בארץחדשות

קהילת הקנאביס הרפואי מתאגדת: “נעביר את הכח למטופלים”

כנס השקה ראשון של קואופרטיב מטופלי הקנאביס החדש יערך ביום שישי הקרוב בנמל יפו. מניות-חבר יחולקו לבאי האירוע והנחות בתשלום החודשי עבור התרופה מובטחות. “קנאטיב יוזיל את עלויות התרופה, ישים סוף להתעמרות במטופלים וייצג את צרכיהם,” מסרו.

על רקע כשלים, עיכובים וחוסר היכולת של יחידת הקנאביס הרפואי של משרד הבריאות (יק”ר) לספק שירות ראוי לחולים המחזיקים ברשיון קנאביס, מתאגדים לראשונה המטופלים לגוף אחד עצמאי שייצג את האינטרסים שלהם ויעמוד מול הרשויות, גורמי ממשלה, תאגידי ענק, חברות תרופות ובעלי אינטרסים שונים.

קנאטיב‘, שקם לפני מספר שבועות ואוסף בימים אלו את 28 אלף המטופלים לקבוצה אחת, יערוך ביום שישי הקרוב (16.6) כנס השקה ראשון במהלכו צפויים מאות המטופלים שכבר הצטרפו להכיר את שותפיהם החדשים לדרך ולקבל מניית חבר בקואופרטיב החדש.

“עד 20% הנחה במחיר התרופה”

בהודעה לעיתונות שפרסם הקואופרטיב בסוף השבוע ובו קישור הזמנה לאירוע בו על המטופלים המעוניינים להגיע להירשם, נכתב בין השאר כי “חברי הקואופרטיב ייהנו מהוזלה של עד 20% במחירי הקנאביס הרפואי, ליווי בהליכים ביורוקרטיים, הדרכה וסיוע. ‘קנאטיב’ יאגד את קהילת מטופלי הקנאביס תחת קורת-גג אחת וינצל את כח הקניה והעוצמה הכלכלית לשימור האינטרסים של מקבלי התרופה בכל תחומי החיים.”

בדף האירוע בפייסבוק נכתב כי הוא יחל בשעה 12:00 עם התכנסות ,קבלת קהל וחלוקת מניות חבר למטופלים ולאחר מכן בשעה 13:30 תחל הצגת עקרונות הקואופרטיב על ידי המייסדים. “לטובת קבלת מניית חבר יש להצטייד ברשיון רפואי ותעודת זהות,” מצוין.

היקף שוק הקנאביס הרפואי בישראל מוערך כבר היום בלמעלה מ-150 מיליון שקל בשנה והוא צפוי לגדול משמעותית בשנים הקרובות, בעיקר לאחר כניסת רפורמת הקנאביס של ליצמן לתוקפה, אז צפויים מחירי הקנאביס (העומדים היום על 470 ש”ח בחודש כולל משלוח) לעלות אפילו עד אלפי שקלים בחודש (לפי תחשיב משרד החקלאות).

כדי למנוע את עליית המחירים ולהיות אלו שקובעים את הטון בשוק המתפתח, רוצים מייסדי הקואופרטיב להצליח ולגייס את כל 28,000 המטופלים תחת קורת גג אחת, דמוקרטית וללא מטרות רווח (מלכ”ר). “כל הכנסותיו יופנו לטובת הצרכים הישירים והעקיפים של מטופלים החברים באגודה,” נכתב.

“סוף להתעמרות במטופלים”

לדברי ניצב בדימוס אריה עמית, חבר המועצה הציבורית של קנאטיב, “קהילת מטופלי הקנאביס הראשונה בישראל תפעל על פי עקרונות הסולידריות של כלכלה שיתופית לטובת חבריה, מתוך מחויבות ערכית לטובת הכלל ולא לשם רווח. אנו מעבירים את הכח לידי מטופלי הקנאביס, ומשמשים להם פה לצרכיהם ובעיקר קהילה תומכת”.

“קנאטיב יעצים את כוח הקניה של קהילת המטופלים, יוזיל ככל האפשר את המחירים והעלויות של התרופה, יקפיד על איכותה, ינגיש את הליכי הרכישה ויהיה קשוב לצרכים נוספים של המטופלים. הקואופרטיב שם לו גם למטרה להשקיע במחקרים פורצי-דרך לשם פיתוח הרפואה והמוצרים המשלימים באמצעות קנאביס,” נכתב עוד.

“כבר בשלב הראשון מובטח למי שיצטרף לקואופרטיב להנות מהנחה משמעותית של 20 אחוזים לפחות במחיר הקנאביס הרפואי ובעתיד מקווים כי ההוזלה תהיה גדולה אף יותר ותגיע לכדי 50 אחוזים מהמחיר כיום,” הם אומרים. “לאחרונה חתמה קנאטיב על הסכמי רכש ואספקה במחירים מוזלים עם מגדלים וספקים קיימים וחדשים, ומגדלים נוספים צפויים להצטרף לעבודה משותפת במהלך השבועות הקרובים.”

אורי גלזר, מי שליווה את הקמת ענף הקנאביס הרפואי בתחילתו וממייסדי קנאטיב גם הוא, אמר כי “כשבידי המטופל יהיה כח כלכלי, יקנה לו זה יכולות שליטה בשוק וכלי בקרה ופיקוח כדי לוודא שהתרופה שהוא צורך הינה ברמה הגבוהה ביותר, ובמחיר ההוגן ביותר.”

בין מייסדי וחברי ‘קנאטיב’ ניתן למצוא שמות מוכרים כמו ניצב בדימ’ אריה עמית, כמו גם מומחים ופעילים ותיקים בתחום הקנאביס שלומי סנדק, סילביה שינבוים, עו”ד שגיא בנאו ועוד. עם המועצה הציבורית של ‘קנאטיב’ נמנים גם עו”ד יפעת סולל המומחית בכלכלת קואופרטיבים, עו”ד משה אוסטרובר, יו”ר ועדת הבריאות של לשכת עורכי הדין בישראל ועוד. באירוע ירצה גם פרופ’ דדי מאירי מהטכניון.


קנסות קנאביס

(החל מ-1 באפריל 2019)

מבוסס על נתון שחשף השר ארדן. המשטרה מסרבת לחשוף נתון רשמי (פרטים כאן)

Back to top button