טוען...

3 שנות לגליזציה בקנדה: הקנאביס תרם 43.5 מיליארד דולר לתמ”ג

"מקור משגשג של צמיחה כלכלית": 151 אלף משרות, תרומה של 43 מיליארד דולר לתמ"ג ו-15 מיליארד דולר ממיסים מתוכם כ-3 מיליארד ממכירות קנאביס לצרכנים - זה מה שעשתה הלגליזציה בקנדה תוך שלוש שנים על פי דו"ח חדש של חברת Deloitte

אחד היתרונות המובהקים של הלגליזציה, כפי שניתן לראות שוב ושוב במדינות שאישרו אותה, הוא תרומתה העצומה לכלכלת אותן מדינות. דוגמא מצוינת לכך מגיעה השבוע מקנדה, שבה תרם הקנאביס לא פחות מ-43.5 מיליארדי דולרים לתמ”ג (תוצר מקומי גולמי) של המדינה מאז הלגליזציה באוקטובר 2018.

על פי דו”ח חדש (PDF) שנערך על ידי חברת דלויט (Deloitte) – פירמת ייעוץ וראיית חשבון הגדולה והמובילה בעולם – הקנאביס החוקי תרם 13.3 מיליארדי דולרים לתמ”ג של מחוז אונטריו לבדו, שהוא המחוז המאוכלס ביותר בקנדה וחיים בו כ-14.5 מיליון בני אדם, בעיקר בעיר טורונטו ובבירה אוטווה.

בנוסף, כך על פי הדו”ח, תעשיית הקנאביס מוסיפה כ-1.09 דולר לתמ”ג של קנדה ו-1.02 דולר לתוצר של אונטריו מרכישות קנאביס חוקיות בלבד.

בסך הכל נמכרו בקנדה במהלך שלוש השנים מאז הלגליזציה מוצרי קנאביס חוקיים בשווי 11 מיליארד דולר, כאשר 67.8% מתוכם בשוק הפנאי (לגליזציה) והיתר בשוק הקנאביס הרפואי.

מכירת קנאביס חוקי בקנדה מאז הלגליזציה
קנאביס חוקי בשווי 11 מיליארד דולר נמכר בקנדה מאז הלגליזציה

הדו”ח, המעניק צוהר לאופן שבו השפיעה תעשיית הקנאביס הקנדית על כספי המדינה בשנים האחרונות, מגיע למסקנה חד משמעית כי “בתוך שלוש שנים, מגזר הקנאביס הקנדי התגלה כמקור משגשג של צמיחה כלכלית, שיוצר ותומך בעשרות אלפי מקומות עבודה בקהילות ברחבי הארץ. אין ספק שהקנאביס הוא מקור חשוב לצמיחה כלכלית”.

בכל הנוגע לעתיד, נכתב בדו”ח כי “ככל שמגזר הקנאביס גדל ומתבגר, תוך מימוש התשואה על השקעות ההון המשמעותיות שלו עד כה, עלינו לצפות שהוא ישפיע בצורה חזקה וחיובית יותר ויותר על הכלכלות הלאומיות והמחוזיות”.

הדו”ח מצא כי תעשיית הקנאביס אחראית ל-151 אלף משרות במדינה, וכי היא הניבה 15.1 מיליארד דולר בהכנסות ממסים, מהן 3 מיליארד דולר באונטריו לבדה. על פי הדו”ח, רכישות הקנאביס הצרכניות לבדן הניבו 2.9 מיליארד דולר במסי מכירות ומסי בלו.

ברמת אונטריו, הדו”ח העריך כי קמעונאי ויצרני הקנאביס אחראים ל-142 מיליון דולר הכנסות למחוז ממסים ישירים, ל-1.2 מיליארד דולר ממסים עקיפים ול-673 מיליון דולר ממסים אחרים, בעוד שרכישות הצרכנים תרמו מיליארד דולר במסי מכירה ומסי בלו.

רווחים ממיסוי שוק הקנאביס החוקי בקנדה לאחר הלגליזציה
15 מיליארד דולר ברווחים ממיסוי ישיר ועקיף של שוק הקנאביס החוקי בקנדה לאחר הלגליזציה

הנתונים הכלכליים של הדו”ח החדש הם חלק ממגמה, שנחשפה בין היתר בדיוק לפני שנה, אז התפרסמו נתונים מעניינים של הלשכה הקנדית לסטטיסטיקה שלפיהם מכירות הקנאביס לשימוש פנאי בקרב מבוגרים עקפו ברבעון השלישי של 2020 את היקף המסחר הלא חוקי בקנאביס – לראשונה מאז אושרה הלגליזציה.

על פי אותם נתונים, מכירות מוצרי הקנאביס בשוק הפנאי (לא כולל קנאביס “רפואי”) ברבעון השלישי של 2020 הסתכמו ב-824 מיליון דולר קנדי ​​(644 מיליון דולר אמריקאי), לעומת שווי מכירות לא חוקיות שנאמד, על פי הערכות כמובן, בכ-754 מיליון דולר באותה התקופה.

מכירות קנאביס חוקיות מול לא חוקיות בקנדה
מכירות קנאביס חוקיות מול לא חוקיות בקנדה

מנגד, הדו”ח שפורסם השבוע העניק גם הצצה עצובה מעט לזהות ולמגדר העוסקים בתחום הקנאביס, כמו גם להתפתחות הדלה במגזר הזה מאז הלגליזציה.

“לפני הלגליזציה, באוקטובר 2018, כמעט כל 45 יצרני הקנאביס המורשים היו גברים לבנים, שלחלקם היה ניסיון קודם ב’שוק האפור’ של הקנאביס”, נכתב בדו”ח, “והמצב הזה לא השתנה הרבה בשנים שחלפו מאז הלגליזציה”.

הדו”ח הצביע על מחקר משנת 2020, שנערך על ידי המרכז להערכת מדיניות סמים ואוניברסיטת טורונטו. אותו מחקר חשף כי גברים ונשים לא לבנים זכו לייצוג נמוך באופן משמעותי בקרב המשרות הבכירות והדירקטוריונים של חברות קנאביס.

אחוז נמוך של לא-לבנים בתעשיית הקנאביס הקנדית
אחוז נמוך של לא-לבנים בתעשיית הקנאביס הקנדית

בנוסף, הדו”ח החדש המבוסס על בדיקת 700 מנהלים ודירקטורים ב-222 חברות קנאביס, מצא ש-72% הם גברים לבנים, 12% נשים לבנות, 14% גברים מגזעים אחרים ורק 2% נשים מגזעים אחרים.

מתוך החלק שאינו גברים או נשים לבנים, 40% הם מדרום אסיה, 19% ממזרח אסיה, 15% ילידים מקומיים, 12% ממוצא ערבי, 7% שחורים ו-7% היספנים. 

Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר