בארץכלכלה

המטופלים דורשים חוות גידול וקנאביס בחינם: “זה הצמח שלנו, לא שלהם”

מחר יערך כנס נוסף של קואופרטיב "קנאטיב", המבקש לאגד את 40 אלף מטופלי הקנאביס הרפואי בישראל לכדי כח צרכני שישנה את מאזן הכוחות בענף המתפתח. בין דרישותיהם: הקמת חוות קנאביס עצמאית בבעלות המטופלים שתספק קנאביס בחינם לחברי הארגון.

בימים אלו חוזרת לפעילות היוזמה שמטרתה לאגד את 40 אלף מטופלי הקנאביס בישראל תחת קורת גג אחת, במטרה לשנות את מאזן הכוחות בענף המתפתח.

לטענתם על רקע כניסתה לתוקף של רפורמת בתי המרקחת (מדיקליזציה) עסוק בשנים האחרונות יובל לנדשפט מנהל היחידה לקנאביס רפואי (יק”ר) בעיקר בתעשייה, ביצרנים ובכסף הגדול – ולא במטופלים.

על מנת לתקן את המשוואה בענף ובמטרה להביא כוח למטופלים עצמם, שהינם הלקוחות של הענף, החל קואופרטיב “קנאטיב” שהוקם בשנה שעברה לפעול שוב.

בין דרישות הקואופרטיב החדש גם הקמת חוות קנאביס בבעלות המטופלים, שתספק תוצרת ללא צורך ביצרנים חיצוניים ותאפשר הפעלת “מנוף לחץ” על משרד הבריאות, היק”ר והחברות הפועלות בתחום.

המודל של הקואופרטיב מאפשר בחירות דמוקרטיות במסגרתן כל חבר, “בעל מניה”, יכול להצביע למועמדים שיובילו את הארגון ולקחת חלק בהחלטות כלכליות וכאלה הנוגעות למדיניות הארגון.

בעתיד הם מקווים שכל בעל מניה יוכל גם לקבל אספקת קנאביס רפואי בחינם מהחווה העצמאית, אך בתור התחלה דורשים הנחות משמעותיות ושירות VIP שיציעו היצרנים לכח צרכני גדול שכזה שיעמוד מולם.

מייסד הארגון ומי שעומד בראשו כרגע הוא אורי גלזר, מטופל ותיק בקנאביס רפואי שהיה מעורב בהקמת הענף לפני למעלה מעשור כשהיה עוזרו של ד”ר יהודה ברוך שקיבל בזמנו את האחריות להקמת הענף.

“ברפורמה יש הרבה דברים לא טובים ולכן הקמתי את ‘קנאטיב’, כלכלה דמוקרטית, שתאפשר לנו יחד להתאגד ולהסתכל בגובה העיניים לרגולטור, לחקלאים, לתעשיינים ולדרוש הפריה הדדית, ומי שלא מוכן לזה שלא ישרת אותנו,” הוא אומר.

עוד הוא מדגיש: “אנחנו לא מסכנים, אנחנו חזקים, הכלכלה של התחום אצלנו ביד ומישהו התבלבל. זה לא הצמח שלהם, זה הצמח שלנו”.

מחר (שישי) יערך במרכז “נא לגעת” בנמל יפו כנס נוסף, בו תוצג התכנית ויתאפשר למטופלים להצטרף לארגון (פרטים כאן). “בואו לקבל את המניה, לשמוע את היעדים והסבר על מה זה חווה ייעודית,” הוסיף.

בין התומכים בפעילות הקואופרטיב החדש גם שמות מוכרים כמו ניצב בדימ’ אריה עמית, המנחה ואיש התקשורת אברי גלעד ועוד.


קנסות קנאביס

(החל מ-1 באפריל 2019)

מבוסס על נתון שחשף השר ארדן. המשטרה מסרבת לחשוף נתון רשמי (פרטים כאן)

Back to top button