בארץחדשות

‘כלכליסט’ מדווח על מהפכה בעולם הקנאביס – שלא היתה

ענקית התרופות ‘באייר’ קנתה את חברת ‘מונסנטו’ ונמצאת “בדרך להשתלט על תעשיית המריחואנה העולמית”, לא פחות! כך בידיעה שפירסם העיתון הכלכלי המכובד מבית ‘ידיעות אחרונות’. אך הכותרת המפוצצת היא לא יותר מידיעה מפוברקת מאתר סאטירי ולמונסנטו אין שום קשר לקנאביס.

אל תאמינו לכל מה שאתם קוראים בעיתון, או לפחות בחלק מהעיתונים. כותרת חריגה ביותר פורסמה הבוקר במגזין הכלכלי המוערך ‘כלכליסט’ מבית ‘ידיעות אחרונות, לפיה חברת התרופות הענקית באייר “בדרך להשתלט על תעשיית המריחואנה העולמית”.

על פי “גורמים בתעשייה”, מדווח ‘כלכליסט’, “רכישת מונסנאטו (השגיאה במקור), שחקנית בולטות (השגיאה במקור) בשוק המריחאונה (השגיאה במקור) החוקית, תעזור לבאייר להשתלט על התעשייה כולה”.

באייר משתלטת על תעשיית המריחואנה עם מונסנטו - אז זהו שלא

חיפוש קצרצר בגוגל היה יכול להראות לכתבי כלכליסט שחברת ‘באייר’ בכלל לא רכשה עדיין את מונסנטו (למרות שכן יש משא ומתן) וכן שלמונסנטו אין כל קשר לענף הקנאביס. למעשה ‘מונסנטו’ חדלה מלעסוק כלל בגנטיקה כבר בשנת 2012 כשהחלה לעסוק במאגרי מידע ונתונים דיגיטליים לחקלאות.

כך או כך לא באייר ולא מונסנטו בוודאי לא “שחקניות בולטות” בענף כפי שנטען בכתבה ב’כלכליסט’ – כתבה שאף כתב לא חתום עליה ומוגשת מסיבה לא ידועה רק מטעם ‘שירות כלכליסט’.

אך זה לא הכל. מלבד הכותרת והדיווח השגויים, מסתבר שהכתבה כולה, על הציטוטים והפרשנויות בה, נלקחו מאתר סאטירי. אותם “גורמים בתעשייה” עליהם מבסס ‘כלכליסט’ את הדיווח, הם אתר אחד בלבד, מזויף לגמרי, שעוסק בפרסום ידיעות מפוברקות ללא כל בסיס.

האתר ממנו נלקח המידע, NaturalNews.com, נוהג לפרסם ידיעות שקריות שהן פרי מוחו הקודח של מנהל האתר מייק אדאמס, שלמרות שלא היה קשה לנחש לבד עד אז, הודה בתחילת השנה (2016) בגלוי כי האתר אכן מפרסם דברים ללא בסיס.

באתר זה, שמופיע גם בבירור ברשימת האתרים המזוייפים, התפרסמו בעבר כתבות על כך שחיסונים זה שואה חדשה, ששטיפת פה עם מים ודבש יכולה לתרום לחניכיים או שכמיקלים גורמים לילדים להפוך להומואים. ויש אפילו סיפורים על חתיכות שניצל שאולי הן חייזרים.

בהמשך הכתבה מפרט ‘כלכליסט’ על תרומות של מחזיקי מניות ב’מונסנטו’ לתעשיית הקנאביס באורוגוואי, על שיתוף פעולה של ‘באייר’ עם חברת ‘GW’ מפתחת ה’סטיבקס’ (שפורסם כבר בשנת 2003) ושלל טענות אחרות.

“אפשר להיות בטוחים שמונסנאטו ובאייר מתעניינים ביצירת מריחואנה מהונדסת גנטית משלהן,” מסכם כלכליסט את הדיווח, שלא היה ולא נברא מעולם.


קנסות קנאביס

(החל מ-1 באפריל 2019)

מבוסס על נתון שחשף השר ארדן. המשטרה מסרבת לחשוף נתון רשמי (פרטים כאן)

Back to top button