חיי לצד הכאבים, וגם שירתי שירות מלא בצה”ל, כמפקדת של אוכלוסיות מיוחדות. עד אחרי הצבא לא ידעתי מול מה אני מתמודדת. אחרי שהשתחררתי מהצבא המצב שלי התדרדר והכאבים התחזקו, עד שלילה אחד התעוררתי עם כאבים משתקים. היה לי קשה לנשום מרוב שכאב לי. הכאב השתלט על כל הגוף, זה היה כאב משתק. 

“הגעתי למיון, עשו לי כל מיני בדיקות ואשפזו אותי, ואז מצאו שיש לי ציסטה בגודל של 10 סנטימטר בשחלה השמאלית. הכניסו אותי לחדר ניתוח והוציאו לי את הציסטה, ביחד עם שלושת רבעי שחלה, שזה אגב משהו שגיליתי רק שנה אחרי הניתוח. זה לא הופיע בדו”ח.

עפרי בן אמו ארגמן
“גיליתי שיש לי מחלה כרונית, שזה משהו שאף רופא לא אמר לי”

“גם אחרי הניתוח, אף אחד בבית החולים לא אמר לי מה האבחנה שלי. לא חשבו להגיד לי שיש לי מחלה כרונית בשם אנדומטריוזיס או מה זו המחלה הזו בכלל. פשוט אמרו לי ‘את צעירה, את תתגברי על זה צ’יק צ’ק.

“עובר שבוע, עוברים שבועיים, והכאבים לא נרגעים. ואז אמרתי לעצמי יאללה, את כבר ילדה גדולה, תקראי מה כתוב בדפים של סיכום הטיפול ותנסי להבין לבד מה יש לך.

“כשקראתי, ראיתי פתאום מלים כמו אנדומטריוזיס, אנדומטריומה של 10 סנטימטר, נגעים והידבקויות, ואני כזה שואלת את עצמי מה זה המלים האלה, מה הן אומרות בכלל? שאלתי את גוגל, וגיליתי שיש לי מחלה כרונית, שזה משהו שאף רופא לא אמר לי”.

מה זו המחלה הזו?

“אנדומטריוזיס זו מחלה שבה יש זליגה של דם מתוך הרחם לתוך הגוף, מה שיוצר ציסטות, דלקות פנימיות ועוד תופעות, שגורמות לכאבי תופת. בגלל שהכל קורה בתוך הגוף, זו באמת מחלה שקשה מאוד לזהות. היא מתבטאת החוצה בכאבים מאוד חזקים, אבל כמעט אי אפשר לראות את הציסטות או את הדלקות, אלא אם פותחים את הבטן.

“בהתחלה ניסיתי את הטיפול שמציעה הרפואה הקונבנציונלית. לקחתי גלולות נגד אנדומטריוזיס במשך חצי שנה, אבל המצב שלי רק החמיר. היו לי תופעות מחרידות כמו דימומים קשים, התקפי כאבים, התעלפויות כל הזמן. כשהבנתי שמצבי מחמיר, החלטתי לא ללכת עם העולם הזה.

“התחלתי לחקור ולקרוא בעצמי, כולל מחקרים רפואיים ומחקרים מהעולם ההוליסטי, וככה הגעתי לזה שאני מטפלת בעצמי, בעזרת המון מטפלים כמובן, בעזרת עולם הרפואה הלא קונבנציונלית. אני מרגישה שככה אני מצליחה לעזור לעצמי הרבה יותר טוב, למשל כשיש לי התקפים או ברגעים של כאבים חזקים. 

עפרי בן אמו ארגמן
“הרופא עבר על התיק שלי ואמר ‘באת בשביל קנאביס רפואי, נכון? אני חושב שזה רעיון מעולה'”

“הטיפולים שאני עושה כוללים שינויים בתזונה, כדי להתאים אותה למה שהגוף צריך, לצד דיקור, שיאצו, טיפולים במגע עמוק באזור הבטן ועוד. זה תהליך מאוד איטי שעדיין לא נגמר, כי הגוף כל הזמן משתנה וזה אומר שהתזונה והטיפולים צריכים להשתנות בהתאם ולהתאים את עצמם לגוף. 

“אגב, שלושה חודשים אחרי הניתוח גילו אצלי עוד ציסטה, חדשה, בגודל של שישה סנטימטר. רצו להכניס אותי לעוד ניתוח, אבל לא הסכמתי. היום, כמעט חמש שנים אחרי, הציסטה הזו היא בגודל של 3 סנטימטר ואולי אפילו כבר פחות”.

אפשר להניח שהיום את מרגישה כבר יותר טוב?

“חד משמעית. הכאבים אמנם לא פסקו, אבל הטיפולים האלה הרימו אותי על הרגליים אחרי שהייתי ממש סחבה. אחרי הניתוח היית סמרטוט, במשך קרוב לשנה לא תפקדתי. כמעט לא יכולתי לעמוד, שלא לדבר על לעבוד.

“אחרי שנה, כשקצת עמדתי על הרגליים והבנתי שיש לי מחלה כרונית ושאני בוחרת להתמודד איתה בצורה אחרת, אמרתי לעצמי וואלה, אני מכירה קנאביס, ואני רוצה לנסות ולראות אם מגיע לי קנאביס רפואי, כי יש לי תחושה חזקה שזה יעזור לי. אגב, נולדתי ב-20 לאפריל, יום הקנאביס.

“כדי לקבל את הרישיון לקנאביס הרפואי עשיתי המון הכנות. קראתי על הקשר בין אנדומטריוזיס לקנבינואידים ול-CBD, ובאתי לרופא במרפאת כאב עם המון ניירת ועם רשימה ארוכה של טיעונים, מוכנה להוכיח שמגיע לי קנאביס רפואי.

“עוד לפני שהוצאתי מילה, הרופא עבר על התיק שלי ואמר ‘באת בשביל קנאביס רפואי, נכון? אני חושב שזה רעיון מעולה’. פשוט ככה. הלסת שלי נשמטה. הוא אמר שמגיע לי קנאביס רפואי ושזה יהיה תהליך אישור יחסית מהיר, כי אני סובלת מכאבים ועברתי ניתוח.

“אחרי כמה חודשים קיבלתי את הרישיון המיוחל, והיום אני מקבלת 20 גרם של שמן קנאביס ו-30 גרם של תפרחת. הקנאביס, לצד הטיפולים האחרים שאני עושה, עוזר לי מאוד כמובן ומקל עלי את הכאבים”.

איך הגעת להשתתף בסדרה מתמודדים?

“בן הזוג שלי, שלמד קולנוע במכללת ספיר, ראה את הפוסט של יובל אריאל היוצרת של הסדרה, שכתבה שהם מחפשים משתתפים. הוא שאל אותי אם זה מעניין אותי, אמרתי וואלה כן, וככה נוצר הקשר הראשוני ויצאנו לדרך.

“אני לא בן אדם שאוהב לחשוף את עצמו יותר מדי, אבל הרגשתי שהסדרה יכולה להיות עוד כלי טיפולי בשבילי, וזה בדיוק מה שקרה. תהליך הצילומים, שארך חודש וחצי, היה מדהים, ממש סוג של פוטו-תרפיה. מבחינתי, להיות עם כל הזמן מול מצלמה, לנהל תקשורת מול עצמי וגם לחשוף אותה החוצה, אלו דברים שמאוד עזרו לי.

עפרי בקטע מהסדרה “מתמודדים”

“מראש החלטתי שאני מביאה את עצמי לגמרי, בלי מסכות. היו לי בצילומים רגעים של פתיחות גדולה, לא עצרתי או צנזרתי את עצמי, והיה גם הרבה חשבון נפש, במובן חיובי. הצלחתי לראות את הדברים החיוביים בחיים שלי, למרות הכאבים. 

“יש לי צילומים של עצמי מקיאה עירומה בשירותים, בוכה מרוב כאבים, או מרחמת על עצמי על הספה. פשוט שמתי את עצמי מול המצלמה בלי להסתיר כלום, ואני מקווה שזה עובר בסדרה. 

“אחרי שהפרקים הראשונים יצאו הגיעו אלי תגובות מאוד כיפיות ומרגשות. אנשים שלא פגשתי הרבה זמן כתבו פתאום איזה כיף לראות אותך, זה ממש מרגיש כאילו אנחנו נפגשים, והרבה אמרו לי ‘זו כל כך את'”.

את משתתפת בסדרה שהופקה על ידי חברת קנאביס רפואי. כמטופלת, יש לך ביקורת על מצב המטופלים בישראל? על המחירים הגבוהים של הקנאביס למשל, או על הבעיות ברצף הטיפולי? 

“ברור. הקנאביס עולה לי יותר מאלף שקלים לחודש, והחלום שלי הוא שיתייחסו למטופלי הקנאביס בישראל כמו שמתייחסים למטופלים בשאר התרופות. נכון שיש אופטלגין או פרקוסט במחירים מסובסדים, אז למה לא גם קנאביס? יש לי ביקורת כלפי כולם, משרד הבריאות, החברות, כל מי שנמצא בעולם הזה, כי בסופו של דבר הרבה דברים נעשים על גבם של המטופלים. צריך פיקוח וסבסוד, והמדינה חייבת לטפל בעניין הזה”.

לא ניפרד בלי לשאול מה שלומך היום, ומה את מאחלת לעצמך לעתיד?

“אני עדיין סובלת מכאבים, אבל היום הם במינונים שאני יכולה לחיות איתם הרבה יותר בשלום. זה ברמה של כמה שעות או יום פעם בכמה זמן, ולא כל הזמן בלי הפסקה. הרי לפני כמה שנים היתה תקופה ארוכה שבה בקושי יכולתי ללכת. 

“בשורה התחתונה, אני רוצה דברים מאוד פשוטים. לא לסבול יותר מדי ושיהיה לי טוב, כיף ושמח. זה מספיק לי”. 

המשך קריאה
Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר